dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Ocena projektu - dom parterowy

    Czy moglibyście zerknąć na projekt?

    https://we.tl/t-puPFXN1a7y

    Szukam jakiegoś optymalnego pod względem kosztów projektu domu. Chcę się wprowadzić jak najszybciej na parter.

    Wybierałem pod następujące wymagania:
    - parter to kuchnia z salonem, sypialnia(11m2), pokój 9m2, łazienka(dla wanny z szybą na prysznic, muszlą, umywalką), wiatrołap, kotłownia
    - schody w salonie lub przedpokoju(możliwość adaptacji poddasza) - brak klatki schodowej
    - możliwość adaptacji góry na 2 pokoje
    - duże okna od zachodu i południa
    - brak okien(ew łazienka) na wschód - dom od tej strony przytulony do skarpy - nietypowa działka
    - wejście od północy
    - dach raczej dwuspadowy - no i właśnie niczego nie mogę znaleźć
    - zabudowa max 10x10m

    Dach podniósłbym na 2 cegłach myśląc o zabudowie poddasza w przyszłości, tylko pytanie czy robiąc schody w salonie z wejściem od strony hallu stromość schodów i wyjście na górze będzie ok? Czy nie będzie wówczas problemów z podziałem góry na 2 pokoje i hall? Góra zostałaby podzielona na 2 większe pokoje. O ile w ogóle będzie potrzeba adaptacji poddasza. No i ten dach kopertowy będzie jednak droższy. Rzut poddasza nie jest jeszcze dostosowany do parteru.
    Ostatnio edytowane przez gt12345 ; 21-05-2021 o 16:50

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.283
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Dach droższy - ale za to nie masz ścian szczytowych które za darmo nie są. Persaldo wychodzi podobnie. Ale przy poddaszu użytkowym zyskujesz normalne okna przy dachu dwuspadowym.

    Schody zajmą znaczną część i tak niewielkiego salonu. I zaplanuj je - bo nie wiem, jak uniknąć kolizji z drzwiami tarasowymi.

    Czemu w pomieszczeniach, w których możesz zrobić okna od wschodu lub zachodu (czyli najlepszy kierunek) robisz od północy?

  3. #3

    Domyślnie

    Od wschodu budynek jest przytulony(3m od dolnej krawędzi skarpy) do skarpy o wysokości ok 1,7m więc tam widoku ani słońca nie będzie. Piękny widok mam na południe, zachód i północ. Jedynie w kuchni to okno mogłoby być od zachodu i zmieściłoby się więcej mebli, tylko znów wjazd do działki mam od północy(wejścia).

    No właśnie chciałbym aby dół schodów był od strony hallu aby nie trzeba było przechodzić całego salonu aby wejść na górę. Przebicie byłoby przesunięte w stronę ściany ale też nie planuję 4 pomieszczeni u góry więc nie jest potrzebny hall na poddaszu na środku.
    Schody zajmą 90cm salonu. Zostaje nadal 474cm na kanapę tyłem do schodów, stolik i półkę na TV. To przecież nie jest tak mało.

    Może ktoś ma namiary na jakiś podobny projekt spełniający te założenia. Domu z poddaszem użytkowym i tymi wymaganiami nie znalazłem(szczególnie 2 pokoje i klatka na hallu lub w salonie.
    Ostatnio edytowane przez gt12345 ; 21-05-2021 o 17:52

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.283
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gt12345 Zobacz post
    Schody zajmą 90cm salonu. Zostaje nadal 474cm na kanapę tyłem do schodów, stolik i półkę na TV.
    Możesz rozrysować? Również w przekroju?

  5. #5
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Gdyby był to dom parterowy było taniej, to co przedstawiasz to nie jest dom parterowy.
    6,5m2 pokoje przy skosach ?
    No cóż...

  6. #6

    Domyślnie

    https://we.tl/t-aPCqr7Glgu

    Tak to widzę. Ma to jakikolwiek sens? Najważniejsze aby architekt prawidłowo wyznaczył otwór w stropie i pytanie czy on może być tak na środku a nie przy ścianie nośnej. Chciałbym mieć wyjście na schody od strony hallu. Wejście od okna tarasowego to przechodzenie przed TV. Jeśli to jest niemożliwe to chyba będę musiał zrezygnować z tego projektu a szkoda bo ma wszystko na czym mi zależy. Nie całkiem otwarta kuchnia, mała kotłownia i hall, 2 sypialnie, spory salon jak na metraż, no może wejście mogłoby być do hallu(wiatrołap w miejsce kotłowni)

    Trzeba doświadczenia aby stwierdzić czy można w tym przypadku tak dobrać schody.

  7. #7
    Ostatnio edytowane przez gt12345 ; 21-05-2021 o 22:16

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Gruth

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    111

    Domyślnie

    To czego poszukujesz to tak naprawdę projekt indywidualny. Nawet jak zapłacisz za typowy gotowy projekt to za zmiany w nim i tak będziesz musiał dopłacić, a możesz czasem stworzyć jakąś maszkarę. No i Twoje zmiany są dość znaczne.

    Schody w salonie to raczej kiepski pomysł wg. mnie. Przebicie stropu na środku może wymagać wprowadzenia widocznego lub schowanego podciągu. Takie coś trzeba przeliczyć a nie tylko narysować.

    Przy dachu kopertowym podniesionym na 2 cegłach i pewnie z nachyleniem w okolicach 30 stopni, jest szansa że schody będą musiały być prawie na środku salonu, byś wchodząc na górę nie uderzał głową w dach.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.283
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    A co z przekrojem? Tam widać będzie problemy. Jak wysoko będzie na spoczniku? Ile od schodka tuz przed otworem w stropie? Schody nie zablokują możliwości otwarcia drzwi?
    Jaka wysokość i głębokość stopni?
    No i zostaje mikro salon.

  10. #10

    Domyślnie

    Teren na którym ma być zlokalizowany dom. Działka zniwelowana poniżej poziomu drogi. Chcę przysunąć budynek ścianą bez okien do skarpy na odl 3 - 4m. Zjazd do działki będzie od północy, na południe będzie ogród po zniwelowaniu i wypłaszczeniu tej części działki, na zachód jest widok(teren opada do potoku). Na wschód od budynku w skarpie zostanie posadzony szpaler tui oddzielający budynek od drogi.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	mapa.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	100,0 KB
ID:	456665


    Architekt pierwotnie zaprojektował przebicie jak poniżej i jeśli nie można czegoś z tym zrobić aby wejście na piętro było od hallu to musi tak zostać
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	schody bez zmian.jpg
Wyświetleń:	41
Rozmiar:	10,4 KB
ID:	456666


    Ja myślałem że można by zastosować schody jak poniżej. Wówczas wejście na poddasze byłoby przy ścianie sypialnia - salon
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	schody.JPG
Wyświetleń:	60
Rozmiar:	51,3 KB
ID:	456667
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	propozycja przesunięcia schodów.jpg
Wyświetleń:	23
Rozmiar:	9,5 KB
ID:	456668


    Mój plan aranżacji poddasza to chyba żadna istotna zmiana. Nie ma potrzeby jej planowania teraz w projekcie budowlanym. Kwestia wybicia okien dachowych, rozplanowania ścianek działowych, ocieplenia. Z takiego poddasza zawsze te 2 pokoje będzie się dało zrobić. Łazienki na poddaszu nie planuję. Jedynie dach powinien być zrobiony pod większym kątem i podniesiony na przynajmniej jednej cegle.

    Raczej nie będzie problemów z przesunięciem drzwi tarasowych tak aby nie kolidowały ze schodami.

    Przekrojów jeszcze nie mam. Zostały mi wysłane jedynie rzuty parteru i poddasza zgodnie z moimi wytycznymi w pierwszym poście i po przesłaniu mapy z terenem na którym ma być zlokalizowany budynek.

    Co do wymiarów salonu. Poniżej rzut mieszkania salon 518 x 388 a w tym domu odpowiednio 558 x 564. Czy rzezczywiście będzie problem z umeblowaniem tego salonu jak poniżej? Rzut salonu powinien być jednak prostokątem
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	salon.JPG
Wyświetleń:	41
Rozmiar:	95,1 KB
ID:	456673

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    jak po takich schodach wnosić meble?

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.445
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Nie mówiąc o tym, że taka konstrukcja rozjedzie się po kilku miesiącach.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony