dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 62
  1. #1

    Domyślnie Jak docieplić strop trzcinowy z polepą?

    Witam
    Chciełem docieplić strop,bo według wyliczeń z https://cieplo.app/wynik/fwnp 70 procent ciepła ucieka mi przez strop.Dom z lat 50-tych.Ocieplony styropianem 20cm.Strop to deski na belkach .pod nimi pusta przestrzeń i ocieplenie typu podsypka,czy polepa choć nie widziałem tam żadnej gliny.I pod tym wszystkim podsufitka z desek i trzciny.
    Coś podobnego:.

    Jak taki strop docieplić.Strych będzie nieużytkowy.Jeśli chodzi o sufity w pokojach to będę je obniżał o 20 cm.Czy da się ocieplić strop bez demontażu desek i polepy?
    Ostatnio edytowane przez 3echo ; 29-05-2021 o 20:29

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Mam bardzo podobną chałupę do zaizolowania. Sam myślałem o piance zamknięto komórkowej. A co to za podsypka jako "ocieplenie"?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  3. #3

    Domyślnie

    Kiedyś dawali różne trociny,piasek czy wapno.
    Wracając do tematu znalazłem artykuł,który chyba jest dla mnie:
    https://receptynadom.pl/jak-ocieplic...anym-strychem/
    Czyli ułożyć wełnę mineralną bezpośrednio na polepę czy podłogę na strychu w "skrzynkach" z ułożonych na sztorc desek i usztywnionych poprzecznym przekładkami z desek o mniejszej wysokości(grubość wełny). Na deskach można położyć płyty OSB, ale z otworami, żeby para wodna z ocieplonych pól mogła uciekać do poddasza.
    Ostatnio edytowane przez 3echo ; 31-05-2021 o 18:30

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Wiesz jakie duze jest ciepło parowania wody?

    Opisujesz sposób suszenia tego składu wody w czasie lata?

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Wiesz jakie duze jest ciepło parowania wody?

    Opisujesz sposób suszenia tego składu wody w czasie lata?

    Adam M.
    A może jakieś konkrety?Podziel sie uwagami.Jak Ty to widzisz?
    Ostatnio edytowane przez 3echo ; 31-05-2021 o 22:20

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Tu nie chodzi o to, jak ja to widzę, tylko o prawa fizyki.
    Żyjemy w samym srodku hydrosfery Ziemi.
    Woda zaczyna się 10km nad naszymi głowami a kończy 10km pod naszymi stopami.
    W kazdym m3 powietrza o temperaturze około 20stC wisi jej około 16g (16cm3).
    Zastanawiałeś się kiedyś DLACZEGO chmurki są wysoko, PONAD naszymi głowami?
    Bo powinieneś, jak masz zamiar zrobić coś sensownego z domem.

    Termoizolacja spełnia swoje zadanie jak jest SUCHA.
    Planujesz przykrycie domu watą, która jest przewiewna, i za którą temperatury będą zimą niskie.
    Co stanie się z tą wodą z wnętrza domu w tej wacie?
    Planujesz robienie bagna nad głową przez całą zimę, które to bagno przez całe lato będzie się suszyło (przez te otwory w OSB).
    To nie jest dobry pomysł, co nie zmienia faktu, że znakomita większość ludzi TAK BUDUJE DOMY.
    To był, jest i zawsze będzie głupi pomysł.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  7. #7

    Domyślnie

    Zdaje sobie z tego sprawe co napisałeś.To co? lepiej nic nie robić a ciepło w zimie niech se spiepsza z chaty?Teraz polepa działa podobnie jak wata i faktycznie w lecie jest tam ciepło ale tak jest już odkąd dom stoi czyli 70 lat i nic złego się nie dzieje. Co wsadzić zamiast waty?Ściągać dechy,wynosić polepe a w jej miejsce nowe docieplenie?
    Ostatnio edytowane przez 3echo ; 01-06-2021 o 12:55

  8. #8

    Domyślnie

    Glina to nie cement czy beton, zatrzymuje wilgoć w sobie i pęcznieje, stan tej polepy jest wskaźnikiem wody w chałupie. Ja osobiście wybrałbym to co tam jest czy to otręby czy cokolwiek to jest zweryfikował stan sufitu od góry. Tak wtedy budowano wilgoć jak nie uciekła przez nieszczelności to uciekała przez komin czy sufit na nieużytkowy strych który stanowił strefę buforową . Jeśli dach szczelny to za jedno co tam położysz byleby ocieplało

  9. #9

    Domyślnie

    Dzięki @gnago.
    W tym przypadku ta polepa nie jest na glinie.To jest sypkie.Jakby trociny z piaskiem.Wieczorem wrzucę zdjęcie.
    Jest to suche,ale i wypełnienie pod deskami nie jest równe.Miejscami jest tego niewiele.Ledwo przykrywa deski z podsufitki,a miejscami nawalone pod same deski podłogowe na poddaszu.Deski w podsufitce też suche.
    W jednym miescu,tak na powierzchni 4x3m,na deskach podłogowych jest glina z cementem.Dziadek robił to po to,aby żboże nie wpadało miedzy deski.Teraz zastanawiam się czy tą glinę zbić,czy kłaść wełne na tym ustrojstwie?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    A nie da się tego ocieplić DOBRZE?
    To Twoje, to mozesz to dowolnie spaprać, ale...
    Słyszałeś o metalizowanej folii bąbelkowej? Nie jest droga...
    Albo o matach termoizolacyjnych?
    https://kb.pl/porady/folia-termoizol...oizolacyjnych/
    Są pianki zamkniętokomórkowe (natrysk).

    jak wybierzesz dociążenie stropu - stworzysz BĘBENEK !
    Poczytałbyś coś o stropach drewnianych...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    ...
    Słyszałeś o metalizowanej folii bąbelkowej? Nie jest droga...
    Albo o matach termoizolacyjnych?
    https://kb.pl/porady/folia-termoizol...oizolacyjnych/
    .....
    Adam M.
    Słyszałem,ale nie myślałem,że taką folię można stosować zamiast wełny?To mnie teraz zaskoczyłeś pozytywnie.Chyba w PL jeszcze mało znana metoda.Albo ludzie nie są przekonani.Faktycznie odpada ciężar i kupe dodatkowej roboty.I takie coś wystarczyło by położyć na deskach podłogowych na strychu zamiast wełny?

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    I znana i dość stara.
    No, fakt - niszowa, ale kto ma 70-letnie stropy do docieplenia? Nieliczni tylko...

    Wolałbym to BARDZO SZCZELNIE ułozyc POD stropem, a potem go obnizyć , chocby o jakie 5cm (lub mniej) jaka płytą gips-kartonową.
    Strop dociążony, bariera paroszczelna pełna a i docieplenie solidne.
    No i ładny, równy sufit, tyle, ze nizej o te kilka cm.
    Dłubactwo a nie solidne budowanie, ale stropu na monolit nie zamienisz..(ekonomicznie - nieopłacalne)

    Cholernie długo jestem na tym forum i już niejedno widziałem.
    I diabelnie długo pracuję w domach budowanych we WSZYSTKICH technologiach.
    Od glinobitki przez strowbale, cordwood po murowańce wszelkoego rodzaju...
    Ceramika, silikaty, cegła pełna i kamień polny. czy Ytong.

    A ostatnio w pompach ciepła siedzę.
    Robiłem WSZYSTKIE instalacje...
    To znaczy - i projektowałem, i liczyłem i wykonywałem - łacznie z urzadzeniami.
    Stary sie robię i juz mi sie nie chce wykonywać chałup od a do z.
    Teraz marzy mi się chałupka dla mnie samego.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Polepę mozna "naprawić" dodajac jej troche "schudzonej" piaskiem gliny. (tania i dostepna).
    Aby pełniła dobrze swoje zadanie MUSI z jednej strony być wystawiona na nieco chłodu.
    Wilgoć (para wodna) MUSI sie w niej wykroplić, aby glina speczniała i doszczelniła ten strop, wiec to ocieplenie, którego pragniesz POWINNO byc od strony pomieszczenia a nie od góry
    Im szczelniejsze - tym lepiej, ale na cuda nie licz!
    ZAWSZE sie tam szczelinka znajdzie - i wtedy polepa resztę załatwi.

    Ale to Twoje, to rób jak uwazasz.

    Adam M
    Ostatnio edytowane przez adam_mk ; 01-06-2021 o 21:34
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    ...
    Wolałbym to BARDZO SZCZELNIE ułozyc POD stropem, a potem go obnizyć , chocby o jakie 5cm (lub mniej) jaka płytą gips-kartonową.
    Strop dociążony, bariera paroszczelna pełna a i docieplenie solidne.
    No i ładny, równy sufit, tyle, ze nizej o te kilka cm.
    ...
    Adam M.
    Dzięki Adam
    Parę lat temu zastanawiałem się jak wyrównać sufit w tym domu.Sufit to trzcina z tynkiem spieta drutami.Położyłem siatkę i na to gładź.Trzyma już 10 lat i zero pęknięć.W bloku mam gorzej.Nawet mi się nie śniło,że to tyle wytrzyma.Myślałem,że to się kiedyś oderwie od tej podsufitki.Malowane już trzy razy.Sufit i tak mam w planach obniżać o jakieś 20cm,gdyż planuje nowa instalacje elektryczną.Tak więc nie ma problemu,aby to wykonać od strony pomieszczeń.Chociaż myśłałem,że ociepla się od strony zewnętrznej.Teraz pytanie,czy wystarczy taką folię samoprzylepną czy aby miała alu z obu stron i przybić ją takerem,wkrętami do drewna czy może na kleju?Pytam o każdy szczegół,ponieważ nie znam się na tym,ale chcę to wykonać sam,więc wybaczcie,że pytania moje mogą się wydawać śmieszne.
    Co do tej mojej polepy to wygląda ona tak:
    https://zapodaj.net/a6d92681874a1.jpg.html
    A tak wygląda strych:
    https://zapodaj.net/cf129007b3af6.jpg.html
    https://zapodaj.net/62e38bf5d907b.jpg.html
    Ostatnio edytowane przez 3echo ; 01-06-2021 o 23:32

  15. #15
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał 3echo Zobacz post
    Słyszałem,ale nie myślałem,że taką folię można stosować zamiast wełny?To mnie teraz zaskoczyłeś pozytywnie.Chyba w PL jeszcze mało znana metoda.Albo ludzie nie są przekonani.Faktycznie odpada ciężar i kupe dodatkowej roboty.I takie coś wystarczyło by położyć na deskach podłogowych na strychu zamiast wełny?
    Folie bombelkowe sobie odpuść, to jakiś wymysł starca, który z racji wieku może bredzić i jak widać bredzi.
    Tylko patrzeć jak rodzina go ubezwłasnowolni...

    Aczkolwiek jak nie chcesz usuwać tego badziewia ze stropu to wg mnie jedynie albo prysnąć pianą albo zasypać to celulozą lub proszkiem PUR, o którym niedawno pisałem,że miałem go gratis
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 02-06-2021 o 00:51

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Młode to zielone a zielone to głupie..
    Mało się szczypiorku znasz na starych domach
    A spaprać da się wszystko.
    Pożyjesz to może rozumu nabierzesz a na razie głupich rad nie udzielaj.
    PUR jest dobry pod podłogę a nie na strop.
    Ekofiber mógłby być, ale sprzedają razem z aplikacją i tanio nie wychodzi.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Cytat Napisał 3echo Zobacz post
    Dzięki Adam
    Parę lat temu zastanawiałem się jak wyrównać sufit w tym domu.Sufit to trzcina z tynkiem spieta drutami.Położyłem siatkę i na to gładź.Trzyma już 10 lat i zero pęknięć.W bloku mam gorzej.Nawet mi się nie śniło,że to tyle wytrzyma.Myślałem,że to się kiedyś oderwie od tej podsufitki.Malowane już trzy razy.Sufit i tak mam w planach obniżać o jakieś 20cm,gdyż planuje nowa instalacje elektryczną.Tak więc nie ma problemu,aby to wykonać od strony pomieszczeń.Chociaż myśłałem,że ociepla się od strony zewnętrznej.Teraz pytanie,czy wystarczy taką folię samoprzylepną czy aby miała alu z obu stron i przybić ją takerem,wkrętami do drewna czy może na kleju?Pytam o każdy szczegół,ponieważ nie znam się na tym,ale chcę to wykonać sam,więc wybaczcie,że pytania moje mogą się wydawać śmieszne.
    Co do tej mojej polepy to wygląda ona tak:
    https://zapodaj.net/a6d92681874a1.jpg.html
    A tak wygląda strych:
    https://zapodaj.net/cf129007b3af6.jpg.html
    https://zapodaj.net/62e38bf5d907b.jpg.html
    Im mniej dziur tym lepiej.
    Pomyśl o mocowaniu do sufitu jakimiś listewkami.
    Są też dobre taśmy samoprzylepne do łączenia pasów tej termoizolacji.
    Przede wszystkim ma być SZCZELNIE a potem - estetycznie.
    Nie musi to być samoprzylepne i obustronnie pokryte alu.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Folie bombelkowe sobie odpuść, to jakiś wymysł starca, który z racji wieku może bredzić i jak widać bredzi.
    Tylko patrzeć jak rodzina go ubezwłasnowolni...

    Aczkolwiek jak nie chcesz usuwać tego badziewia ze stropu to wg mnie jedynie albo prysnąć pianą albo zasypać to celulozą lub proszkiem PUR, o którym niedawno pisałem,że miałem go gratis
    Wszytko fajnie ale z tego się robi ciężar.Ja nie wiem ile taki strop może wytrzymać?Za folią termoizolacyjną przemawia lekkość,tylko czy skuteczność podobna do wełny...?Ludzie chwalą z tego co czytałem,a jak jest...Zawsze można dać dwie warstwy folii.
    Adam myslę że taka chyba wystarczy?
    https://allegro.pl/oferta/alufox-fol...8-8437f6cede32

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Folia przyzwoita i ceną nie zabija.
    Dałbym starannie ze dwie warstwy na krzyż.
    Mocno odczujesz poprawę termoizolacyjności.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  20. #20

    Domyślnie

    Znalazłem fajny filmik.Może posłużyć jako instrukcja montażu takiej folii.
    https://youtu.be/UoH8h411Zyc
    A jak złapie cuga to idach tym ocieplę.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony