dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Robię wentylację mechaniczną wywiewną - jakie kanały

    Jako alternatywę do wentylacji grawitacyjnej robię wentylację mechaniczną wywiewną, bez odzysku ciepła.
    W suficie podwieszanym zamontuję wentylator centralny Aereco VAM i doprowadzę od niego kanały wentylacyjne do kuchni, łazienek, i innych pomieszczeń "brudnych" (mogę podłączyć max 7 kratek / anemostatów wywiewnych. Dodatkowo, jeden kanał z wentylatora będzie doprowadzony do komina wentylacyjnego.

    Pomimo tego, że nigdy sam takich instalacji nie wykonywałem, chciałbym się podjąć tego, niezbyt chyba wymagającego wyzwania.

    Pytanie do osób bardziej obeznanych z tematem niż ja. Jakich kanałów wentylacyjnych użyć - stalowych sztywnych, czy PCV ?

    Do komina planuję dać kanał o średnicy 125 mm (takie przyłączenie ma centralka wentylacyjna).
    Co do pozostałych kanałów mam wątpliwość czy wszędzie dać jedną średnicę rury (100mm), czy też różnicować to w zależności od zapotrzebowania w danym pomieszczeniu i ew. odległości.
    Czyli na przykład, do wiatrołapu, który nie jest duży i jest najbliżej wentylatora, dać kanał o średnicy 80 mm, a do kuchni, która jest dużo dalej i ma większe zapotrzebowanie na wentylację dać kanał o średnicy 125 mm ?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.277
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gp69 Zobacz post
    Jako alternatywę do wentylacji grawitacyjnej robię wentylację mechaniczną wywiewną, bez odzysku ciepła.
    Kto bogatemu zabroni....

    Cytat Napisał gp69 Zobacz post
    Jakich kanałów wentylacyjnych użyć - stalowych sztywnych, czy PCV ?
    Bez większego znaczenia przy wywiewnych. Co wyjdzie taniej i łatwiej poskładać. Tylko przy sonoductach miałbym jakieś wątpliwości, ale jakby znacznie ułatwiały sprawę to bym nie skreślał. Pamiętaj, żeby dobrze zaizolować od przestrzeni nieogrzewanej, żeby się zimą nie lała wewnątrz woda.

    Cytat Napisał gp69 Zobacz post
    Czyli na przykład, do wiatrołapu, który nie jest duży i jest najbliżej wentylatora, dać kanał o średnicy 80 mm, a do kuchni, która jest dużo dalej i ma większe zapotrzebowanie na wentylację dać kanał o średnicy 125 mm ?
    Zaplanuj przepływy i daj takie przekroje/ilości rur, żeby opory były podobne uwzględniając prędkość przepływu.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Kto bogatemu zabroni....
    Nie jestem o tym do końca przekonany. Jak weźmiemy pod uwagę:
    koszt instalacji: rekuperacja - ok 20 tys zł, wentylacja - ok 5 tys zł (ale moja praca)
    koszt filtrów przy rekuperacji,
    koszt serwisu, dodatkowo ew. koszty napraw i w końcu po iluś latach koszt nowego urządznenia
    koszt prądu

    to nie jest to wcale oczywiste.
    Ale to zostawmy to, bo to jest temat do innego wątku

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Kto bogatemu zabroni....Bez większego znaczenia przy wywiewnych. Co wyjdzie taniej i łatwiej poskładać. Tylko przy sonoductach miałbym jakieś wątpliwości, ale jakby znacznie ułatwiały sprawę to bym nie skreślał. Pamiętaj, żeby dobrze zaizolować od przestrzeni nieogrzewanej, żeby się zimą nie lała wewnątrz woda.
    Biorę pod uwagę tylko kanały sztywne, pójdą w ociepleniu sufitu. Tylko ten do komina pójdzie w nieocieplonym poddaszy więc będzie zaizolowany.
    Łatwiejsza wydaje mi się praca z PCV (choćby z tego powodu, że się nie poranię blachą), ale zauważyłem, że firmy proponują przeważnie takie instalacje ze stali.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zaplanuj przepływy i daj takie przekroje/ilości rur, żeby opory były podobne uwzględniając prędkość przepływu.
    W przypadku rur sztywnych, to raczej tylko przekrojem (a nie ilością) można coś zmieniać.
    No bo jest jeszcze regulacja na anemostatach, ale nie wiem, czy to jest dobry kierunek.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.277
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gp69 Zobacz post
    Nie jestem o tym do końca przekonany. Jak weźmiemy pod uwagę:
    Klik w ostatni link w sygnaturce.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Klik w ostatni link w sygnaturce.
    Kliknąłem ale to zupełnie inny wątek.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.277
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gp69 Zobacz post
    Kliknąłem ale to zupełnie inny wątek.
    Dokładnie temat Twojej wyliczanki kosztów. Tylko czemu przy rekuperacji uwzględniasz koszt prądu, a przy wywiewnej nie?

    Kominek masz/przewidujesz?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dokładnie temat Twojej wyliczanki kosztów. Tylko czemu przy rekuperacji uwzględniasz koszt prądu, a przy wywiewnej nie?

    Kominek masz/przewidujesz?
    To był taki "skrót myślowy". Chodziło mi o różnicę w zużyciu prądu.

    Kominek - tak. Z doprowdzeniem powietrza z zewnątrz.

    Nie drążmy tematu, bo to jest "inna bajka"

    Dzięki za podpowiedź, już sobie przeliczyłem prędkości, przepływy i mam przekroje.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.277
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gp69 Zobacz post
    Kominek - tak. Z doprowdzeniem powietrza z zewnątrz.
    To już na starcie cała oszczędność na rekuperacji zje rożnica pomiedzy ceną zwykłego kominka a szczelnego.

    A do tego przy rekuperacji co roku oszczędzasz jakieś 30kWh/m2 a w przypadku ERV jeszcze oszczędzasz na nawilżaczach albo masz wyższy komfort.

  9. #9

    Domyślnie

    Dzięki, ale nie o to pytałem

  10. #10

    Domyślnie

    Drążąc temat zróżnicowania przekrojów w zależności od zapotrzebowania na przepływ, wychodzi mi, że lepiej zastosować rury stalowe, bo tu mamy do dyspozycji więcej średnic.
    Oprócz średnicy 100 mm i 125 mm, stalowa rura może mieć również 80 mm średnicy.
    Więc ta sprawa jest załatwiona.
    Wychodzą mi prędkości w okolicach 2 m/s więc chyba będzie nieźle jeśli chodzi o akustykę.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony