dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie Nadproże położone na 3 cm ścince z ytonga

    Witam, na ściance działowej , nienośnej mam położone nadproża na ścinkach o grubości 3 cm bo tak akurat wyszło, majstry się kłócą że to nic się nie stanie bo na nadprożu będzie już mało pustaków i do jętek tylko. Czy nie powinni zrobić poduszek z betonu ?

  2. #2

    Domyślnie

    Nadprożu nic się nie stanie tylko Tobie albo komuś z twojej rodziny jak spadnie kawał betonu na głowę.
    Te nadproże to zapewne betonowe.
    Co prawda nie ma wielkiego nacisku ale 3 cm to za małe oparcie., Dlaczego tak wyszło, ktoś zamówił złe nadproża?

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał KUBEK1978 Zobacz post
    mam położone nadproża na ścinkach o grubości 3 cm
    Co to za ścianka co ma 3cm? Jedna warstwa kartongipsu bez stelaża?

  4. #4

    Domyślnie

    No właśnie też nie bardzo kumam jak to wygląda, ale chyba chodzi o 3cm podparcia nadproża. Jeśli za późno na wymianę nadproża lub „się nie chce” to proponuję wstawić klasyczne kątowniki stalowe o długości min. szerokość otworu plus 30cm lub przynajmniej kątowniki w górnych narożach otworu, a’la ciesielskie,
    min. 100x100.
    Pozdrawiam

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Co to za ścianka co ma 3cm? Jedna warstwa kartongipsu bez stelaża?
    Widziałeś ściankę działową z bk firmy Ytong o gr 3 cm???

  6. #6

    Domyślnie

    OK. ,koledzy żle mnie zrozumieliście ,ścianka ma 12 ale żeby otwór miał odp. wysokość to podłożyli nadproże na dystansie dociętym z ytonga na 3 cm
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20210612_173324_resized.jpg
Wyświetleń:	87
Rozmiar:	88,2 KB
ID:	457085  
    Ostatnio edytowane przez KUBEK1978 ; 13-06-2021 o 10:05

  7. #7

    Domyślnie

    Musisz wylać taką poduszkę co najmniejv25 cm wysokości, zazbrojoną siatkami góra i dół. Dodatkowo pod nadproże stosuje się kątowniki minimum 100 zespawane orzewiązkami. Nadproże trzeba zabezpieczyć wilgociowo, aby para wodna nie kondensowała się przy zbrojeniu.

    W innym wypadku dom może się zawaluć

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    Musisz wylać taką poduszkę co najmniejv25 cm wysokości, zazbrojoną siatkami góra i dół. Dodatkowo pod nadproże stosuje się kątowniki minimum 100 zespawane orzewiązkami. Nadproże trzeba zabezpieczyć wilgociowo, aby para wodna nie kondensowała się przy zbrojeniu.

    W innym wypadku dom może się zawaluć
    ????!!!!!
    Widziałeś to nadproże na fotce?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał KUBEK1978 Zobacz post
    OK. ,koledzy żle mnie zrozumieliście ,ścianka ma 12 ale żeby otwór miał odp. wysokość to podłożyli nadproże na dystansie dociętym z ytonga na 3 cm
    Faktycznie, na opak się zrozumieliśmy bo ja sądziłem że długość oparcie jest 3 cm a to jest docięty pasek o grubości 3 cm. Spokojnie tak może być, nic się nie zawali. Nie przejmuj się i działaj dalej

  10. #10

    Domyślnie

    Nie chodzi o to że się nie zawali tylko czy nie będzie pękać.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał KUBEK1978 Zobacz post
    Nie chodzi o to że się nie zawali tylko czy nie będzie pękać.
    Jak położysz na tym kilkanaście kg to co ma pękać? Jakby to była ściana nośna i byś na takim nadprożu położył belkę terivy - to można by się przejmować. A tu po sklejeniu bloczków będziesz mógł nawet wyciąć w razie potrzeby takie nadproże i bloczki same będą się trzymały.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał KUBEK1978 Zobacz post
    Nie chodzi o to że się nie zawali tylko czy nie będzie pękać.
    Spoko, jest dobrze, nic nie będzie pękać.

  13. #13

    Domyślnie

    a czy te nadproża są dobrą stroną położone ??? Nie ma nigdzie informacji czy mają być na sztorc czy poziomo też można ,są z Termalica ale nie można się dodzwonić do działu technicznego o poradę.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	61845.jpg
Wyświetleń:	58
Rozmiar:	57,4 KB
ID:	457143  

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał KUBEK1978 Zobacz post
    OK. ,koledzy żle mnie zrozumieliście ,ścianka ma 12 ale żeby otwór miał odp. wysokość to podłożyli nadproże na dystansie dociętym z ytonga na 3 cm
    Trzeba było to zdjęcie na początku wstawić bo wszyscy, poza Kaizenem, myśleli o długości podparcia równej 3cm.
    Tak jest dobrze.


    Cytat Napisał KUBEK1978 Zobacz post
    a czy te nadproża są dobrą stroną położone ??? Nie ma nigdzie informacji czy mają być na sztorc czy poziomo też można ,są z Termalica ale nie można się dodzwonić do działu technicznego o poradę.
    Znowu inne? Wszędzie piszą wysokośc 24, czyli dwa obok siebie na sztorc powinny być, ale czy ty masz te ściany z różnych materiałów budowane? poziomy są innych wysokościach i bloczki inne, ale może ja źle widze po 10km przebieżce
    Ostatnio edytowane przez pandzik ; 15-06-2021 o 09:36

  15. #15

    Domyślnie

    Mam ściany działowe z 24 i z 11,5 , na 11,5 kupiłem już nadproża z porotermu ,a na 24 właśnie te ale obawiam się, że nie można ich położyć na płasko jak teraz, pasują jednak idealnie do szerokości 24. Poza tym ściana przy kominie jest 11,5 i na tym nadproże jak na zdj. Materiał ytong
    Majstry znów nie wiedzą czy to dobrze czy nie ale bardziej są za tym, że jest OK. Nie ma nigdzie instrukcji ani zaleceń, przekopałem cały net i stronę producenta. Jedynie pisze że wysokość 24 ,a szerokość 12 to by sugerowało, że mają być na sztorc ?
    Ostatnio edytowane przez KUBEK1978 ; 15-06-2021 o 11:03

  16. #16

    Domyślnie

    Na nadprożu masz zaznaczoną górę.
    Nadproży nie wolno układać w drugą stronę.

    Poczytaj o strunobetonie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony