dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie Nadchodzące problemy z sąsiadem

    Witam, jestem nowym użytkownikiem forum mam nadzieję, że wybrałem odpowiedni dział. Jeżeli nie, to z góry przepraszam. Korzystałem z funkcji szukania, aby nie tworzyć nowego wątku, lecz niestety żaden nie pasował do dokładnej specyfikacji mojego pytania. A teraz do rzeczy.

    Odziedziczyłem działkę wraz z domem po zmarłych dziadkach. Dom stoi w granicy z jednym z jedynych sąsiadów. I jest to rodzina! (wujek + ciocia). Przez cały okres życia tam moich dziadków mieliśmy bardzo dobry kontakt razem. Po śmierci zacząłem lekki remont domu a mianowicie zrobiłem mała, legalną oraz zgłoszoną dobudowę kotłowni przy granicy z wujka działka. Wujkowi to nie przeszkadzało a co więcej pozwolił aby budowlańcy używali jego podwórka zeby im lepiej było chodzić i pracować. Pozwolił nawet wstawić dzwi aby można bez problemu zmieścić duże urządzenia i powiedział że mogę te dzwi zatrzymać na stałe bo my to rodziną i jak się sprzęt popsuje to będę go bez problemu mógł wynieść. Gdy mu powiedziałem ze to między nami bardzo miło z jego strony ale co się stanie jak ich zabraknie a działka pójdzie w spadku do kolejnego członka rodziny to mi odparł żebym sobie nie żartował że wszyscy się dobrze znamy i nie będzie problemu. Wiec drzwi zostały i zostały zamontowane kamery aby był podgląd z czego był w niebo wzięty że będzie teraz bezpieczniej !!! Po pewnym czasie nawet zaoferował że dla mojej wygody i dla pewności moze mi odsprzedać 2m jego działki abym miał łatwy dostęp w razie jakby go brakło. Niestety jak z kimś rozmawiałem to mi powiedział że nie będę mógł tego i tak kupić ponieważ jego okna beda za blisko mojej nowej granicy więc to nie przejdzie w papierach. Darowałem sobie bo liczyłem na to ze będzie wszystko dobrze tak jak było przez ostatnie ponad 80 lat bo działki przechodziły na innych członków rodziny i nigdy nie było problemu. Niestety ostatnim razem kiedy się widzialem z osobą która jest wyznaczona do przejęcia działki po wujku dala mi znać w bardzo wymowny sposób że kamery które mam zamontowane są nielegalnie bo mam podgląd na jego działkę ( która jeszcze nie jest jego !!) I ze te otwory w ścianach w granicy również. Nie chciałem być niegrzeczny ponieważ niechce tworzyć problemów bo uważam że z sąsiadem powinnem zyc dobrze bo będę go widział każdego dnia przez kolejne X lat a tak naprawdę to jeszcze nie jest jego wiec sie nie chciałem kłócić i mu powiedziałem ze mam taką pracę że często teraz wyjezdzam i kamery sa tylko dla bezpieczeństwa i że jak się zmieni troche moja praca i będę więcej czasu spędzał w domu to je usunę tak aby nie widzieć jego strony. Nie chciałem w to mieszać wujka ( obecnego właściciela ) ponieważ jest to straszy człowiek i jaka kolwiek moja ingerencja mogła by się wpłynąć na wszystko ponieważ wydaje mi się ze przyszly właściciel wujka działki kręci mu dobry makaron na ucho aby wujka teraz zrazić do mnie wiec wolałem się wycofać aby zaczerpnąć troche wiedzy jak to wszystko wygląda i na co mogę sobie pozwolić. Jestem ugodowym człowiekiem lecz wszystko ma swoje granice. A z zaistniałych sytuacjacji widzę tylko ze będzie gorzej i gorzej więc chce być gotowy na najgorsze. Smutne jest tylko to ze tak niedawno sam wujek pozwalał na wszystko oraz udostępniał z przyjemnością swój kawałek działki aby mi oraz budowlańcą było łatwiej a teraz takie rzeczy mają miejsce! Wiec moje pytanie jak wy forumowicze widzicie tą sytuację.? Co mam zrobić krok po kroku ? Najłatwiej by mi było odkupić ten skrawek działki ale jak to prawnie wygląda.? Do kogo się udać? Niemam problemu żeby zapłacić komuś aby sprawę poprowadził od początku. Wolę być zapobiegawczy zanim problem zrobi się większy. Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi. W razie jakichkolwiek niejasności smialo pytajcie.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Można dokonać podziału na dowolną powierzchnię nowoutworzonej działki , o ile celem podziału jest poprawa użytkowania działki sąsiedniej bezpośrednio przyległej do granicy. Tak będzie napisane w decyzji podziałowej :celem podziału jest poprawa użytkowania działki ... , nabywcą będzie jej właściciel .

  3. #3

    Domyślnie

    A jezeli działka jest położona na obszarze który jest bez planu miejscowego ? Działa to tak samo.? I co w przypadku gdy nowa granica będzie za blisko okien sąsiada.?

    Pozdrawiam

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał ssid220 Zobacz post
    Po śmierci zacząłem lekki remont domu.

    dzięki za relację z drugiej strony.
    rozumiem, że tam też trzeba się napracować żeby wygodnie mieszkać

    Cytat Napisał ssid220 Zobacz post
    będzie gorzej i gorzej więc chce być gotowy na najgorsze
    czyli tam też nie jest raj, i perspektywa kolejnych zaświatów...

    ---

    Cytat Napisał ssid220 Zobacz post
    Jestem ugodowym człowiekiem lecz wszystko ma swoje granice
    a tak na poważnie - usuń drzwi i kamerę oraz doprowadź swój budynek do stanu zgodnego z prawem.
    to ty nie jesteś w porządku
    przekroczyłeś granicę uprzejmości, której nie powinieneś był przekraczać.
    ty uważasz, że wujek sam chciał, ktoś inny powie, że wymusiłeś na nim a on nie umiał odmówić.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał key1 Zobacz post

    dzięki za relację z drugiej strony.
    rozumiem, że tam też trzeba się napracować żeby wygodnie mieszkać



    czyli tam też nie jest raj, i perspektywa kolejnych zaświatów...

    ---



    a tak na poważnie - usuń drzwi i kamerę oraz doprowadź swój budynek do stanu zgodnego z prawem.
    to ty nie jesteś w porządku
    przekroczyłeś granicę uprzejmości, której nie powinieneś był przekraczać.
    ty uważasz, że wujek sam chciał, ktoś inny powie, że wymusiłeś na nim a on nie umiał odmówić.

    Dobrze ze humor dopisuje

    Napisałem tutaj aby dowiedzieć się jak to właśnie prawnie wygląda oraz jak wy byście to rozegrali. Wiec chciałbym to wszystko wyprostować aby było zgodnie z prawem. Dlatego zależy mi na waszych doświadczeniach i opiniach.

    Wiec według ciebie najlepiej pozbyć się dzwi i kamer.?

    A co w przypadku gdy będę musiał zmienić np. piec w kotłowni i będę musiał skorzystać z drzwi? Wiem ze moglem o tym wcześniej pomyśleć ale tak jak pisałem w pierwszym poście, nie wiedziałem że sprawy się tak potoczą i będę mógł mieć problem z przyszłym właścicielem wujka działki.

    Chciałbym aby prawnie się wszystko zgadzało oraz było można praktycznie korzystać z tego wejścia w razie takiej potrzeby i aby uniknąć nie potrzebnych kłótni.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez ssid220 ; 10-06-2021 o 23:32

  6. #6

    Domyślnie

    tych drzwi nie powinno tam być - przepisy p.pożarowe,
    dodatkowo jeśli twój budynek jest w granicy to sąsiad może się do niego "przytulić" ze swoim budynkiem, więc po otwarciu tych drzwi (do wewnątrz) zobaczyłbyś ścianę...

    generalnie powinieneś być miły i zapytać drugą stronę jak możecie to rozwiązać (i ile ci da czasu na przebudowę).


    dodam jeszcze, że np. moja żona nigdy by się nie zgodziła na żadną kamerę zainstalowaną przez sąsiada,
    gdyby ją zobaczyła to zgłosiłaby automatycznie sprawę na Policję z art. 267 Kodeksu karnego, za co groziłaby ci kara pozbawienia wolności do lat dwóch....

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał key1 Zobacz post

    dodam jeszcze, że np. moja żona nigdy by się nie zgodziła na żadną kamerę zainstalowaną przez sąsiada,
    gdyby ją zobaczyła to zgłosiłaby automatycznie sprawę na Policję z art. 267 Kodeksu karnego, za co groziłaby ci kara pozbawienia wolności do lat dwóch....
    A w jakim celu żona by marnowała czas policji?

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Jesli dobrze rozumiem, to tych drzwi nie było w projekcie rozbudowy?
    Z tego co piszesz to ten nowy, potencjalny właściciel, jest z kategorii tych czepiających się o wszystko - dla świetego spokoju zrobiłbym nowe wejście, żeby nie mieć z nim nic wspólnego w przyszłości.

  9. #9

    Domyślnie

    nagrywanie bez zgody.

    jest na to kilka paragrafów, zgłaszanie z 267 KK jest najskuteczniejsze.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał key1 Zobacz post
    nagrywanie bez zgody.
    No to te miliony kamer monitoringu poszło w .... a nie zaraz cały czas są
    Zanim odpiszesz, ze to co innego pamiętaj, że mnóstwo tych kamer swym zasięgiem obejmuje tereny prywatne.

    Ale przyznaję moja wiedza jest powierzchowna w tematach prawnych. Jak wykażesz, ze nagrywanie wymaga zgody to zmienię zdanie.
    Póki co zostanę przy prostej zasadzie "nagrywanie tak, udostępnianie nie".
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  11. #11

    Domyślnie

    bo to jest zupełnie co innego.

    w przypadku monitoringu nagrywa osoba prawna (firma lub instytucja) w ramach swojej działalności, musi o tym informować klientów, a przechowywanie, przetwarzanie i udostępnianie danych jest wysoce regulowane.

    ty jako osoba fizyczna możesz wyrazić swój sprzeciw i nakazać np firmie sąsiadującej z twoją posesja, by ograniczyli się do swojego terenu zaprzestali filmowania twojego ogródka, możesz też zażądać usunięcia wszystkich nagrań na których jesteś ty.

    itd...

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    A masz pod ręką jakąs podstawę prawną, wyrok sądu w podobnej sprawie?

    Jeszcze raz, nie mówię nie w stosunku do twojej opinii na ten temat, ale gdzie tu konkrety.

    przechowywanie, przetwarzanie i udostępnianie danych jest wysoce regulowane. - gdzie regulowane, jak?

    Ja nadal to widzę tak, że mogę złapać kamerę i np. ze swojej posesji nagrywać podwróko sąsiada przez cały dzień albo z chodnika przed twoim domem nagrywac twoje podwórko od rana do wieczora. Gdybym to zrobił to pewnie byłbym kawał $@$#@$, ale dopóki tego nie udostępnię to czynnością nagrywania nie widzę gdzie i jakie prawo miałbym złamać.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał key1 Zobacz post
    tych drzwi nie powinno tam być - przepisy p.pożarowe,
    dodatkowo jeśli twój budynek jest w granicy to sąsiad może się do niego "przytulić" ze swoim budynkiem, więc po otwarciu tych drzwi (do wewnątrz) zobaczyłbyś ścianę...

    generalnie powinieneś być miły i zapytać drugą stronę jak możecie to rozwiązać (i ile ci da czasu na przebudowę).


    dodam jeszcze, że np. moja żona nigdy by się nie zgodziła na żadną kamerę zainstalowaną przez sąsiada,
    gdyby ją zobaczyła to zgłosiłaby automatycznie sprawę na Policję z art. 267 Kodeksu karnego, za co groziłaby ci kara pozbawienia wolności do lat dwóch....
    A może jeszcze niech po uzbrojonych Ukraińców zadzwoni!!! Cyt. „ Co za naród...”

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał key1 Zobacz post
    nagrywanie bez zgody.

    jest na to kilka paragrafów, zgłaszanie z 267 KK jest najskuteczniejsze.
    Jest kilka, ale 267KK nie jest jednym z nich. Przeczytajcie go z żoną to zrozumiecie dlaczego.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Jest kilka, ale 267KK nie jest jednym z nich.
    nie wiem na ile znasz się na prawie, ale zapewniam cię, że 276KK pkt 3 jest najlepszy do zgłoszenia.
    dowolny adwokat ci to wyjaśni po stawce z cennika.

  16. #16

    Domyślnie

    Tak, drzwi nie było w projekcie. Wszystko było robione na "słowo" ponieważ nigdy nie było żadnych problemów między nami i na takie się nigdy nie zapowiadało bo było mi powiedziane że "my to rodzina" I wszystkie rzeczy które zrobiłem (kamera+drzwi) były zrobione za zgodą obecnego właściciela.

    A wiec tak pierwsza opcja to taka aby pozbyć się kamery i usunąć drzwi na stałe.

    Z kamerą niemam problemu aby ją zdemontować ponieważ mam nadzieję że wkrótce moja praca się trochę zmieni i nie będę musiał tyle czasu spędzać w delegacji, więc kamera będzie zbędna.

    Co do drzwi to oczywiście wolałbym je zatrzymać ponieważ nie chciałbym dawać przyszłemu właścicielowi pewności siebie ze obojetnie co on powie to ja ze spuszczoną głową to zrobię. Moze w przyszłości będzie mi mówić że światło w moim salonie się świeci do późnej godziny i królewicz spac nie może. Tak, wiem że drzwi nie są zgodne z prawem. Moja wina bo zaufałem za bardzo na "słowo" i myślałem że naprawdę z rodziną nie będzie kłopotów o czym mnie zapewniano. Jak nie będzie innego rozwiązania to je poprostu zamuruje bo nie będę przysłowiowym %^&jem.

    Są jeszcze jakieś inne pomysły jak ten temat ugryźć?

    Pozdrawiam

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał ssid220 Zobacz post
    T.

    Co do drzwi to oczywiście wolałbym je zatrzymać ponieważ nie chciałbym dawać przyszłemu właścicielowi pewności siebie ze obojetnie co on powie to ja ze spuszczoną głową to zrobię. Moze w przyszłości będzie mi mówić że światło w moim salonie się świeci do późnej godziny i królewicz spac nie może. Tak, wiem że drzwi nie są zgodne z prawem
    Dziwny masz tok myślenia. Świecenie światła w salonie do późnej godziny nie jest niezgodne z prawem, drzwi tak.
    Zrób tak, aby wszystko było poprawnie i żyjcie w pokoju.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Dziwny masz tok myślenia. Świecenie światła w salonie do późnej godziny nie jest niezgodne z prawem, drzwi tak.
    Zrób tak, aby wszystko było poprawnie i żyjcie w pokoju.
    Chyba nie do końca mnie zrozumiałeś. To była przenośnia co do świecenia światła w salonie aby zobrazować czego wolałbym uniknąć.

    I tak jak widzisz staram się rozwiązać tą sytuację i chciałbym zaczerpnąć opini innych. Może jest jakieś dobre rozwiązanie dla obu z nas.

    Pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony