dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 94
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    s3pp

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    69

    Domyślnie Projekt gotowy, a adaptacja

    Witajcie.
    Jestem na etapie szukania projektu. Trafiliśmy na dom skrojony pod nas; Miarodajny C333 wersja XIV.
    Teraz zastanawiamy się nad sensem zakupu projektu gotowego ponieważ sama adaptacja będzie kosztować sporo więcej.
    Krótkie info:
    Działka na skarpie: długość całkowita 100m, różnica na całości działki 15m.
    Zaletą działki są trzy wypłaszczone "półki" (kaskady) i właśnie na jednej z nich ma stanąć dom. Różnica tereny na 12m to raptem 0,9m.

    Co do samego projektu i jego ewentualnych zmian:
    1. Fundament: w projekcie ławy, my chcemy płytę
    2. Ściany: BK, my skłaniamy się ku silikatowi, rozważamy także ceramikę
    3. Instalacje CO/CWU: ekogroszek/gaz, my chcemy PC
    4. Wentylacja: jest grawitacyjna, my chcemy reku
    5. Konstrukcja dachu: więźba, chcemy wiązary bez użytkowego poddasza .Pokrycie dachu: tu jest ok, do zmiany tylko kolor.
    6. Zmiany w układzie ścian działowych: kosmetyka, dosłownie. Usuwamy jedne drzwi, powiększamy na okna na wysokość, dostawiamy ściankę żeby powstał wiatrołap.

    Z Waszego doświadczenia; czy przy takich zmianach jest sens iść w gotowca?
    Z góry dziękuję za pomoc.
    Poniżej link do projektu:
    https://projekty.muratordom.pl/proje...&wp=17#galerie
    Ostatnio edytowane przez s3pp ; 10-06-2021 o 15:29

  2. #2

    Domyślnie

    Jak sam zauważyłeś, jest zbyt dużo zmian aby brać gotowca i go adoptować.
    Ja bym robił indywidualny, wyjdzie może nawet taniej aniżeli gotowiec+adaptacja bo przy indywidualnym adaptacji nie robisz bo projekt jest już robiony konkretnie pod daną działkę i warunki. A jako wzór do indywidualnego możesz posiłkować się tym gotowym projektem i nie bój się że ktoś zarzuci Ci kradzież bo to wyjdzie całkiem inny dom a gotowiec ma służyć tylko za pierwowzór, zresztą i tak na pewno coś w środku pozmieniasz więc nie ma mowy o plagiacie.

  3. #3

    Domyślnie

    1. Fundament: w projekcie ławy, my chcemy płytę - trzeba zmienić w projekcie
    2. Ściany: BK, my skłaniamy się ku silikatowi, rozważamy także ceramikę - nie trzeba nic zmieniać w projekcie, zmiana nieistotna
    3. Instalacje CO/CWU: ekogroszek/gaz, my chcemy PC- trzeba zmienić w projekcie - ale tylko opis i krzyżyk na kominie, architekt zmianę powinien zrobić w cenie
    4. Wentylacja: jest grawitacyjna, my chcemy reku - projekt reku to raptem 300 zł
    5. Konstrukcja dachu: więźba, chcemy wiązary bez użytkowego poddasza .Pokrycie dachu: tu jest ok, do zmiany tylko kolor. - nie trzeba nic zmieniać w projekcie, zmiana nieistotna
    6. Zmiany w układzie ścian działowych: kosmetyka, dosłownie. Usuwamy jedne drzwi, powiększamy na okna na wysokość, dostawiamy ściankę żeby powstał wiatrołap. - można zmieniać w projekcie, zmiana nieistotna, powinna być w cenie

    Projekt zamienny płyty często wykonawcy robią w cenie płyty. Warto pogadać wcześniej bo formalnie jest to zmiana nieistotna, więc wystarczy wpis w dzienniku i nie trzeba płacić architektowi. Wniosek - tylko dla projekty reku nie warto robić indywidualnego za ok 10-15000 jak możesz mieć sklepowy za 3000 + 2000 adaptacja + 300 projekt reku (+ ewentualnie z 500 za projekt płyty). Przynajmniej 4000 w kieszeni

  4. #4

    Domyślnie

    10-15 tys to może kosztuje jakiś fikuśny projekt o pow 300 m2 a nie prosty, mały domek-stodoła o pow 100 m2. przecież wystarczy zapytać projektanta czy architekta ile u niego kosztuje zrobienie projektu indywidualnego a nie od razu lecieć do markowej pracowni projektowej.

  5. #5

    Domyślnie

    płacąc 3800 zł za gotowca którego i tak będzie trzeba przerabiać, trochę bez sensu. Idź do architekta i zrobi Ci drożej, ale dokładnie to co będziesz chciał. Tak ograniczysz się do tego projektu i będą przeróbki pod projekt. Osobiście gotowce są dobre, ale jak nie trzeba ich przerabiać, a uwierz że architekci na takie przeróbki dość nie mile patrzą

  6. #6
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał s3pp Zobacz post
    Witajcie.
    Jestem na etapie szukania projektu. Trafiliśmy na dom skrojony pod nas; Miarodajny C333 wersja XIV.
    Teraz zastanawiamy się nad sensem zakupu projektu gotowego ponieważ sama adaptacja będzie kosztować sporo więcej.
    Krótkie info:
    Działka na skarpie: długość całkowita 100m, różnica na całości działki 15m.
    Zaletą działki są trzy wypłaszczone "półki" (kaskady) i właśnie na jednej z nich ma stanąć dom. Różnica tereny na 12m to raptem 0,9m.

    Co do samego projektu i jego ewentualnych zmian:
    1. Fundament: w projekcie ławy, my chcemy płytę
    2. Ściany: BK, my skłaniamy się ku silikatowi, rozważamy także ceramikę
    3. Instalacje CO/CWU: ekogroszek/gaz, my chcemy PC
    4. Wentylacja: jest grawitacyjna, my chcemy reku
    5. Konstrukcja dachu: więźba, chcemy wiązary bez użytkowego poddasza .Pokrycie dachu: tu jest ok, do zmiany tylko kolor.
    6. Zmiany w układzie ścian działowych: kosmetyka, dosłownie. Usuwamy jedne drzwi, powiększamy na okna na wysokość, dostawiamy ściankę żeby powstał wiatrołap.

    Z Waszego doświadczenia; czy przy takich zmianach jest sens iść w gotowca?
    Z góry dziękuję za pomoc.
    Poniżej link do projektu:
    https://projekty.muratordom.pl/proje...&wp=17#galerie
    Miałem podobnie, gotowca skrojonego pod nasz wymiar i oczekiwania kupiłem w promocji za 1700zl,za adaptację pod MPZP zapłaciłem 3400zl.
    Ale to i tak taniej a i zdecydowanie prościej niż gdybym chciał udać się do projektanta i architeka obcego i od zera projektować dom.

    Adaptacja w tej cenie wyżej zawierała przeprojektowanie law fundamentowych na pytę, zamiana wentylacji grawitacyjnej na mechaniczną z reku, zamiana bloczka BK24 na silikat 18cm,projekt zjazdu, wymazanie komina z kotłowni, zmiana przeszklen, zmaiana kuchni z pokojem, zamiana kotłowni na pralnio-suszarnie itp.

    Myślę, że żaden architekt nawet nie kiwnie palcem za 5000zl mając postawić taki dom od zera.
    Myślę, że 15-30tys.zl za projekt indywidualny.
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 11-06-2021 o 23:14

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Tu wcale nie ma tak dużo przeróbek do tego płyta, rekuperacja i wiązary często zawierają projekt w cenie wykonawcy (a jak nie, to i tak lepiej szukać specjalizującego się w tym projektanta, niż zlecać komuś, kto to robi z doskoku).
    Może to plus, a może minus, że jak chcecie złożyć dokumenty do PnB od razu z docelowymi rozwiązaniami, to przy powyższej opcji trzeba najpierw wybrać wykonawcę. Ale przemyślenie wszystkiego już na tym etapie uznałbym bardziej za plus - bo wykonawcy zwracają uwagę na coś, na co projektanci którzy nie widzą efektów końcowych nie patrzą.

    O wyższości projektu indywidualnego nad gotowcem (i odwrotnie) było nie raz. Zacznij od zebrania kilku ofert. Uwzględnij zakres - u mnie najtańsza oferta była na to, co dostałem z gotowcem (czyli oprócz tego musiałbym zatrudnić projektanta do projektu zagospodarowania terenu i kopania się z urzędami - bo oczywiście to trzeba ustalić, ale w zakresie adaptujący ma zazwyczaj uzyskanie PnB). Jak dostaniesz takie legendarne wyceny jak w tym poście to jak najbardziej do rozważenia, chociaż obawiałbym się jakości. Do poczytania dalej ten wątek. A do tego:

    https://forum.muratordom.pl/showthre...wy-koszty-2020

    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...re-humanum-est

    A co do samego projektu - nie da się go sensownie ustawić względem stron świata.
    Przy czterech sypialniach IMO jedno miejsce, gdzie można się umyć to zdecydowanie za mało - a prysznica do kibelka nie wciśniesz.
    Wejście bezpośrednio z salonu do pokoju też jest słabe. Chyba, że to ma być gabinet i bez przyjmowania tam gości biznesowych - bo przechodzenie przez salon z kuchnią będzie mało reprezentacyjne.

  8. #8

    Domyślnie

    Najtańszy projekt indywidualny znalazłem za ok 12000. Kupiłem gotowca za 3000, następne 3000 kosztowały mnie: adaptacja (w tym zmiana dachu z dwuspad na kopertę, zmiany okien, przesunięcie ściany konstrukcyjnej), PZT, projekty przyłączy, całość papierów w starostwie. Czyli 6000 + mapa (chyba 400 albo 600 zł -już nie pamiętam)

  9. #9

    Domyślnie

    Nie wiem skąd bierzecie te ceny, z Pewexu? Ja mam indywidualny, gdy go robiłem gotowe projekty ceniły się około 2-2,5 tys a ja za gotowca zapłaciłem 3 tys w tym projekt przyłącza wody.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    s3pp

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    69

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tu wcale nie ma tak dużo przeróbek do tego płyta, rekuperacja i wiązary często zawierają projekt w cenie wykonawcy (a jak nie, to i tak lepiej szukać specjalizującego się w tym projektanta, niż zlecać komuś, kto to robi z doskoku).
    Może to plus, a może minus, że jak chcecie złożyć dokumenty do PnB od razu z docelowymi rozwiązaniami, to przy powyższej opcji trzeba najpierw wybrać wykonawcę. Ale przemyślenie wszystkiego już na tym etapie uznałbym bardziej za plus - bo wykonawcy zwracają uwagę na coś, na co projektanci którzy nie widzą efektów końcowych nie patrzą.

    O wyższości projektu indywidualnego nad gotowcem (i odwrotnie) było nie raz. Zacznij od zebrania kilku ofert. Uwzględnij zakres - u mnie najtańsza oferta była na to, co dostałem z gotowcem (czyli oprócz tego musiałbym zatrudnić projektanta do projektu zagospodarowania terenu i kopania się z urzędami - bo oczywiście to trzeba ustalić, ale w zakresie adaptujący ma zazwyczaj uzyskanie PnB). Jak dostaniesz takie legendarne wyceny jak w tym poście to jak najbardziej do rozważenia, chociaż obawiałbym się jakości. Do poczytania dalej ten wątek. A do tego:

    https://forum.muratordom.pl/showthre...wy-koszty-2020

    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...re-humanum-est

    A co do samego projektu - nie da się go sensownie ustawić względem stron świata.
    Przy czterech sypialniach IMO jedno miejsce, gdzie można się umyć to zdecydowanie za mało - a prysznica do kibelka nie wciśniesz.
    Wejście bezpośrednio z salonu do pokoju też jest słabe. Chyba, że to ma być gabinet i bez przyjmowania tam gości biznesowych - bo przechodzenie przez salon z kuchnią będzie mało reprezentacyjne.
    Dziękuję wszystkim za rady. Obecnie zbieram wyceny na projekt indywidualny, ale jutro wysyłam zapytania o adaptację.
    Kaizen właśnie te drzwi są do usunięcia. Z tych dwóch pokoi powstanie jeden jako główna sypialnia. Dojdzie także ścianka działowa żeby zrobić wiatrołap.
    Co do ustawienia na działce; działka jest na stoku, wjazd od południa. Przy wersji "odbicie lustrzane" oraz powiększeniu w dwóch pokojach okien, największe przeszklenia będą na wschód/zachód plus fix od frontu (południe). Od północy zostanie jedno okno od łazienki.
    Co do ilości łazienek; rodzina 2+1 więc spokojnie damy radę.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.444
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał s3pp Zobacz post
    Witajcie.
    Jestem na etapie szukania projektu. Trafiliśmy na dom skrojony pod nas; Miarodajny C333 wersja XIV.
    Teraz zastanawiamy się nad sensem zakupu projektu gotowego ponieważ sama adaptacja będzie kosztować sporo więcej.
    Krótkie info:
    Działka na skarpie: długość całkowita 100m, różnica na całości działki 15m.
    Zaletą działki są trzy wypłaszczone "półki" (kaskady) i właśnie na jednej z nich ma stanąć dom. Różnica tereny na 12m to raptem 0,9m.

    Co do samego projektu i jego ewentualnych zmian:
    Idziecie typową ścieżką nowicjusza. Jesteście projektantami, że chcecie płytę zamiast ław, silikat zamiast BK czy wiązary (prefabrykowane jak rozumiem) ?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    s3pp

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    69

    Domyślnie

    Trafiłeś w punkt
    Projekt indywidulany:
    Zakres cen od 6 do 20k PLN netto przy czym najniższa oferta to Pan, który rok temu skończył studia.
    Czas wykonania: 6-8 miesięcy, rozpoczęcie 09.2021.

    Zdecydowaliśmy się na adaptację:
    Koszt projektu gotowego: 3800 PLN
    Adaptacja: 7000 PLN

    W tej kwocie zrobione wszystkie zmiany oraz zagospodarowanie terenu, administracja.
    Czas wykonania: 2,5 miesiąca.

    Żeby nie zamykać sobie drzwi zostawiamy w projekcie ławy oraz więźbę. Jeśli zdecydujemy się na PF i wiązary do projekty zrobi wykonawca.

    Mieliśmy mały problem z WZ ponieważ mamy zapis o budynku z poddaszem użytkowym. Zmiana WZ do jakieś 2 miesiące. Z racji tego, że ów projekt ma poddasze do adaptacji architekt znalazł furtkę i zostajemy z tym projektem, bez zmiany WZ.
    Ostatnio edytowane przez s3pp ; 24-06-2021 o 10:28

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał s3pp Zobacz post
    Zakres cen od 6 do 20k PLN netto przy czym najniższa oferta to Pan, który rok temu skończył studia.
    Wybitny człowiek, jak w rok po ukończeniu studiów ma już uprawnienia projektanta. Chyba brałbym takiego zdolniachę za takie pieniądze.
    Oczywiście jak to cena za komplet (przynosi PnB).

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    s3pp

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    69

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wybitny człowiek, jak w rok po ukończeniu studiów ma już uprawnienia projektanta. Chyba brałbym takiego zdolniachę za takie pieniądze.
    Oczywiście jak to cena za komplet (przynosi PnB).
    No właśnie to był jedyny przypadek, który nie miał w umowie gwarancji uzyskania PnB. On robi projekt i przygotowuje dokumenty. O PnB staramy się sami.

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.444
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał s3pp Zobacz post
    Trafiłeś w punkt
    Projekt indywidulany:
    Zakres cen od 6 do 20k PLN netto przy czym najniższa oferta to Pan, który rok temu skończył studia.
    Czas wykonania: 6-8 miesięcy, rozpoczęcie 09.2021.

    Zdecydowaliśmy się na adaptację:
    Koszt projektu gotowego: 3800 PLN
    Adaptacja: 7000 PLN

    W tej kwocie zrobione wszystkie zmiany oraz zagospodarowanie terenu, administracja.
    Czas wykonania: 2,5 miesiąca.

    Żeby nie zamykać sobie drzwi zostawiamy w projekcie ławy oraz więźbę. Jeśli zdecydujemy się na PF i wiązary do projekty zrobi wykonawca.

    Mieliśmy mały problem z WZ ponieważ mamy zapis o budynku z poddaszem użytkowym. Zmiana WZ do jakieś 2 miesiące. Z racji tego, że ów projekt ma poddasze do adaptacji architekt znalazł furtkę i zostajemy z tym projektem, bez zmiany WZ.
    To, że (jedynie) rok temu skończył studia, o niczym nie świadczy. Może w końcu współpracować z np ojcem, który ma od 30-tu lat pracownię architektoniczną.
    Pewien architekt zaraz po studiach zaprojektował mojemu koledze dom, który jest po prostu miodny. Doskonale przy tym się porusza w dziedzinie domów pasywnych - po prostu nowe pokolenie, które czuje temat. Dziś ten architekt wykonuje w swoim studio 2-3 projekty rocznie, ale takie z wykopem, za grubsze pieniążki. Jak się do niego udałem, to już nie był tani, niestety
    Tak że nie skreślajcie od razu kogoś za brak doświadczenia.

    Napisałeś, że działka pochyła (15 metrów różnicy) - ja tam się nie znam, ale PF na czymś takich chyba może pojechać jak snowboard Tu jest właśnie popis dla projektanta, a nie dla wykonawcy. Wykonawca to pewnie będzie prosty chłop z kielnią i młotkiem (bez urazy dla firm budowlanych). Podobnie wiązary - to się liczy (np w "mietku"
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    s3pp

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    69

    Domyślnie

    Ratpaw działka ma 3 kaskady. Pierwsza przy drodze szerokości około 20m, później 2m w górę. Druga o szerokości około 30m i tu stanie dom. Najwyższe przewyzszenie jest na końcu działki, za domem. Nie będzie miało to wpływu na to co powstanie poniżej. W niedzielę będę znał koszty niwelacji terenu.
    Co do projektu od wykonawców:
    W przypadku wiazarow czy płyty bierzemy pod uwagę tylko firmy specjalizujące się w danym rozwiązaniu więc tutaj jestem spokojny.
    Temat najtańszego architekta nie jest wart uwagi. Facet po prostu mnie nie przekonuje. Druga kwestią są terminy, które dla nas są nieakceptowalne.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.444
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał s3pp Zobacz post
    Ratpaw działka ma 3 kaskady. Pierwsza przy drodze szerokości około 20m, później 2m w górę. Druga o szerokości około 30m i tu stanie dom. Najwyższe przewyzszenie jest na końcu działki, za domem. Nie będzie miało to wpływu na to co powstanie poniżej. W niedzielę będę znał koszty niwelacji terenu.
    Nie wiem po co ten pośpiech. Nie widziałem tej działki, ale dobry projektant wyciśnie z niej 100% możliwości. Mam swoje zdanie o architektach, ale nie mogę im odmówić wiedzy, co do projektowania budynku wraz z otoczeniem. Dopiero jak porozmawiałem z kilkoma projektantami otworzyły mi sie oczy, jak niewiele wiem. A Wy już chcecie ziemię przewalać
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał s3pp Zobacz post
    Trafiłeś w punkt
    Projekt indywidulany:
    Zakres cen od 6 do 20k PLN netto przy czym najniższa oferta to Pan, który rok temu skończył studia.
    Czas wykonania: 6-8 miesięcy, rozpoczęcie 09.2021.

    Zdecydowaliśmy się na adaptację:
    Koszt projektu gotowego: 3800 PLN
    Adaptacja: 7000 PLN

    W tej kwocie zrobione wszystkie zmiany oraz zagospodarowanie terenu, administracja.
    Czas wykonania: 2,5 miesiąca.

    Żeby nie zamykać sobie drzwi zostawiamy w projekcie ławy oraz więźbę. Jeśli zdecydujemy się na PF i wiązary do projekty zrobi wykonawca.

    Mieliśmy mały problem z WZ ponieważ mamy zapis o budynku z poddaszem użytkowym. Zmiana WZ do jakieś 2 miesiące. Z racji tego, że ów projekt ma poddasze do adaptacji architekt znalazł furtkę i zostajemy z tym projektem, bez zmiany WZ.
    Masz prosty domek w gwarze nazywany stodoła lub kurnikiem i jak ktoś wola 20 tys za taki domek to musi mieć natłok pracy albo nie chce mu się robić. Mój projektant który mi robił był jednym z najtańszych w okolicy i robił dużo projektów w ciągu roku. Mi robił projekt około trzech miesięcy.
    Oby ta adaptacja z 2,5 miesiąca nie przeciągnęła się.
    Co do terminów to jak nieraz mówią - "budowa to nie piekarnia".
    Jeszcze dopiszę, nie rozumiem tak długich terminów realizacji projektów w tym tak prostego domku. Dzisiaj nie rysują jak kiedyś z linijka i ołówkiem na desce kreślarskiej tylko wszystko w komputerze za pomocą programów.
    Ostatnio edytowane przez henrykow ; 27-06-2021 o 14:57

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    s3pp

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    69

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Masz prosty domek w gwarze nazywany stodoła lub kurnikiem i jak ktoś wola 20 tys za taki domek to musi mieć natłok pracy albo nie chce mu się robić. Mój projektant który mi robił był jednym z najtańszych w okolicy i robił dużo projektów w ciągu roku. Mi robił projekt około trzech miesięcy.
    Oby ta adaptacja z 2,5 miesiąca nie przeciągnęła się.
    Co do terminów to jak nieraz mówią - "budowa to nie piekarnia".
    Jeszcze dopiszę, nie rozumiem tak długich terminów realizacji projektów w tym tak prostego domku. Dzisiaj nie rysują jak kiedyś z linijka i ołówkiem na desce kreślarskiej tylko wszystko w komputerze za pomocą programów.
    Ja także nie rozumiem tak długich terminów, ale takie są realia. Możemy tu sobie pisać bez końca, a życie i tak wszystko weryfikuje.

    Wracając do tematu; jak widzicie pozostawienie wentylacji grawitacyjnej i ław fundamentowych w projekcie do PnB i późniejszą zmianę już u konkretnych wykonawców?

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.444
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał s3pp Zobacz post
    Wracając do tematu; jak widzicie pozostawienie wentylacji grawitacyjnej i ław fundamentowych w projekcie do PnB i późniejszą zmianę już u konkretnych wykonawców?
    Wentylację grawitacyjną - kominy też pozostawisz? Pomieszczenia zyskują wiele po zlikwidowaniu tych klocków.
    Co do posadowienia, nie kombinuj, tylko zrób jak projektant radzi. Wykonawca powinien zrobić wg projektu, a nie jak musi się widzi.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony