dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 30
  1. #1

    Domyślnie Ławy fundamentowe - wątpliwości dotyczące ofert

    Witam,

    wykonałem badanie gruntu - dwa odwierty, ok. 50 cm humusu. Pod humusem:
    - odwiert 1 - "niewielkiej miąższości soczewka nieskonsolidowanych piasków gliniastych do głębokości 70 cm", poniżej grunty piaszczystożwirowe w stanie średnio zagęszczonym
    - odwiert 2 - grunty piaszczystożwirowe w stanie średnio zagęszczonym

    Firmy brały ode mnie projekt wraz z badaniami gruntu. Wcześniej trochę poczytałem i miałem jakieś tam wyobrażenie jak to moim zdaniem powinno wyglądać. Mam też zaadaptowany projekt - spód ławy 1m pod ziemią, pod ławą 10 cm chudziaka.

    W ofertach, które otrzymałem niepokoją mnie następujące rzeczy:
    1) ławy lane bezpośrednio w grunt (wszystkie oferty) - z tego co czytałem przy gruntach niespoistych, powinno się szalować żeby piach nie leciał do ław przy pracach/wibrowaniu i żeby po wylaniu betonu woda nie uciekała w piasek

    2) "ław się nie wibruje" - czytałem, że beton trzeba zawibrować, żeby miał deklarowane parametry

    3) według wykonawców chudziak jest niepotrzebny

    4) w jednej z ofert spód ławy wychodzi równo na granicy przemarzania gruntu (80 cm), w projekcie mam 20 cm głębiej

    5) w projekcie 60 cm piasku zasypowego, w ofertach zasypanie piaskiem z wykopu (pospółka, osady rzeczne, kategoria 3, łatwo urabialne)

    6) posadzka - w projekcie mam beton B25 12 cm z siatką, w jednej z ofert 10 cm B15 bez siatki (pytanie dodatkowe - czy lejąc posadzkę, trzeba robić dylatacje od ścian fundamentowych)

    Kierownik budowy w niczym nie widzi problemu - wszyscy tak robią i jest OK. Powiedział mi też, że budynek przez pierwsze 5 lat będzie pracować i "coś tam może czasem lekko pękać". Mam takie wrażenie, że w mojej okolicy to nikt nikomu w "branżuni" nie chce problemów robić .

    Wiem, że wydam na ten dom sporo pieniędzy więc te parę(-naście) tysięcy więcej na etapie fundamentów jestem w stanie zaakceptować, żeby potem spokojniej spać. Które z tych rzeczy są istotne i Waszym zdaniem nie powinno się na nie "przymykać oka"? Czy ja powiniennem szukać jakichś innych wykonawców? Czy może za bardzo panikuje i powiniennem odpuścić?

  2. #2

    Domyślnie

    Dostałeś oferty a nie wykaz prac do odbioru.

  3. #3

    Domyślnie

    Zakładam, że jeśli ktoś w ofercie deklaruje wykonanie tych prac w określony sposób, to tak je wykona. Wolę zapytać na początku i od razu wiedzieć na co zwrócić uwagę, niż po wykonaniu usługi pytać, czy powiniennem takie wykonanie zaakceptować.

  4. #4

    Domyślnie

    Ad 1) Ław nie lejemy nigdy w grunt, niezależnie od gruntu. Ławy należy zaszalować, żeby je można było potem pociągnąć hydroizolacją i żeby w betonie ławy nie znalazło się błoto, piasek itp.

    Ad 2) Każdy beton się wibruje.

    Ad 3) Beton podkładowy jest potrzebny. Można na nim zastosować hydroizolację.

    Ad 4) Mają robić zgodnie z projektem.

    Ad 5) Należy zasypywać tym co się daje łato zagęścić i ma ograniczone podciąganie kapilarne, np. pospółka.

    Ad 6) Posadzka B25 to dość wygórowane wymaganie.Dylatację należy zastosować.

    Masz rację, Tam się wszyscy klepią po plecach, a Ty za ileś lat będziesz płacił za błędy.
    Ja szukałem do czasu aż znalazłem takiego wykonawcę, który zrobi naprawdę zgodnie ze sztuką. W miarę się udało, ale przeważnie to ja musiałem stawiać im swoje oczekiwania, bo kierownik olewacz, taki jak Twój.

    PS. Tylko ja razem z projektem dawałem wykonawcom listę swoich oczekiwań, np. szalowanie betonu podkładowego pod płytą fundamentową, szalunki systemowe, płyn antyadhezyjny itp.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Dajesz projekt do wyceny a wykonawcy wyceniają ci jakieś barachło. Kierownik na to milczy. Słaby początek.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Kierownik na to milczy. Słaby początek.
    Nie milczy tylko przytakuje.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Nie milczy tylko przytakuje.
    To chyba jeszcze gorzej

  8. #8

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi. Faktycznie trochę słabo to wygląda. Myślałem, że obejdzie się bez drążenia i pilnowania wszystkich tematów samemu ale jednak zasada "albo Ty klienta albo klient Ciebie..." obowiązuje i ma się dobrze na moim lokalnym rynku usług ogólnobudowlanych.

  9. #9

    Domyślnie

    Wygląda to jakby wykonawcy chcieli zrobić ci ławy jak najszybciej, najprościej i do kasy. Niestety nie zawsze szybko znaczy dobrze. Pamiętaj jeszcze o izolacji, rozprowadzeniu rur od kanalizy, wprowadzeniu wody, prądu, uziemienia i 2-3 peszli w razie dodatkowych instalacji zew. np. światłowód, domofon, oświetlenie zew. Ps wydaje mi się, że chodziło ci o chudziak, a nie o posadzkę. Chudziak leje się na zagęszczony grunt, którym zasypujesz ławy i ściany fundamentowe od środka. Chudziak nie potrzebuje dylatacji natomiast posadzka już tak. Powodzenia!

  10. #10

    Domyślnie

    Ad 1 - technika wykonania ław zależy od gruntu. Mogą być szalowane, mogą być lane bezpośrednio w ziemię. Często po wykopie się okazuje że trzeba szalować. Jak nie trzeba jesteś 2m3 drewna i dniówka roboty do przodu. Ławy się nie izoluje więc jak się da to nie warto szalować tylko lać prosto w grunt;
    Ad 2 - beton w szalunkach trzeba wibrować, lany w ziemię powinno się wibrować;
    Ad 3 - pod ławy szalowane daje się chudziaka, pod ławy lane do gruntu nie daje się chudziaka
    Ad 4 - robić poniżej granicy przemarzania
    Ad 5 - zasypać pospółką, niczym innym. Jak wykopią pospółkę można użyć gruntu rodzimego. jak wykopią iły to nie można użyć gruntu rodzimego
    Ad 6 - rozumiem że chodzi o chudziaka. Można zrobić na kilka sposobów, każdy jest dobry. Generalnie chyba kosztowny babol w projekcie, można zrobić taniej.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał mmmarcinnn Zobacz post
    Ad 2 - beton w szalunkach trzeba wibrować, lany w ziemię powinno się wibrować;
    .
    adlaczego taka roznica?


    Cytat Napisał mmmarcinnn Zobacz post
    Ad 3 - pod ławy szalowane daje się chudziaka, pod ławy lane do gruntu nie daje się chudziaka
    .
    mi wykonawca chce wylozyc wykop (w piasku) folia, zabezpieczy to przed odciaganiem wody z betonu do piasku jak chudziak, tylko troche martwi mnie wplyw tej folii na uziom fundamentowy

  12. #12

    Domyślnie

    Bo wibrowanie niewiele zmieni w przypadku lania w grunt. Niby nie będzie "pustych przestrzeni" - ale przez wiele lat się lało prosto w grunt i budynki dalej stoją.
    Wibrowanie nie zaszkodzi, a teoretycznie, pomoże. Teoretycznie. Tylko za takie słowa na tym forum zagryzą.

    Jaka sieć? TT czy TN?
    Jak uziom ma wyjść to wyjdzie i z folią, jak nie wyjdzie to kwestia wbicia szpilki...

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał mmmarcinnn Zobacz post
    Bo wibrowanie niewiele zmieni w przypadku lania w grunt. Niby nie będzie "pustych przestrzeni" - ale przez wiele lat się lało prosto w grunt i budynki dalej stoją.
    Wibrowanie nie zaszkodzi, a teoretycznie, pomoże. Teoretycznie. Tylko za takie słowa na tym forum zagryzą.
    Podejście wykonawcy - w szalunku wibrować, bo będzie widać raki po rozszalowaniu.
    W grunt nie trzeba - bo nikt nie zobaczy raków.

    A w każdej betoniarni dostaniesz info (czasami na WZ) że warunkiem uzyskania takiej wytrzymałości, za jaką zapłaciłeś jest wibrowanie i nie dolewanie wody.

    Każdy beton konstrukcyjny należy wibrować.

    WZ z dwóch różnych betoniarni:





    Betoniarnia od różowej WZ miała w instrukcji wbudowania zapisane wibrowanie i nawilżanie.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał mmmarcinnn Zobacz post
    Bo wibrowanie niewiele zmieni w przypadku lania w grunt. Niby nie będzie "pustych przestrzeni" - ale przez wiele lat się lało prosto w grunt i budynki dalej stoją.
    Wibrowanie nie zaszkodzi, a teoretycznie, pomoże. Teoretycznie. Tylko za takie słowa na tym forum zagryzą.

    Jaka sieć? TT czy TN?
    Jak uziom ma wyjść to wyjdzie i z folią, jak nie wyjdzie to kwestia wbicia szpilki...
    siec w projekcie TN-C-S. Wykonawca ma mi zrobic "to co zawsze", czyli uziom przez bednarke przyspawana do zbrojenia fundamentu w miejscu pod planowana rozdzielnica. Nie mam odgromu ani uziomu otokowego. To chyba zadna szpilka nie wchodzi w rachube, a jezeli tak to w jaki sposob?

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gryziciel Zobacz post
    siec w projekcie TN-C-S.
    Masz projekt sieci? Czy nie rozróżniasz sieci i instalacji?

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Masz projekt sieci? Czy nie rozróżniasz sieci i instalacji?
    no niestety nie rozrozniam. Zajelo mi 2 lata na FM zeby w miare ogarniac pojecia konstrukcji, na elektryke chyba mi zycia nie starczy
    W projekcie instalacji mam w rozdziale "Ochrona przed porażeniem elektrycznym." jako pierwsze podane: "Układ sieci: TN-C-S.".

    Zalezy mi tylko na lopatologicznej wiedzy typu, jak lawa w folii to co przypilnowac w realizacji uziomu typu bednarka przyspawana do fundamentu zeby bylo dobrze (o ile moze byc dobrze).

    Dodam, ze w projekcie nie mialem folii tylko chudziaka, kierownik (i projektant konstrukcji w jednym) "klepnął" folie.

    ps. na czytanie Musiala nie mam niestety czasu, to juz sie raczej zdam na kierownika i wykonawce..

  17. #17

    Domyślnie

    Generalnie jak nie wiesz jaka sieć to zapytaj się elektryka.

    Prawidłowa kolejność przy robieniu uziemienia.
    Zmierzyć rezystancję uziomu po zrobieniu fundamentu (jeszcze przed wylaniem chudziaka!). Uwzględnić współczynniki korekcyjne. Podjąć decyzję. Można się zdziwić...
    Lepiej robić przed chudziakiem bo łatwiej bić szpilki...
    To że masz bednarkę w fundamencie i chudziak pod ławą wcale nie znaczy że wyjdzie lepiej niż folia i pospawane druty. Wszystko zależy od gruntu...

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał mmmarcinnn Zobacz post
    Generalnie jak nie wiesz jaka sieć to zapytaj się elektryka.

    Prawidłowa kolejność przy robieniu uziemienia.
    Zmierzyć rezystancję uziomu po zrobieniu fundamentu (jeszcze przed wylaniem chudziaka!). Uwzględnić współczynniki korekcyjne. Podjąć decyzję. Można się zdziwić...
    Lepiej robić przed chudziakiem bo łatwiej bić szpilki...
    To że masz bednarkę w fundamencie i chudziak pod ławą wcale nie znaczy że wyjdzie lepiej niż folia i pospawane druty. Wszystko zależy od gruntu...
    dzieki, i to jest odpowiedz, o jaka mi chodzilo. Czyli elektryk przed chudziakiem i szpilki jako alternatywa do bednarki. Reszte doczytam albo zapytam elektryka.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gryziciel Zobacz post
    W projekcie instalacji mam w rozdziale "Ochrona przed porażeniem elektrycznym." jako pierwsze podane: "Układ sieci: TN-C-S.".
    Dostałeś pytanie o układ sieci - a odpowiedziałaś, że "siec w projekcie TN-C-S.".
    Dziwne to trochę, bo sieć zazwyczaj nie jest "hybrydowa" - albo TN-C, albo TN-S.

    Masz projekt sieci? Czy indywidualny projekt instalacji elektrycznej zrobiony wg warunków przyłączenia i stanu faktycznego?

    Cytat Napisał gryziciel Zobacz post
    Zalezy mi tylko na lopatologicznej wiedzy typu, jak lawa w folii to co przypilnowac w realizacji uziomu typu bednarka przyspawana do fundamentu zeby bylo dobrze (o ile moze byc dobrze).
    Jak nie masz czasu na przeczytanie gotowca dra Musiała, to czego oczekujesz? Że ktoś specjalnie dla Ciebie napisze to samo? To raczej nie za darmo. Ale czytanie tego też zajmie tyle samo czasu, co czytanie gotowca.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 13-06-2021 o 00:26

  20. #20

    Domyślnie

    Uziom ładny - bednarka przyczepiona do zbrojenia i zalana w ławach. Po obwodzie wg. projektu i wytycznych.
    Uziom biedniejszy ,ale łatwiejszy - bednarka położona w chudziaku pod ławami.
    Gówno w papierku z betonu co by nie widać co odwalone - kawałek bednarki dospawany do zbrojenia.
    Majster ci nie powie, bo się nie zna czy folia wokół zepsuje uziom - nikt ci nie powie. Zepsuje na pewno pytanie na ile. Jeżeli potrzebujesz do ochrony odgromowej to już gorzej bo tam wymagają konkretnej rezystancji.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dostałeś pytanie o układ sieci - a odpowiedziałaś, że "siec w projekcie TN-C-S.".
    Dziwne to trochę, bo sieć zazwyczaj nie jest "hybrydowa" - albo TN-C, albo TN-S.
    Sieć nn (pomijając układ TT) jest właściwie prawie wyłącznie "hybrydowa" bo nikt nie wyrzuca kasy na ciągnięcie przewodu ochronnego od transformatora ze stacji do odbiorcy. I nawet odbiorca już tego nie robi (konieczność rozdziału PEN na dwa osobne kable w złączu w granicy praktykowany wiele lat) tylko ciągnie i rozdziela w budynku.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony