dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Optymalizacja nadwyżki energii na potrzeby c.w.u.

    Witam.

    Mam następującą kwestię: w momencie wyboru pieca nie rozważałem fotowotaiki. W związku z tym nie dopilnowałem, aby zasobnik na cwu (vaillant) miał możliwość montażu grzałki. Teraz mam nadwyżki energii, którą chciałbym wykorzystać, ale szkoda pozbywać się zaledwie kilkuletniego zbiornika na cwu (piec gazowy 2-funkcyjny). Czy ktoś praktykował / czy ma sens zakup jakiegoś tańszego modelu podgrzewacza elektrycznego (np. 50l lub przepływowego) i podłączeniego go szeregowo -> przed zasileniem obecnego zbiornika cwu? W momencie nadwyżki energii (np. w ciągu słonecznego dnia) w czasie gdy obecny zasobnik będzie pobierał wodę, przechodziłaby ona przez dodatkowy podgrzewacz elektryczny i na wejściu zamiast mieć np 10-15C, podgrzana by była (przynajmniej tyle ile wejdzie do dodatkowego podgrzewacza) do np 45C. Potem kocioł gazowy podgrzałby tylko do zadanej temp.48C w istniejącym zasobniku (podgrzewanym gazem). Wieczorem / w nocy, pobór wody do obecnego zasobnika by był w takiej temperaturze jaka przychodzi z sieci wodociągowej (woda by przepływała przez podgrzewacz elektryczny odłączony od zasilania na czas braku nadwyżek prądu).
    Przy 4-osobowej rodzinie koszty ogrzewania cwu rocznie to ok 300-400 zł. Więc dodatkowy zasobnik elektryczny (mowię o dolnej półce/marketowych) zwraca się po roku+.

    Ktoś praktykował coś podobnego i może się podzielić wnioskami? Dzięki.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Jaka jest Twoja nadwyżka w skali roku ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  3. #3

    Domyślnie

    Na ten moment (nie ma jeszcze pełnego roku odkąd uruchomiłem fotowotaikę, ale szacunki wydają mi się dość realistyczne) - będzie to ok 2000-2500 kWh. Mam świadomość, że to nie jest jakoś bardzo dużo, ale po prostu oddać do elektrowni ,,za nic'' też szkoda

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    To lepiej zamontuj klimę z funkcją grzania, zrobi z tych 2 MWh trzy razy tyle.
    To, co zaproponowałeś jest dość dziwaczne - przecież ten system działaby tylko w momencie poboru wody.
    Jaki procent wodu zużywasz właśnie wtedy, kiedy występuje nadwyżka produkowanej energii ?
    10% ?
    10% z tych 400zł ?
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 07-06-2021 o 16:01
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  5. #5

    Domyślnie

    Bazowałem na informacji istniejącego zasobnika (tego podłączonego pod piec gazowy) - > strata ciepła ma być mniej niż 1 kWh / dobę. Zakładając, że do podgrzania 150l wody do temp 48C potrzeba jakieś 6.5 kWh (?) zakładałem, że fakt, iż nagrzewanie jest tylko w momencie poboru wody nie jest większym problemem Ale też mi się coś nie zgadzało, że strata ciepła z zasobnika jest tak mała... Chyba, że coś przeoczyłem jeślo chodzi o kwestię strat ciepła zasobnika a utrzymywanie wody o zadanej temperaturze...

    Przy okazji podłącze inny temat : wykorzystanie tej nadwyżki przez wpięcie grzałek w grzejniki łazienkowe, które są osobnymi pętlami na rozdzielaczu podłogówki - ma sens? W lecie z zaworem grzejnika zamknietym (grzeje sam grzejnik-suszenie ręczników itp), a w zimie - zawór otwarty, woda przepływa przez grzejnik i grzałki łazienkowe wspomagają podgrzewanie podłogówki (podłoga w łazienkach na osobnych pętlach). Ma sens, czy przekombinowane?

    Z klimą z funkcją grzania - myślałem, ale jej instalacja we właściwych a nie pasujących miejscach w gotowym domu jest troszkę ... problematyczna w moim wypadku

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    To lepiej zamontuj klimę z funkcją grzania, zrobi z tych 2 MWh trzy razy tyle.
    To, co zaproponowałeś jest dość dziwaczne - przecież ten system działaby tylko w momencie poboru wody.
    Wg mojego zrozumienia nie tylko w momencie poboru wody - woda by trafiala ciepła do istniejącego zasobnika & "czekała" tam na użycie a straty ciepła w okresie postoju (braku zużycia wody) są wg specyfikacji zasobnika Vaillanta minimalne.

    Jaki procent wodu zużywasz właśnie wtedy, kiedy występuje nadwyżka produkowanej energii ?
    10% ?
    10% z tych 400zł ?
    Jak powyższe - zakładałem, że prawie całośćz tego kosztu odzyskam (- straty za ,,przestój").

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Sam pisałeś:
    W momencie nadwyżki energii (np. w ciągu słonecznego dnia) w czasie gdy obecny zasobnik będzie pobierał wodę, przechodziłaby ona przez dodatkowy podgrzewacz elektryczny i na wejściu zamiast mieć np 10-15C, podgrzana by była (przynajmniej tyle ile wejdzie do dodatkowego podgrzewacza) do np 45C. Potem kocioł gazowy podgrzałby tylko do zadanej temp.48C w istniejącym zasobniku (podgrzewanym gazem)

    Już teraz sam nie wiem- chcesz wpiąć ten podgrzewacz na wejściu zimnej wody do kotła, czy szeregowo pomiędzy kocioł a zasobnik?
    To drugie jest niewykonalne- bo przepływowy podgrzewacz reaguje na spadek ciśnienia (odkręcenie kranu), a wpięty pomiędzy kocioł gazowy, a zasobnik takiego spadku by nie odnotował.
    Strasznie rzeźbisz...

    Zamontuj sobie jedną klimę, albo kup większy zasobnik i grzałkę.
    W ogóle po co montowaneś przewymiarowaną instalację ?
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 07-06-2021 o 17:02
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Sam pisałeś:

    Już teraz sam nie wiem- chcesz wpiąć ten podgrzewacz na wejściu zimnej wody do kotła, czy szeregowo pomiędzy kocioł a zasobnik?
    Na wejściu zimnej wody do zasobnika cwu ogrzewanego kotłem gazowym. Nie wprowadzam wody z sieci wodociągowej do kotła tylko do zasobnika, a w zasobniku jest pętla zasilana z kotła która wodę z instalacji wodociągowej ogrzewa ale się z nią nie miesza. Chyba, że coś przeoczyłem?

    Woda teraz wpływa w temp. z sieci miejskiej (10-15C). Ja chcę ją tylko wstępnie podgrzać o ok. 30 stopni zanim trafi do zasobnika ogrzewangeo gazem. Tak jak bym ciepłą wodę miejską wprowadził do zasobnika w domu.

    To drugie jest niewykonalne- bo przepływowy podgrzewacz reaguje na spadek ciśnienia (odkręcenie kranu), a wpięty pomiędzy kocioł gazowy, a zasobnik takiego spadku by nie odnotował.
    Strasznie rzeźbisz...
    Tu chyba kwestia ciśnienia nie będzie miała zastosowania (odp. powyżej).

    Zamontuj sobie jedną klimę, albo kup większy zasobnik i grzałkę.
    W ogóle po co montowaneś przewymiarowaną instalację ?
    Jedna klima na dom, bez kanałów, prowadzenie rurek do odprowadzenia skroplin itp - niewykonalne. Dom praktycznie wykończony. Nie chcę teraz nic kuć i psuć tego co właśnie skończyłem. Zasobnik z grzałką - racja, ale jak w pierwszym poście, cała kwestia to jak tego uniknąć jak mam prawie nowy zasobnik

  9. #9

    Domyślnie

    Bezczelnie zwykły bojler, jednak musisz sprawdzić, czy tak można, by coś nie wybuchło itp.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 07-06-2021 o 22:54
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał pierwszydomdlawroga Zobacz post
    Na ten moment (nie ma jeszcze pełnego roku odkąd uruchomiłem fotowotaikę, ale szacunki wydają mi się dość realistyczne) - będzie to ok 2000-2500 kWh. Mam świadomość, że to nie jest jakoś bardzo dużo, ale po prostu oddać do elektrowni ,,za nic'' też szkoda
    U mnie wystarcza to na CWU czystym prądem na rok.
    Nie mam wanny.
    Bojler mam 80 litrów i tylko prysznic.
    Każdy ma inne uwarunkowania.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał pierwszydomdlawroga Zobacz post
    Na wejściu zimnej wody do zasobnika cwu ogrzewanego kotłem gazowym.
    )
    No to w takim razie podgrzewacz właczy się tylko w momencie poboru wody. Pytanie, ile tej wody używasz
    W momencie nadwyżki energii (np. w ciągu słonecznego dnia)
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony