dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Ukrycie kabli w istniejącym suficie podwieszanym

    Cześć,

    Mam takie pytanie.
    Mam istniejący sufit podwieszany z płyt kartonowo-gipsowych, nad nim jest ocieplenie z waty szklanej.
    Chciałbym zamontować na tym suficie lampy natynkowe typu tuba, coś takiego:

    https://lampomat.pl/pl/p/Downlight-T...cm-czarny/2564

    Muszę gdzieś ukryć kable, stąd pytanie, czy mogę w tym istniejącym suficie z płyt kartonowo-gipsowych wyciąć rowki powiedzmy głębokie na 0,5cm,
    umieścić w nich cienki przewód 2x0.7 typu linka i zagipsować te rowki ? Czy też raczej nie należy tak robić spodziewając się negatywnych skutków ?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Raczej to jest niewskazane - takie przewody poprowadź w osłonowych rurkach nad płytą i nie takiego przekroju - 1,5mm2 będzie wtedy odpowiedni.
    Niewielki otwór przy miejscu zasilania i niewielki w okolicy mocowania lampy potem jeden z nich zaszpachlujesz, wyrównasz i pomalujesz.
    Przewód najlepiej przeprowadzić w rurce i tą rurką -użyć jej jako pilota do miejsca zasilania( czyli od lampy do zasilania)będzie łatwiej bo z reguły lampa jest w pewnym odstępie od ściany co ułatwi manewrowanie rurką pomiędzy mocowaniem profili podwieszanego sufitu).
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź,

    Cienki przekrój kabli jest ze względu na to, że to będą LEDY 12V o niskiej mocy ~5w, całość ma być na odległości około 2,5m, stąd 2x0.75 wydaje mi się dobrym wyborem, no i miałem nadzieję, że uda się to zrobić właśnie w rowku, żeby unikać chowania w suficie w tej wełnie i przeciągania, męczenia się z istniejącymi profilami, itd.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Jak masz zasilanie na 12V to tym bardziej lepsze są grubsze kable bo i prądy są większe.

    Robienie rowków w płycie K-G to średni pomysł, później w tych miejscach płyta mogłaby pękać.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  5. #5

    Domyślnie

    Wytnij otwory na wyjścia kabli i przeciągaj kabel (z peszlem jak Ci się uda) nad płytą g-k. Kawałek drutu Twoim przyjacielem. Nie ma innej dobrej opcji.

  6. #6

    Domyślnie

    Dziękuję za rady.

    Widzę, że wszyscy radzą, żeby jednak przeciągnąć nad płytą,
    więc zakładam, że ja nie mam racji ze swoim pomysłem.
    Spróbuję zrobić jak mi radzicie. Jaką średnicę proponujecie na ten otwór, który trzeba będzie zatynkować ?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Jeszcze raz napiszę....otwór 1,5cm. Do otworu rurkę białą taką jak do instalacji elektrycznej 3mb wewnątrz przewód i przekładasz do drugiego takiego otworu gdzie jest druga lampa. Rurka pozwala dość precyzyjnie trafić w ten otwór. Następnie na przewód w drugim otworze montujemy pilotkę którą wsuwamy do peszla i wprowadzamy go na przewód. Wracający peszel osłania przewód od wełny i paroizolacji.
    Szybciutko i bezproblemowo nad konstrukcją.
    Powodzenia.
    Ostatnio edytowane przez CityMatic ; 18-06-2021 o 22:51

  8. #8

    Domyślnie

    Cześć,

    Zrobiłem podobnie jak radziliście.
    Żeby zrobić otwór musiałem przebić paraizolację.
    I teraz pytanie czy da się/powinienem to czymś uszczelnić (a jeśli tak, to czym?),
    czy też tego typu dziurka ma marginalne znaczenie ?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony