dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1

    Domyślnie Fotowoltaika - zmiana przepisów

    Hej,

    planowałem zacząć budowę domu w tym roku, ale, że nie mam kasy to rozłożyć na 2022 i 2023 również.
    Docelowo chciałem w 2023/2024 podłączyć fotowoltaikę jak już rok pomieszkam w domu i zobaczę zużycie prądu.
    A teraz taki news: https://www.money.pl/gospodarka/masz...58966688a.html

    Słyszalem, że jak w tym roku się założy te panele to jeszcze pójdzie starym torem.
    Pytanie, czy jeśli w tym roku będę miał stan surowy otwarty bez instalacji to mogę położyć same panele fotowoltaiczne żeby iść starymi przepisami, czy jak z tym będzie?

    Ten rząd to kładzie tylko kłody pod nogi....

  2. #2

    Domyślnie

    Wtedy nie odliczysz nic od PIT zdaje się pytanie co się bardziej opłaca ...

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał martingg Zobacz post
    Wtedy nie odliczysz nic od PIT zdaje się pytanie co się bardziej opłaca ...
    W jakim sensie nic nie odlicze od PIT?
    W sensie z ulgi na fotowoltaike tez chciałbym skorzystać.
    Chodzi, że przez ten rok/dwa nie odliczę nic z prądu?

    Widzę, że sąsiad po miejscowości, wbijaj do nurkowni

  4. #4

    Domyślnie

    Te dotacje są zdaje się do odliczenia od PIT m.in. żeby je dostać budynek zdaje się musi być odebrany ... SSZ odebrać problem.

    Mogę się mylić

    Sąsiad? nurkowania?

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.377

    Domyślnie

    Cytat Napisał yami Zobacz post
    Hej,

    planowałem zacząć budowę domu w tym roku, ale, że nie mam kasy to rozłożyć na 2022 i 2023 również.
    Docelowo chciałem w 2023/2024 podłączyć fotowoltaikę jak już rok pomieszkam w domu i zobaczę zużycie prądu.
    A teraz taki news: https://www.money.pl/gospodarka/masz...58966688a.html

    Słyszalem, że jak w tym roku się założy te panele to jeszcze pójdzie starym torem.
    Pytanie, czy jeśli w tym roku będę miał stan surowy otwarty bez instalacji to mogę położyć same panele fotowoltaiczne żeby iść starymi przepisami, czy jak z tym będzie?

    Ten rząd to kładzie tylko kłody pod nogi....
    Raczej musiałbyś mieć odebraną instalację a bez instalacji ciężko. Nawet jeśli podpisałbyś umowę z energrtyką na starych zasadach to zawsze mogą taką umowę zerwać pod byle pretekstem, a wówczas nowa umowa to nowe zasady.
    Moim zdaniem teraz na tym etapie nie ma sensu się spinać. Trzeba zobaczyć jaki będzie ostateczny kształt przepisów i wówczas dostosować instalację do warunków prawnych. Raczej bardziej opłacalne będą instalacje skalkulowane pod bieżące zużycie niż duże instalacje mające zapewnić pokrycie upustem cały rok.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.024
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Będzie kolejna nowelizacja ustawy o OZE, a właściwie to jest już w Sejmie - system opustów zostanie wydłużony dla beneficjentów programów parasolowych, którzy w ich ramach podpiszą umowę na montaż mikroinstalacji PV do 31 marca 2022 roku. Czas na wysłanie zgłoszenia o przyłączenie mikroinstalacji zostanie wtedy przedłużony do 31 grudnia 2023 roku
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Będzie kolejna nowelizacja ustawy o OZE, a właściwie to jest już w Sejmie - system opustów zostanie wydłużony dla beneficjentów programów parasolowych, którzy w ich ramach podpiszą umowę na montaż mikroinstalacji PV do 31 marca 2022 roku. Czas na wysłanie zgłoszenia o przyłączenie mikroinstalacji zostanie wtedy przedłużony do 31 grudnia 2023 roku
    tylko dla nas szaraków wiele to nie zmienia
    Ostatnio edytowane przez martingg ; 26-01-2022 o 08:23

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.024
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Zmienia dla szaraków, którzy w związku z nowelizacją ustawy zaczęli się wycofywać z programów parasolowych, mimo bardzo korzystnych dofinansowań
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.631

    Domyślnie

    Też mnie naszło aby zainstalować przynajmniej 3kw ale ani jedna firma nie ma wolnych terminów do końca marca , myślę aby kupić gotowy zestaw i samemu to sklecić tylko boję się że świetny Tauron pójdzie mi pod górkę .

  10. #10

    Domyślnie

    Z jakiej miejscowości jesteś? JAk niedaleko mnie to mogę ci zamontować instalacje jak zdążę wszystko ogarnąć a mam tez dużo pracy

    Dokumenty do zakładu energetycznego muszą wpłynąć do max 28 lutego a nie jak ktoś podał do 31,.03.2022. Zakład energetyczny ma 30 dni na wymianę lub przeprogramowanie licznika . Pierwsze wprowadzenie prądu musi nastąpić przed dniem 01.04.2022
    Ostatnio edytowane przez Adamel ; 02-02-2022 o 00:57

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adamel Zobacz post
    Z jakiej miejscowości jesteś? JAk niedaleko mnie to mogę ci zamontować instalacje jak zdążę wszystko ogarnąć a mam tez dużo pracy

    Dokumenty do zakładu energetycznego muszą wpłynąć do max 28 lutego a nie jak ktoś podał do 31,.03.2022. Zakład energetyczny ma 30 dni na wymianę lub przeprogramowanie licznika . Pierwsze wprowadzenie prądu musi nastąpić przed dniem 01.04.2022
    Z tego co wszędzie piszą to liczy się data złożenia wniosku u dostawcy a nie wymiana licznika.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adamel Zobacz post
    Dokumenty do zakładu energetycznego muszą wpłynąć do max 28 lutego a nie jak ktoś podał do 31,.03.2022. - źródło
    Zgadza się

    A co potem, koniec PV???
    Bo ja nawet domu jeszcze nie mam postawionego.

    Bardzo to logiczne z jednej strony ciśnienie na zmniejszanie emisji droga energia, a z drugiej przepisy, które sprawią, że montaż PV stanie się mało opłacalny dla gospodarstw domowych.
    Ostatnio edytowane przez Bialydiament ; 22-08-2022 o 13:56

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Spokojnie, myślisz ze ta władza będzie do końca świata? Przyjdą następni i zmienią.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bialydiament Zobacz post
    A co potem, koniec PV???
    Bo ja nawet domu jeszcze nie mam postawionego.
    Ja też. Wydaje mi się że przez jakiś czas, nie wiem jak długo, może pół roku, może rok będzie zastój bliski zera w fotovoltaice. Czas pokaże. Podobno katastrofa ekologiczna wisi na włosku, podobno smog i w ogóle planeta ledwo zipie ale najważniejsze żeby zakład energetyczny był na plusie. Mamona rządzi i w tym temacie bez zmian.

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Beskidziak

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Kod pocztowy
    43-330
    Posty
    507

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomasziolkowski Zobacz post
    Wydaje mi się że przez jakiś czas, nie wiem jak długo, może pół roku, może rok będzie zastój bliski zera w fotovoltaice.
    Podobno jest spore zainteresowanie firm, w sumie to one dostały najbardziej po kieszeni........
    117m2 powierzchni użytkowej +42m2 garażu (nieogrzewane), fundament 10 cm Xps, ściany 20 cm 0,038, podłoga 14 cm 0,035, strop terriva 45cm wełna, WM, gaz 100%podłogówka

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.024
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał martingg Zobacz post
    Z tego co wszędzie piszą to liczy się data złożenia wniosku u dostawcy a nie wymiana licznika.
    Liczy się data złożenia wniosku, ale on musi być poprawny i kompletny. od pierwszej energii liczy się 15 lat systemu opustów
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Nowa123

    Zarejestrowany
    May 2021
    Skąd
    Lewin Brzeski
    Kod pocztowy
    49-340
    Posty
    38

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Liczy się data złożenia wniosku, ale on musi być poprawny i kompletny. od pierwszej energii liczy się 15 lat systemu opustów
    A pan z infolini Taurona dziś stwierdził że musi być najpierw wymiana licznika na dwukierunkowy a potem wniosek i umowa ,i że umowa musi być podpisana przed 31 marca aby rozliczać się na starych zasadach.
    Więc ja już nie wiem

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nowa123 Zobacz post
    A pan z infolini Taurona dziś stwierdził że musi być najpierw wymiana licznika na dwukierunkowy a potem wniosek i umowa ,i że umowa musi być podpisana przed 31 marca aby rozliczać się na starych zasadach.
    Więc ja już nie wiem
    I Pani ma rację to samo mówi Pan z PGE - pytałem w poniedziałek.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.024
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    No i jest - działa nowy system rozliczeń. Macie jakieś doświadczenia? Ktoś próbował złożyć wniosek przed 31.03, ale nie zdążył? Dajcie znać
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  20. #20

    Domyślnie

    A vieśman nie składał? Taka prężna firma? I pyta jak to się odbywało?
    Klientów brakło - rozumiem!
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony