dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    To_maszom3

Kod pocztowy
    05-500

Domyślnie Zmiana MPZP gdy dom jest już zbudowany

Dzień dobry,
    w 2019 roku wybudowałem dom 10 metrów od wąskiej 3 metrowej drogi która miała być kiedyś poszerzona do 5 metrów.
    Teraz się okazało że jesienią 2020r. zmieniono MPZP i wspomniana droga ma być poszerzona do 10 metrów przy czym 7 metrów ma wejść w moją posesję, tym samym ściana budynku będzie od drogi jedynie 3 metry. Po drugiej stronie tejże drogi są pola uprawne, jest miejsce aby tę drogę poszerzyć przynajmniej po równo- 3-4 metry z mojej działki i tyle samo z drugiej strony.
    Czy tak w ogóle można?
    Czy pozostaje mi jakaś droga sądowa czy coś? Będę wdzięczny za każdą odpowiedź.
    Pozdrawiam,
    Tomasz Kowarzyk

Domyślnie

Czyj teren jest który ma droga zabrać, te 7 metrów? To Twoja działka? Jeżeli tak to gmina nie ma prawa takich rzeczy robić. Gdyby chciała to zrobić zgodnie z prawem to musiałaby wykupić od Ciebie ten kawałek ziemi pod drogę. No chyba że jest jeszcze jakiś kruczek o którym tu nie wspominasz.

SYMPATYK FORUM (min. 10)
    To_maszom3

Kod pocztowy
    05-500

Domyślnie

Działka jest moja. Nawet nie przeszkadzałoby mi że ta droga ma mieć 10 metrów, niechby nawet weszli 7 w moją działakę - odszkodowanie bym dostał. Ale mi chodzi o to, że jak budowałem dom to MPZP był inny, zmienił się na moją niekorzyść gdy dom już stanął. Gdybym wiedział wcześniej to mógłbym dom umieścić zupełnie inaczej. A tak to ciężko mi się pogodzić że zaraz za oknem chcą mi taką drogę wsunąć.

Domyślnie

Masz prawo do sprzeciwu. Zresztą kto by chciał mieszkać 3 m od drogi gdzie każdy przechodzeń czy przejeżdżający zagląda w okna.
    Zanim uchwalili nowy plan zapewne te informacje były podane do wiadomości publicznej i wtedy było trzeba złożyć sprzeciw. Wiem, nikt nie siedzi i nie przegląda stron gminy czy czyta ogłoszenia na gablocie ogłoszeniowej, minął termin i sprawa została zaklepana.
    Teraz pozostaje droga prawna.

SYMPATYK FORUM (min. 10)
    To_maszom3

Kod pocztowy
    05-500

Domyślnie

Kwestia dodatkowa jest taka, że mam szambo wkopane zgodnie z pozwoleniem na budowę i wówczas obowiązującym MPZP i jeśli ta droga miałaby wejść 7 metrów w moją posesję to natrafia na to szambo. Czy jest szansa że oni w gminie tego nie wiedzieli? Nie zamierzam raczej ingerować w to szambo.

Domyślnie

Nie przejmuj się tym. Najpierw to gmina musi wykupić od Ciebie i zapewne innych właścicieli grunt pod drogę a Ty nie musisz wcale na to się zgodzić.
    Co sąsiedzi na ten numer jaki gmina chce odwalić?

SYMPATYK FORUM (min. 10)
    To_maszom3

Kod pocztowy
    05-500

Domyślnie

Póki co nie mam tam bezpośrednich sąsiadów, specjalnie budowałem dom w oddali aby mieć spokój i ciszę i do najbliższych zabudować mam kilkaset metrów. Ci dalsi sąsiedzi również nie są zadowoleni z nowego MPZP ponieważ budowali się kilka lat wcześniej i ówczesny plan nie zakładał tak szerokiej drogi.
    Dodam że jest to gmina Lesznowola, intensywnie działają tu deweloperzy, może to jakiś ukłon w ich stronę , głośno myślę.

Domyślnie

W naszym kraju wszystko jest możliwe, jak jeden jegomość powiedział nie ma człowieka którego nie można kupić decyduje o tym tylko pieniądz.
    Jeszcze jedno bo umknęło mi to wcześniej. Po wybudowaniu tej drogi będziesz miał 3 m do granicy działki a masz w tej ścianie od drogi okna więc to już jest niezgodne z prawem to raz a dwa to, to szambo od granicy musi być min 2 m a od okien 5 m.
    W tej gminie to jacyś nieudaczniki siedzą albo cwaniaki co myślą kategoriami jak zza czasów komuny gdzie jak urząd coś powiedział to tak musiało być w imię dobra narodu.

Na Twoim miejscu udałbym się do prawnika który specjalizuje się w przepisach budowlanych i nieruchomościach o poradę.

SYMPATYK FORUM (min. 10)
    To_maszom3

Kod pocztowy
    05-500

Domyślnie

Tak zrobię.

Domyślnie

A powiedz jeszcze bo to też jest istotne a o tym nie wspominałeś, gdzie masz umiejscowioną skrzynkę elektryczną-przyłącze prądu?

Domyślnie

Cytat Napisał To_maszom3 Zobacz post
    Działka jest moja. Nawet nie przeszkadzałoby mi że ta droga ma mieć 10 metrów, niechby nawet weszli 7 w moją działakę - odszkodowanie bym dostał.
    Ty chyba nowy w tej gminie Poczytaj na FB jak gmina chętnie i sprawnie wypłaca odszkodowania za grunt pod drogi.

Domyślnie

Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    To Twoja działka? Jeżeli tak to gmina nie ma prawa takich rzeczy robić.
    Podobno ma prawo na zasadzie wywłaszczenia i odszkodowania. To tak jakby wykup przymusowy.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia