dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Di.

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    359

    Domyślnie mur ogrodzeniowy z pustakow betonowych (nie joniec)

    Kupilem pustaki betonowe, na mur ogrodzeniowy (pat eco 39/20/20cm, byla dobra cena) i mam pytanie odnoscnie wykonania.
    Ma to wygladac mniej wiecej tak:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	front01.jpg
Wyświetleń:	319
Rozmiar:	12,4 KB
ID:	457007

    Podmurowka na metr gleboko, a same bloczki beda klejone na dydykowany klej poliuretanowy do bloczkow. Wysokosc okolo 180cm od fundamentu.
    Pytanie odnosi sie do zbrojenia i zalewania muru.
    W roznych systemach zaleca sie po 2 prety na slupek i po 1 pret / co metr pionowo, ale to odnosi sie raczej do niskich murkow pod przesla miedzy slupkami.
    Jak zbroilibyscie taki murek? I jak okolice bramy? Jak fundament?

    Mam taki pomysl, zeby w murku zbroic pionowo i zalewac powiedzmy co 3-4 "slupek", oraz zalac dodatkowo 2-3 warstwy dolne. Pozostale pustaki wkleic tylko na klej. Czy tak mozna to wykonac, czy jednak zalewac calosc?

    EDIT: jak ktos sie tym zainteresuje to dopisze, rozmawialem z pewnym wykonawca i dowiedzialem sie, ze najlepiej jednak bedzie zalac dobrym betonem na kruszywie przynajmniej b20 wszystko, ze wzgledu na wode ktoa moze sie zbierac w pustych srodkach. Zbrojenie wystarczy po 2 fi12 prety pionowo na brzegach, po jednym pionowo co 1,5m i poziomo w pierwszej i ostatniej warstwie.
    Ostatnio edytowane przez Di. ; 08-06-2021 o 17:37

  2. #2

    Domyślnie

    Zadam pytania pomocnicze dla wszystkich:
    -Czemu to zbrojenie pionowe ma służyć? Przeciwczołgowe? Czy dla bezpieczeństwa gdyby się ktoś oparł -to żeby mur się nie przewrócił?
    -Zbrojenie poziome -rozumiem -żeby mur nie pękał -to dołem w fundamencie i górą można dać drut.
    -Czemu ma służyć beton wewnątrz? Dla masywności? Czy dla zalania zbrojenia -Jeżeli tak -to myślę, że wystarczy zalać co 1-2m w pionie, tylko jak w poziomie zalać górną część?

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Di.

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    359

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    Zadam pytania pomocnicze dla wszystkich:
    -Czemu to zbrojenie pionowe ma służyć? Przeciwczołgowe? Czy dla bezpieczeństwa gdyby się ktoś oparł -to żeby mur się nie przewrócił?
    -Zbrojenie poziome -rozumiem -żeby mur nie pękał -to dołem w fundamencie i górą można dać drut.
    -Czemu ma służyć beton wewnątrz? Dla masywności? Czy dla zalania zbrojenia -Jeżeli tak -to myślę, że wystarczy zalać co 1-2m w pionie, tylko jak w poziomie zalać górną część?
    1. "-Czemu to zbrojenie pionowe ma służyć? Przeciwczołgowe? Czy dla bezpieczeństwa gdyby się ktoś oparł -to żeby mur się nie przewrócił?"
    Z tego co sie dowiedzialem to tak, zeby mur sie nie przewrocil, ale spokojnie - czolg i tak nie przejedzie. Na takiej powierzchni przewrocic mur moze tylko wiatr. 12,5m dlugosci i 1,8m wysokosci to niezly zagiel. Jakby nie bylo 22,5 m2 powierzchni oporu.
    Podobno, jesli mur robiony bylby "na mijanke", czyli z przesunieciem o pol pustaka co druga warstwe, to nie potrzeba zbrojenia pionowego, Niestety jak sie chce "nowoczesnie" czyli pustak jeden nad drugim, to niestety mowia, ze juz trzeba. Dla mnie nie ma to sensu, no bo jak sie ten napor wiatru rozklada inaczej dla jednego, a inaczej dla drugiego sposobu ukladania, troche brak konsekwencji? Niemniej takie podpowiedzi zebralem od 3 osob zajmujacych sie budowa ogrodzen zawodowo.

    2."Zbrojenie poziome -rozumiem -żeby mur nie pękał -to dołem w fundamencie i górą można dać drut."
    Dolem w fundamencie to swoja droga. Zrobilem juz fundament i dalem zbrojenie lawy 4 druty na strzemionach po calosci (zostalo mi tego sporo po budowie). Chociaz uwazem osobiscie, ze najwazniejsze byly te 4 druty po calosci gleboko pod bramami, zeby sie nic tam nie rozchodzilo w przyszlosci. Ale w koncu ja sie przeciez pytam, sam nie wiem, mysle, ze tutaj na pewno przedobrzylem.
    Kolejne wytlumaczenie dlaczego zbrojenie w dolnej warststwie pustakow jest takie, ze pustaki sa murowane na pape czy izolacje i nie sa trwale zwiazane z fundamentem. Wiec drut tam ma chronic przed rozchodzeniem sie muru dolem.

    3."Czemu ma służyć beton wewnątrz? Dla masywności? Czy dla zalania zbrojenia -Jeżeli tak -to myślę, że wystarczy zalać co 1-2m w pionie, tylko jak w poziomie zalać górną część?"
    Podobno ten beton wewnatrz ma sluzyc temu glownie, zeby woda sie tam nie dostawala, bo jak sie dostanie do takiego zbiornika z pustakow i zamarznie, to na pewno rozsadzi kiedy przyjdzie mroz. Trzeba by robic jakies odwodnienia, ale moze sie cos przytkac. W koncu, tego betonu do srodka idzie juz stosunkowo malo, wiec po co tutaj oszczedzac i ryzykowac, ze cos pojdzie nie tak. Sam pomyslalem nad rozwiazaniem z czesciowym zalewaniem, ale nie mam za bardzo argumentow za. Roznica w cenie wykonania to 300pln + dodatkowo kombinujemy jak zrobic zalany wieniec gora. Chyba nie warta skóra za wyprawke.


    Jak dla mnie pozostaje pytanie czy pionowo drut fi12, czy moze fi10 (8?) by wystarczyl.
    Na gore mam jeszcze caly pret fi12, 12m dlugosci, to taki pojdzie na wieniec.
    Na dol mam cala mase drutu fi6 po 6m jaka pozostala, wiec takie dam.
    Pionowo musze zamowic, sam nie wiem jakie i dlatego pytam.
    Ostatnio edytowane przez Di. ; 13-07-2021 o 17:56 Powód: interpunkcja

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    wojs40

    Zarejestrowany
    May 2023
    Skąd
    Opolskie
    Kod pocztowy
    47-100
    Posty
    1

    Domyślnie

    Mam dwa pytania:

    Czy bloczki odizolowaliście od fundamentu np. warstwą papy?
    Czy bloczki układaliście na warstwie zaprawy i w ten sposób poziomowaliście czy bezpośrednio na fundamencie i klinowaliście aby uzyskać poziom?

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    1. Tak
    2. Jeśli bez zalewania betonem to tak.
    3. Tak, dodatkowo klinowanie co 2 - 3 warstwę w zależności od dokładności bloczka.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  6. #6

    Domyślnie

    Mam pytanko.
    Właśnie mocno analizuję zakup tych bloczków i zastanawia mnie ich jakość i trwałość.
    Czy po latach użytkowania możesz coś więcej o nich napisać?
    Kupiłbyś je 2 raz?
    Na co zwrócić uwagę przy budowie i późniejszej eksploatacji?

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    Od 5 lat mam u siebie Kost-Bet. Wersja murku jeszcze w formie szalunkowej z płytkami i łącznikami z tworzywa.
    Słupki i pustaki krańcowe były całe.
    Ogrodzenie robiłem sam ale i o materiale złego słowa powiedzieć nie mogę.
    Murek w kolorze piaskowym dlatego dopasowałem ciemno brązowe daszki więc jedynie co to ich odcień troszkę wypłowiał od słońca
    W niektórych zakamarkach gdzie nie dochodzą promienie słoneczne rzucił się zielonkawy nalot.
    Poza tymi mankamentami nic się z tym nie dzieje.
    Co rok lub dwa warto powtórzyć impregnację.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  8. #8

    Domyślnie

    Lubię swój dom. Problem w tym, że z ruchliwej drogi przed domem dobiega duży hałas. Jak realistyczne byłoby posiadanie betonowej (lub pustaków żużlowych) ściany o wysokości około 5 metrów i długości około 200 stóp obok chodnika?

    Musiałby być naprawdę wysoki, ponieważ mój dom stoi na niewielkim wzniesieniu od drogi, na około 4 metry.

    Mieszkam na NE, więc czy musieliby kopać aż do granicy przymrozków vshare? Najwyraźniej w tym klimacie jest to jakieś 3 lub 4 stopy pod ziemią.

    Czy ktoś się orientuje, jaka to będzie cena? Wiem, że prawdopodobnie nie jest to realistyczne – lepiej będzie, jeśli się przeprowadzę.
    Ostatnio edytowane przez teronhexi ; 14-09-2023 o 12:52

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony