dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Wymiana gliny oraz posadowienie wyżej ław

    Cześć,
    w lipcu chciałbym ruszyć z budową domu. Niestety pomiędy 0,5m a 1,2m poniżej poziomu gruntu mam glinę o współczynniku Il = 0,33. W projekcie zalecają żeby nie było więcej niż 0,25. Badanie gruntu robił jeden geolog i napisał w opinii że glina ta jest plastyczna, ale może stanowić grunt pod bezpośrednie posadowienie budynku. Skonsultowałem się z jeszcze jednym geologiem i on powiedział, że najdroższe ale też najlepsze rozwiązanie to wybranie całej gliny z wykopu i zasypanie tego piaskiem lub pospółką i utwardzenie.
    Firma budowlana z której usług chcę skorzystać proponuje by w ogóle gliny nie wybierać tylko ławy wylać bezpośrednio w glinie. Po przeczytaniu mnóstwa dyskusji w internecie wolałbym nie budować się na glinie.
    Pod warstwą gliny jest pospółka.
    Moje pytania do Was brzmią:
    1. Czy wymiana gliny na piasek lub pospółkę i ich utwardzenie jest poprawnym rozwiązaniem? Będzie można spać spokojnie jak się na czymś takim posadowi ławy fundamentowe?
    2. Głębokość przemarzania gruntu to 0,8 m, ze względu na wysoki poziom wody na wiosnę myślałem by ławy posadowić 20 cm wyżej i obsypać dom humusem tak aby zachować te 80 cm. Czy to rozwiązanie również jest poprawne czy wiąże się to z nieprzyjemnymi konsekwencjami? Wiem, że będę miał wyżej grunt niż sąsiad, wiem że "zero" wyznacza geodeta i nie powinno się tego robić. Pytam o sprawy stricte techniczne.
    Z góry dziękuję za odpowiedzi, oczywiśćie będę również konsultował się z konstruktorem ale chciałem poczytać o waszych doświadczeniach.
    Załączam rysunki poglądowe.
    Pozdrawiam
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Przekrój działki-Bez podnoszenia ław.jpg
Wyświetleń:	23
Rozmiar:	13,4 KB
ID:	456680
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Przekrój działki-Podniesione ławy o 20 cm.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	10,6 KB
ID:	456681

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    A nie lepiej byłoby przeliczyć i wybudować dom na płycie fundamentowej zamiast tradycyjnie?
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    A nie lepiej byłoby przeliczyć i wybudować dom na płycie fundamentowej zamiast tradycyjnie?
    Albo poszerzyć proporcjonalnie ławy fundamentowe i dołożyć zbrojenie poprzeczne. Zasypywanie piaskiem -to chyba nie jest dobry pomysł. Musiałby to być zrobione perfekcyjnie. Warto zrobić dwa wykopy po przekątnej obok planowanego domu na 2m głebokie i na oczy zobaczysz jak to wygląda, zaproszisz kierownika o wizję o jego zdanie a potem przeliczysz koszty i możliwości.

  4. #4

    Domyślnie

    Glina IL = 0,33 to zdecydowanie nie są złe warunki do posadowienia bezpośredniego.

  5. #5

    Domyślnie

    No co człowiek to opinia. Budowlańcy mówią że wszyscy budują się na glinie. Tutaj no forum można znowu znaleźć kilka wątków gdzie ludziom osiadały ławy albo podłoga bo glina była plastyczna.
    Owszem koszt wymiany całej gliny będzie spory, ale może mniejsze będzie ryzyko nierównego osiadania budynku. Konsultowałem się z dwoma konstruktorami we Wrocławiu i obaj stwierdzili że nie należy na glinie nic budować, poszerzenie ław nic nie da bo podłoga jest i tak na gruncie wtedy. Aktualnie mam w projekcie ławy 60 cm i według architekta są i tak przewymiarowane jak na ten typ domu.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał sznajder91 Zobacz post
    Aktualnie mam w projekcie ławy 60 cm i według architekta są i tak przewymiarowane jak na ten typ domu.
    Spytaj się o to konstruktora a nie tego "architekta".
    Ławy 60cm to "domyślne" w każdym gotowym projekcie, potem w trakcie adaptacji konstruktor je zostawia albo powiększa w zależności od warunków.

    A dlaczego nie rozważasz płyty?
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony