Witam,

Jestem zainteresowany kupnem gruntu pod budowę domu jednorodzinnego. Znalazłem odpowiednią nieruchomość. Wszystko dogadane, ale przed transakcją chciałem zweryfikować możliwość uzyskania pozwolenia na budowę w przyszłości. I tutaj pojawiają się schody, ani w gminie, ani w starostwie nie mogę uzyskać jednoznacznej odpowiedzi w sprawie możliwości zabudowy. Być może ktoś z forumowiczów pomoże, lub chociaż wskaże z kim najlepiej to zweryfikować.

Sprawa wygląda tak. Nieruchomość składa się z dwóch działek niezabudowanych w dwóch różnych wsiach, każda z innym planem MPZP (ale w jednej gminie):
Pierwsza działka o powierzchni 1080 m2, teren strefy M zgodnie z MPZP.
Druga działka o powierzchni 890 m2, teren strefy M/E zgodnie z MPZP.
Zgodnie z MPZP wprowadzonego uchwałą Rady Miejskiej obie działki znajdują się na terenie przeznaczonym na zabudowę mieszkaniową (M) oraz mieszkaniową w obszarach przyrodniczo czynnych (M/E).

Wątpliwość budzi fakt, że osobno działki te nie spełniają normatywu dla powierzchni działki, na której ma zostać wybudowany dom. Dla strefy M normatyw wynosi 1500 m2 z dopuszczonym obniżeniem wymogu o 5%, natomiast dla strefy M/E normatyw wynosi 3000m2.

Obie działki łącznie mają powierzchnię 1970m2. Gdyby zarówno jedna jak i druga działka znajdowały się w strefie M bez problemu spełniałyby wymagania MPZP. Próbuję ustalić czy będzie istniała możliwość wybudowania domu jednorodzinnego (czy dostanę w przyszłości pozwolenie na budowę) dla takiej działki.

Po wizycie w gminie zostałem odesłany do starostwa, a starostwo prosiło o wyjaśnianie wątpliwości z gminą. Czy ktoś może mi podpowiedzieć jak podejść do tematu? Nie chciałbym kupić działki, która będzie służyła wyłącznie za ogródek.

Informacyjnie dodam, że podział nastąpił po uchwaleniu MPZP na podstawie postanowienia sądowego (sprawa spadkowa).

Z góry dziękuję za Waszą pomoc.