dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    joanna_em

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-443
    Posty
    12

    Domyślnie Problem z przyłączeniem do gazu

    Dzień dobry,

    Dopiero rozpoczynam przygodę z budowaniem. jak tylko kupiliśmy działkę budowlaną, zajęłam się wszystkimi sprawami administracyjnymi, żeby niebawem starać się o PNU. Przechodząc do rzeczy:
    Złożyłam wniosek o wydanie warunków technicznych na podłączenie gazu do planowanej inwestycji i otrzymałam odmowę wydania warunków przyłączenia z przyczyn ekonomicznych
    Polska Spółka Gazownictwa tlumaczy swoją decyzję, że zakres projektowanego przyłącza wynosi 25mm, długość 5m , natomiast zakres koniecznej rozbudowy sieci wynosi średnica 63mm, długość 45m w związku z tym przedmiotowe przyłączenie nie spełnia warunków ekonomicznych...
    Napisałam odwołanie do decyzji, zaproponowałam, ze ja jako Inwestor jestem w stanie pokryć koszty przyłączenia ale sądzę, że nic z tego nie będzie.

    Drodzy doświadczeni budujący, proszę doradźcie co z tym fantem zrobić? Dodam, że projekt domu jest przystosowany do ogrzewania gazowego. Jak myślicie czy zmieniać projekt ogrzewania czy dalej walczyć z gazownią w tym temacie?

    Pozdrawiam i dziękuję za pomoc

  2. #2

    Domyślnie

    Przemyśl instalację pompy ciepła.

    Jakbym miał finansować z własnej kieszeni rozbudowę gazociągu molochowi to wolę chińską pompę ciepła

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    joanna_em

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-443
    Posty
    12

    Domyślnie

    Boję się, że przerosną mnie koszty, zarówno jej instalacji jak i eksploatacji. Prąd jest coraz droższy...
    Czy masz pompę ciepła u siebie ? możesz się wypowiedzieć, jeśli chodzi o koszty?

  4. #4

    Domyślnie

    Nie mam pompy _jeszcze_ ale sytuacja podobna. Tj. prąd i woda na działce właściwie a do gazu kawałek. Napisałaś o pokryciu kosztów ze swojej strony, a wiesz jakiego rzędu to mogą być koszty?

    Ceny gazu będą za parę lat uwolnione, skąd wiesz co wtedy się wydarzy? Na razie gaz staniał, a co będzie jeśli NordStream2 będzie?

    Co do prądu, mogę wrzucić sobie offgridową instalację foto na chińskim falowniku i używanych "niemieckich" panelach i to wspomoże

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    O ile jeszcze miesiąc dwa temu instancja pompy była logiczna to w świetle zmian z rozliczeniami prądu z paneli fotovoltaicznych trzba dobrze liczyć koszty prądu.

    Skoro gazownia chce tam budować gazociąg fi63 to znaczy że sa inne działki w okolicy które mogę byc kiedyś zabudowane, więc to dziwne podejście

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    joanna_em

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-443
    Posty
    12

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    O ile jeszcze miesiąc dwa temu instancja pompy była logiczna to w świetle zmian z rozliczeniami prądu z paneli fotovoltaicznych trzba dobrze liczyć koszty prądu.

    Skoro gazownia chce tam budować gazociąg fi63 to znaczy że sa inne działki w okolicy które mogę byc kiedyś zabudowane, więc to dziwne podejście
    No właśnie, szczególnie, że Sąsiad o jeden dom dalej jest podłączony do gazu. Co byś zrobił na moim miejscu, drążył temat w gazowni ? Czy odwołanie się do URE?

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    joanna_em

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-443
    Posty
    12

    Domyślnie

    Cytat Napisał chicoPL Zobacz post
    Nie mam pompy _jeszcze_ ale sytuacja podobna. Tj. prąd i woda na działce właściwie a do gazu kawałek. Napisałaś o pokryciu kosztów ze swojej strony, a wiesz jakiego rzędu to mogą być koszty?

    Ceny gazu będą za parę lat uwolnione, skąd wiesz co wtedy się wydarzy? Na razie gaz staniał, a co będzie jeśli NordStream2 będzie?

    Co do prądu, mogę wrzucić sobie offgridową instalację foto na chińskim falowniku i używanych "niemieckich" panelach i to wspomoże
    No właśnie nie znam jeszcze kosztów, napisałam do nich odwołanie. Gdzieś czytałam, że oni tłumaczą się teraz zmianą przepisów i koszty budowy przyłącza są owiane tajemnicą spółki.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    joanna_em

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-443
    Posty
    12

    Domyślnie

    Są zmiany w przepisach od Stycznia 2021, energooszczędność, dbanie o środowisko etc. A tu człowiek użera się z gazownią, żeby w ogóle przyłączyli Cię do sieci. Masakra.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    casual

    Zarejestrowany
    May 2017
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    282

    Domyślnie

    Nie panikować tylko dopytać i spokojnie policzyć. Nawet bez PV ogrzewanie prądem ma sens, jeśli koszt przyłącza gazowego mocno przekraczają tą minimalną stawkę ryczałtu 2000 PLN.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    joanna_em

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-443
    Posty
    12

    Domyślnie

    Cytat Napisał casual Zobacz post
    Nie panikować tylko dopytać i spokojnie policzyć. Nawet bez PV ogrzewanie prądem ma sens, jeśli koszt przyłącza gazowego mocno przekraczają tą minimalną stawkę ryczałtu 2000 PLN.
    Ja ciągle słyszę, że gaz jest najbardziej bezpieczną opcją., że ogrzewanie prądem jest tylko i wyłącznie dla bogaczy, szczególnie, że ceny prądu mają wystrzelić.
    Dlatego też uparłam się na ten gaz.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał joanna_em Zobacz post
    Ja ciągle słyszę, że gaz jest najbardziej bezpieczną opcją., że ogrzewanie prądem jest tylko i wyłącznie dla bogaczy, szczególnie, że ceny prądu mają wystrzelić.
    Dlatego też uparłam się na ten gaz.
    Gaz jest dobrą opcją, jak masz tanie przyłącze. Wtedy rzeczywiście startowe koszty są nieduże. Jak miałabyś zapłacić kilkanaście tysięcy za przyłącze to jest kompletnie bez sensu.
    Nie wiem jaki duży dom planujesz. U mnie ciepła woda i ogrzewanie 120m2 przyzwoicie ocieplonego domu PC wyszło za ten sezon 2200 zł. Gdybym korzystał z taniej taryfy to szłoby jeszcze ładnych parę stówek urwać.
    Ogólnie koszty ogrzewania PC są porównywalne do gazu, przy korzystaniu z taniej taryfy nawet niższe.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  12. #12
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał joanna_em Zobacz post
    Boję się, że przerosną mnie koszty, zarówno jej instalacji jak i eksploatacji. Prąd jest coraz droższy...
    Czy masz pompę ciepła u siebie ? możesz się wypowiedzieć, jeśli chodzi o koszty?
    Koszt instalacji gazowej będzie porównywalny z kosztem instalacji pompy ciepła p-w, czyli ok.22-27tys.zl,zależnie od potrzeb domu.
    Ale koszt eksploatacji będzie zdecydowanie niższy przy pompie jak przy gazie.
    Koszt 1kWh przy gazie ziemnym to ok.0,22zl,koszt 1kWh przy pompie ciepła w taryfie G12W to ok.0,11zl.

    Mam pompę p-w od 8 lat,w domu 120m2 z zapotrzebowaniem na ciepło ok.5500kWh i zużyciem na cwu ok.4000kWh,roczne zużycie energii na w/w potrzeby to zależnie od sezonu 3000-3200kWh.
    Posiadam taryfę G12W i te zużycie kosztuje mnie ok.1000-1200zl rocznie.

    Gaz ziemny Mam przed działką i tam pozostał.
    A co najlepsze, na początku chciałem grzać prądem, bo był tańszy niż gaz ziemny i tak budowałem dom
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 11-06-2021 o 21:19

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    joanna_em

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-443
    Posty
    12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Koszt instalacji gazowej będzie porównywalny z kosztem instalacji pompy ciepła p-w, czyli ok.22-27tys.zl,zależnie od potrzeb domu.
    Ale koszt eksploatacji będzie zdecydowanie niższy przy pompie jak przy gazie.
    Koszt 1kWh przy gazie ziemnym to ok.0,22zl,koszt 1kWh przy pompie ciepła w taryfie G12W to ok.0,11zl.

    Mam pompę p-w od 8 lat,w domu 120m2 z zapotrzebowaniem na ciepło ok.5500kWh i zużyciem na cwu ok.4000kWh,roczne zużycie energii na w/w potrzeby to zależnie od sezonu 3000-3200kWh.
    Posiadam taryfę G12W i te zużycie kosztuje mnie ok.1000-1200zl rocznie.

    Gaz ziemny Mam przed działką i tam pozostał.
    A co najlepsze, na początku chciałem grzać prądem, bo był tańszy niż gaz ziemny i tak budowałem dom
    Super, bardzo dziękuję za poradę.

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    joanna_em

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-443
    Posty
    12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Gaz jest dobrą opcją, jak masz tanie przyłącze. Wtedy rzeczywiście startowe koszty są nieduże. Jak miałabyś zapłacić kilkanaście tysięcy za przyłącze to jest kompletnie bez sensu.
    Nie wiem jaki duży dom planujesz. U mnie ciepła woda i ogrzewanie 120m2 przyzwoicie ocieplonego domu PC wyszło za ten sezon 2200 zł. Gdybym korzystał z taniej taryfy to szłoby jeszcze ładnych parę stówek urwać.
    Ogólnie koszty ogrzewania PC są porównywalne do gazu, przy korzystaniu z taniej taryfy nawet niższe.
    U mnie będzie mniej więcej 130m2. Ale masz do tego zamontowaną fotowoltaikę ?

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał joanna_em Zobacz post
    U mnie będzie mniej więcej 130m2. Ale masz do tego zamontowaną fotowoltaikę ?
    Nie, nie mam. Jakbym miał, to kosztowałoby (prawie) zero.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  16. #16

    Domyślnie

    Nie pal mostów, przejdź się do gazowni i pochodź po różnych biurach i kierownikach, popytaj, poproś, znajdź argumnty że przecież po sąsiedzku też maja gaz a inni będa się budować. Chodź co miesiąc aż w końcu może zgodzą się dla spokoju. Ale wcale nie rwałbym włosów jakby nie podłaczyli w norlanych pieniądzach tj do 3tys zł.
    Inna droga, że od razu szykowałbym ogrzewanie pod pompę ciepła, ALE trzeba pamiętać, że jak pompa ciepła -to tylko ogrzewanie podłogowe. Z resztą gazowo-kondensacyjne też taniej pracuje na ogrzewaniu podłogowym.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony