dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
  1. #1

    Domyślnie Jaka moc przyłączeniowa

    Dzień dobry. Wprawdzie budowę planuje dopiero w przyszłym roku jednak już teraz chce złożyć wniosek o przyłączenie do sieci energetycznej.

    We wniosku muszę określić moc przyłączeniową oraz średne roczne zużycie energii.

    I tu pojawia się moje pytanie. Jaka moc i zużycie energii wpisać?
    Dom piętrowy z poddaszem użytkowym, 130m2 powierzchni, ogrzewanie pompa ciepła powietrzna. W domu będzie mieszkało 2 dorosłych i 2 dzieci.

    Z góry dziękuję za pomoc.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    3f-13kW(zabezpieczenie 25A), zużycie 4000kWh
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Zależy jaka pompa i jakie inne ewentualne duże biorce prądu.
    Wiele pomp ma w wymaganiach zabiezpieczenie 25A, więc wtedy główne zabezpieczenie w skrzynce przydałoby sie oczko wyżej, czyli 32A.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  4. #4

    Domyślnie

    Ja bym zaproponował 16 kW z tego powodu że nie wiadomo co w przyszłości inwestor będzie podłączał a wiadomo że urządzeń elektrycznych przybywa. Nie wiadomo jaki ZE jest u autora tematu bo w niektórych ZE są widełki w mocy przyłączeniowej i np biorąc 13 kW ma się zabezpieczenie 25A jak również przy 15 kW jest takie samo zabezpieczenie.

  5. #5

    Domyślnie

    Czesc Przylaczam sie do pytania. Budowa planowana w nastepnym roku. Dom z poddaszem uzytkowym, 140m2, budowany w systemie szkieletowym ciezkim. Pompa ciepla zaproponowana przez wykonawce to PANASONIC Aquarea WH-SDC0709J3E5 7kW.
    I teraz wlasnie zagwozdka - jaka moc przylaczeniowa?
    Ostatnio edytowane przez Karolina001 ; 31-05-2021 o 19:55

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karolina001 Zobacz post
    Czesc Przylaczam sie do pytania. Budowa planowana w nastepnym roku. Dom z poddaszem uzytkowym, 140m2, budowany w systemie szkieletowym ciezkim. Pompa ciepla zaproponowana przez wykonawce to PANASONIC Aquarea WH-SDC0709J3E5 7kW.
    I teraz wlasnie zagwozdka - jaka moc przylaczeniowa?
    Niech wykonawca powie jakie zabezpieczenie ma mieć pompa (w amperach).
    I wtedy moc wybrać taką, żeby zabezpieczenie główne było stopień większe.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karolina001 Zobacz post
    Czesc Przylaczam sie do pytania. Budowa planowana w nastepnym roku. Dom z poddaszem uzytkowym, 140m2, budowany w systemie szkieletowym ciezkim. Pompa ciepla zaproponowana przez wykonawce to PANASONIC Aquarea WH-SDC0709J3E5 7kW.
    I teraz wlasnie zagwozdka - jaka moc przylaczeniowa?
    Witam koleżankę, przepraszam, że tak długo, ale nie mam subskrypcji na ten wątek i dopiero jak ktoś odpowiedział to zobaczyłem , że mógłbym pomóc
    3f-21kW(zabezpieczenie 32A). O taką moc wnioskujecie
    Nawiasem pisząc - fajna ta pompa(poczytałem o niej trochę), jeśli jest taka jak piszą to ciekawy model i bardzo funkcjonalna z fajnymi parametrami. Zapewne gdybym się teraz budował była by warta rozważenia.
    Pozdrawiam
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Panasonic.jpg
Wyświetleń:	312
Rozmiar:	101,7 KB
ID:	456855
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    32A (przy 25A pompy) ok, ale po co aż 21kW jak w przy 17kW (Tauron) będzie już 32A.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    32A (przy 25A pompy) ok, ale po co aż 21kW jak w przy 17kW (Tauron) będzie już 32A.
    A tabela nie jest jednakową dla wszystkich dystrybutorów?

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    A tabela nie jest jednakową dla wszystkich dystrybutorów?
    Kiedyś nie była, teraz nie wiem ale chyba też są rozbieżności.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Są różnice ale w dziesiętnych wartościach. Zobaczymy jak zamieści tabelę Tauronu.....bo w necie jest ta sama którą posługuje się od lat. Ale stary już jestem.

  12. #12

    Domyślnie

    Np. Enea ma mniejsze widełki w tabeli niż Tauron.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Ok, ja rozumiem tylko RE posługują się tą tabelą (przynajmniej od 2018 r.) A ona obowiązywała w PGE wcześniej były jeszcze dwie, może trzy, ale one miały zabezpieczenie przed licznikowe 35A a znajdź B 35A ? więc wszystkie rejony ujednoliciły - tak mi się wydaje - stąd tabelką jaką się posługuje to :
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	26369bd7679dc9e85db0974799e0a57b.jpeg.aead717e4bf09667e57889348c609220.jpg
Wyświetleń:	289
Rozmiar:	20,8 KB
ID:	456860

    Ale zaraz odezwie się nasz kolega od norm SO i wszystko wyjaśni
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    To już poczekajmy na Karolinę001 to napisze jakiego ma dystrybutora.

    Ale nadal uważam, ze odpowiedź na jej pytanie to - jak najmniejsze kW dające 32A.

    Ja mam 17kW i 32A (Tauron, zakładane bodajże w 2019, ale wniosek chyba 2018 ).
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  15. #15

    Domyślnie

    PGE chyba posługuje się inna tabelką bo przy mocy przyłączeniowej 14kW dają zabezpieczenie 25A.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Przechwytywanie_9929481.jpg
Wyświetleń:	202
Rozmiar:	20,3 KB
ID:	456876
    Ostatnio edytowane przez santini ; 02-06-2021 o 17:40

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.252
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Moc przyłączeniową - jak największą.
    Moc umowną - uzależnioną od maksymalnego prądu na jednej fazie. Sama moc umowna jest uśredniana na 15 minut i praktycznie nie ma szans jej przekroczenia bo wymaga praktycznie 80% obciążenia maksymalnego każdej fazy przez 15 minut. IMO minimum 25A na fazę trzeba mieć, żeby nie trzeba było specjalnie kombinować ze podziałem odbiorników na fazy. Jak się sensownie rozłoży - 20A na fazę powinno wystarczyć.

    Ale jak dasz sobie wcisnąć taryfę C na starcie, to sprawdź, czy u Twojego operatora nie jest pobierana co miesiąc opłata zależna od mocy umownej. Jeżeli tak, to wnioskuj o jak najmniejszą a po wprowadzeniu zwiększysz (w ramach limitu mocy przyłączeniowej). Ale najlepiej nie daj sobie wciskać C tylko wnioskuj o przyłącze docelowe do przyczepy kempingowej/namiotu.

  17. #17

    Domyślnie

    Dziękuje za odpowiedzi!!!! Sorry, ze dopiero teraz odpisuje, ale utknęłam na zachodzie Szkocji, bez internetu Dostawca będzie Tauron

  18. #18

    Domyślnie

    Czy moc przyłącza ma wpływ na przyszłościowe rachunki za prąd?? Czytałem gdzieś, że ma. Z kolei na infolinii mówili, że to ma tylko znaczenie w opłacie przyłączeniowej.

    /moderowano/
    Ostatnio edytowane przez finlandia ; 24-08-2021 o 11:02

  19. #19

    Domyślnie

    Dołączam się do pytania o moc przyłączeniową. Planuję budowę domu piętrowego ok. 180m2 pow. użytkowej + garaż. Ogrzewanie pompa ciepła, bez gazu, czyli wszystkie urządzenia w kuchni na prąd. Zakład energetyczny Enea.
    I drugie pytanie o plan zabudowy względem istniejącej sieci. Mam wyrys z mapy ewidencyjnej z 2018 r. Od tego czasu do okolicznych działek zostały zrobione przyłącza, zostało tylko kilka w tym moja. Muszę iść do gminy po aktualną mapkę z naniesionymi liniami energetycznymi, czy starczy to co mam?

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    W taryfie G tylko przy pierwszej opłacie.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony