dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 73
  1. #1

    Domyślnie Montaż odgromówki na dachówce ceramicznej

    Witam,
    Czy można prosić o podpowiedzi w jaki sposób zamocować instalację odgromową na dachówce ceramicznej, żeby jej nie uszkodzić?
    Może macie jakieś swoje przemyślenia?
    Potencjalny wykonawca już na początku pyta, czy mam zapasowe dachówki. Mam, ale zależy mi na tym, żeby dach nie został uszkodzony, tzn. żeby nie zaczęło przeciekać itp.

  2. #2

    Domyślnie

    Co to za wykonawca że nie zna podstawowych rzeczy jakie stosuje się do odgromówki. Są przecież specjalne uchwyty na gąsiory, są uchwyty które montuje się do łaty pod dachówką, jest tyle różnych elementów że wybór jest od koloru do wyboru.
    Pooglądaj sobie i wybierz co Ci pasuje, nawet pod kolor dachówki.
    https://www.google.com/search?q=uchw...w=1268&bih=629

  3. #3

    Domyślnie

    No i pytanie, czy wykonawca dysponuje zwyżką, i czy jest dostęp do budynku ze zwyżki
    Dochodzi kwestia zasadności położenia w/w instalcji, bo na ten temat nic nie wiemy.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 26-05-2021 o 16:19
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Potencjalny wykonawca zapytał o zapasowe dachówki i bardzo dobrze, zawsze może się zdarzyć uszkodzenie dachówki i lepiej wiedzieć czy są dostępne zapasowe czy dach będzie przeciekał do czasu znalezienia takich. Ciekawe jaki wykonawca da 100% gwarancję nie uszkodzenie żadnej dachówki. Pytanie o zapasowe dachówki nie świadczy o tym że wykonawca nie wie jak i za pomocą jakich uchwytów mocować. Część uchwytów z wielkiego wyboru podlinkowanego przez henrykow to demontaż sporej ilości dachówek. Dachówki są pomocowane w niezbędnej ilości do łat (haczyki, czy inne rozwiązania), czasami trzeba zdjąć dwie trzy by zdjąć tą właściwą.
    Wykonawca nie musi mieć zwyżki zwłaszcza jak nie robi tylko odgromówek, wystarczy wynająć. Pytanie po co mu zwyżka i tak nie obejdzie się bez biegania po dachu. Już widzę zdejmowanie każdej potrzebnej dachówki ze zwyżki i prostowanie na niej drutu odgromowego.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    No i pytanie, czy wykonawca dysponuje zwyżką, i czy jest dostęp do budynku ze zwyżki
    Dochodzi kwestia zasadności położenia w/w instalcji, bo na ten temat nic nie wiemy.
    I jak zwykle byle co aby coś napisać. Czy zasadna czy nie co Cie to obchodzi, będziesz autorowi normy przedstawiał? Pytał o całkiem coś innego. Ma do zrobienia odgromówke i tyle w temacie. Zasadność położenia odgromówki w domu jednorodzinnym jest zawsze.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Potencjalny wykonawca zapytał o zapasowe dachówki i bardzo dobrze, zawsze może się zdarzyć uszkodzenie dachówki i lepiej wiedzieć czy są dostępne zapasowe czy dach będzie przeciekał do czasu znalezienia takich. Ciekawe jaki wykonawca da 100% gwarancję nie uszkodzenie żadnej dachówki. Pytanie o zapasowe dachówki nie świadczy o tym że wykonawca nie wie jak i za pomocą jakich uchwytów mocować. Część uchwytów z wielkiego wyboru podlinkowanego przez henrykow to demontaż sporej ilości dachówek. Dachówki są pomocowane w niezbędnej ilości do łat (haczyki, czy inne rozwiązania), czasami trzeba zdjąć dwie trzy by zdjąć tą właściwą.
    Wykonawca nie musi mieć zwyżki zwłaszcza jak nie robi tylko odgromówek, wystarczy wynająć. Pytanie po co mu zwyżka i tak nie obejdzie się bez biegania po dachu. Już widzę zdejmowanie każdej potrzebnej dachówki ze zwyżki i prostowanie na niej drutu odgromowego.
    No cóż, z jednej strony masz rację gdy zakładając że dach jest już pokryty dachówką z drugiej takie coś powinno robić się na etapie układania pokrycia dachowego. Nie wiemy tez jakiego rodzaju jest dach i ile zwodów musi być wykonane. Samo zdjęcie dachówek i ułożenie ich od nowa nie przysparza większego kłopotu. Robiąc to z wysięgnika jest jeszcze prostsze Są uchwyty do zwodów których nie trzeba przykręcać do łat, przykręca się je do dachówki i wtedy nie trzeba nic demontować.

  7. #7

    Domyślnie

    No cóż, pożyjemy, zobaczymy. Może autor się wypowie w tej kwestii.
    Cytat Napisał henrykow
    Zasadność położenia odgromówki w domu jednorodzinnym jest zawsze.
    No to słucham - przedstaw tę zasadność.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 27-05-2021 o 12:19
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Właśnie kiedy jest potrzebna? Serio pytam.
    Ja nie mam. Większość domów które widzę w okolicy też nie ma
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    No to słucham - przedstaw tę zasadność.
    Taka zasadność że dom stawiamy np za 400 tys a odgromówka ile kosztuje w porównaniu z kosztem domu?
    Gra nie warta świeczki, ktoś wydaje kilka setek na dom a na ogromówke żałuję 2-3 tys?

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Właśnie kiedy jest potrzebna? Serio pytam.
    Ja nie mam. Większość domów które widzę w okolicy też nie ma
    Bo nie ma obowiązku aby domy jednorodzinne posiadały odgromówkę. Strzeżonego Pan Bóg strzeże.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Dochodzi kwestia zasadności położenia w/w instalcji, bo na ten temat nic nie wiemy.
    Czy jest zasadność?
    Hmmm, jest ujęta w projekcie gotowcu.
    Z trzech stron domy w odległości 25-30 metrów. Czwarta strona pusta. Ponadto w odległości 40 metrów stoi wysoki dąb.
    Poniżej rysunek instalacji w projekcie.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	odgrom.jpg
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	91,9 KB
ID:	456743

    Właśnie w tym rzecz, że nie wiem, czy nie należało czegoś przygotować na etapie krycia dachu.
    Bo w tej chwili dach jest już zrobiony.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post

    Właśnie w tym rzecz, że nie wiem, czy nie należało czegoś przygotować na etapie krycia dachu.
    Bo w tej chwili dach jest już zrobiony.
    Na etapie układania pokrycia należało to zrobić, wtedy nie było by problemu. Teraz koszt wyjdzie większy aniżeli robione było by to z układaniem dachówki ale jest to do ogarnięcia. Najlepszym rozwiązaniem było by gdyby wykonawca posiadał wysięgnik.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74
    Czy jest zasadność?
    Hmmm, jest ujęta w projekcie gotowcu.
    Rozumiem, że budynek został poddany indywidualnej ocenie, i decyzję o stosowaniu ochrony odgromowej budynku, jak również o wyborze środków ochrony podjęto zgodnie z PN-EN 62305-1

    PS. A teraz zerknijmy na stronę biura projektowego Archon. W projektach, fotkach nie widziałem ani jednego domu z instalacją piorunochronną.
    Może ktoś źle oszacowuje ryzyko?
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 27-05-2021 o 10:29
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Rozumiem, że budynek został poddany indywidualnej ocenie, i decyzję o stosowaniu ochrony odgromowej budynku, jak również o wyborze środków ochrony podjęto zgodnie z PN-EN 62305-1

    PS. A teraz zerknijmy na stronę biura projektowego Archon. W projektach, fotkach nie widziałem ani jednego domu z instalacją piorunochronną.
    Może ktoś źle oszacowuje ryzyko?
    Może zamiast pisać banialuki odpowiesz jakie to są przeciwwskazania aby zamontować odgromówkę w domu jednorodzinnym? I co się stanie jak zamontuje odgromówkę? chałupa mu się zawali??
    TY już tak musisz że zamiast pisać w temacie rozwalasz temat poruszając niepotrzebne kwestie?
    Ja oglądając projekty bloków mieszkalnych tez nie widziałem instalacji odgromowych to nie oznacza że jej nie ma.

  15. #15

    Domyślnie

    Nie manipuluj, nie powtarzaj głupot.
    Ja nie piszę o przeciwwskazaniach, tylko o powodach, dla których należy lub nie położyć instalację piorunochronną i nie wzywam Boga na pomoc przy ochronie budynku.
    Skoro jest projekt dla danego obiektu, należy się go trzymać.
    A że mamy do czynienia z projektami typu kopiuj/wklej, to już inna sprawa. Niektórym projektantom zwisa, czy budynek stoi w lesie, w dolinie, wśród innych o wiele wyższych zabudowań czy na wzgórzu.
    Ma być, bo ... cena za projekt wzrasta.
    PS. No i weź chłopie poczytaj arkusze PN-EN 62305 i dowiedz się o potrzebie ochrony odgromowej, o ocenie ryzyka, o procedurach ustalania tej potrzeby itd.

    PS. Świeczka w oknie też jest pewną formą strzeżenia przez Najwyższego ... przecież.
    No i obrazek jako dodatek na pewno nie zaszkodzi.

    PS2. Srednio rozgarnięty inwestor zainstaluje sobie program Gromexpert i sprawdzi, czy projektant mia rację :

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Gromekspert.jpg
Wyświetleń:	56
Rozmiar:	88,5 KB
ID:	456744
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 27-05-2021 o 11:54
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  16. #16

    Domyślnie

    Normami to i ja mogę tu rzucić bo każdy potrafi je odnaleźć w necie.
    Napisz swoimi słowami dlaczego nie powinno zakładać się odgromówki a nie rzucać puste slogany typu bo projekt będzie droższy albo co się stanie gdy nie należy a zamontuje się odgromówke.
    Swoimi wywodami powodujesz że rozwalasz tym samym główny wątek tematu który brzmi:
    Czy można prosić o podpowiedzi w jaki sposób zamocować instalację odgromową na dachówce ceramicznej, żeby jej nie uszkodzić?
    Widzisz gdzieś zapytanie o zasadność montowania odgromówki??
    Więc zacznij pisać na temat.

  17. #17

    Domyślnie

    Zawsze można postawić maszt odgromowy: https://duckduckgo.com/?q=maszt+odgr...t=brave&ia=web. Tylko to zwiększy prawdopodobieństwo gromu w ten maszt i przyczyni strat inwestorowi i sąsiadom.
    trzeba to rozważyć sumiennie

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow
    Więc zacznij pisać na temat.
    Już piszę. Autor ma kupić 2-3 palety dachówki ceramicznej i wio, biegamy po dachu.
    Z moimi 125 kilogramami wagi rozpierducha wśród dachówek ceramicznych murowana.

    PS. Kolego gnago, widziałeś rzut dachu autora?
    Gdzie postawisz ten maszt? Na dachu dwuspadowym, czy obok budynku?
    Chyba, że myślisz o tym cudeńku - https://quantex.pl/wp-content/upload...drat_small.jpg
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 27-05-2021 o 18:21
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Normami to i ja mogę tu rzucić bo każdy potrafi je odnaleźć w necie.
    Normy niestety nie są publikowane i są płatne. Chcesz je kupić i nimi rzucać nie ma problemu. Oczywiście numerami norm bo tekst jest chroniony prawem.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Z moimi 125 kilogramami wagi rozpierducha wśród dachówek ceramicznych murowana.
    Z taką wagą na dach bym się nie wybierał nawet za pomocą zwyżki Średnio sprawna osoba przyzwyczajona do pracy na wysokości nie wyrządzi szkód w paletowych ilościach dachówek a raczej będą to przypadkowe max 2-3 szt.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony