dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Lightbulb Centrala deszczowa lub inna opcja nawadniania wodą deszczową i/lub wodociągową

    Cześć,
    Zamierzam ze względów ekologicznych podlewać ogród deszczówką. Zamówiłem zbiornik podziemny na deszczówkę 2000l, wiem że taka ilość wody nie wystarczy, więc będę zmuszony korzystać czasami z wody wodociągowej.

    Czy dysponuje ktoś jakimś projektem/schematem rozwiązania centrali deszczowej, najchętniej kompatybilnym ze starowaniem smartfonem np. z Supla?
    Jeśli tak, to byłbym bardzo rad, gdyby się podzielił swoim pomysłem.

    Szukałem rozwiązania, i wydaje mi się, że rozwiązanie jest zastosowanie centrali deszczowej. Chyba, że przekombinowuję i można to zrobić jakoś prościej?

    Najtańsze na rynku rozwiązania central bazują na następujących elementach:
    • Sterowniku IBO PC-10P
    • Pompa odśrodkowa PMC 1500 INOX 230V IBO
    • Zawór trójdrogowy z siłownikiem
    • Wyłącznik pływakowy

    Wszystkie wymienione elementy kosztują jedynie ułamek ceny dostępnych na rynku rozwiązań. Te centrale, które znalazłem kosztują 3500-5000 zł, co czyni to rozwiązanie przy moich potrzebach oceniam jako nieopłacalne przedsięwzięcie - wolę ręcznie przełączać zawór pomiędzy wodą deszczową a wodociągową.

    Pozrawiam
    Olek
    Ostatnio edytowane przez a.starczewski ; 03-06-2021 o 21:42 Powód: Błąd składni

  2. #2
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Mój Mauser 1000l kosztował 150zl,pompka tzw "ruska" drugie 150zl,podłączenie rynien do tego jakieś 100zl.
    Podłączenie, złączki do tego ok.50zl.
    A tak to wyglądało przed zasypaniem:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	5c00db166315a8dfgen.jpg
Wyświetleń:	55
Rozmiar:	50,5 KB
ID:	456899
    A ruska pompa to taka:
    https://allegro.pl/oferta/pompa-rusk...caApehEALw_wcB

    Ale mam dwie ręce, lewą i prawą,żeby to uruchomić i podlewać ręcznie.
    Ty rozumiem jesteś inwalidą i nie masz takiej możliwości ?
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 04-06-2021 o 00:12

  3. #3

    Domyślnie

    Hej,

    Do rozprowadzenia nawadniania po ogrodzie zamierzam użyć tych samych węży, dla deszczówki i wody wodociągowej.

    Nadal jednak nie wiem jak zautomatyzować lub chociażby ułatwić sobie przełączanie między obydwoma żródłami zasilania w wodę.

    Może komuś się to przyda, poszperałem trochę w Internecie i wydaje mi się, że można zastosować również tańsze elementy, polskiego producenta:
    Sterownik np. Omnigena BRIO SK-21
    Pompa WZ 750 Omnigena
    Pływakowy sterownik Omnigena 15m podwójnego działania
    Zawór ANTYSKAŻENIOWY Zwrotny 1" do wody

    Pozdrawiam
    Olek
    Ostatnio edytowane przez a.starczewski ; 04-06-2021 o 20:31 Powód: połączyłem dwa posty w jeden

  4. #4

    Domyślnie

    Nie prościej jesienią wymieszać ziemię z aquagelem . Ten napęcznieje wodą i będzie stanowił rezerwuar wody dla roślin sadzonych sianych wiosną

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał gnago Zobacz post
    Nie prościej jesienią wymieszać ziemię z aquagelem . Ten napęcznieje wodą i będzie stanowił rezerwuar wody dla roślin sadzonych sianych wiosną

    Mocne - ale pomysłowe
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  6. #6

    Domyślnie

    @ganago Powiedz to moim tujom, żeby pobierały wodę przez całe lato z aquagelu.

    Rozumiem, ze jest wiele możliwych rozwiązań. Jaki kierunek wydaje sie najsensowniejszy?
    Pytam, po to by wyeliminować jak najwięcej błędów na etapie implementacji nawadniania.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Trudno jest napisać dokładniej , jak już sam coś wymyśliłeś.
    Wiadomo różne systemy generują rożne problemy - samo sterowanie wydaje się proste tylko mogą pojawić się wady natury technicznej - zbyt duże ciśnienie z pompy - albo uszkodzi pompę, albo zraszacze. Ogólnie stosuje się przeponowe naczynia hydroforowe - ale to można pominąć.

    System zabezpieczenia pracy pompy na sucho - czy to będzie pływak taki jak zamieściłeś czy włącznik pływakowy
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	image.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	71,9 KB
ID:	456987
    Wtedy np taki pływaczek steruje stycznikiem zasilania pompy którego zasilanie cewki jest zarazem blokadą na "suchy bieg" dla pompy i przełączenie na zasilanie elektrozaworu zasilania woda z sieci.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rycina.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	42,3 KB
ID:	456988
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Schemat blok.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	28,5 KB
ID:	456989
    Wtedy już zaprogramowanie dowolnego on/off (radiowego, wifi, czy lan) nie stanowi problemu.
    Ważne jest jedno, należy zabezpieczyć się przed ewentualnym pomieszaniem wody, i zanieczyszczeniem przez wodę opadową dysz spryskiwaczy(stąd filtry)
    Dalsze sterowania np obwodami poszczególny sekcji też przez zmyślny sterownik czy programator.
    W przyzwoitych pieniądzach da się to ogarnąć.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  8. #8

    Domyślnie

    Dziękuję @CityMatic o to właśnie mi chodziło, czyli jak rozumiem pływak zarazem wyłącza pompę i uruchamia elektrozawór, który przełącza na zasilanie z sieci wodociągowej.

    Teraz pytanie do forumowiczów, czy zna ktoś jakiś elektrozawór + sterowanie, które w ławy sposób można byłoby sterować pływakiem?
    Pozdrawiam i z góry dziękuję za sugestie.
    Olek

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony