dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 5
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 94
  1. #61
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.302
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Dokładnie, trzeba przeanalizować wszystko "za" i "sprzeciw" z tym że przy płycie odpadają Ci ściany fundamentowe i chudziak a nawet i wylewka podłogowa.
    Za to przy płycie znacznie więcej XPSa idzie. A robienie płyty na gotowo wymaga mistrzowskiej ekipy i zatarcia oraz komplikuje instalacje, bo trzeba je rozprowadzić w płycie, pod nią albo później w suficie podwieszanym czy na stropie.

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    szybciej wykonuje się płytę niż ławy, a " czas to pieniądz "
    Nie koniecznie. Jak zaczną kręcić tradycyjne zbrojenie na miejscu z prętów, to będzie dłużej. A zawsze drożej.

  2. #62
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    szybciej wykonuje się płytę niż ławy, a " czas to pieniądz "
    O ile szybciej? O ile płyta jest droższa, pomijając czynnik czasu?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  3. #63
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    O ile szybciej? O ile płyta jest droższa, pomijając czynnik czasu?
    W moim przypadku czas od wykopu po zalanie płyty to 5 dni roboczych,pow.zabudowy to 180m2.
    Zbrojenie kręcone na budowie, podwójna siatka z fi12mm z oczkami co 15cm.
    Czy płyta fundamentowa jest droższa od law ? Tego bym nie powiedział, w moim wypadku wychodziło podobnie, ale pod płytą jest 20cm EPS200 a na płycie nie mam już kolejnej izolacji.
    Koszt projektu płyty był wliczony w ramach adaptacji projektu gotowego pod MPZP i projekt zjazdu, całość kosztowała mnie 3,5tys.zl.
    Płytę wykonywała mi ekipa od SSO,za ten etap czyli za plyte wzięli 10tys.zl.
    Za EPS200 zapłaciłem z tego co pamiętam 9tys.zl,za stal 12tys.zl,podsypka pod płytę to koszt 3tys.zl,kopara grosze.
    No i płyta na ciężkie warunki geologiczne bo na szkodach górniczych czyli "masywna"
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 24-08-2021 o 13:07

  4. #64
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    W moim przypadku czas od wykopu po zalanie płyty to 5 dni roboczych,pow.zabudowy to 180m2.
    Zbrojenie kręcone na budowie, podwójna siatka z fi12mm z oczkami co 15cm.
    Czy płyta fundamentowa jest droższa od law ? Tego bym nie powiedział, w moim wypadku wychodziło podobnie, ale pod płytą jest 20cm EPS200 a na płycie nie mam już kolejnej izolacji.
    Koszt projektu płyty był wliczony w ramach adaptacji projektu gotowego pod MPZP i projekt zjazdu, całość kosztowała mnie 3,5tys.zl.
    Płytę wykonywała mi ekipa od SSO,za ten etap czyli za plyte wzięli 10tys.zl.
    Za EPS200 zapłaciłem z tego co pamiętam 9tys.zl,za stal 12tys.zl,podsypka pod płytę to koszt 3tys.zl,kopara grosze.
    No i płyta na ciężkie warunki geologiczne bo na szkodach górniczych czyli "masywna"
    No właśnie. Sam mam klasyczny fundament, ale nie zauważyłem ,ze był jakoś długo robiony, wręcz jest to pomijany czas porównując do reszty budowy domu.
    Warto przy płycie zadbać o jak największą integrację z mediami, ogrzewaniem, a na końcu o dobre zatarcie, najlepiej już pod płytki
    Kosztuje niestety termoizolacja i pewnie dlatego masz EPS zamiast prawilnego XPS-a.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  5. #65
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Kosztuje niestety termoizolacja i pewnie dlatego masz EPS zamiast prawilnego XPS-a.
    Pewnie tak bo XPS wychodził ok.4tys.zl więcej, to tak dla podkreślenia "różnicy" w kosztach.
    Ale ja wziąłem sobie na ambit, że dom ma być tanio wybudowany.
    Konstruktor nie widział problemu w zamianie, dał więcej stali tu i ówdzie i pyknal EPS200

  6. #66
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    s3pp

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    69

    Domyślnie

    Różnice kosztowe może nie są tak diametralne jak 2 lata temu, ale nadal różnica jest zauważalna. Do tego wykonawcy PF, który wie co robi w moim regionie ze świeczką szukać. Poza tym ławy, tak jak już pisałem, będą lepiej "zakotwione" w gruncie. Nie wiem czy ktoś otworzył album, który załączyłem, ale różnice poziomów są znaczne.
    Tylko pomiędzy drogą, a poziomem zero budynku będzie prawie 4,5m różnicy.

  7. #67
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    JA się właśnie dziwiłem, że projektant poszedł na PF , ale od tego jest inżynier, żeby wiedział lepiej niż jakiś forumowicz
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  8. #68
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    s3pp

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    69

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    JA się właśnie dziwiłem, że projektant poszedł na PF , ale od tego jest inżynier, żeby wiedział lepiej niż jakiś forumowicz
    PF niesie za sobą mury oporowe poniżej i powyżej więc nie jest tak, że poszedł na PF

  9. #69
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał s3pp Zobacz post
    PF niesie za sobą mury oporowe poniżej i powyżej więc nie jest tak, że poszedł na PF
    Mur oporowy to jest konkretny koszt. Projektant zrobi Ci projekt tych murów i kosztorys? Przy takich warunkach nie wchodziłbym w płytę, moim zdaniem za dużo kombinowania.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  10. #70
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    s3pp

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    69

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Mur oporowy to jest konkretny koszt. Projektant zrobi Ci projekt tych murów i kosztorys? Przy takich warunkach nie wchodziłbym w płytę, moim zdaniem za dużo kombinowania.
    Rozmawiałem z konstruktorem i powiedział to samo. Raz, że PF przy obecnych cenach wyjdzie na poziomie drożej to dochodzi koszt dwóch murów oporowych o długości 15m. Sumując poniżej 6 cyfr nie zejdziemy. Także mimo szczerych chęci idziemy w tradycyjny fundament.

    Jestem mega zadowolony, że zdecydowaliśmy się na projekt indywidualny i trafiliśmy z architektem, który czuje klimat tego miejsca. Nie musi tego mówić, ale obydwoje z Żoną czujemy, że się zaangażował w temat.
    We wrześniu robimy niwelację, którą chciała powstrzymać gmina zasłaniając się brakiem PnB. Na szczęście decyzyjne jest Starostwo i po kontakcie z Inspektorem dostalismy info, że nie potrzebujemy PnB.

  11. #71
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.302
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał s3pp Zobacz post
    We wrześniu robimy niwelację, którą chciała powstrzymać gmina zasłaniając się brakiem PnB. Na szczęście decyzyjne jest Starostwo i po kontakcie z Inspektorem dostalismy info, że nie potrzebujemy PnB.
    Masz to na piśmie? Bo na gębę to wiesz.

    Art. 41. 1. Rozpoczęcie budowy następuje z chwilą podjęcia prac przygotowawczych na terenie budowy.
    2. Pracami przygotowawczymi są:

    1) wytyczenie geodezyjne obiektów w terenie;
    2) wykonanie niwelacji terenu;
    [...]
    Art. 90. Kto, w przypadkach określonych w art. 48, art. 49b, art. 50 ust. 1 pkt 1 lub art. 50 ust. 1 pkt 2, wykonuje roboty budowlane, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.


    Poczytaj też Art. 234 Prawa wodnego.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 24-08-2021 o 17:15

  12. #72
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    s3pp

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    69

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Masz to na piśmie? Bo na gębę to wiesz.

    Art. 41. 1. Rozpoczęcie budowy następuje z chwilą podjęcia prac przygotowawczych na terenie budowy.
    2. Pracami przygotowawczymi są:

    1) wytyczenie geodezyjne obiektów w terenie;
    2) wykonanie niwelacji terenu;
    [...]
    Art. 90. Kto, w przypadkach określonych w art. 48, art. 49b, art. 50 ust. 1 pkt 1 lub art. 50 ust. 1 pkt 2, wykonuje roboty budowlane, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.


    Poczytaj też Art. 234 Prawa wodnego.
    Tak, mam to na piśmie.
    Nie chce mi się rozpisywać bo już się dziś nagadałem nt. niwelacji. Mam działkę rolną z wydanymi WZ. Obecnie korzystam z niej rekreacyjnie i chcę mieć prostą działkę. Czy na takie działanie potrzebuję zgody wszystkich świętych?
    Konsultowałem już temat z wykonawcą, który działa również dla gminy, Inspektorem ze Starostwa, Geodetą i Geologiem. Każdy był zdziwiony, że ktoś w ogóle wpadł na pomysł PnB. W promieniu 2km od mojej działki w ciągu ostatniego miesiąca były prowadzone tego typu prace na 4 nieruchomościach i nikt o PnB się nie pytał.
    W moim przypadku jest to nadgorliwość Pani z Gminy.

  13. #73
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    s3pp

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    69

    Domyślnie

    Pytanie do Was bo nie ukrywam, że jestem w lekkim szoku.
    Mam poważne wątpliwości co do kompetencji mojej pary projektantów. Początkowo wszystko grało. Zrobili zagospodarowanie terenu. Po moich sugestiach poprawili to co było trzeba poprawić i zaakceptowaliśmy pierwszy etap.
    Przesłałem wytyczne co do budynku: od ilości i wielkości pomieszczeń do wyglądu zewnętrznego.
    W dniu wczorajszym otrzymałem koncepcję i ręce mi opadły. Nie mam nawet punktu zaczepienia żeby coś poprawiać. Generalnie wszystko nie gra.

    Dziś rozmawiałem z Panią architekt telefonicznie żeby wyjaśnić parę kwestii . Po pytaniu dlaczego nie ma w salonie sufitu katedralnego, który był takim "must have" odpowiedziała, że nie za bardzo wiedziała o co mi chodzi. Po krótkiej wymianie zdań wyszło na to, że według nazewnictwa, w którym Pani się porusza to antresola.
    Nie uzyskałem odpowiedzi na pytanie: co przemawia za ścianą nośną po środku domu przy budynku o szerokości 9m i dachu na wiązarach.
    Takich kwiatków było jeszcze parę.
    Do meritum: zapłaciłem zaliczkę oraz wynagrodzenie za I etap w w kwocie 15% od całości i to generalnie zostało wykonane.
    Kolejną płatność mam zaplanowaną po II etapie czyli zaakceptowaniu koncepcji.

    Jedyne wyjście jakie widzę na chwilę obecną to pokazanie palcem czego oczekuję: od wyglądy zewnętrznego budynku, a na rozkładzie pomieszczeń kończąc.
    Jest to dla mnie lekko problematyczne ponieważ zawodowo jestem do końca roku w szczycie sezonu i średnio mam na to czas.
    Poza tym wychodziłem z założenia, jak widać mylnego, że skoro płacę określoną kwotę za projekt indywidualny to robotą architekta jest zaproponowanie mi tego czego oczekuję, oczywiście po wcześniejszym wywiadzie.
    Kwestie administracyjne załatwiają jak należy żeby nie było, że wszystko jest ble.

    Ciągnąc temat dalej pokazując palcem czy szukać nowego architekta ryzykując przesunięciem budowy na 2023 rok?

  14. #74
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Moim zdaniem architekt to nie wróżka, jak się nie spotykacie i nie rozmawiacie, to skąd projektant ma wiedzieć, czego oczekujesz?
    Ja też nie wiem, co to jest "sufit katedralny", aczkolwiek się domyślam. W tym właśnie sęk, że trzeba się domyślać.

    Koncepcja to chyba najtrudniejszy etap projektowania, bo właśnie trzeba wydobyć z siebie wizję domu. Nie możesz oczekiwać od projektanta, że zgadnie Twój wymarzony dom. Ja bym jednak przeszedł przez wszystkie detale domu, od ogółu do szczegółu. A jeśli nie masz czasu, to masz tego efekty. O nieporozumienie jest łatwo, jak np w niewybrednym dowcipie:

    Rybak złowił złotą rybkę, która obiecała mu spełnić jego życzenie w zamian za uwolnienie. Rybak mówi bez wahania "Chciałbym mieć fujarę aż do ziemi". Rybka na to "Nie ma problemu". Nagle błysnęło, zagrzmiało, ziemia zadrżała. Chłop patrzy, ... a tu mu nogi obcięło aż do samej góry.

    Więc może lepiej znajdź łaskawie czas na swój własny dom?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  15. #75
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    s3pp

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    69

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Moim zdaniem architekt to nie wróżka, jak się nie spotykacie i nie rozmawiacie, to skąd projektant ma wiedzieć, czego oczekujesz?
    Ja też nie wiem, co to jest "sufit katedralny", aczkolwiek się domyślam. W tym właśnie sęk, że trzeba się domyślać.

    Koncepcja to chyba najtrudniejszy etap projektowania, bo właśnie trzeba wydobyć z siebie wizję domu. Nie możesz oczekiwać od projektanta, że zgadnie Twój wymarzony dom. Ja bym jednak przeszedł przez wszystkie detale domu, od ogółu do szczegółu. A jeśli nie masz czasu, to masz tego efekty. O nieporozumienie jest łatwo, jak np w niewybrednym dowcipie:

    Rybak złowił złotą rybkę, która obiecała mu spełnić jego życzenie w zamian za uwolnienie. Rybak mówi bez wahania "Chciałbym mieć fujarę aż do ziemi". Rybka na to "Nie ma problemu". Nagle błysnęło, zagrzmiało, ziemia zadrżała. Chłop patrzy, ... a tu mu nogi obcięło aż do samej góry.

    Więc może lepiej znajdź łaskawie czas na swój własny dom?
    Jest w tym sporo racji. Ewidentnie zabrakło komunikacji i to samo powiedziałem projektantce. Spróbujemy chociaż mam jakieś nieodparte wrażenie, że zrobiło to na odpr... myśląc, że może przejdzie.

  16. #76
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    " sufit katedralny " - to kompletnie niefortunne określenie nie wiadomo skąd ?
    nie lepiej pisać np. pokój dzienny do wysokości dołu pokrycia dachowego ? z widocznymi ( lub nie ) elementami konstrukcji dachu.
    ,,, taka sugestia
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  17. #77
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    s3pp

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    69

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    " sufit katedralny " - to kompletnie niefortunne określenie nie wiadomo skąd ?
    nie lepiej pisać np. pokój dzienny do wysokości dołu pokrycia dachowego ? z widocznymi ( lub nie ) elementami konstrukcji dachu.
    ,,, taka sugestia
    Generalnie oczyściliśmy atmosferę, wyjaśniliśmy wszystkie wątpliwości i mam nadzieję, że teraz będzie szło z górki.

  18. #78
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał s3pp Zobacz post
    Generalnie oczyściliśmy atmosferę, wyjaśniliśmy wszystkie wątpliwości i mam nadzieję, że teraz będzie szło z górki.
    Weź pod uwagę, że ludzie się mylą, a architekt to inżynier i artysta w jednym i czasem przeważa w nim artysta ze swoim twórczym bałaganem
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  19. #79

    Domyślnie

    Rozmawiałem z założycielem wątku i wyraził zgodę na włączenie się w temat ze swoimi "problemami". Otóż, zakupiliśmy działkę i zaczynamy się rozglądać za projektem. Z racji dość wysokich kwot adaptacji w naszej okolicy, chyba zdecydujemy się na projekt indywidualny. Czasu jest dużo ale oferty i wiedzę zbieram już teraz żeby w odpowiednim momencie uderzyć do wybranego biura/architekta.

    Mam różne propozycje od 8500 zł do 22 000 zł. Żaden z projektantów nie robi w cenie projektów wykonawczych ale z tego pewnie zrezygnuję ostatecznie. Wstępnie wytypowałem takiego za 8500 i takie za 13000 zł. Zakres za 13 000 zł:
    Wykonanie projektu wielobranżowego, w skład którego wchodzi analiza chłonności działki, projekt 3D, projekt zagospodarowania działki, projekt architektoniczno-budowlany(w zakresie niezbędnym do uzyskania pozwolenia na budowę), projekty techniczne: konstrukcji, instalacji sanitarnych i elektrycznej budynku mieszkalnego jednorodzinnego o powierzchni użytkowej do 150m2 - 13 000 zł
    Projekt zawiera również instalację pomy ciepła, przydomowej oczyszczalni ścieków i zbiornika na wodę, w razie potrzeb również przygotowanie wniosku o wyłączenie gruntu z produkcji rolnej oraz obsługę urzędową w przypadku chęci udzielenia projektantowi pełnomocnictwa.
    Dokumentacja nie zawiera ewentualnych projektów przyłączy, zjazdu z drogi publicznej, geologii.
    O co jeszcze dopytać, na co zwrócić uwagę?

  20. #80
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    A czemu chcesz rezygnować z projektu/ów wykonawczych? Przecież masz wtedy wszystko jak na tacy, idziesz do wykonawców po wycenę, masz podstawę do egzekwowania umowy z nimi itd. Badania geologiczne i przyłącza też może zlecić architekt swoim znajomym, więc czemu się od tego izoluje? Masz dostać w łapy kompletny projekt - tak jest najwygodniej i najbezpieczniej dla Ciebie. I tak zapłacisz za te rzeczy, tylko komuś innemu. Zjazd jest bardzo ważny. Ja bym pocisnął temat do końca i zapłacił, a nie potem bujał się między wykonawcą, kierbudem i projektantami i wyjaśniał kto ma rację.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

Strona 4 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony