dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    fdski

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-494
    Posty
    6

    Domyślnie Wybór rekuperatora - prośba o radę dla laika

    Cześć,

    Stoję przed wyborem spomiędzy następujących systemów:
    reQnet 500 HRV - najtańszy, posiada opcję ( tanią ) odzysku wilgoci, automatykę/aplikację etc. Z tego co poczytałem na tym forum - najmniej dojrzały produkt i potencjalnie prądożerny

    Airpack 3 500V trochę droższy ale brak odzysku wilgoci - w ofercie mam informację "w planach producenta". Dłuższa gwarancja, i z tego co widzę bardziej renomowany producent.

    Zehnder ComfoAir Q450 Basic - z odzyskiem wilgości 40% droższy od reQneta i do tego należy doliczyć kasę za każdą rzecz sterownik, sterowanie mobilne itd. Rozumiem że bardzo renomowana niemiecka firma...


    Kontekts:
    Nowy dom, powierzchnia po podłodze 230m2, trochę skosów na poddaszu ale dosyć wysoko. Pompa ciepła, fotowoltaika.
    5 osób w domu.
    W pobliżu warszawy.
    Zależy mi na komforcie, możliwe bezobsługowej pracy, i utrzymaniu wilgotności w domu - bo źle reagujemy na wysuszanie. Skłaniałbym się do Airpacka ale brak odzysku wilgoci mnie martwi...


    Co poradzicie w tej sytuacji ?

    Dziękuję,
    Bartek

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał fdski Zobacz post
    bo źle reagujemy na wysuszanie.
    Taka cecha homo sapiens, nie jesteście sami

    Cytat Napisał fdski Zobacz post
    utrzymaniu wilgotności w domu
    [...]
    Skłaniałbym się do Airpacka ale brak odzysku wilgoci mnie martwi...

    Co poradzicie w tej sytuacji ?
    Brak odzysku wilgoci nie ma cię martwić tylko ma sprawiać, że od razu skreślasz taki sprzęt, nawet nie rozważasz w najmniejszym promilu.

    Cytat Napisał fdski Zobacz post
    Rozumiem że bardzo renomowana niemiecka firma...
    Szwajcarska.
    Ostatnio edytowane przez giman ; 27-05-2021 o 15:22
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Airpack plus wymiennik entalpiczny ok 2k. I masz porządny cichy sprzęt z odzyskiem wilgoci.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  4. #4
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Airpack plus wymiennik entalpiczny ok 2k. I masz porządny cichy sprzęt z odzyskiem wilgoci.
    Może Wy tam w "warsiawie" macie delikatniejsze ciałka ale na Śląsku, po 9 latach używania zwykłego reku, bez tego typu wodotrysków nie narzekam na brak wilgoci na skórce o pluckach nie mówiąc

    A to mój największy bajer i wodotrysk,ale dałem za niego 4300zl,za całego reku znaczy się a nie tylko za sam owy sterownik
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20210527_225114_copy_2268x3024.jpg
Wyświetleń:	186
Rozmiar:	81,8 KB
ID:	456785
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 28-05-2021 o 22:52

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    A po co bajery jak reku w ogóle albo płyta fundamentowa czy PC.
    Kamień polny, jakaś zaprawa, ognisko czasem, Arturo to i kuropatwę upoluje, po co ci te wymysły i bajery XX i XXI wieku.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  6. #6
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    A po co bajery jak reku w ogóle albo płyta fundamentowa czy PC.
    Kamień polny, jakaś zaprawa, ognisko czasem, Arturo to i kuropatwę upoluje, po co ci te wymysły i bajery XX i XXI wieku.
    No masz rację w 100%
    Reku ma dmuchać, pompa ciepła ma grzać.
    Z tego sterownika korzystam raz na rok czy dwa może, jak zejdzie się sporo gości i wtedy wciskam BOOST
    Przez te wszystkie lata reku lata na 4 biegu i to styka dla nas.
    Podobnie jest przy pompie ciepła, pompa ma grzać i taką funkcję spełnia, od 8 lat, raz ustawiona śmiga bez problemu.
    Dlatego tak samo śmieje się z gości, którzy dopytują się o sterowanie on-line itp.
    Dla mnie są to zwykle jelenie, które zostały trafione przez myśliwych,polujących na takich, którzy zbytnio nie myślą

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Źle zrozumiałeś mój wpis. W sprawie reku jestem po drugiej stronie
    Jak pisałem do założyciela tematu w #2, uważam zakup reku bez odzysku wilgoci za duży błąd wynikający z niewiedzy lub "walki" z nowoczesnością.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  8. #8
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Źle zrozumiałeś mój wpis. W sprawie reku jestem po drugiej stronie
    Jak pisałem do założyciela tematu w #2, uważam zakup reku bez odzysku wilgoci za duży błąd wynikający z niewiedzy lub "walki" z nowoczesnością.
    Spoko, spoko, przynajmniej bardziej rozwinąłem temat

  9. #9

    Domyślnie

    Ustalmy wreszcie rekuperator to taki sam sprzęt jak telewizor i lodówka , kupujemy taki którego wymiana po kilku latach nie zaboli, a postęp sprawi że będzie lepszy wydajniejszy etc. Pakowanie się w taki którego amortyzacja będzie przekraczać czas spłaty kredytu jest wg mnie błędem

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.252
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gnago Zobacz post
    Ustalmy wreszcie rekuperator to taki sam sprzęt jak telewizor i lodówka , kupujemy taki którego wymiana po kilku latach nie zaboli, a postęp sprawi że będzie lepszy wydajniejszy etc. Pakowanie się w taki którego amortyzacja będzie przekraczać czas spłaty kredytu jest wg mnie błędem
    Jak ktoś chce kupować przestarzałą technologię walącą po oczach i błonach - to niech kupuje zabytkowy CRT czy reku bez ERV.

    Oprócz komfortu przestarzała technologia jest zwyczajnie nieopłacalna. Wystarczy poczytać posty Owczara, ile go kosztowała instalacja i używanie nawilżacza i opinię, po zmianie na ERV.

    A dla wzrokowców:
    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    I sprawność wzrasta po przewentylowaniu, co Owczar wykonał własnym sterownikiem. A takiej opcji AFAIK nie ma żaden fabryczny sterownik i jak ktoś sam tego nie wyrzeźbi, to sprawność będzie dalej spadała i pytanie, na jakim poziomie się ustabilizuje - ale na pewno znacznie niżej, niż głosi teoria.

    Po zmianie wymiennika na ERV:
    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Jak sobie policzymy sprawność entalpii to wychodzi niecałe 82%
    Bardzo dobry wynik, głównie dzięki małym przeplywom i dużemu wymiennikowi.
    Ale sęk w tym, że nawiew to 140m3, a wywiew 120m3 (w kotłowni mam tylko nawiew do osuszania powietrza).
    Jeśli teraz przeliczymy ilość w energii przepływającej nawiewem i wywiewem w jednostce czasu, okazuje się, że energia wywiewana to 1.64kW, a wywiewana 1.61kW - przy założeniu, że przepływy w rekuperatorze są prawidłowo odczytywane.

    [...]

    Sprawność temperaturowa praktycznie non stop 80-81% - nawet przy wyższych temperaturach na zewnątrz. W porównaniu do zwykłego wymiennika jest kilka % lepiej. A jak weźmiemy pod uwagę entalpię, brak problemu z kondensatem to odzyskujemy jakieś 27-30% więcej energii.
    Ważne, żeby też zrozumieć, czym jest sprawność temperaturowa. Nie uwzględnia ona odzysku ciepła z kondensacji, dzięki której kotły gazowe są w stanie osiągnąć sprawność znacząco powyżej 100% ani tego, że ciepło właściwe powietrza wywiewanego jest przy braku odzysku wilgoci znacząco niższe, niż wilgotnego, wywiewanego powietrza. Zatem do ogrzania nawiewanego suchego powietrza o 1* trzeba mniej energii, niż do schłodzenia wywiewanego wilgotnego o ten 1*.

    Dyskusja o ERV - klik w sygnaturce.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ale tak btw jaka amortyzacja? Przecież to nie inwestycja.

    Idąc tym tokiem rozumowania nie opłaca się kupować aut klasy premium, bo przecież każde ma 4 koła i jeździ do przodu i do tyłu.

    Uzupełniając post Kaizena - czy warto iść w ERV:
    Marzec 2021
    Odzysk wilgoci 186kg
    Odzysk energii 588kWh
    Woda odparowana 73kg
    Nawilżacz 80kWh
    Kwiecień 2021
    Odzysk wilgoci 282kg
    Odzysk energii 476kWh
    Woda odparowana 108kg
    Nawilżacz 74kWh

    I to przy średniej wymianie 135m3/h.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał gnago Zobacz post
    Ustalmy wreszcie rekuperator to taki sam sprzęt jak telewizor i lodówka , kupujemy taki
    Jasne, ze taki sam i na tej samej zasadzie się kupuje. A zasada brzmi - sprzęt ma całkowicie spełniać swoją funkcję. A centrala spełnia ją gdy odzyskuje wilgoć. I jasne, ze bez wielu bajerów można się obyć i należy szukać jak najtańszego z odzyskiem wilgoci.

    Cytat Napisał gnago Zobacz post
    Pakowanie się w taki którego amortyzacja będzie przekraczać czas spłaty kredytu jest wg mnie błędem
    Odpowiedź w mojej sygnaturce.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.252
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Ale tak btw jaka amortyzacja? Przecież to nie inwestycja.
    Można rozpatrywać jako inwestycję. Nie tylko w zdrowie, ale też oszczęszającą pieniądze na ogrzewanie i, w przypadku ERV, na nawilżanie.

    Jeżeli auto premium jest tańsze w eksploatacji, to też tak można analizować. Czy np. Tesla przez brak konieczności wymiany oleju, rozrządu i tańsze "paliwo" nie wyjdzie taniej. Pewnie nie - bo różnica w cenie zbyt duża. Podobnie było kiedyś w przypadku ERV - ale juz od jakiegoś czasu jest inaczej. Pewnie podobnie będzie z czasem z autami elektrycznymi.

  14. #14
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Żebyście czasami na suchoty nie pomarli jak wyciągacie tyle wody z domu
    Jadę od 9 lat z reku i ani razu nie doskwierało mi ani przesuszenie ani zawilgocenie.
    Cuda takie na Śląsku tylko

    I tak jak wyżej pisałem, reku kupiłem za 4300zl z najlepszym wtedy wymiennikiem.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Jadę od 9 lat z reku i ani razu nie doskwierało mi ani przesuszenie ani zawilgocenie.
    Bo ty twardziel jesteś golisz się brzytwą, kawę parzysz w gębie i oddychasz każdym powietrzem

    Ale może masz jakiś miernik wilgotności w domu.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    A w temacie reku "bez bajerów'" - do nowobudowanego domu syna zamierzam kupić MItsu Lossnay... Wygląda na to że model sprzed trzydziestu lat, ma się dobrze. Mam nadzieję że nawet sławny "papierowy" wymiennik okaże się lepszy niż współczesne cuda techniki wymagające wifi i szmatki do wycierania obudowy w okolicach zera stopni.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  17. #17
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    fdski

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-494
    Posty
    6

    Domyślnie

    chyba nie zrozumiałem większości przenośni i drobnych złośliwości między starymi wyjadaczami, niemniej czy mam rozumieć że reQnet będzie ok ?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony