dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    corey10

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    225

    Domyślnie Gdzie kupić drewno wysokiej jakości na więźbę?

    Na początku sierpnia planuję montaż więźby dachowej domu jednorodzinnego. Dach dwuspadowy krokwiowo-jętkowy. Na ten cel poszukuję drewna konstrukcyjnego wysokiej jakości: klasa C24, suszone komorowo, impregnowane ciśnieniowo. Słyszałem że obecnie są jakieś problemy z dostępnością. Bardzo proszę osoby którym udało się kupić takie lepsze drewno w sensownej cenie o podanie kontaktów do sprawdzonych firm czy tartaków. Piszcie tutaj albo na priv. Dziękuje z góry!

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    coachu13

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    1.204

    Domyślnie

    Masz ekipę budowlaną czy budujesz sam ?
    Z reguły ekipy mają namiary na różne źródła.

  3. #3

    Domyślnie

    Ekipy to mają namiary, ale zazwyczaj na najtańsze gówno bez certyfikatu.

    corey10, popatrz na priva.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    corey10

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    225

    Domyślnie

    Mam ekipę budowlaną, ale szukam gdzie się da. Może ktoś tutaj poleci jakieś sensowne miejsce. Ogólnie to rzeczywiście jest problem bo dostałem już kilka odpowiedzi w stylu że jest brak drewna i nie mogą obecnie wycenić mojego zamówienia.

  5. #5

    Domyślnie

    popytaj po rodzinie.
    takie czasy.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał corey10 Zobacz post
    Na początku sierpnia planuję montaż więźby dachowej domu jednorodzinnego. Dach dwuspadowy krokwiowo-jętkowy. Na ten cel poszukuję drewna konstrukcyjnego wysokiej jakości: klasa C24, suszone komorowo, impregnowane ciśnieniowo. Słyszałem że obecnie są jakieś problemy z dostępnością. Bardzo proszę osoby którym udało się kupić takie lepsze drewno w sensownej cenie o podanie kontaktów do sprawdzonych firm czy tartaków. Piszcie tutaj albo na priv. Dziękuje z góry!
    polecam tartak Rychłowice ( niedaleko Łodzi)

  7. #7

    Domyślnie

    Dzwoń po okolicznych tartakach. Jeśli tartak jest duży, to impregnuje ciśnieniowo.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    OD dawien dawna drewna szuka się tam, gdzie go używają do budowy całych domów, czyli albo w górach albo w okolicy Podlasia. Mój znajomy ściągnąć całe drewno z Podlasia i było i tanio i dobrze. Ja bym spróbował zadzwonić do np Danwoodu (Bielsk Podlaski) i zwyczajnie zapytać, skąd oni drewienko biorą
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    corey10

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    225

    Domyślnie

    Dziękuje za podpowiedzi. Zastanawiam się jeszcze dlaczego jest taki rozstrzał w opiniach jakie drewno wziąć. Pytam o suszone komorowo i impregnowane ciśnieniowo to wszyscy reagują jakbym złote belki zamawiał. Wszyscy odradzają suszenie, nawet tartaki które mają suszenie w ofercie - są opinie że i tak wyschnie, że po suszeniu może się pokrzywić, że szkoda kasy na to bo i tak wyschnie a łatwiej się kładzie. Jak to w końcu jest z tym suszeniem? Szukać suszonego komorowo czy wziąć "mokre" tak jak ponoć 99,99% inwestorów ?

  10. #10

    Domyślnie

    IMO źle robisz. Drewno bierze się przez ekipę. Oni odpowiadają za jakość gotowego dachu.
    Jak przywieziesz swoje drewno to każda krzywizna dachu będzie "bo krokwie były krzywe".
    Zakup drewna na więźbę to ryzykowne zagranie.

    Z mokrego drewna da się zrobić prosty dach, tylko drużyna montująca ma być dobra. A jak ekipa kiepska to szkoda drewna c24

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Ja kupowałem w z Aleksandrowa łódzkiego w firmie Sopexim ale jak się później okazało byli tylko pośrednikiem drewna jakie zamówiłem. A samo drewno było z tartaku Supraśl. Suche, strugane, nie wymagające już impregnacji. Parę zdjęć jest w moim Dzienniku.

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    corey10

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    225

    Domyślnie

    Cytat Napisał mmmarcinnn Zobacz post
    IMO źle robisz. Drewno bierze się przez ekipę. Oni odpowiadają za jakość gotowego dachu.
    Jak przywieziesz swoje drewno to każda krzywizna dachu będzie "bo krokwie były krzywe".
    Zakup drewna na więźbę to ryzykowne zagranie.

    Z mokrego drewna da się zrobić prosty dach, tylko drużyna montująca ma być dobra. A jak ekipa kiepska to szkoda drewna c24
    Cenne spostrzeżenie. U mnie akurat jest tak że cały materiał po mojej stronie, ale mogę ich zapytać czy nie mają jakiegoś "swojego" miejsca.

  13. #13

    Domyślnie

    Daj doopie spokój i zrób jak wszyscy... drewno konstrukcyjne, klasycznie z tartaku zamówiłem tydzień czy dwa temu w cenie 1200zł/m3. C24, suszone i klejone to był wydatek rzędu ponad 4000zł/m3 z baaardzo odległym terminem dostawy.

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    corey10

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    225

    Domyślnie

    Nie dałem spokoju i znalazłem profesjonalny tartak z certyfikowaną więźbą. Świerk C24 suszony komorowo i impregnowany ciśnieniowo to koszt 1900/m3 netto, czas dostawy do 8 tygodni.

    dawiddur: nie robię jak "wszyscy" tylko tak jak powinno być, a to co zamówiłeś to na pewno nie jest drewno konstrukcyjne tylko po prostu drewno. Dostaniesz jak się trafi. Może masz mały lekki dach, może godzisz się z remontem za jakiś czas, Twój wybór.

    Taka ciekawostka: lata 70-80, wszystkiego brakuje, każdy buduje z byle czego co tylko uda mu się dostać. Moja teściowa też buduje i zbudowała sobie dom (wieś, wschodnia Polska). Opowiadałem jej niedawno co się dzieje z drewnem i była w szoku że tartaki sprzedają mokre, prawie że żywe drewno a ludzie to kupują. Nawet w tamtych czasach kiedy nie było nic, drewno na więźbę miało być suche i nikomu do głowy nawet nie przyszło wziąć mokre bo szybciej i taniej.
    Ostatnio edytowane przez corey10 ; 06-07-2021 o 14:35

  15. #15

    Domyślnie

    Bawo ty, twój dach będzie dokładnie tak jak mój, nie gorszy, nie lepszy, ale za to dużo droższy. Będziesz spał spokojnie... tak jak ja i 99% pozostałych osób budujących domu...

    Bez złośliwości.

  16. #16

    Domyślnie

    Jego więźba będzie mocniejsza i mniej popękana niż Twoja. A grzybki i owady będą stronić od niego.

  17. #17

    Domyślnie

    Masz rację, będzie mocniejsza i zdecydowanie lepiej zabezpieczono przez robactwem. Tylko bez takiej więźby mój dach wytrzyma wszystko co mu przyroda w tym kraju przynosi, a co do robaka to fakt. Impregnacja świeżego drewna nie ma żadnego celu. Mokre drewno nie przyjmie w zasadzie nic impregnatu. Będąc tego świadomym, już po złożeniu dachu, zabiciu go deskami, ale przed wejściem dekarza osobiście ręcznie, opryskiwaczem czy innym pistoletem z kompresorem zabezpieczę co się da odpowiednim środkiem.

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    corey10

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    225

    Domyślnie

    Każdy niech robi jak uważa. Ja mam wielki i ciężki dach, więc zależy mi na jego solidności. Nie lubię też robić dwa razy tego samego, wolę raz dopłacić i mieć spokój na zawsze. Wychodzę też z założenia że jak mam oszczędzać to prędzej na bzdurach typu płytki, a nie na elementach konstrukcyjnych budynku.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony