dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie wysokości otworów okiennych

    Cześć, jak większość obecnych buduje dom i wszystkie okna w domu to okna tarasowe czy też po prostu sięgające do ziemi. Jedna ściana to okna wysokie na 2,35cm, druga ściana to wysokość otworu 2,10 (tyle co drzwi wejściowe).
    Będę miał u siebie 20cm styro, potem jakieś 6 czy 7cm posadzki no i sam wierzch 1-2cm kafla czy panela - zbliżamy się do 30cm....
    Pytanie:
    Jakie zostawiać otwory pod moje okna? Na ścianie fundamentowej murować jedną warstwę pustaka ceramicznego jaki mam czyli 238mm czy może nie murować wcale bo .... bo coś właśnie i nie wiem co...

    W salonie z oknami jeszcze nie byłem, ale warto na tym etapie nie robić czegoś co może będę musiał później rozebrać.
    Jakie rozwiązanie będzie najoptymalniejsze?

  2. #2
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Z tego postu wyłania się chaos
    Projekt domu to widzę, że też chaos.
    Jak to akceptujesz to poprostu improwizuj.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Z tego postu wyłania się chaos
    Projekt domu to widzę, że też chaos.
    Jak to akceptujesz to poprostu improwizuj.
    ooo, jakże uroczy post. Taki na temat i bez złośliwości...
    Dzięki! jesteś gość! Tak trzymaj

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.083

    Domyślnie

    Wysokość otworów musi być w projekcie, zerknij na rzut pionowy.
    Jeśli wysokość warstw podłogi zmieniasz we własnym zakresie, to musisz uwzględnić dużo więcej faktów niż tylko wysokość okien balkonowych (wysokość całkowitą pomieszczeń, a z najtrudniejszych to chyba schody).

    Nie mniej w opisanym przypadku na okno 210cm robiłbym otwór 240cm. (28 na podłogę + 2 luz górny (2cm umożliwia korektę +/- 1cm).
    Ale.. są pewne zależności. Jeśli chcesz mieć idealnie zgraną linię okien z drzwiami, to wybierz wstępnie drzwi. Jedne mają 207cm, inne minimum 210cm. Będzie z tego jeszcze jedna korzyść: jak wybierzesz drzwi, to będziesz mógł zrobić od razu odpowiednią szerokość otworu, bo w tym przypadku projekty nie są w stanie dostosować się do wszystkich opcji katalogowych.

    A co pod okno? Nie jestem wrogiem podmurowania, z tym że klasyczne okna balkonowe można wpuścić w podłogę o dobre 2cm. Przesuwki już nie. HST wpuszczasz ok 5-7cm (zależy od producenta), także dziś nie da się precyzyjnie odpowiedzieć na Twoje pytanie. Przejdź się do 2-3 lepszych salonów w okolicy. Wrócisz z przekonaniem, że tylko ciepła podwalina, czyli zaczynając od poszerzenia systemowego poprzez różne rodzaje rozwiązań styropochodnych, ale aktualnie na czoło wysuwa się purenit. Wszystko opowiedzą Ci w salonach. O tym można by napisać pracę magisterską.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał dawiddur Zobacz post
    ooo, jakże uroczy post. Taki na temat i bez złośliwości...
    Dzięki! jesteś gość! Tak trzymaj
    Podziwiam Cię !!

    Pod oknami tarasowymi nic bym na etapie budowy nie kładł. Potem dałbym ciepły pustak pianowy. Zawsze to można podmurować przed wykonaniem okien ładnie dopasowując zwracając uwagę na coraz popularniejsze "ciepłe parapety" czyli podstawki profilowane z XPSa pod okno.

  6. #6

    Domyślnie

    Być może źle się wyraziłem, ale to jakiego rozmiaru mam otwór okienny, na jakiej wysokości on się kończy to wiem - to jasno wynika z projektu. Chodzi mi to powiększenie otworu dołem na tzw. wzmocnienia czy inne "patenty" działające na rzecz ciepłego montażu okna.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    casual

    Zarejestrowany
    May 2017
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    275

    Domyślnie

    Nie rób nic przed wybraniem okien. Jak będzie ogarnięta ekipa montażowa to z nią uzgadniasz optymalny sposób montażu tych wysokich. Od pomiaru do montażu będzie pewnie kilka tygodni więc w tym czasie będziesz miał chwilę na doprowadzenie otworów do wymaganego stanu - czy to jakieś podmurowanie, czy lanie betonu czy inne.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.083

    Domyślnie

    Cytat Napisał dawiddur Zobacz post
    Być może źle się wyraziłem, ale to jakiego rozmiaru mam otwór okienny, na jakiej wysokości on się kończy to wiem - to jasno wynika z projektu. Chodzi mi to powiększenie otworu dołem na tzw. wzmocnienia czy inne "patenty" działające na rzecz ciepłego montażu okna.
    To faktycznie napisałeś tak, że wszyscy źle zrozumieli, ale nie istotne. Najlepsza rada jest tu (jest tak dobra, że klikam za nią przycisk "podziękuj":
    Cytat Napisał casual Zobacz post
    Nie rób nic przed wybraniem okien. Jak będzie ogarnięta ekipa montażowa to z nią uzgadniasz optymalny sposób montażu tych wysokich. Od pomiaru do montażu będzie pewnie kilka tygodni więc w tym czasie będziesz miał chwilę na doprowadzenie otworów do wymaganego stanu - czy to jakieś podmurowanie, czy lanie betonu czy inne.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Arczi1980

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Jastrzębie Zdrój
    Kod pocztowy
    44-330
    Posty
    34

    Domyślnie

    Witam, trochę się podepnę. Dom parterowy na płycie fundamentowej, 10 styroduru pod płytą i 15 na boki. Styrodur wystaje nad plyta 25 cm. Wiec dolna warstwa bedzie ocieplona, buduje z silki i zastanawiam sie czy dawac silke pod oknem tarasowym i drzwiamy wejsciowymi i wyjsciem na taras ? Czy dac jakiś cieplejszy material. Zastanawiam się tez jak rozłożyć warstwy na plycie. Bo skoro wychodzi jeazcze okolo 25 cm styroduru to nie wiem czy dać 15 styropianu myslalem nad 10 cm wylewki i caly czas zastanawiam sie nad zywicami na cala podlage w domu. Jutro rano przychodzibekipa do murów i musialbym wiedziec czy maja dawac silikaty.
    Z góry dzięki za pomoc.

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Pod balkonami/tarasami nic nie rób bo potem będziesz musiał rozbierać jak będziesz chciał ciepły montaż Poza tym od poziomu chudziaka/płyty dodasz tyle cm na etapie montażu okien ile ustawisz ostatecznie sobie na poziom "0". Pod okna balkonowe klinaryt albo jakaś podstawa z XPS. Ewentualnie "bardzo ciepły" bloczek. Ale to można zrobić na etapie montażu okien
    Do tego montaż paroszczelny czyli taśmy od wewnątrz i zewnątrz ale to już nie ma związku z poziomem "0" czy podbudową pod oknami.
    Ostatnio edytowane przez ololek ; 17-06-2021 o 09:05

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony