dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Iguu

    Zarejestrowany
    Jun 2021
    Skąd
    Staszów
    Kod pocztowy
    28-200
    Posty
    5

    Domyślnie Ogrzewanie mieszkania na poddaszu, nad garażem.

    Witam!
    Przychodzę do Państwa w sprawie ogrzewania. Dokładnie to do wyboru ogrzewania do mieszkania, które chcemy zrobić na poddaszu nad garażem. Poddasze ma powierzchnię około 96 m2. Dach chcemy ocieplić pianką o grubości min. 15cm. Pod wylewkę styropian 5cm, a na ściany szczytowe wełnę lub również piankę. Na razie jesteśmy na etapie planowania wszystkiego. Problem jest taki, że na poddaszu wcześniej nikt nie planował mieszkać ani tym bardziej ogrzewać tej powierzchni. Mamy problem z wymyśleniem konkretnego ogrzewania pomieszczenia. Będzie to powierzchnia otwarta (oddzielona będzie jedynie łazienka, która będzie znajdować się na końcu poddasza). Na "parterze" znajdują się dwa garaże oraz pomieszczenie, w którym składujemy drewno na opał więc nie ma tam kotłowni. Ponieważ nie planujemy tam mieszkać przez wiele wiele lat dlatego chcielibyśmy mieć ogrzewanie, którego instalacja nie pochłonie całych naszych środków. Gazociągu brak, fotowoltaika by się nadała ze względu na sporą powierzchnię dachu i jego południowe ustawienie jednak nie ukrywam, że jest to bardzo drogi interes i na razie szukamy jeszcze innych rozwiązań.
    Myślałam o piecyku na pellet z płaszczem wodnym jednak na razie to tylko pomysły. Również był pomysł kominka z dgp, tylko nie wiem, czy można wtedy puścić kratki oraz wszystkie rury wzdłuż ściany kolankowej ponieważ sufit ma być do szczytu (nie zamknięty nad jętkami).
    Na razie chcemy zrobić coś na szybko i jeżeli zostaniemy tam na dłużej to wtedy po prostu rozbudować.
    Będę wdzięczna za każdą podpowiedź.
    Z góry dziękuję i pozdrawiam
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WhatsApp Image 2021-06-10 at 13.27.17.jpg
Wyświetleń:	28
Rozmiar:	16,3 KB
ID:	457075
    Ostatnio edytowane przez Iguu ; 12-06-2021 o 16:16

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.258

    Domyślnie

    Poddasze ma powierzchnię około 96 m2. Dach chcemy ocieplić pianką o grubości min. 15cm. Pod wylewkę styropian 5cm, a na ściany szczytowe wełnę lub również piankę. Na razie jesteśmy na etapie planowania wszystkiego.
    Idealna powierzchnia dla zintegrowanego kotła pelletowego z palnikiem 10 kW. Poprowadzenia prostej instalacji w obecnych czasach to nie żaden problem.
    Na "parterze" znajdują się dwa garaże oraz pomieszczenie, w którym składujemy drewno na opał więc nie ma tam kotłowni.
    Jak jest wielkość tego pomieszczenia i czy jest tak jakiś komin?.
    PS.
    Najlepiej i najtaniej byłoby tam zrobić kotłownie z kotłem zgazowującym na drewno 10 kW i buforem 500 L.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    727

    Domyślnie

    Kocioł 10kW to raczej nie będzie zgazowujący, a po prostu kocioł na drewno. Zgazowujące startują z mocami z okolic 18-20kW.
    Podzielam zdanie kolegi, że jeśli kocioł, to najlepiej by było go zamontować na dole i nie brudzić sobie mieszkania popiołem i opałem.
    Alternatywą dla drewna czy pelletu jest pompa ciepła powietrze/woda. W tym przypadku wygoda użytkowania zdecydowanie większa. Tylko trzeba dla tej pompy zrobić ogrzewanie podłogowe albo mocno przewymiarowane grzejniki, żeby grzać jak najniższą temperaturą wody.
    Kolejny tani sposób grzania to klimatyzator z opcją grzania. Dziś tę opcję mają chyba wszystkie klimatyzatory, ale nie wszystkie są z założenia przygotowane na grzanie zimą. Odpada cała instalacja grzewcza. Tylko komfort cierpi, bo to jednak wiatry w domu, a nie każdy to lubi.
    Dodam też, że podstawą powinno być jak najlepsze i zgodne ze sztuką budowlaną ocieplenie. Wtedy nawet drogi system ogrzewania będzie tani w eksploatacji.
    Ostatnio edytowane przez gondoljerzy ; 13-06-2021 o 15:41
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.258

    Domyślnie

    Kocioł 10kW to raczej nie będzie zgazowujący, a po prostu kocioł na drewno.
    Ta juści. Nowy DS Wood 10 kW jest najlepszym Polskim kotłem zgazowującym drewno.
    PS.
    Mam wcześniejsza wersję z tej serii i jestem bardzo zadowolony.

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Iguu

    Zarejestrowany
    Jun 2021
    Skąd
    Staszów
    Kod pocztowy
    28-200
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post

    Jak jest wielkość tego pomieszczenia i czy jest tak jakiś komin?.
    PS.
    Najlepiej i najtaniej byłoby tam zrobić kotłownie z kotłem zgazowującym na drewno 10 kW i buforem 500 L.
    Pomieszczenie jest ok 6,5x4m jednak jest tak jak pisałam zawalona drewnem. Komina nie ma nigdzie. Co do mocy, czy 10 kW na taką powierzchnię nie jest za mały? Z moich obliczeń wyszło, że będziemy potrzebowali 18 kW na ogrzanie całego poddasza. Szczyt dachu jest na wysokości 4,2 m.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.258

    Domyślnie

    Pomieszczenie jest ok 6,5x4m jednak jest tak jak pisałam zawalona drewnem.
    Więc masz opał do DS-a na 5 sezonów. Trzeba tylko wynieść to drewno do jakiejś drewutni na dwór.
    Komina nie ma nigdzie.
    To żaden problem jeśli mógłbyś dostawić komin do bocznej ściany tego pomieszczenia.
    Co do mocy, czy 10 kW na taką powierzchnię nie jest za mały?
    Będzie za duży przy takim ociepleniu dachu.

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Iguu

    Zarejestrowany
    Jun 2021
    Skąd
    Staszów
    Kod pocztowy
    28-200
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał gondoljerzy Zobacz post
    Podzielam zdanie kolegi, że jeśli kocioł, to najlepiej by było go zamontować na dole i nie brudzić sobie mieszkania popiołem i opałem.
    Też myśleliśmy żeby przenieść grzanie na dół jednak jest problem z miejscem i brakiem komina oraz miejsca na kotłownię.

    Cytat Napisał gondoljerzy Zobacz post
    Alternatywą dla drewna czy pelletu jest pompa ciepła powietrze/woda. W tym przypadku wygoda użytkowania zdecydowanie większa. Tylko trzeba dla tej pompy zrobić ogrzewanie podłogowe albo mocno przewymiarowane grzejniki, żeby grzać jak najniższą temperaturą wody.
    Czy wie Pan może jaki jest koszt takiej pompy, jaką by Pan polecał? Podłogówka na pewno odpada więc zostają grzejniki.
    Jeżeli chodzi o ocieplenie to kierujemy się dokładnie tą myślą żeby jak najlepiej ocieplić poddasze i to jest nasz priorytet. Co do grzania klimatyzacją to raczej średnio. Wolałabym uniknąć grzania prądem póki co.

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Iguu

    Zarejestrowany
    Jun 2021
    Skąd
    Staszów
    Kod pocztowy
    28-200
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Więc masz opał do DS-a na 5 sezonów. Trzeba tylko wynieść to drewno do jakiejś drewutni na dwór.

    To żaden problem jeśli mógłbyś dostawić komin do bocznej ściany tego pomieszczenia.

    Będzie za duży przy takim ociepleniu dachu.
    Hymm, akurat pomieszczenie znajduje się przy ścianie bocznej więc myślę, że dostawienie komina nie byłoby problemem. Muszę to przedyskutować. Jeszcze mam pytanie odnośnie bufora ciepła. Czy pod niego należy wzmocnić wylewkę? Już kiedyś czytałam o samym buforze i bardzo fajny patent.
    Plusem byłoby również to że bojler z c.w.u. byłby w tym pomieszczeniu również.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.258

    Domyślnie

    Czy pod niego należy wzmocnić wylewkę?
    Nie trzeba. Bufor 500 l waży 600 kg.
    Już kiedyś czytałam o samym buforze i bardzo fajny patent.
    Już dawno doszedłem do takich samych wniosków.
    Plusem byłoby również to że bojler z c.w.u. byłby w tym pomieszczeniu również.
    Latem masz wodę praktycznie za darmo.

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    727

    Domyślnie

    Dla wyjaśnienia: klimatyzator i pompa ciepła to praktycznie to samo. Jedno i drugie pobiera ciepło z jednego miejsca i przenosi w drugie miejsce. W obydwu jest sprężarka, wymienniki ciepła, wentylatory, obieg czynnika chłodniczego, elektronika sterująca itp. Pompa powietrze/woda grzeje obieg centralnego ogrzewania. Klimatyzator grzeje powietrze w pomieszczeniu. Jedno i drugie pracuje na prąd z podobną sprawnością nazywaną COP.
    Nie podejmuję się polecać konkretnego modelu pompy ciepła. Jest cały dział o pompach na tym forum, polecam lekturę. Koszt samej pompy, przy mocy rzędu 8-10kW i biorąc pod uwagę nowoczesne agregaty inwerterowe, to od 10tyś zł za chińczyka do 30tyś za Mitsubishi. Pomiędzy tymi cenami znajdzie się z pewnością jakiś kompromis jakość/cena.
    Dlaczego wyklucza Pani ogrzewanie podłogowe? Jeśli miała by grzać pompa ciepła, ogrzewanie podłogowe było by wskazane. Koszta wykonania są podobno zbliżone do instalacji na grzejnikach. Nie znam cen grzejników. W tym roku sam układałem podłogówkę w swoim nowym domu i koszty materiałów na piętro o powierzchni rzędu 70m wyszły rzędu 5 tyś zł.
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  11. #11
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Iguu

    Zarejestrowany
    Jun 2021
    Skąd
    Staszów
    Kod pocztowy
    28-200
    Posty
    5

    Domyślnie

    Z tego co zostałam poinformowana to strop nie jest przygotowany na ogrzewanie podłogowe. Proszę wybaczyć ale to jest dla mnie kompletnie nowy temat. Dlaczego się podobno nie daje na podłogówkę to nie wiem, muszę dopytać się konstruktora

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    727

    Domyślnie

    Może mieć za mała wytrzymałość na obciążenia go grubą wylewką. Rurki ogrzewania podłogowego trzeba zalać odpowiednio grubą warstwą. Owszem, są lekkie systemy "suchego" ogrzewania podłogowego, ale cena odstrasza.
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony