dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie Jak wyezgekwować służeność przejścia/przejazdu

    Cześć, mam pytanie o służebność przejścia/przejazdu.
    Otóż znajomi kupili mieszkanie na nowym osiedlu. Do osiedla (6 bloków) prowadzi okrężna droga dojazdowa, której są właścicielami. Właściciele mieszkań mają zagwarantowaną służebność przejścia i przejazdu przez dwa inne osiedla (takie skróty). Niestety zarządcy tych dwóch osiedli nie zgadzają się na korzystanie z tej służebności. Argumentują to tym, że skoro mieszkańcy nowego osiedla mają swoją drogę, to czemu mają korzystać ze ścieżek przez ich osiedla. Czy ustanowionej notarialnie, zapisanej w KW służebności można nieuznawać?
    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez kemot_p ; 14-06-2021 o 17:49

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Nie można nieuznawać, można zlikwidowac sądownie.
    Służebność można zlikwidowac (wykreślić ze wszystkich KW czyli KW władnącej i KW obciążonej) gdy ustanie gospodarczy sens jej istnienia.
    Jeśli mieszkańcy mają dojazd drogą w której mają udziały czyli współwłasność, to przedstawiciele prawni tych dwóch osiedli powinni wystąpić do sądu o wykreślenie tych służebności jako bezzasadne. Wygoda tu nic nie ma do rzeczy, bo widziały gały co kupowały.
    Ostatnio edytowane przez Bertha ; 22-06-2021 o 20:57

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    A jak ją wyegzekwować? Bo służebność jest zapisana w KW, a właściciel zagrodził drogę i nie pozwala przechodzić.
    Czyli de facto martwe prawo.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Nie wyegzekwujesz w sytuacji gdy właścicele mają tytuł prawny do innych nieruchomości stanowiących dostęp. Przecież pisząc pozew dołączasz tytuły własności dla swoich nieruchomości czyli wypisy z KW. Nawet gdy weźmiesz przykład z góry i zapomnisz o czymś, to sąd po twoim PESELu może sprawdzić i znaleźć pozostałe twoje nieruchomości. Efekt? Wniosek będzie oddalony.
    Taki dostęp ma prokuratura, sąd, US, komornicy i ... i ... , no kilka innych "komórek" organizacyjnych.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Aha, czyli innymi słowy - mam służebność ale mam też własną drogę dojazdową, więc właściciel może mi tej służebności odmówić i ma do tego prawo. Dzięki za wyjaśnienie.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Proszę bardzo.

  7. #7

    Domyślnie

    podczepię się pod temat z nieco inna sytuacja. Mam dostęp do drogi publicznej (służebność przejazdu) pasem 3m ziemi, który dziś jest w połowie poboczem drogi a w połowie polem uprawnym. Czyli na dzisiaj nie przejadę przez ta działką niczym innym jak koparka. Poza tym działka ta ma zakręt 90stopni tak wąski, ze nawet gdyby była wylana asfaltem, to nie przejechałby nią do mnie żadne auto większe jak osobowe. Obok tej działki, przez która mam służebność jest droga, na której użytkowaniu mi zależy.

    czy w takiej sytuacji mogę liczyć na służebność - czy sad bierze pod uwagę takie okoliczności, czy z automatu mi odmowi służebności, bo mam już inna?

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Niezbędna będzie opinia biegłego d/s ruchu drogowego dowodząca że istniejąca "droga" jest fikcją komunikacyjną. Na pasie 3m z zakrętem 90* nie wyrobisz się nawet maluchemi PF126 (mowa o skręcie na raz a nie na 2 razy tył -przód, nakręciłem tym typem prawie na Księżyc i z powrotem, wiem o czym piszę) , dlatego wnosisz o ustanowienie służebności, która bedzie zdatna do realnej komunikacji aby np. dowieźć opał lub materiały budowlane. Urządzenie drogi (utwardzenie) to osobny temat stosunków na linii właściciel udzielający a korzystający ze służebności. Popularne w tekstach pas gruntu 3m szerokosci dotyczy prostych odcinków do przejazdu. Oczywistym jest że zakręty należy traktować szczególnie, biorac od uwagę promień skrętu pojazdu czy zachodzenie tyłem np. wozu strażackiego. To ma być niezbędna komunikacja a nie tor Le Mans.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    Jak wyezgekwować służeność przejścia/przejazdu ?

    sądownie
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony