dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie Dach kopertowy bez słupków

    Czy dach kopertowy można zaplanować tak aby nie było potrzeby podpierania go na słupkach? Zastanawiam się nad małą parterówką z dwiema sypialniami na dole ale z możliwością urządzenia jeszcze jednego większego pokoju na poddaszu po jakimś czasie. Kopertowy choć droższy pozwala na zlecenie domu w stanie SSO i wstawienie okien a potem jestem już w stanie do wprowadzki wszystko(no może poza wylewkami) zrobić sam z poradnikami albo z niewielką pomocą.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.249
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał stachujones Zobacz post
    Kopertowy choć droższy pozwala na zlecenie domu w stanie SSO i wstawienie okien a potem jestem już w stanie do wprowadzki wszystko(no może poza wylewkami) zrobić sam z poradnikami albo z niewielką pomocą.
    Takie poddasze niby do adaptacji to złudzenie taniości. Jak nie zostawiasz opcji adaptacji, to kładziesz ocieplenie na stropie, zero ściany kolankowej, wieńca, nie przejmujesz się słupami = tanio.
    Dołożenie ściany kolankowej, wieńca na niej, okien połaciowych i położenie izolacji na połaci (znacznie większa powierzchnia i pracochłonność x10), zajęcie konkretnych m2 kosztownymi schodami, rozbudowa instalacji = koszt. A robienia pokoju z oknami wyłącznie połaciowymi to IMO bezsens i ekonomiczny, i funkcjonalny.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał stachujones Zobacz post
    Czy dach kopertowy można zaplanować tak aby nie było potrzeby podpierania go na słupkach?
    Tak. Ale ta odpowiedź wiele ci nie da. Musi być konkretny projekt i konstruktor.
    Ale jak będzie naprawdę mała parterówka to jest szansa na brak słupów albo na 4 słupy, które z kolei mają szansę się znaleźć poza potencjalnym pokojem. Jest też opcja odpowiednio zaprojektowanych wiązarów, które taki pokój bez słupów umożliwią.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Takie poddasze niby do adaptacji to złudzenie taniości. Jak nie zostawiasz opcji adaptacji, to kładziesz ocieplenie na stropie, zero ściany kolankowej, wieńca, nie przejmujesz się słupami = tanio.
    Dołożenie ściany kolankowej, wieńca na niej, okien połaciowych i położenie izolacji na połaci (znacznie większa powierzchnia i pracochłonność x10), zajęcie konkretnych m2 kosztownymi schodami, rozbudowa instalacji = koszt. A robienia pokoju z oknami wyłącznie połaciowymi to IMO bezsens i ekonomiczny, i funkcjonalny.
    Ale przecież do życia będzie miał parter. Górny pokój nie wiemy do czego ma służyć, może sala kinowa, może galeria własnych rzeźb hobbystycznych i te połaciowe okna to nie będzie tragedia - światło dadzą, nie przegrzeją bo rolety zewnętrzne założy, a że drogo - może go stać, kasa to nie zawsze decydujący argument.
    Do stworzenia jednego pokoju pod kopertowym może nie być potrzebny ścianek kolankowych, zależy jaki nachylenie, jaki projekt, ile ten pokój ma mieć.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki za zainteresowanie.

    Planuję właśnie jakiś mały ekonomiczny domek. Pokój na poddaszu miałby być w przyszłości pewnie dla drugiego dziecka. Wystarczyłoby z nadmiarem 15m2 użytkowej. Na parterze sypialnie mają po ok 12m2

    Czyli nie da się tego teraz mniej więcej określić(stwierdzić jest to możliwe albo nie)wiedząc, że dom będzie miał wymiary 10x10? Dobierając jakiś sensowny kąt i wiedząc, że nie byłoby jednak ściany kolankowej.

    Strop - planowałem raczej zalewany.

    Głównie moje wymagania co do domu to jak najprościej, najtaniej, przynajmniej jedna sypialnia na parterze, jedna łazienka na cały dom na parterze, 3 sypialnie, schody jak najtaniej i aby zabierały jak najmniej miejsca(gdzieś przewinął mi się projekt z kotłownią częściowo pod schodami). Dlatego właśnie myślałem o schodach loftowych w salonie / hallu.

    Stąd właśnie myśl o parterówce z poddaszem do aranżacji na jeden pokój. Na lata kiedy mieszkam na dole ocieplam wełną strop, potem przy aranżacji poddasza przekładam tą wełnę między krokwie resztę uzupełniam pianką.
    Ostatnio edytowane przez stachujones ; 12-06-2021 o 21:28

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.249
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Do stworzenia jednego pokoju pod kopertowym może nie być potrzebny ścianek kolankowych, zależy jaki nachylenie, jaki projekt, ile ten pokój ma mieć.
    I zamiast 100m2 wełny rozwiniętej z rolki masz ze 2x więcej m2, z 10x więcej robocizny i kawałeczków między i pod krokwiami. Do tego drogie okna połaciowe przez które tylko niebo możesz oglądać (koszmar funkcjonalny, energetyczny i kosztowy jak uwzględnisz wymóg proporcji powierzchni z § 57. rozporządzenia w sprawie WT).

    Weźmy taki przekrój z mojego domu:


    Chcąc zrobić pokój nie mogę "zaoszczędzić" 40cm na stropie - bo muszę dać z 10cm EPS (tani nie jest) żeby zmieścić tam przewody rekuperacji i z 6cm wylewki (też nie taniej). I dołożyć z 40cm izolacji na połaci (prostopadle do połaci - w pionie jeszcze więcej). To daje niziutkie pomieszczenie (nawet na środku, w najwyższym miejscu) ledwo przekroczy 2m wysokości.
    Co pozostaje? Ściana kolankowa i/lub zwiększeni kąta dachu - kolejne koszty i budowy, i utrzymania (bo większe straty ciepła).
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Przekrój Dachu.jpg
Wyświetleń:	183
Rozmiar:	67,6 KB
ID:	457083  

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    @Kaizen, piszesz rzeczy oczywiste - że droższe, że minusy połaciowych. Masz dach 30* też mało, więc to nie ten przykład. Jak pisałem zależy do czego przestrzeń ma być adaptowana, bo ja widzę wiele scenariuszy gdy sens jest (ale nie są to scenariusze gdy oszczędne podejście).
    Ale biorąc pod uwagę wymagania i zamiary z #4 to faktycznie takie podejście nie ma sensu.
    @stachujones, taniej będzie od razu przewidzieć ten pokój na dole. Mimo większej powierzchni zabudowy, ścian, itd. będzie dużo taniej. A jak MPZP pozwala na mniejsze nachylenie dachu to od razu parterówka z kopertą 25*. Dodatkowy pokój na górze dla drugiego dziecka to też dziwnie (reszta żyje na dole), ja wiem jako nastolatek/-ka się mega ucieszy, ale ogólnie to jakoś tak nie bardzo ten pomysł.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał stachujones Zobacz post
    Kopertowy choć droższy pozwala na zlecenie domu w stanie SSO i wstawienie okien a potem jestem już w stanie do wprowadzki wszystko(no może poza wylewkami) zrobić sam z poradnikami albo z niewielką pomocą.
    Mylne założenia sobie nałożyłeś. Okna dachowe to zło konieczne, to dodatkowa dziura w dachu kłopotliwa do uszczelnienia, już lepiej dać okno fasadowe niż dachowe o ile oczywiście jest taka możliwość.
    natomiast co do dachu kopertowego to ucieka Ci dużo p.u., dwuspadowy jest tańszy ale jest prostszy w wykończeniu poddasza i można wyciągnąć o wiele więcej p.u.
    I nie licz tak że zrobisz parter a potem będziesz robił na poddaszu bo w domu będziesz miał cały czas budowę. Poddasze zrób tak aby pozostały tylko suche prace do wykończenia.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał stachujones Zobacz post

    Stąd właśnie myśl o parterówce z poddaszem do aranżacji na jeden pokój. Na lata kiedy mieszkam na dole ocieplam wełną strop, potem przy aranżacji poddasza przekładam tą wełnę między krokwie resztę uzupełniam pianką.
    Dla 12 m2 p.u. chcesz wywalić dodatkowo dużo pieniędzy? Bo między innymi schody i okna dachowe tanie nie są. Jak już tak planujesz to zrób większy domek o te 12-15 m2 na parterze wyjdzie taniej i bez kombinacji.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Popieram poprzednie wpisy.
    Tyle zachodu, pieniędzy i zwiększonych kosztów późniejszej eksploatacji dla jednego pokoju.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  10. #10

    Domyślnie

    Ok, proszę o opinie o poniższym projekcie:
    https://projekty.muratordom.pl/proje...,11804,0,0.htm

    Z założeniem wykończenia od razu dwóch pokoi na poddaszu i ewentualnie poszerzeniem sypialni o 0,5m kosztem salonu

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał stachujones Zobacz post
    Ok, proszę o opinie o poniższym projekcie:
    https://projekty.muratordom.pl/proje...,11804,0,0.htm

    Z założeniem wykończenia od razu dwóch pokoi na poddaszu i ewentualnie poszerzeniem sypialni o 0,5m kosztem salonu
    Jak ma być tanio i prosto i dom ma mieć nie więcej niż 100 m2 użytkowej to tylko parterówka, bez adaptowania i bez zostawiania możliwości adaptowania poddasza.
    Jakie dachy (rodzaje i nachylenia) dopuszcza mpzp?
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.249
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał stachujones Zobacz post
    Ok, proszę o opinie o poniższym projekcie:
    https://projekty.muratordom.pl/proje...,11804,0,0.htm

    Z założeniem wykończenia od razu dwóch pokoi na poddaszu i ewentualnie poszerzeniem sypialni o 0,5m kosztem salonu
    To chyba już inny temat?

    Nie ma sensu poddasze w tak małym domu jeżeli da się powiększyć parter.
    Wyjdzie drożej i mniej wygodnie niz parter zrobiony z głową.

  13. #13

    Domyślnie

    Zawsze myślałem, że najtańsze w budowie są jednak domy z poddaszem użytkowym bo największy wpływ na cenę ma powierzchnia zabudowy.
    Przykład ok 90m2 użytkowej
    https://www.archon.pl/projekty-domow...m52d8f2ba8997f

    https://www.archon.pl/projekty-domow...m1bb23c8d1cf2e

    Skąd w takim razie tutaj taka różnica w wycenie SSZ? Do tego 2 pokoje na parterze, które mogłyby być na poddaszu o około 8m2 mniejsze w parterówce(użytkowej nie licząc po podłodze). Z tym, że jak dla mnie jeśli parterówka bez poddasza to jedynie z dachem kopertowym, z dwuspadowym wygląda tragicznie.

    Ciężki wybór, bo jak pomyślę, że dzieci na poddaszu mogłyby mieć w pokojach i miejsce na łóżko, biurko, TV, wypoczynek i pewnie jeszcze jakaś mini siłownia. Te ok 16m2 użytkowej(nie rozplanowałem komunikacji na poddaszu więc nie wiem dokładnie) to kawal pokoju w porównaniu do 10m2 po podłodze w parterówce.

    Plus jeszcze pewniej taki dom z poddaszem łatwiej ogrzać ciepłem z parteru.

  14. #14

    Domyślnie

    Parterówka dużo tańsza i wygodniejsza

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał stachujones Zobacz post
    Ok, proszę o opinie o poniższym projekcie:
    https://projekty.muratordom.pl/proje...,11804,0,0.htm

    Z założeniem wykończenia od razu dwóch pokoi na poddaszu i ewentualnie poszerzeniem sypialni o 0,5m kosztem salonu
    Ten dom nie ma dachu kopertowego o którym pisałeś
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.249
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał stachujones Zobacz post
    Skąd w takim razie tutaj taka różnica w wycenie SSZ?
    SSZ to z ćwierć kosztów budowy domu. Koszty podane przez sprzedawcę projektu to czysta ściema i nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony