dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Jak założyć trawnik

    Witam,
    Pytanie jak w tytule.
    Ogród dopiero zakładany, trawa została wsiana, podlewanie codziennie lub co drugi dzień wieczorami. Efekt jak na zdjęciach.
    Jakieś rady?

  2. #2

    Domyślnie

    Nie obraź się ale samosiejka wyglądałaby by lepiej. Spróbuj całość potraktować aeratorem i dosiać trawę ale uczciwie bo ten pierwszy zasiew był jakiś budżetowy albo trwa była do kitu. Czym siałeś trawę za pierwszym razem?

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    A jak była przygotowana ziemia pod zasiew?
    Mieszaliście ziemię z inną, jakie jest Ph tego co pokazano?
    Posiano odpowiednią mieszankę traw do rodzaju i nasłonecznienia terenu?
    Czemu nie wałowaliście- wyrównywaliście ziemi przed zasiewem? - to widać na zdjęciu doły i rowki a trawa dopiero wschodzi.
    Domyślam się , ale też nie potrafiłem założyć trawnika bo z tym jest więcej pracy niż z rabatami roślin.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  4. #4

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź.
    Całość była wałowana, trawa była dosyć droga, w ogrodniczym zostałem poinformowany że będzie dobra na pierwszy zasiew. Ph nie badalem. Kupiłem teraz nawóz Yara Mila. Jest sens zastosować go w obecnej sytuacji??

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Squers Zobacz post
    Dziękuję za odpowiedź.
    Całość była wałowana, trawa była dosyć droga, w ogrodniczym zostałem poinformowany że będzie dobra na pierwszy zasiew. Ph nie badalem. Kupiłem teraz nawóz Yara Mila. Jest sens zastosować go w obecnej sytuacji??
    Cena nasion to nie wyznacznik. Jaka firma i rodzaj/nazwa.
    Jaka jest ziemia gliniasta, piaszczysta, bardziej czarna, może szara lub wręcz stalowa?
    Co było tam zanim wybudowałeś się i założyłeś ogród?
    Czy ziemia jest ta zastana czy coś nawiozłeś na wierzch jeśli nawiozłeś to co?
    Jak dokłądnie przebiegało sianie trawy (krok po kroku)?
    I po tym będzie można radzić
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Squers Zobacz post
    Ogród dopiero zakładany, trawa została wsiana, podlewanie codziennie lub co drugi dzień wieczorami. Efekt jak na zdjęciach.
    Jakieś rady?
    Jakie nasiona i ile poszło na m2?

  7. #7

    Domyślnie

    Trawa która została użyta to ta;
    Ilościowo poszło 4 worki. Po 5kg
    Na działkę nawiozłem ok. 1.2m ziemi. Macierzysty grunt to glina. Całość została podniesiona do góry .
    Ziemia którą nawiozłem była z odzysku tzn byly obok prowadzone pracę wymiany gruntu pod drogę, kamienie i gruz zostały wybrane. Całość wygrabiona i wałowana kilka razy.
    Ziemia ma szary kolor, w upalne dni robi się sypka i twarda z wierzchu. Dodam że wystarczy rozgrzebac delikatnie górną warstwę i mam ładna brązową lub ciemno brązową ziemię.
    Sianie: całość zgrabione, trawa, wałowanie, woda

  8. #8

    Domyślnie

    Przyczyna może być właśnie ta ziemia pochodząca z drogi.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Przyczyna może być właśnie ta ziemia pochodząca z drogi.
    Masz rację, tutaj trzeba conajmniej 10 cm urodzajnej żywej warstwy ziemi, kompost, nawóz, całość przemieszać glebogryzarką,wyrównać, wywałować, wyrównać posiać dobrą trawę przesypać wywałować i podlewać.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Squers Zobacz post
    Ilościowo poszło 4 worki. Po 5kg
    Na działkę nawiozłem ok. 1.2m ziemi. Macierzysty grunt to glina. Całość została podniesiona do góry .
    Ziemia którą nawiozłem była z odzysku tzn byly obok prowadzone pracę wymiany gruntu pod drogę, kamienie i gruz zostały wybrane. Całość wygrabiona i wałowana kilka razy.
    Ziemia ma szary kolor, w upalne dni robi się sypka i twarda z wierzchu. Dodam że wystarczy rozgrzebac delikatnie górną warstwę i mam ładna brązową lub ciemno brązową ziemię.
    Sianie: całość zgrabione, trawa, wałowanie, woda
    Przykro mi, ale mieszanka słaba. 80% rajgrasu angielskiego, 5% jednorocznego pastewnego. Duży plus za wiechlinę (co prawda tylko 5%, ale wielu nie daje wcale). Rajgras prawdopodobnie kępkowy, odmian rozłogowych niewiele jeśli w ogóle.

    Szara, sypka = mało lub zero materii organicznej, więc martwica glebowa.
    Twarda i sypka może się robić z różnych powodów - zawartość gliny, ale także ze względu na szybkie wysychanie. Nawiozłeś 1,2m ziemi to baaardzo dużo. Zaburzyło to naturalne ruchy wodne. Raczej większość szybko spływa przez całą nawiezioną warstwę. W takich warunkach po tym zasiewie to 1-2 razy dziennie byś musiał podlewać.
    Nie jestem w stanie ocenić tej brązowości gleby. Ale dobra powinna zmierzać ku czerni.

    To co tam wzeszło spisz na straty. Rozwiązaniem jest kupno dobrych nasion i wymiana wierzchniej warstwy ziemi 10-15cm. Wszystkich problemów nie rozwiąże, ale przy regularnym podlewaniu będzie piękny trawnik.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  11. #11

    Domyślnie

    Jaka trawę możesz polecieć na wsiew ?. Zobaczę co z tego wyjdzie. W tym roku odpuszczę, w przyszłym jak nic nie zejdzie to glebogryzarka separacyjna i ziemia

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Squers Zobacz post
    Jaka trawę możesz polecieć na wsiew ?. Zobaczę co z tego wyjdzie. W tym roku odpuszczę, w przyszłym jak nic nie zejdzie to glebogryzarka separacyjna i ziemia
    Mieszanka jak najbardziej różnorodna. Z mojego rozeznania (nie jestem ogrodnikiem) to trawniki ogólnoużytkowe (orientacyjnie):
    życica (rajgras) 40%, kostrzewa 40%, wiechlina 20% (ale bez odmian jednorocznych i pastewnych). W każdej tej grupie min 2 gatunki, w opakowaniu powinno być 6-8 gatunków z czego część kępkowa i część rozłogowa.
    Chwalone firmy to Kiepenkerl (mega droga), Barenbrug (bardzo dobra), DSV (imho najlepsza relacja cena/jakość).

    Elfir (forumowa specjalistka od ogrodów) poleca tak: "wiechlina 50%, kostrzewa 25-30%, rajgras życica trwała 25-20%.", ale tak duży udział wiechliny to nie widziałem w typowych mieszankach.

    Jak w tym roku odpuszczasz to dobry moment żeby sypnąć kompostu lub obornika i przelecieć zwykłą glebogryzarką i zostawić. Jak będą chwasty to kosić nie dopuszczając do fazy nasion, skoszone zostawić będzie nawóz zielony. W przyszłym roku glebogryzarka (+ równanie, wałowanie, itd.) i wysiew dobrych nasion (to nie idealne ale dość dobre rozwiązanie jak wymiana gruntu to za dużo/nie masz na to sił i ochoty).
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  13. #13

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony