dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Kanadyjka (70-80m2) z podłogą nad gruntem i izolacją pianą PUR

    Witam,

    Nie wiem czy zacznę w tym roku budowę z powodu cen materiałów, ale...
    Plan jest następujący: parterówka 70-80m2, dwuspadowy dach, brak garażu, ściany i strop izolwane natryskiwaną pianą PUR (mam dojście do dobrej ceny) - kantówka na ramę 20cm więc izolacji będzie wystarczająco plus jeszcze drewno z obu stron ściany, wewnątrz i na zewnątrz OSB i na to deska elewacyjna, podłoga wypełniona XPS i na niego panele podłogowe, fundament słupowy, dach OSB plus gont ew. blachodachówka, koza plus centralne ogrzewanie i kocioł gazowy. Tyle założeń technologicznych, które chciałbym poddać dyskusji. Najwięcej wątpliwości budzi rodzaj fundamentu. Pomyślałem, że jeśli tysiące ludzi stawia domy 35m2 na "palach" to dlaczego dwa takie połączone nie mogłyby również oprzeć się na takim fundamencie. Szukam projektanta, który przeliczy to dla projektu Tango III (z drobnymi zmianami) i Roberto II.

    Absolutny minimalizm formy i technologii. System gospodarczy. Brak ścian nośnych wewnątrz.

    Bardzo proszę o uwagi i pomysły.

    Pozdrawiam,
    Adam

  2. #2

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 27-06-2021 o 00:34

  3. #3

    Domyślnie

    Fundament zwykły z bloczków betonowych.
    Ogrzewanie podłogowe wodne. Na początek piec elektryczny a docelowo tania PC plus PV.
    Jak masz gaz to może być gazowy piec kondensacyjny ale to wyklucza zastosowanie PV do minimalizacji kosztów ogrzewania
    Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem.
    Żadnych kominów

    Zwykły fundament? Czyli ława plus ściany fundamentowe? Nie, dziękuję. Zbędne koszta pod lekki dom.
    Tańsze w montażu są kaloryfery. Łatwiej też z naprawami.
    PC? Poważnie? Może nie wyraziłem się jasno - chodzi o tani dom. To samo odnośnie rekuperacji.
    W każdym razie dzięki za inny punkt widzenia
    Pozdrawiam.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaawon Zobacz post
    Absolutny minimalizm formy i technologii.
    nie pasuje do:

    Cytat Napisał kaawon Zobacz post
    koza plus centralne ogrzewanie i kocioł gazowy.
    Grzenie klimatyzatorem, szczególnie, że mała parterówka. Taniej i właściwa temperatura 12 mies w roku.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    nie pasuje do:

    Grzenie klimatyzatorem, szczególnie, że mała parterówka. Taniej i właściwa temperatura 12 mies w roku.
    W takim razie muszę rozeznać ten temat. Jednak rekuperacja do mnie nie przemawia. Mieszkam w górach i nawet zimą mam uchylone lekko jedno okno - powietrze jest niesamowite, można powiedzieć, że ma smak. Nie wyobrażam sobie aby je przepuszczać przez kapilary o wątpliwym stanie higienicznym dla zaoszczędzenia kilkuset złotych rocznie. Mimo iż w obecnym domu mam podłogówkę wodną to i tak wolimy ogrzewać kominkiem - niepowtarzalny klimat, zapach

    Najbardziej zależy mi na opiniach odnośnie fundamentu punktowego pod taki dom. Fundament słupowy, na stopach czy bez? Pewnie dobrze byłoby zrobić badania gruntu. Wiem tyle, że jest gliniasty, żadnych piachów. To co stało się z cenami materiałów budowlanych stawia realizację na ostrzu noża: alb zbuduję najtaniej jak się da albo w ogóle. Mam nadzieję, że za kilka lat będę mógł dofinansować i częściowo zmodernizować "zastępcze" rozwiązania, ale fundament do nich nie należy. Po prostu nie widzę sensu Lać ławy i murować ścian fundamentowych pod tak lekką konstrukcją. Czekam na Wasze pomysły!

  6. #6

    Domyślnie

    Po rozmowie z kolegą, który budował "kanadyjki" w Kandzie i US zmieniłem plan co do izolacji podłogi. Między legarami będzie natryskiwana piana. Pod legarami zainstaluję metalową siatkę o drobnych oczkach a na nią folię - dla podparcia piany podczas natryskiwania. Całość przykryję OSB. Na to podwalina i podłoga czyli panele z jakimś podkładem (korek, gąbka...). Czekam na opinie

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony