dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Question pierwsza warstwa bloczków a końcowa podłoga i otwory drzwiowe

    Taka sytuacja – na ścianie fundamentowej papa, na papie bloczki z BK na zaprawie cementowej. Bloczki pierwszej warstwy wymurowane po całym obwodzie domu. Pierwsza warstwa jest więc wymurowana również w drzwiach garażowych, wejściowych i tarasowych.

    I teraz pytanie – czy to prawidłowe podejście? Załączam rysunek przekroju jak to będzie wyglądało – wychodzi na to, że po ułożeniu styropianu, wylewki i finalnej podłogi zostanie jeszcze 4 cm do górnej krawędzi bloczka od którego zacznie się otwór drzwiowy – czy to drzwi wejściowych, garażowych czy tarasowych.
    Projekt tego niestety nie definiuje. Czy te bloczki nie powinny zostać z góry podcięte?

    Domyślam się, że nie powinno być tych 4 cm różnicy, więc pytanie jak to powinno być zrobione w tych trzech konkretnych miejscach – drzwi wejściowe, garażowe i tarasowe?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	przekroj.jpg
Wyświetleń:	69
Rozmiar:	12,6 KB
ID:	457050  

  2. #2

    Domyślnie

    Daj w podłogę 20 cm styropianu, na tym nie stracisz i będziesz miał problem z głowy. Ta posadzka będzie z anhydrytu? Ogrzewanie podłogowe planujesz?
    Jeżeli nie chcesz to po wykonaniu posadzki nadwyżkę w otworach drzwiowych wytniesz, w bk jest to łatwizna.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Daj w podłogę 20 cm styropianu, na tym nie stracisz i będziesz miał problem z głowy. Ta posadzka będzie z anhydrytu? Ogrzewanie podłogowe planujesz?
    Jeżeli nie chcesz to po wykonaniu posadzki nadwyżkę w otworach drzwiowych wytniesz, w bk jest to łatwizna.
    Podłogówka akurat tu gdzie będą drzwi tarasowe i wejściowe najprawdopodobniej będzie - co wtedy?

    Zastanawia mnie też garaż - jak patrzę po innych budowach to w miejscu drzwi garażowych w ogóle nie dają pierwszej warstwy... Bo teraz mam rozkminkę na jakiej wysokości robić nadproże żeby później nie było problemu z drzwiami garażowymi.
    Ściany dopiero stawiam, więc jest jeszcze pole manewru a do obsadzania nadproży jeszcze trochę

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Drzwi mocuje się do ściany fundamentowej zazwyczaj - stosując poszerzenia albo inne podwaliny.

    Garaż to jeszcze większe kombinowanie, co zrobić, żeby było stabilnie a jednocześnie jak zminimalizować mostek.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał silencer7 Zobacz post
    Podłogówka akurat tu gdzie będą drzwi tarasowe i wejściowe najprawdopodobniej będzie - co wtedy?

    Zastanawia mnie też garaż - jak patrzę po innych budowach to w miejscu drzwi garażowych w ogóle nie dają pierwszej warstwy... Bo teraz mam rozkminkę na jakiej wysokości robić nadproże żeby później nie było problemu z drzwiami garażowymi.
    Ściany dopiero stawiam, więc jest jeszcze pole manewru a do obsadzania nadproży jeszcze trochę
    Pytam o rodzaj materiału na posadzkę, jest na rysunku 5 cm więc to raczej anhydryt którego tak naprawdę mało kto lubi. przy cementowej wylewce z miksokreta posadzka przy podłogówce powinna mieć 7-8 cm grubości to raz a dwa i te 20 cm styropianu nie będzie za dużo.
    Co do bramy garażowej to musisz już teraz określić jaką bramę będziesz miał i pod nią robić otwór aby potem przy montażu nie było kombinacji.

  6. #6

    Domyślnie

    W garażu wycinasz do fundamentu.

    Wysokość bramy garażowej ustalasz w oparciu o poziom posadzki a nie od tego z czego będziesz miał próg.
    W pozostałych przypadkach rób jak chcesz

  7. #7

    Domyślnie

    Kurczę jestem cały czas zdezorientowany co do tego a trochę goni mnie czas i nie mam go na zastanawianie się obecnie nad tym jaka konkretnie będzie wylewka, jaka posadzka itd...
    Proszę doradźcie co zrobić na obecnym etapie aby później zapewnić sobie elastyczność.
    Bloczki z pierwszej warstwy wyciąć zawsze można jeśli później zajdzie taka potrzeba, ale w tej chwili muszę zdecydować na jakiej wysokości osadzać nadproża.

    Pomysł mam taki: nadproże nad otworami drzwiowymi zrobić na 210 cm od górnej warstwy bloczka pierwszej warstwy (czyli bazując na tym szkicu wyżej o te 4 cm od finalnej podłogi). Pewnie finalnie otwór będzie musiał być niższy, ale wtedy będzie można coś dokleić od spodu nadproża żeby ten otwór zmniejszyć.
    Czy to dobry pomysł?

    Nie wiem natomiast co z nadprożem drzwi garażowych, czy też robić w ten sposób czy jak...

  8. #8

    Domyślnie

    Musisz najpierw określić się ile dajesz styropianu i jakiego rodzaju posadzkę będziesz robił 0 anhydryt czy cementowa i wtedy znając to będziesz miał wymiar nadproża na jakiej wysokości zrobić, ale te 210 od gotowej posadzki będzie ok.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Cytat Napisał silencer7 Zobacz post

    Pomysł mam taki: nadproże nad otworami drzwiowymi zrobić na 210 cm od górnej warstwy bloczka pierwszej warstwy
    Wysokość nadroża, czy też otworu okiennego mierz od poziomu chudziaka, a nie tej warsty bloczka.
    U mnie od chudziaka do docelowej podłogi mam 20 cm styropianu, 7 cm wylewki, 2 cm okładziny, papa itp. czyli w sumie około 30 cm.
    Wiec jeśli w projekcie dół otworu okiennego miałem na wysokości 85 cm od podłogi, to podczas murowania zrobili go na wysokość 115 cm od poziomu chudziaka.
    Podobnie nadproża drzwi - 206 cm + 30 cm czyli robiłem nadproże na wysokości 236 cm od poziomu chudziaka.

  10. #10

    Domyślnie

    Przecież jakiś projekt masz to nie rozumiem dlaczego nie znasz poziomu zero?
    Wszystkie poziomy nadproży itp ustalasię od poziomu zero, nie od bloczka gazobetonu ( co samo w sobie jest głupie), nie od chudziaka.
    Ijak brak ci czasu ( jakieś 10 sekund) na policzenie warstw do poziomu zero to w niczym nie można ci pomóc

  11. #11

    Domyślnie

    Wszystkie wymiary mierzy się OD POZIOMU GOTOWEJ PODŁOGI.
    Musisz NA POCŻĄTKU zdecydować się ile chcesz styropianu, jaką wylewkę i co na podłodze.
    Styropian: od 10 do 20 cm
    Wylewka: anhydryt 5-6, jastrych 6-8
    Podłoga gotowa: 1-2 cm
    Wychodzi od 20 do 30 od chudziaka.
    Tu ustawiasz poziom "zero" i od tego mierzysz. Jak będziesz miał okna i nie wyjdzie idealnie zawsze można centymetr czy dwa zgubić na styropianie.

    Bloczki w drzwiach wejściowych i balkonowych do wywalenia. Okna stawia się na klinarycie lub poszerzeniu systemowym - jest dużo cieplejsze niż zwykły bloczek.
    Ostatnio edytowane przez mmmarcinnn ; 11-06-2021 o 21:12

  12. #12

    Domyślnie

    Widzę, że w wątku zrobił się mały bałagan więc chciałbym uporządkować i wyjaśnić od początku. Kwestię wywalenia bloczków z pierwszej warstwy drzwi już zostawmy bo jeśli zajdzie taka potrzeba to żaden problem.

    Teraz najważniejsza jest dla mnie wysokość na jakiej zrobić nadproża.
    Przekrój do poziomu zero wg projektu wygląda tak (od dołu):
    1. Styropian EPS100 = 15 cm
    2. Wylewka cementowa zbrojona = 5 cm
    3. Posadzka: gres/panele = 1 cm

    Tak więc wg projektu poziom finalnej podłogi jest na wysokości 21 cm od chudziaka.

    Ogrzewanie podłogowe zaplanowane jest tylko w kuchni i salonie ew. w łazienkach. W pozostałych pomieszczeniach planowane są klasyczne grzejniki. Domyślam się więc, że wylewkę anhydrytową najrozsądniej zrobić tylko tam gdzie będzie podłogówka a w reszcie pomieszczeń dać zwykłą cementową, ale zrobić je tej samej grubości – czy tak?


    Czy waszym zdaniem te 21 cm w tym przypadku jest ok czy za nisko?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	przekroj zero.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	20,4 KB
ID:	457073  
    Ostatnio edytowane przez silencer7 ; 12-06-2021 o 15:41

  13. #13

    Domyślnie

    Nisko. Anhydryt w Twoim przypadku to drogi kaprys.
    Licz 15 (styro)+6-7 (jastrych)+1,5 (podłoga)=23

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał mmmarcinnn Zobacz post
    Nisko. Anhydryt w Twoim przypadku to drogi kaprys.
    Licz 15 (styro)+6-7 (jastrych)+1,5 (podłoga)=23
    Przecież nie ma nic na temat anhydrytu,
    1. Styropian EPS100 = 15 cm
    2. Wylewka cementowa zbrojona = 5 cm
    3. Posadzka: gres/panele = 1 cm

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał silencer7 Zobacz post

    Teraz najważniejsza jest dla mnie wysokość na jakiej zrobić nadproża.
    Przekrój do poziomu zero wg projektu wygląda tak (od dołu):
    1. Styropian EPS100 = 15 cm
    2. Wylewka cementowa zbrojona = 5 cm
    3. Posadzka: gres/panele = 1 cm

    Czy waszym zdaniem te 21 cm w tym przypadku jest ok czy za nisko?
    Pisałem już wcześniej o tym, 15 cm przy ogrzewaniu podłogowym to takie minimum, daj 20 cm styro i co do posadzki cementowej to jest za cienka przy podłogówce, musi być około 6-8 cm.
    Policz sobie ile wyniesie poziom podłogi na gotowo i od tego poziomu staruj z nadprożami.

  16. #16

    Domyślnie

    Jak ma być 5 cm to tylko anhydryt.
    Jastrych realnie 6-8 cm

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał mmmarcinnn Zobacz post
    Jak ma być 5 cm to tylko anhydryt.
    Jastrych realnie 6-8 cm
    Ja też zwróciłem na to uwagę i zadałem pytanie autorowi tematu
    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Ta posadzka będzie z anhydrytu? Ogrzewanie podłogowe planujesz?
    .
    Ale wyraźnie napisał że jest to
    Cytat Napisał silencer7 Zobacz post
    Przekrój do poziomu zero wg projektu wygląda tak (od dołu):
    1. Styropian EPS100 = 15 cm
    2. Wylewka cementowa zbrojona = 5 cm
    3. Posadzka: gres/panele = 1 cm?
    Najwyraźniej projektanta poniosło dając 5 cm posadzki cementowej przy ogrzewaniu podłogowym.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony