Witam wszystkich. W tym roku rozpoczynam budowę domu. Będzie to dom podpiwniczony z tym że piwnica będzie przysypana piaskiem z tyłu budynku oraz po bokach do wysokości 1,2 m. Z przodu będzie wjazd do garażu. Poprzedni właściciel działki nawiózł na nią ziemię typu humus dlatego też w stosunku do wjazdu na działkę piwnica będzie na równo (czy nie wchodzimy w ziemię).
W związku z powyższym chciałbym dopytać odnośnie fundamentów oraz odnośnie gruntu jaki posiadam. Mam zaprojektowaną płytę fundamentową tak jak niżej:


1. 30 cm piasek zagęszczony
2. 20 cm XPS300
3. Płyta fundamentowa 25 cm

Grunty na jakich będę budował to piaski. Miałem robione badanie geologiczne (3 odwierty) do głębokości 5,0 – 6,0 m p.p.t. Wynik badań (marzec 2021) potwierdza, że w jednym z otworów na głębokości 5,50 m p.p.t. tj. na rzędnej 7,58 m n.p.m nawiercono wodę gruntową. W pozostałych otworach na głębokości 5,0 m p.p.t nie stwierdzono występowania wody gruntowej.

Utwory budujące podłoże (piaski drobne) charakteryzują się małą wodoprzepuszczalnością, o współczynniku filtracji – k10 wynoszącym ca 2 – 8 m/dobę.

Ponadto podział geologiczny przedstawia się następująco:

Grunty niespoiste o genezie rzecznej – plejstocen

Warstwa 1 – piaski drobne (PN-EN ISO 14,688, PN-86/B-02480) , mało wilgotne, średnio zagęszczone, o uśrednionej wartości stopnia zagęszczenia Id = 0,48 (do 3 metrów)
Warstwa 2 - piaski drobne (PN-EN ISO 14,688, PN-86/B-02480) , mało wilgotne, zagęszczone, o uśrednionej wartości stopnia zagęszczenia Id = 0,69 (od 3 metrów i niżej)

Moje pytania:
1. W moim projekcie nie ma chudziaka i zastanawiam się czy nie lepiej wybrać więcej ziemi i zagęścić te 30 cm + na to wylać 10 cm chudziak ? zastanawiam się dlaczego nie zaprojektowano chudziaka.
2. Zastanawiam się odnośnie gruntu na jakim będę budował dlaczego określony został jako grunt z małą wodoprzepuszczalnością. Czy to = kłopoty przy wykonaniu piwnicy ?
3. Projektowane ściany piwnicy to monolit ze względu na napór gruntu. W jaki sposób powinno wykonać się poprawnie izolację tego monolitu od zewnątrz aby uniknąć niespodzianek z ew. wodą w piwnicy ? Jaką hydroizolację polecacie ? (może posiadacie jakieś linki do stron jak to powinno być porządnie zrobione ?)
4. Przesyłam przekrój moich fundamentów ale niepokoi mnie fakt, że z tyłu płyta jest odsłonięta. Powinno się dać raczej stryrodur w celu zabezpieczenia tego fundamentu, prawda ? (zaznaczyłem na czerwono)
5. Odnośnie ścian piwnicy żelbetowych to czy nie powinno dać się przed zalaniem płyty jakiejś folii ? Czy monolit po prostu zalewa się betonem i styk ściany i płyty fundamentowej nie jest odizolowany ?
6. Czy styrodur na płycie fundamentowej powinien zostać przyklejony np. do chudziaka + płyta do płyty ?
7. Jak wygląda aktualnie dostępność XPS-a ? Sprawdzałem w Internecie i nigdzie nie jest dostępny.

Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	przód.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	19,7 KB
ID:	457110

Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tył.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	19,8 KB
ID:	457111