dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie Domek gospodarczy - kabel od prądu do skrzynki czy do domu

    WItam,

    Do domu mam poprowadzony kabel od skrzynki elektrycznej licznika i mam rozdzielnię.
    Niedawno wybudowałem na działce domek gospodarczy i tu pytanie.
    Czy kabel zasilania od prądu z domku (będę miał tu też rozdzielnię) mogę poprowadzić bezpośrednio do skrzynki z licznikiem czy też muszę kabel poprowadzić do domu i podpiąć do rozdzielni domowej?

    Pozdrawiam,

  2. #2

    Domyślnie

    Najlepiej zasilanie wyprowadź z rozdzielnicy głównej budynku. Wprowadzanie kolejnego kabla do skrzynki licznikowej nie zawsze jest takie proste. Najczęściej w szafkach licznikowych przygotowana jest specjalna rurka do wprowadzenia kabla pod listwę zaciskową. Ciężko ci będzie włożyć tam kolejny kabel chyba, ze dali arota 50. Kolejnym problemem może być samo podpięcie pod zaciski i tu pytanie jaki masz kabel zasilający dom, czy kolejne żyły zmieszczą się pod zaciski i czy zacisk dobrze połaczy dwie żyły. Czasami jak się żyły kabli źle ustawią to zacisk nierówno dociąga i jedna z żył może mieć luz. Kolejną przeszkodą może być plomba. Czasami wnęka szafki jest cała przykryta pleksą, a pleksa zabezpieczona plombą. Oczywiście wszystko da się zrobić tylko czy warto? Ja bym zasilanie wyprowadził jak już pisałem z rozdzielnicy głównej budynku. Masz zapasowego arota doprowadzonego do rozdzielnicy?
    Ostatnio edytowane przez Sebixx ; 15-06-2021 o 13:58

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Domek zasilić oczywiście z rozdzielnicy domu. ZE niekoniecznie się zgadza na podpinanie 2 kabli pod pomiar.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Domek zasilić oczywiście z rozdzielnicy domu. ZE niekoniecznie się zgadza na podpinanie 2 kabli pod pomiar.
    Według obecnych standardów ZE nie ma możliwości podłączenia się pod "pomiar" (w domyśle licznik kWh) z kablem/przewodem zalcznikowym.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 15-06-2021 o 17:28
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Według obecnych standardów ZE nie ma możliwości podłączenia się pod "pomiar" (w domyśle licznik kWh) z kablem/przewodem zalcznikowym.
    Nie miałem na myśli licznika tylko ZUGi przeznaczone do podłączenia kabla/przewodu.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Nie miałem na myśli licznika tylko ZUGi przeznaczone do podłączenia kabla/przewodu.
    Zugi, mówisz pan?

    Układ sieci TT.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ZK Tauron.jpg
Wyświetleń:	187
Rozmiar:	94,6 KB
ID:	457157
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Resized_20210607_172119.jpg
Wyświetleń:	30
Rozmiar:	7,0 KB
ID:	457156  
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 15-06-2021 o 18:45
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    No i ???

  8. #8

    Domyślnie

    No i już nie ma mowy o "zugach', tylko o "zugu"
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    No i już nie ma mowy o "zugach', tylko o "zugu"
    Co Ty chłopie wnosisz do tego tematu powiedz mi? Tradycyjnie nic. Nudzi ci się na tej emeryturze czy co?

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Co Ty chłopie wnosisz do tego tematu powiedz mi? Tradycyjnie nic. Nudzi ci się na tej emeryturze czy co?
    Nie, chłopie. Mam robotę, jakby co. Natomiast wniosłem potwierdzenie, że słabo technicznie jest podłączać się z drugim kablem do złącza pomiarowego, choćby z tego tytułu, że może ono zostać zaplombowane. Czasami dla Odbiorcy zostanie okienko rewizyjne w złączu dla manewrowania ogranicznikiem mocy/zabezpieczeniem przed lub zalicznikowym.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Plomby na aparatach.jpg
Wyświetleń:	52
Rozmiar:	95,8 KB
ID:	457158

    A żeby podłączyć drugi kabel, to zaczynają się małe schody. Zgoda na rozplombowanie, a po co, a na co itd.
    Nie warto, tym bardziej, że nie zawsze technicznie jest prawidłowo wpychać kolejny kabel.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 15-06-2021 o 20:30
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  11. #11

    Domyślnie

    Zaplombowane ZKP to są urządzenia ZE jak zabezpieczenie główne, licznik a podpięcie do złącza od domu nie jest oplombowane.

  12. #12

    Domyślnie

    Czytaj i ucz się : https://www.tauron-dystrybucja.pl/us...w-technicznych

    Chociaż ... po co mu to ? Pokazałem na fotkach, a on dalej nie widzi ...
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  13. #13

    Domyślnie

    A gdzie jakaś norma??
    I co ta fotka wnosi do tematu, czyja to skrzynka, gdzie zamontowana itp itd.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    A gdzie jakaś norma??
    I co ta fotka wnosi do tematu, czyja to skrzynka, gdzie zamontowana itp itd.
    To skrzynka Tauronu, stoi przy granicy działki odbiorcy, w Dąbrowie Górniczej.
    Jeszcze coś?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  15. #15

    Domyślnie

    A nie w Sosnowcu?
    Napisać to ja tez mogę że to w C hunach ta skrzynka stoi.
    Po co ZE ma plombować miejsce przyłącza do domu poza licznikiem?

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    A nie w Sosnowcu?
    Napisać to ja tez mogę że to w C hunach ta skrzynka stoi.
    Po co ZE ma plombować miejsce przyłącza do domu poza licznikiem?
    Jesteś poważny, czy mamy do czynienia z chłystkiem?
    Ale myśl, myśl, po co ZE zaplombowało zabezpieczenie zalicznikowe (w tym przypadku ogranicznik mocy)? Co prawda za dużo nie spodziewam się po tym "myśleniu", ale może się uda ...
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Ty ElpaPiotrze myślisz , że w całym kraju Tauron jest i standardy rodem z Sosnowca

  18. #18

    Domyślnie

    ek030217 - myślę, że zakładając temat powinieneś wrzucić jakieś zdjęcia twojej skrzynki licznikowej, a w szczególności miejsca gdzie znajduje się licznik i listwa zaciskowa. Takie zdjęcie umożliwiłoby ocenę sytuacji i właściwą poradę. Grzebanie jednak w szafce operatora nie jest wskazane, a na pewno nie jest bezpieczne. Jest wielu producentów takich skrzynek, a przez to i wiele rozwiązań konstrukcyjnych. Ja mieszkam na terenie gdzie operatorem jest Energa. Tutaj zawsze był układ w stylu ZK+TL czyli skrzynka była podzielona na dwie części. W pierwszej było złącze kablowe, a w drugiej tablica licznikowa. Odbiorca otrzymuje kluczyk do tablicy licznikowej, natomiast do złącza klucz ma tylko operator. Kabel wprowadza się rurką której jeden koniec jest w ziemi natomiast drugi przy listwie zaciskowej. Tak jest najczęściej. Dlatego proponuję abyś zrobił zdjęcie skrzynki i wrzucił na forum, a na pewno ktoś tutaj udzieli ci fachowej porady. Jeżeli masz ułożony zapasowy peszel z pilotem do rozdzielnicy głównej budynku to nawet nie ma co się zastanawiać i zasil domek gospodarczy właśnie stamtąd. Jeżeli nie masz zapasowego peszla to jest problem. Można jeszcze zrobić wplot w twój wlz i zainstalować dodatkową skrzynkę na posesji, z której mógłbyś zasilić ten domek gospodarczy. Pamiętaj jednak, że jest to robota dla kumatego elektryka i sam się za to nie bierz. Powodzenia.
    Ostatnio edytowane przez Sebixx ; 16-06-2021 o 07:37

  19. #19

    Domyślnie

    Witam,

    Sprawa się zakończyła tak, że Pan z Enei sugerował podłączenie fotowoltaiki do rozdzielni głównej w domu a nie do skrzynki elektrycznej.
    To samo montażyści, co prawda potwierdzili że w paru instalacjach w Wielkopolsce podłączono się do skrzynek, ale było dużo problemów i zdarzało się ze inwestor musiał ciągnąć trójfazę od fotowoltaiki do rozdzielni w domu.
    A więc mam podłączenie do rozdzielni głównej w domu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony