dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 39 z 39
  1. #21

    Domyślnie

    wkręty oczywiście będą w porządku, ale gwoździe, szczególnie gwoździe ciesielskie - ząbkowane, też dobrze spełnią swoją rolę.

    zobacz poprzednie elewacje tego wykonawcy i jeśli ok to zdaj się na niego.
    jeśli zmusisz go do rozwiązania w którym nie ma doświadczenia to efekt może być słaby.

  2. #22
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    piotrtoip

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Nowa Słupia
    Kod pocztowy
    26-006
    Posty
    18

    Domyślnie

    "Aarnn" piszesz:
    Wełnę należy układać krzyżowo 2x 7,5 cm. Ruszt pod szalówkę powinien wyglądać tak: pionowe listwy 2,5 cm wystarczą i poziomo łaty 4 cm do których przebijasz deskę elewacyjną gwoździami 7 cm.
    Jak wspominałem, wełnę już kupiłem, 15-centymetrową, twardą. Zatem krzyżowego ułożenia warstw wełny nie możemy zastosować.
    Twoja wskazówka jednak dotyka innego zagadnienia, które poruszałem - pytałem o długość wkrętów/gwoździ i czy konieczne jest, by były dłuższe niż grubość kantówki dylatacyjnej. Z Twojego wpisu wynika, że tak ma być. Nie wystarczy, że kantówki dylatacyjne będą zespolone z dolnymi warstwami krótszymi gwoździami/wkrętami?

    Rozumiem, że wskazujesz też na wykorzystanie gwoździ nierdzewnych? Takich, o jakich mówi "key1"?

  3. #23

    Domyślnie

    Gwoździe się nie sprawdzą, ktoś kto nie wie w czym rzecz będzie pisał o gwoździach. Wkręt dobrze dokręcony nigdy nie "puści" natomiast gwoździe się lubią poluzowywać ze względu na prace drewna.

  4. #24
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    piotrtoip

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Nowa Słupia
    Kod pocztowy
    26-006
    Posty
    18

    Domyślnie

    Dziękuję za Wasze komentarze dotyczące uzyskania przestrzeni wentylacyjnej.

    W załączeniu zamieszczam 3 pliki obrazujące 3 sposoby uzyskania tej przestrzeni.
    Z góry dziękuję za wskazówki.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	deskowanie_ruszt_pion_poziom_01.jpg
Wyświetleń:	154
Rozmiar:	61,0 KB
ID:	457067Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	deskowanie_ruszt_pion_poziom_02.jpg
Wyświetleń:	98
Rozmiar:	62,3 KB
ID:	457068Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	deskowanie_ruszt_pion_poziom_03.jpg
Wyświetleń:	71
Rozmiar:	61,3 KB
ID:	457069

    Który wariant byłby wg Was najlepszy?
    Ostatnio edytowane przez piotrtoip ; 12-06-2021 o 11:23

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Wkręt dobrze dokręcony nigdy nie "puści" natomiast gwoździe się lubią poluzowywać ze względu na prace drewna.
    Cześć, ale żeś pojechał! Więc mam na elewacji jakieś nierobotne drewno i gwoździe sztywniaki.

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Gwoździe się nie sprawdzą, ktoś kto nie wie w czym rzecz będzie pisał o gwoździach. Wkręt dobrze dokręcony nigdy nie "puści" natomiast gwoździe się lubią poluzowywać ze względu na prace drewna.
    Nie masz pojęcia jak łby z krętów 5mm odpadają pod wpływem skręcania się desek olchowych.

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrtoip Zobacz post
    Dziękuję za Wasze komentarze dotyczące uzyskania przestrzeni wentylacyjnej.

    W załączeniu zamieszczam 3 pliki obrazujące 3 sposoby uzyskania tej przestrzeni.
    Z góry dziękuję za wskazówki.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	deskowanie_ruszt_pion_poziom_01.jpg
Wyświetleń:	154
Rozmiar:	61,0 KB
ID:	457067Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	deskowanie_ruszt_pion_poziom_02.jpg
Wyświetleń:	98
Rozmiar:	62,3 KB
ID:	457068Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	deskowanie_ruszt_pion_poziom_03.jpg
Wyświetleń:	71
Rozmiar:	61,3 KB
ID:	457069

    Który wariant byłby wg Was najlepszy?
    Tylko jedynka.
    Łata do której będzie przybita deska elewacyjna musi być grubsza niż 2 cm. Raczej powinna mieć wymiary 4x6. Cieńsza zwyczajnie popęka.

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aarnn Zobacz post
    Cześć, ale żeś pojechał! Więc mam na elewacji jakieś nierobotne drewno i gwoździe sztywniaki.
    Trochę praktyki się kłania, nic więcej. Deskę elewacyjna przybijać na gwoździe w dzisiejszych czasach to tylko podziwiam chytrości na wydanie na wkręty nierdzewne.

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Nie masz pojęcia jak łby z krętów 5mm odpadają pod wpływem skręcania się desek olchowych.
    O czym Ty piszesz? Oczywiście gwoździe są lepsze Już widzę jak pękają łby od wkrętów spax

  10. #30
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    piotrtoip

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Nowa Słupia
    Kod pocztowy
    26-006
    Posty
    18

    Domyślnie

    Przygotowałem rysunkowe podsumowanie Waszych wskazówek - 3 załączniki - WARIANT 01A.

    Długość łączników (wkrętów lub gwoździ, tu Wasze zdania są podzielone) po wyborze sposobu budowy rusztowania niejako sama się dookreśliła, bo narzuca ją suma grubości deski elewacyjnej i kantówki pod nią.

    Załączam też dwa pliki pokazujące stan obecny elewacji budynku.

    Jeśli macie jeszcze jakieś uwagi, będę za nie wdzięczny.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	deskowanie_ruszt_pion_poziom_w_01A_01.jpg
Wyświetleń:	44
Rozmiar:	48,4 KB
ID:	457099Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	deskowanie_ruszt_pion_poziom_w_01A_02.jpg
Wyświetleń:	63
Rozmiar:	68,6 KB
ID:	457100Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	deskowanie_ruszt_pion_poziom_w_01A_03.jpg
Wyświetleń:	51
Rozmiar:	74,0 KB
ID:	457101Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC01552.jpg
Wyświetleń:	68
Rozmiar:	94,5 KB
ID:	457102Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC01553.jpg
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	91,8 KB
ID:	457103

  11. #31

    Domyślnie

    Gwoździe to są dobre jak stodołę lub jakiś magazynek do narzędzi zbijasz. przy wkręcaniu polecam najpierw nawiercić wiertlem otwór a dopiero potem wkręcać wkręt.

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrtoip Zobacz post
    Przygotowałem rysunkowe podsumowanie Waszych wskazówek - 3 załączniki - WARIANT 01A.

    Długość łączników (wkrętów lub gwoździ, tu Wasze zdania są podzielone) po wyborze sposobu budowy rusztowania niejako sama się dookreśliła, bo narzuca ją suma grubości deski elewacyjnej i kantówki pod nią.

    Załączam też dwa pliki pokazujące stan obecny elewacji budynku.

    Jeśli macie jeszcze jakieś uwagi, będę za nie wdzięczny.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	deskowanie_ruszt_pion_poziom_w_01A_01.jpg
Wyświetleń:	44
Rozmiar:	48,4 KB
ID:	457099Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	deskowanie_ruszt_pion_poziom_w_01A_02.jpg
Wyświetleń:	63
Rozmiar:	68,6 KB
ID:	457100Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	deskowanie_ruszt_pion_poziom_w_01A_03.jpg
Wyświetleń:	51
Rozmiar:	74,0 KB
ID:	457101Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC01552.jpg
Wyświetleń:	68
Rozmiar:	94,5 KB
ID:	457102Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC01553.jpg
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	91,8 KB
ID:	457103
    Kantówka pionowa 2,5x6, kantówka pozioma 4x6, gwoździe/wkręty ciesielskie samowiercące 70 mm.
    A masz już pomysł jak przymocować do ściany konstrukcję główną?

  13. #33
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    piotrtoip

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Nowa Słupia
    Kod pocztowy
    26-006
    Posty
    18

    Domyślnie

    "Aarnn", dlaczego gwoździe/wkręty mają mieć 70 mm, skoro 28 + 40 (deska elewacyjna + kantówka pod deski) = 68 mm? Jaka jest przesłanka, że wkręty muszą przebijać na wylot warstwy kantówek?

    Moją uwagę przykuły wkręty tarasowe HECO 4,2 x 55 mm, stal nierdzewna A2 - w promocji w jednym ze znanych marketów wychodzą po 0,12 zl/szt. Zwykłe, niesamowiercące.
    Czy warto?
    Wstępnie wyliczam, że do przybicia moich desek będzie potrzebne ok. 7 000 szt. wkretów.

    "Aarnn", sugerujesz wykorzystanie łat 40 x 60 mm oraz 25 x 60 mm, a zakładałem 40 x 40 mm i 25 x 40 mm. Czy poszerzenie jednego z wymiarów ma tu istotne znaczenie i rzeczywiście będzie zapobiegało pękaniu deski podczas wkręcania?

    Czy pod wkręty należy wpierw nawiercać otwór? Czy to powszechna praktyka?

    Co do mocowania kantówek głównych, to wykonawca wskazał kątowniki. O szczegóły nie pytałem. Czy warto w tej kwestii wskazać jakieś konkretne i ważne wytyczne?

  14. #34

    Domyślnie

    Wkręty nie muszą przebijać kantówki. 55 mm to stanowczo za mało, 60 to prawie żadna różnica a 70 będzie w sam raz. Jeśli chcesz wkręty to samonawiercające z niepełnym gwintem.
    Nie dawaj kantówki o mniejszym przekroju niż 25/60 i 40/60.
    Tak grubej deski nie ma potrzeby nawiercać.

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrtoip Zobacz post

    Czy pod wkręty należy wpierw nawiercać otwór? Czy to powszechna praktyka?
    Nawierca się po to aby drewno nie pękało to raz a dwa aby wkręt można było wkręcić prosto, a trzy nie cierpi wkrętarka wraz z bitem a i sam wkręt nie ulega zmęczeniu.
    Jeżeli wkręt załapie 2 cm w kantówkę to wystarczy, po co ma przebijać kantówkę nie wiem, a przebijać będzie bo dokręcasz do momentu z licowania łba wkręta z licem deski więc jak podałeś wymiary to przebije. Te wkręty które podałeś z promocji spokojnie się sprawdzą.

  16. #36

    Domyślnie

    Cześć, jestem w trakcie wykańczania elewacji ścian szczytowych. Deska modrzewiowa, grubość 20 mm, przykręcana na wkręty 60 mm. Wykonawcą jest firma ciesielska, która zajmuje się wyłącznie konstrukcjami drewnianymi. Wiedzą co i jak robić, gdzie należy użyć gwoździ a gdzie wkrętów. Wczoraj zapytałem o Twój przypadek i powiedzieli, że absolutnie wkręty 55mm, które chcesz kupić nie nadają się do zamocowania na elewacji desek grubości 30 mm.

  17. #37
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    piotrtoip

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Nowa Słupia
    Kod pocztowy
    26-006
    Posty
    18

    Domyślnie

    "Aarnn", wskazujesz, że wkręty 55 mm absolutnie się nie nadają. "Henrykow", przeciwnie - że wkręty 55 mm będą odpowiednie. Na rysunku w załączeniu zestawiam dwie długości wkrętów osadzone w przekroju mojej elewacji. Czy rzeczywiście wykorzystanie wkrętów 55-milimetrowych będzie rażącym uchybieniem? Przeszukując sieć w tym temacie znalazłem jedynie wskazówkę w j. angielskim, która mówi (tłumacząc): "Ogólna zasada mówi, że śruba powinna wchodzić na co najmniej połowę grubości materiału dolnego." Wg tej zasady łączenie na wkręty 55 mm będzie poprawne.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	deskowanie_wkrety_55_vs_60.jpg
Wyświetleń:	61
Rozmiar:	31,5 KB
ID:	457238

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrtoip Zobacz post
    "Aarnn", wskazujesz, że wkręty 55 mm absolutnie się nie nadają. "Henrykow", przeciwnie - że wkręty 55 mm będą odpowiednie. Na rysunku w załączeniu zestawiam dwie długości wkrętów osadzone w przekroju mojej elewacji. Czy rzeczywiście wykorzystanie wkrętów 55-milimetrowych będzie rażącym uchybieniem? Przeszukując sieć w tym temacie znalazłem jedynie wskazówkę w j. angielskim, która mówi (tłumacząc): "Ogólna zasada mówi, że śruba powinna wchodzić na co najmniej połowę grubości materiału dolnego." Wg tej zasady łączenie na wkręty 55 mm będzie poprawne.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	deskowanie_wkrety_55_vs_60.jpg
Wyświetleń:	61
Rozmiar:	31,5 KB
ID:	457238
    Ja ci powiem jak to jest, jak się nie płaci za materiał to można wciskać droższe wkręty i dłuższe wkręty. Przypomniało mi się takie zdarzenie gdy w sklepie kupowałem właśnie wkręty na wagę a znajomy kupował takie same ale w paczkach które były droższe i pytam się dlaczego kupuje te droższe a on odpowiedział - ja za nie płacę to płaci inwestor.

    Przecież jeżeli deska ma grubość około 3 cm a wkręt 5,5 cm to przytwierdzenie będzie 2,5 cm. Spróbuj wkręcić wkręta na głębokość 2,5 cm i spróbuj go wyrwać nawet za pomocą breszki, czy tak łatwo on wyjdzie. Odpowiedź będziesz miał jednoznaczną.
    Nie wiem czy wyczytana porada że wkręt musi wejść w połowę grubości materiału dolnego jest prawdziwa bo gdy np materiał dolny ma grubość 20 cm a deska 3 cm to czy zastosujesz wkręt o dł 13 cm??

  19. #39

    Domyślnie

    Dzień dobry, znalazłem ten wątek na forum gdyż przymierzam się do przetarcia modrzewia ściętego pod elewacje str. północ, południe, Jako kompletny Świeżak w tym temacie widać dużą rozpiętość w grubości stosowanych desek od 2 do 2,8 cm. Zakładając, że od dwóch lat od realizacji elewacji Masz już doświadczenie w tej kwestii czy uważasz że te 2 cm były dobrą decyzją ??? Modrzew muszę przetrzeć i pociąć na bale do przesuszenia na kolejny sezon i stoje przed decyzją jaką grubość desek na pióro wpust mam zastosować u siebie.
    Z góry dzięki ?

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony