dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie Dostosowanie działki przed budową

    Potrzebuję kilku porad, bo sam nie wiem czy plan który wymyśliłem ma sens. Od razu przepraszam, za błahe pytania, ale wole posłuchać rad bardziej doświadczonych.

    Mam działkę 30ar. W perspektywie roku, może dwóch chciałbym zacząć budowę. Jednak już teraz chciałbym ją przygotować i korzystać z niej. Pomijam media - już z tym działam. Działkę muszę kosić, wypad z dziećmi, grill, etc, dlatego planuję zrobić:
    • Blaszak (żeby nie wozić wszystkiego za każdym razem), który będzie już na docelowym miejscu, dlatego od razu na płycie fundamentowej.
    • Jak blaszak ze sprzętem to chciałbym działkę już ogrodzić. Ma to jeszcze funkcję bezpieczeństwa dla małych dzieci, ze względu na dość duży rów melioracyjny na wody opadowe z oddalonych wzgórz.
    • Dodatkowo chciałbym posadzić już tuje dookoła działki, żeby już rosły i jak się kiedyś wprowadzimy żeby miały już sensowną wysokość.

    Działka jest łąką. Jest względnie płaska, ale kiedyś była polem uprawnym, więc są jakieś muldy i zagłębienia. Jest prosta, a przynajmniej na oko nie ma spadku.

    Pytania:
    1. Czy coś jest głupiego w moim planie albo warto jeszcze o czymś pomyśleć?
    2. Czy warto już teraz równać całą działkę, skoro jest względnie prosta? Czy nie skończy się tak, ze po budowie będę równał drugi raz i dwukrotnie zapłacę za to samo?
    3. Jeśli równać to czy nawozić ziemię? A przede wszystkim kto decyduje o tym żeby podnosić teren działki? Czy inwestor sam sobie ma określić - "a podniosę się z pół metra"? Działki obok są na tym samym poziomie, ale tylko z jednego boku działka jest zabudowana. Jeden sąsiad po skosie (w kierunku wzgórza) podniósł trochę teren działki, ale i tak już tam zaczyna się wznoszenie terenu.

  2. #2

    Domyślnie

    Podbijam pytanie. Jestem w trakcie finalizowania zakupu działki ale budować dom zamierzam dopiero za kilka lat. Do tego czasu chciałem korzystać z działki rekreacyjnie. Nie ma sensu zatem wybierać jeszcze projektu domu. Pytanie co można zrobić do tego czasu na działce, żeby nie przeszkadzało to w późniejszej budowie? Działka również wcześniej była polem a obecnie jest łąką. Myślałem aby to tego czasu:
    - zrobić podjazd na działkę do drogi poprzez rów melioracyjny. Jest sens bez wybranego projektu? Nie wiadomo wtedy czy robić go na środku, z lewej a może z prawej strony.
    - jeżeli to na tym etapie możliwe to wyrównać teren
    - zrobić tymczasowe ogrodzenie
    - posadzić kilka drzew żeby za kilka lat było już trochę cienia. Czy nie będzie to przeszkadzało w budowie? Działka ma ok 10 arów, wymiary 23x44 metry, wjazd od północy. Myślałem o drzewach w południowej cześci działki, jak najbliżej ogrodzenia
    - studnia, zlokalizowana w pobliżu któregoś z południowych rogów

    A Ty @kataszi zacząłeś już coś motać na swojej działce? dowiedziałeś się coś w między czasie?

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.391

    Domyślnie

    Mimo wszystko dobrze mniej więcej już wiedzieć, gdzie ma być ten przyszły dom. Ten obszar zostawić w spokoju, zdecydowanie nie ma sensu równać całej działki. Dobrze mieć MPZT lub WZ, bo może gdzieś jest nieprzekraczalna linia zabudowy, gdzie nie można postawić budynku.
    Nawozić ziemi nie ma sensu. Najlepsza ziemia, którą już masz. Nie masz gwarancji co przywiozą i potem będziesz się bujał z torfem np. albo jakimś inwazyjnym zielskiem i innym śmieciem. Po wykopach z budowy będzie zapewne sporo materiału do równania działki i humusu na wierzch. Poza tym nawieziesz za dużo i zmienisz naturalny spływ wody, czego czynić nie możesz bez pozwolenia.
    A tuje są banalne i nudne.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony