dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 30

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Tanarro

    Zarejestrowany
    Jul 2018
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-100
    Posty
    46

    Domyślnie Wychładzanie domu w nocy poprzez rekuperację

    Witam
    Jak wiecie zrobiło się nieco cieplej. Nareszcie. W domu w dzień mam temp. 25-26 stopni. Nie jest źle ale fajnie byłoby to zrzucić na noc.
    Mam rekuperację, 650 zmniejszoną mocą do 550. Standardowo chodzi mi na trybie 1, w nocy na Away i to w zupełności wystarcza.
    Brak klimatyzacji.

    Dzisiaj w nocy było 18-17 stopni temp. zewnętrznej. Reku więc na bajpasie, sezon chłodzenia, tryb temp. zimny.
    22:00 - 25,0 stopni w domu, wilgotność 53, ciśnienie 98kPa
    Reku cały czas na dwójce.
    02:00 - 24,7 stopni w domu, wilgotność 51, ciśnienie 98kPa
    Czyli przez 4h mocnego nawiewu temp. w domu spadła o 0,3 C.
    Przełączyłem na jedynkę aby nie buczało.
    06:00 - 24,6 stopni w domu, wilgotność 51, ciśnienie 98kPa

    Tak powinno być?

  2. #2

    Domyślnie

    Nie ma szans na schłodzenie domu reku. Otwórz okna. Przeciąg pomaga.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Tanarro

    Zarejestrowany
    Jul 2018
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-100
    Posty
    46

    Domyślnie

    Rozumiem. Zdziwił mnie jednak, aż tak niski spadek temp. Na chłopski rozum gdy do domu pompowane jest powietrze o kilka stopni niższe to powinno mieć to jakiś wpływ...

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tanarro Zobacz post
    Rozumiem. Zdziwił mnie jednak, aż tak niski spadek temp. Na chłopski rozum gdy do domu pompowane jest powietrze o kilka stopni niższe to powinno mieć to jakiś wpływ...
    Tak, ale dom masz nagrzany. To powietrze musi schłodzić sprzęty, ściany... To za mała różnica temperatury. U mnie, mimo że nie mam poddasza , góra jest cieplejsza niż dół. Szczególnie w nocy to czuć przy otwartych oknach.

  5. #5

    Domyślnie

    25-26C przy takiej pogodzie to jest dramat. Ciekawe co będzie jak przejdzie lato? Rekuperator sobie z tym nie poradzi na pewno.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tanarro Zobacz post
    Rozumiem. Zdziwił mnie jednak, aż tak niski spadek temp. Na chłopski rozum gdy do domu pompowane jest powietrze o kilka stopni niższe to powinno mieć to jakiś wpływ...
    To powietrze przenosi za mało energii, a ściany, wyposażenie akumuluje dużo ciepła
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tanarro Zobacz post
    Jak wiecie zrobiło się nieco cieplej. Nareszcie. W domu w dzień mam temp. 25-26 stopni.
    Bardzo wysoka temperatura a dopiero ciepła wiosna do lata daleko.
    Może lepiej jakieś rolety i inne takie. Jak nie masz klimy to walczysz z niedopuszczeniem ciepła a nie próbami schłodzenia.
    Wieczorem solidny przeciąg na chwilę lub reku na maxa na 10 chwil. Wybieraj Niewiele realnie ochłodzi ale da chwilowy efekt wytchnienia.

    Cytat Napisał Tanarro Zobacz post
    powinno mieć to jakiś wpływ...
    I ma. Ale to powietrze ma dużo "do roboty" rozgrzane ściany, podłogi, powietrze. Sił mu brak.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Tanarro

    Zarejestrowany
    Jul 2018
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-100
    Posty
    46

    Domyślnie

    Ok. Dzisiaj w nocy ma być 11 stopni - sprawdzę czy uda mi się na trójce coś powalczyć. Wiecie może czy sprawdzi się w takiej sytuacji gruntowy wymiennik ciepła? Czy odejmie mi 2, 3 stopnie? Czy wpływ raczej mikroskopijny?

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tanarro Zobacz post
    Ok. Dzisiaj w nocy ma być 11 stopni - sprawdzę czy uda mi się na trójce coś powalczyć. Wiecie może czy sprawdzi się w takiej sytuacji gruntowy wymiennik ciepła? Czy odejmie mi 2, 3 stopnie? Czy wpływ raczej mikroskopijny?
    Sprawdzi się GWC, ale tak do temperatury wewnętrznej 21 -22 *C - można tak ustawić wydajność, aby przez ok 7 dni utrzymać taką temperaturę. Później regeneracja złoża - możliwości spadają i temperatura wzrasta. Dlatego zrobiłem sobie przełącznik - sterownik który wykrywa różnice temperatury na zewnątrz i za GWC gdy różnica jest niewielka powietrze pobierane jest spoza GWC. Dodatkowo zamontowałem klimatyzację w centralnym miejscu która schładza dom.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tanarro Zobacz post
    06:00 - 24,6 stopni w domu, wilgotność 51, ciśnienie 98kPa

    Tak powinno być?
    Zdecydowanie masz rozszczelnioną stację kosmiczną, skoro cisnienie to tylko 98kPa. Musisz być botem, że jesteś w tanie pisać.

    Co do "Away" - zazwyczaj w nocy potrzebne są wyższe obroty:
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...entylacji-cz-1
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...entylacji-cz-2

    Co do wychładzania - otwierasz (ręcznie lub automatycznie) bypass? Jaka jest wtedy temperatura na zewnątrz? Jak niższa i generująca obciążenie większe, niż zyski bytowe w nocy, to fizyki nie oszukasz - temperatura musi spadać (pytanie, czy mierzalnie).

    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...zenie-bypassem

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Tanarro

    Zarejestrowany
    Jul 2018
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-100
    Posty
    46

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zdecydowanie masz rozszczelnioną stację kosmiczną, skoro cisnienie to tylko 98kPa. Musisz być botem, że jesteś w tanie pisać.

    Co do "Away" - zazwyczaj w nocy potrzebne są wyższe obroty:
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...entylacji-cz-1
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...entylacji-cz-2

    Co do wychładzania - otwierasz (ręcznie lub automatycznie) bypass? Jaka jest wtedy temperatura na zewnątrz? Jak niższa i generująca obciążenie większe, niż zyski bytowe w nocy, to fizyki nie oszukasz - temperatura musi spadać (pytanie, czy mierzalnie).

    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...zenie-bypassem
    Napisałem kPa, a nie hPa.
    Przy trybie Away ilość dwutlenku węgla w nocy mam na poziomie około 550ppm. W dzień mam na jedynce i jest 550-600ppm.
    Bypass mam otwarty z automatu przy temperaturze poniżej 21 stopni.

    Dzisiaj ma być 11 stopni w nocy, przełączę na trójkę - sprawdzę co się stanie. W razie czego mam miejsce na klimę naścienną i przygotowaną instalację pod gruntowy wymiennik (już położone też 200m rur). Skopiuję rozwiązanie od CityMatic.
    Ostatnio edytowane przez Tanarro ; 09-06-2021 o 16:10

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tanarro Zobacz post
    Przy trybie Away ilość dwutlenku węgla w nocy mam na poziomie około 550ppm. W dzień mam na jedynce i jest 550-600ppm.
    W sypialni rodziców? Bo uśrednione na rekuperatorze to kant rzyci potłuc - zaniża je pusta strefa dzienna.

    Cytat Napisał Tanarro Zobacz post
    W razie czego mam miejsce na klimę naścienną i przygotowaną instalację pod gruntowy wymiennik (już położone też 200m rur). Skopiuję rozwiązanie od CityMatic.
    Klima jest niezastąpiona do osuszania, jak przyjdą takie warunki:

    i jeszcze w domu dorzucisz wilgoci bytowej, to osuszenie przyniesie znacznie większą poprawę, niż schłodzenie. Ale jak będziesz chciał, to schłodzisz bez problemu mocą >>3kW mieszając klimą powietrze w obiegu zamkniętym (niewiele wpuszczając ciepła i wilgoci z zewnątrz).

    Policz, do jakiej temperatury musiałby Ci GWC schłodzić powietrze i przy jakim przepływie, żeby taką moc przenieść. I po co takie przepływy przez dom?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Wilgotność.jpg
Wyświetleń:	1421
Rozmiar:	43,6 KB
ID:	457029  

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Tanarro

    Zarejestrowany
    Jul 2018
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-100
    Posty
    46

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    W sypialni rodziców? Bo uśrednione na rekuperatorze to kant rzyci potłuc - zaniża je pusta strefa dzienna.
    Odrębny monitor jakości powietrza.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ale jak będziesz chciał, to schłodzisz bez problemu mocą >>3kW mieszając klimą powietrze w obiegu zamkniętym (niewiele wpuszczając ciepła i wilgoci z zewnątrz)..
    Właśnie myślałem wstępnie o TCL Split T-Smart TAC-12CHSD FPI. Ma 3.5kW i chyba jest dość cichy. Kompletnie się na tym nie znam więc na ten moment błądzę jeszcze po omacku.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tanarro Zobacz post
    Odrębny monitor jakości powietrza.
    Pytanie bylo gdzie zmierzone. Drugiego oczywistego nie zadałem - czy skalibrowany (bo juz były dyskusje z kimś, kto po kalibracji musiał zmiennić zdanie o 180*).

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Nawet z gwc będzie ciężko, to są przenoszone tak małe moce, że nie odczujesz tego za bardzo jeśli nie ograniczysz zysków.

    U mnie od kilku dni już chlodze trzymając temperaturę w okolicy 23.5. bez rolet miałbym już dawno 26 stopni.

    Pompując 140m3/h i chłodząc do 13 stopni osiągam moc chłodnicza w okolicy 0.4-0.6 - tyle co nic. Bez chłodzenia pasywnego i refleksoli dawno bym się gotował.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Tanarro

    Zarejestrowany
    Jul 2018
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-100
    Posty
    46

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Pompując 140m3/h i chłodząc do 13 stopni osiągam moc chłodnicza w okolicy 0.4-0.6 - tyle co nic. Bez chłodzenia pasywnego i refleksoli dawno bym się gotował.
    U mnie na trójce pompuje około 560m3/h stąd pomysł żeby sprawdzić co się wydarzy.

  17. #17
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tanarro Zobacz post
    U mnie na trójce pompuje około 560m3/h stąd pomysł żeby sprawdzić co się wydarzy.
    Za dużo też się nie wydarzy.
    Nie dmuchasz do jednego pomieszczenia z taką wydajności także zapomnij o cudach.

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Tanarro

    Zarejestrowany
    Jul 2018
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-100
    Posty
    46

    Domyślnie

    Rozumiem. Czysta ciekawość po prostu. Rozwiązanie z klimą na salon i gruntowym wymiennikiem to raczej móc cel. Ktoś z was stosuje może albo wie jak sprawdza się zehnder comfocool?

  19. #19
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tanarro Zobacz post
    Rozumiem. Czysta ciekawość po prostu. Rozwiązanie z klimą na salon i gruntowym wymiennikiem to raczej móc cel. Ktoś z was stosuje może albo wie jak sprawdza się zehnder comfocool?
    Mam GWC rurowy, wychodzą z niego w lecie i zimie fajne temperatury ale kompletnie nic to nie wnosi do chłodzenia domu.
    Jak już wyżej napisano, za mało tego chłodnego powietrza reku jest w stanie dostarczyć.
    Gdyby to było 1500-2000m3/h to być może ale rekuperator służy do wentylacji pomieszczeń a nie do klimatyzowania.

    Jeśli już to klima kanałowa.

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    U mnie od kilku dni już chlodze trzymając temperaturę w okolicy 23.5. bez rolet miałbym już dawno 26 stopni.
    Ja teraz mam 23* bez chłodzenia i bez zamykania rolet.
    Ale coś za coś w okresach przejściowych wcześniej zaczynam i później kończę z ogrzewaniem.

    *pisałem z głowy po przejrzeniu termometrów jednak 23,3-23,8
    Ostatnio edytowane przez giman ; 09-06-2021 o 20:19 Powód: *
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony