dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 62
  1. #41
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.447
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał 3echo Zobacz post
    Paraizolacja ma zatrzymać parę z pomieszczeń.Jeśli tak to czy ta para nie będzie sie skraplać w dół,czyli w stronę sufitu w pomieszczeniach?A jesli tak to czy wtedy nie powstają zacieki?A czy nie o to chodzi aby para przechodziła przez izolacje?
    To jest moje rozumowanie.Takie chłopskie,bo się nie znam.Jeśli się mylę to mnie poprawcie.
    Para nie będzie się skraplać w pomieszczeniach, bo od tego jest wentylacja. Możesz mieć nawet zwykłą wentylację grawitacyjną, wymuszaną wentylatorkiem za 100 zł w łazience, ale chyba lepiej mieć ciszę i spokój i świeże powietrze i brak zaduchu i jednocześnie nie wywiewać znacznych ilości ciepła wraz z czynnikiem grzewczym, jakim jest powietrze, które za swoje pieniądze nagrzałeś. Dlatego zaproponowałem rekuperator i zaślepienie tych cegieł "wentylacyjnych" na poddaszu.

    Pewnie słyszałeś o "poceniu się" okien - efekt wykraplania się wody w narożnikach szyb okiennych. Tak samo para wodna skropli się, jak tylko przejdzie przez styropian i "spotka" z zimnym powietrzem na poddaszu (tak naprawdę skropli się jeszcze w termoizolacji i ścieknie na dół).

    Do tej pory na poddaszu miałeś skuteczną wentylację - hulał tam wiatr. Jak zaizolujesz termicznie, to tylko szczelnie. Jak szczelnie, to brak wentylacji. Jak brak wentylacji, to wykraplanie i plamy na suficie.

    Para przechodzi przez termoizolację - ALE: dopóki w małej ilości - nie dochodzi do jej kondensacji. Po to jest paroizolacja - żeby obniżyć ciśnienie cząstkowe pary wodnej (ilość cząsteczek wody w jednostce objętości).

    Dlatego: należy szczelnie zaizolować termicznie dom, nie dopuścić do przenikania zbyt dużych ilości pary wodnej do przegród, a nadmiar wilgoci w powietrzu w mieszkaniu usunąć wentylacją.

    BTW: Nieszczelności w domu mierzy się i podaje jako np n50 - ilość powietrza (w % kubatury), która wskutek niekontrolowanej infiltracji przedostaje się do i z budynku. Im mniej, tym lepiej, bo mniej ciepłego powietrza ucieka z domu. 50 (Pa) oznacza różnicę ciśnienia między wnętrzem domu i jego otoczeniem (dość silny wiatr wytwarza taką różnicę).
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Zdjęcia z lata, a ten śladów kondesacji pary wodnej szuka. Ty naprawdę o tym nie masz pojęcia i tylko mieszasz.



    To ciągle język polski?



    No i co z tym rekuperatorem ściennym? Czy oprócz "polskawego" języka dorzucisz kilka słów wyjaśnienia?
    Eeee googlania nie ogarniamy?

    Dużo słów , a zero myśli

  3. #43

    Domyślnie

    A ja sobie pogooglałem i poczytałem troche na temat ociepleń i wentylacji.Do rozpoczęcia prac mam miesiąc czasu ale na dzień dzisiejszy,to przychylam się do tego co pisze kolega Ratpaw.Na deski pójdzie folia poroizolacyjna-EPS 2X10cm-ewentualnie płyty OSB.A jeśli będę miał problemy z wigocią w pomieszczeniach,to zastosuje w nich rekuperatory ścienne.
    Co Wy na to?

  4. #44

    Domyślnie

    To też dobre rozwiązanie w końcu w czasie budowy tej chałupy takich rozwiązań nie znano

  5. #45
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.447
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał 3echo Zobacz post
    A ja sobie pogooglałem i poczytałem troche na temat ociepleń i wentylacji.Do rozpoczęcia prac mam miesiąc czasu ale na dzień dzisiejszy,to przychylam się do tego co pisze kolega Ratpaw.Na deski pójdzie folia poroizolacyjna-EPS 2X10cm-ewentualnie płyty OSB.A jeśli będę miał problemy z wigocią w pomieszczeniach,to zastosuje w nich rekuperatory ścienne.
    Co Wy na to?
    Tzn. OSB zamiast styro????

    Reku ścienny to półśrodek. Ten reku musi być zamontowany tak, żeby miał spadek w kierunku zewnętrznym (woda będzie lecieć po ścianie). Nie polecam.
    Zobacz rekuperator Luna Dospela - taniutki, możesz go później wymienić na coś lepszego. Ale: instalację wentylacyjna zrób od razu jedną do wszystkich pomieszczen.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Tzn. OSB zamiast styro????

    Reku ścienny to półśrodek. Ten reku musi być zamontowany tak, żeby miał spadek w kierunku zewnętrznym (woda będzie lecieć po ścianie). Nie polecam.
    Zobacz rekuperator Luna Dospela - taniutki, możesz go później wymienić na coś lepszego. Ale: instalację wentylacyjna zrób od razu jedną do wszystkich pomieszczen.
    OSB nie zamiast styro tylko na styro,aby można było coś na strychu położyć,czy chodzić.
    Ten reku Dospela też ciekawe rozwiązanie,ale do montażu takich rzeczy to już raczej fachowcy.Taki rekuperator to gdzie się montuje?Na strychu?
    Jeszcze pytanie co do EPS...czy kleić warstwy styropianu do siebie?

  7. #47
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.447
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał 3echo Zobacz post
    OSB nie zamiast styro tylko na styro,aby można było coś na strychu położyć,czy chodzić.
    Ten reku Dospela też ciekawe rozwiązanie,ale do montażu takich rzeczy to już raczej fachowcy.Taki rekuperator to gdzie się montuje?Na strychu?
    Jeszcze pytanie co do EPS...czy kleić warstwy styropianu do siebie?
    Po kolei:
    OSB ma swój opór dyfuzyjny (im grubsza płyta, tym większy opór), wiec musisz policzyć, czy nie spowolni za bardzo pary wodnej i nie będzie się ona wykraplać pod tą OSB. Jeśli dasz folię pod styropianem (Sd >100m) to pewnie nic się nie stanie, ale to trzeba przeliczyć. Po drugie - miało być chyba poddasze nieużytkowe?
    Po trzecie: dałem Ci przykład odpowiedniej płyty (pilśniowa typu twardego, 5mm albo więcej)) - to wystarczy do chodzenia, a taka płyta ma na pewno wystarczająco niski opór dyfuzyjny.

    Do montażu rekuperatora potrzeba mieć podstawową wiedzę - ja bym się bardziej skupił na rozprowadzeniu rur do pomieszczeń, rozdzieleniu strumienia powietrza itd. Możesz zamówić projekt (w granicach 1000 zł) i wg niego wykonać instalację. Sprzedawcy systemów wentylacyjnych oferują takie projekty "w cenie" sprzedanych towarów. Nawet gorzej wykonana instalacja wentylacji centralnej będzie lepsza niż dziurawienie świeżej elewacji kilkoma rekuperatorami ściennymi.

    Reku zamontuj na strychu, zresztą rury wentylacyjne też - w warstwie termoizolacji. Reku możesz wykonać w takiej skrzyni ze styropianu, żeby mieć do niego dostęp (czyszczenie!).

    EPS nie kleisz między warstwami, tylko uszczelniasz "pionowo" pianką między płytami i ścianami w danej warstwie - tak jak na elewacji. Dzięki temu uzyskasz wysoką szczelność.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  8. #48

    Domyślnie

    Ocieplenie EPSem to chyba najprostrza i jedna z najtańszych prac.Przeanalizowałe,popytałem i wychodzi najtaniej.Chociaż ekofiber wyszedł by mnie ok.2800zł z robocizną.Ale musiałbym starą polepę zlikwidować lub zrobić stelaż na dechach podłogowych.A to jak wiadomo dodatkowe obciążenie.Tak więc raczej pójdzie styropian.Z tym,że jak wiadomo styropian jest palny,a mój strop drewniany.Czy jest się czego bać?

  9. #49
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.447
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał 3echo Zobacz post
    Ocieplenie EPSem to chyba najprostrza i jedna z najtańszych prac.Przeanalizowałe,popytałem i wychodzi najtaniej.Chociaż ekofiber wyszedł by mnie ok.2800zł z robocizną.Ale musiałbym starą polepę zlikwidować lub zrobić stelaż na dechach podłogowych.A to jak wiadomo dodatkowe obciążenie.Tak więc raczej pójdzie styropian.Z tym,że jak wiadomo styropian jest palny,a mój strop drewniany.Czy jest się czego bać?
    Po ekofibrze nie można chodzić, więc doszedłby koszt jakiegoś rusztu pod chodnik i chodnika - bez sensu. Styropian palny nie jest, nie podtrzymuje palenia, jest samogasnący - takiego trzeba użyć. Nie bierz tylko czasem jakiegoś granulatu niewiadomego pochodzenia, np ze zmielonych kształtek styropianowych z opakowań (np TV) - ten moze się okazać bardzo palny. Poza tym na poddaszu prędzej pozapalają się pajęczyny i pył, dlatego pisalem, żeby go usunąć PRZED wszelkimi pracami ociepleniowymi.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  10. #50

    Domyślnie

    Z ciekawości wysłałem parę zapytań o docieplenie stropu.Dostałem kolejną ofertę.Tym razem na piane PUR.Koszt całej robocizny ok.6 tys. zł.Jakie macie zdanie na temat PUR?

  11. #51
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.447
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał 3echo Zobacz post
    Z ciekawości wysłałem parę zapytań o docieplenie stropu.Dostałem kolejną ofertę.Tym razem na piane PUR.Koszt całej robocizny ok.6 tys. zł.Jakie macie zdanie na temat PUR?
    Za 6 tys. będziesz miał izolację odpowiadającą 2x10 cm styropianu? Jeśli tak, to ja bym się zdecydował. Zresztą pisałem na początku, że mam podobny dom do ocieplenia na poddaszu i na 100% będzie tam pianka PUR lub PIR. Tylko, że masz jednak łatwiejsze dojście, równą podłogę itd. Jak kasa nie gra roli, to bierz piankę.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  12. #52

    Domyślnie

    No właśnie tak licze i i chyba to dobra cena jest.Policzyli mi 60zł/m2/20cm.Licząc 100m2 to tak wychodzi.Robota z materiałem... hmmmm. Jestem umówiony w piątunio na szczegóły.Teraz pytanie o co zapytać wykonawce,aby tego nie spartolili?Czy pod piankę dawać folię paroizolacyjną?
    Styropian -3000zł
    Ekofiber-2800zł
    Piana PUR-6000zł
    Ostatnio edytowane przez 3echo ; 17-06-2021 o 15:33

  13. #53

    Domyślnie

    Witam
    Pomierzone i wycenione.W metrach wyszło ok.63m.Do położenia pianki też potrzeba rusztu.Sam ruszt drewniany wychodzi ok.3100zł.Masakra jakaś.Ceny drewna to jakaś kpina.Piankowanie 4400zł.Razem ok.7500zł.Dziękuję postoję.Chyba zostanę przy styropianie.
    Jest jeszcze opcja zapiankowania poddasza.Wyjdzie ok.4000tysi.Ale czy takie ocieplenie ma sens bez docieplenia stropu?
    Ostatnio edytowane przez 3echo ; 22-06-2021 o 17:04

  14. #54
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.447
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Znaczy "zapiankowanie" połaci dachowych? To przecież wyjdzie jeszcze więcej: koszt dzielony przez cosinus kąta nachylenia dachu
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  15. #55

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Znaczy "zapiankowanie" połaci dachowych? To przecież wyjdzie jeszcze więcej: koszt dzielony przez cosinus kąta nachylenia dachu
    Dokładnie.Nie wyjdzie więcej bo nie trzeba stelaża robić.Drewno drogie jak fix.

  16. #56
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.447
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał 3echo Zobacz post
    Dokładnie.Nie wyjdzie więcej bo nie trzeba stelaża robić.Drewno drogie jak fix.
    Termoizolację daje się wokół przestrzeni, którą chcesz ogrzewać. Na poddaszu zrobiłoby się ciepło i wilgotno po zaizolowaniu połaci (i podbitki od góry). Ergo: musiałoby być wentylowane. Po co Ci to? Poddasze miało być nieużytkowe, ale zaraz zrobisz tam prawie drugie mieszkanie, żeby tylko oszczędzić na drewnianej konstrukcji za 3000 zł do chodzenia po nim - to jakiś absurd
    Napisałem co najlepiej zrobić, a że chcesz to za pół darmo, to kombinujesz jak koń pod górę.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  17. #57

    Domyślnie

    A co myśłisz o folii aluminiowej zamiast paroizolacyjnej:
    https://allegro.pl/oferta/folia-paro...2-87ed489aed4f

  18. #58
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.447
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Oprócz bzdur, które są powypisywane w opisie tej folii, brakuje zadeklarowania Sd, a to jest najważniejsze. Oczywiście możesz się domyślać, że na pewno jest duże (rzędu 1 km!), ale to tylko domysły, bo skoro wśród zalet wymieniono "Stanowią dodatkową wiatro- i paroizolację", to ja bym od razu podziękował takiemu sprzedawcy. Jak pisałem: kup coś markowego.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  19. #59

    Domyślnie

    Cześć
    Minęło ponad 3 lata od Naszej dyskusji.Dopiero w tym roku zabieram się za termoizolacje.Wcześniej inne priorytety,a budżet nie z gumy.
    Wobec tego chciałem dopytać o najważniejszą rzecz.Czy dawać folię paroizolacyjną pod styropian na stropie drewnianym z polepy czy też nie,bo zdania są różne.Niektórzy piszą,że sama polepa działa podobnie jak taka folia.Czy to prawda to nie wiem.Nie znam się.Znowu słyszałem,żeby dać membrame pod styro.Jak do tego podejść,aby nic nie gniło?
    Ostatnio edytowane przez 3echo ; 20-03-2024 o 09:41

  20. #60

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    ...Zaciekawiło mnie co się dzieje za ścianą ceglaną, gdzie pewnie kończy się styropian elewacyjny. Możesz zrobić kilka fotek tamtych miejsc? Ścianę też trzeba "otulić" termoizolacją i najlepiej paroizolacją. Inaczej będzie dość potężnym mostkiem cieplnym.
    Myslę nad tym aby te ścianki ceglane,sztukowane wywalić.Wtedy miałbym lepsze dojście do ocieplenia stropu za belkami.Z tym,że nie wiem czy te ścianki ceglane przed belką czemuś nie służą(tylko czemu?).Napewno więźba nie jest podparta na tym murku.Może tylko murek był po to,aby nie zawiewało tak z zewnątrz?Jak myślicie?
    Poniżej zdjęcie gdzie po lewej stronie nie ma murku a po prawej jest:
    https://imgur.com/jRVJH3K
    Ostatnio edytowane przez 3echo ; 24-03-2024 o 13:32

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony