Witam!
Jeżeli ktoś posiada jakieś doświadczenia w tej materii, proszę o kilka informacji.
Kończę budowę domu w klasie energooszczędnej. Garaż w bryle budynku z założeniem ocieplenia równomiernie do budynku.
Pow. garażu - ok. 50mkw. Dwie oddzielne bramy - UniTherm. Dwa niewielkie okna (3-szyby, ciepłe ramki itp).
Wymyśliłem sobie ogrzewanie elektryczne. Chciałbym w garażu zamontować panele IR.
Mam natomiast jak to w przypadku nowej dla mnie technologii trochę pytań.

Załóżmy że w garażu nie będę utrzymywał temperatury jak w pomieszczeniach mieszkalnych - może coś w okolicach kilkunastu stopni zimą.
Na ok. 50mkw (wys. ok 2,7) przyjmuję np. moc paneli w okolicach 2400W.
Aby bardziej równomiernie ogrzać taką przestrzeń, montuję 2x1200W na przeciw siebie.
No i tutaj pierwsze pytania:
1. Panel IR rozgrzewa się mocno - jaka odległość jest bezpieczna dla lakieru auta/samego auta?
2. Czy panele IR montować dla bezpieczeństwa pod oknami (30cm od podłogi i pod parapet)? Czy lepiej obok okien - na np. wysokości 80cm od podłogi do 180cm?
3. Jak panele będą pracować kiedy aut nie będzie garażu? Czy fala IR będzie potrafiła grzać ściany obok/naprzeciw? Po wyjeździe aut - garaż raczej będzie pusty.
4. Przewody zasilające, mam poprowadzone pod puszkę w środku garażu - czy sprawdzi się wspólny termostat dla obydwu? Czy panele będą w stanie grzać w taki sposób aby termostat reagował na zmiany temperatury? W sensie, zimową wyjeżdżam samochodami, wychładzam powietrze wewnątrz garażu - termostat wyłapuje, włącza panele. Czy panele bez obecności pojazdów, będą miały na tyle "elementów" wokół siebie żeby dogrzać sprawnie wymienione powietrze? Czy nie będę próbowały promieniować bezskutecznie i wyłącznie pobierać energię elektryczną?

Niestety nie znam w praktyce jeszcze tej technologii i próbuję tylko z opisów coś wywnioskować. Wiem że podstawą efektywności IR jest właśnie fala promieniowania. Jeżeli taka fala nie napotyka tzw. "ciała stałego" na swej drodze to czy jest ona tracona? Czy jest w stanie wtedy grzać także cząsteczki powietrza w otoczeniu i zastępczo ogrzewać np. konwekcyjnie? Trudno mi to sobie wyobrazić w warunkach fizycznych. Garaż to dość specyficzne pomieszczenie. Panele byłyby od siebie oddalone pow. 6 metrów. A do tego bez obecności aut, garaż jest prawie pusty. No i najbardziej nurtująca kwestia - czy panele nie uszkodzą z czasem aut? Czy promieniowanie (a bardziej ta wysoka dosyć temperatura przy panelu) nie spowoduje przebarwień lakieru? Grzania instalacji el? Panel montowany pod oknem, będzie stosunkowo blisko auta - na tyle ile można podjechać do ściany i wygodnie wysiąść - czyli np 50cm. Stąd pytanie czy lepiej nie powiesić go obok okna? Będzie wtedy nieco ponad autem. Tylko czy wtedy zmieni się jego efektywność?

Proszę o ew. wnioski - szkoda trochę testować na samochodach nieco więcej wartych niż panele IR.
Niestety większość firm sprzedających panele chyba średnio zna się na tej technologii - wysłałem kilka maili ale dostaję raczej informacje z ulotek niż dane empiryczne.

Dziękuję i pozdrawiam