dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Wentylacja grawitacyjna - kominki o średnicy 12cm

    Na dachu mam kominki wentylacyjne, które od wewnątrz mają średnicę rury koło 12cm (kominek Roben Monza plus)
    Do niego jest podłączona elastyczna rura przyłączeniowa z tworzywa - średnica też około 12 cm.

    Jeśli robię kanały wentylacyjne - czy ma sens robić kanały 15cm jak ten kominek ma 12 cm?
    Jaki będzie skutek jak kanał będzie miał 15cm a kominek 12cm?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Takie przekroje i ten kominek może by się nadały na odpowietrzenie kanalizy.
    Ale wentylacji grawitacyjnej to z tego nie będzie w ogóle.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  3. #3

    Domyślnie

    giman:
    "Takie przekroje"? Masz na myśli zarówno 12cm jak i 15cm??
    Użyłeś wyrażenia "w ogóle". Czy masz na myśli to, że nie będzie w takim przewodzie ciągu kominowego? Czy też że będzie za słaby?

    W zasadzie spodziewałem się takiego komentarza, ale nie o to miałem zamiar zapytać.

    Kombinuję raczej w ten sposób. Zrobię przewody 15cm póki co, a jak faktycznie okaże się, że ciąg jest niewystarczający, to wówczas zainwestuję w inne kominki.
    I stąd moje pytanie: czy jak póki co zrobię przewód 15cm, a kominek zostawię 12cm to jakoś nie zaszkodzę. Czy po prostu będzie ten przewód odpowiednikiem takiego 12cm.

    Co jest nie tak w branży jeśli producenci dachówek sprzedają kominki 12cm jako wentylacyjne (bo inny produkt sprzedają jako kominki do odpowietrzenia kanalizacji)?

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Nie wiem co i jak nazywa producent, ale ten co załączyłeś to właśnie jest kanalizacyjny, sanitarny. Do wentylacji grawitacyjnej nie ma sensu (nie ma szans na ciąg).

    Po policzeniu to w sumie średnica 15cm spełnia normy przekroju (ma mieć 0,016m2 a ma 0,0177m2), więc może i jakoś da radę jak zastosujesz właściwy kominek.

    Tego typu:
    https://allegro.pl/oferta/kominek-we...150-9401995310
    https://folnet.pl/pl/products/komink...0mm-17600.html
    itp.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki za linki.

    Czy ktoś się orientuje czy taka wymiana kominka wymaga dużo pracy - czy trzeba zdemontować dachówkę od którejś z krawędzi dachu czy jak się wymienia taką jedną dachówkę?

    I jeszcze drugie pytanie - jak duże znaczenie ma czy zastosuję do wentylacji graw. rury spiro elastyczne czy bardziej gładkie?

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał virtual Zobacz post
    I jeszcze drugie pytanie - jak duże znaczenie ma czy zastosuję do wentylacji graw. rury spiro elastyczne czy bardziej gładkie?
    Najlepiej sztywne, gładkie, prowadzone pionowo, ocieplane w przestrzeniach nieogrzewanych.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Najlepiej sztywne, gładkie, prowadzone pionowo, ocieplane w przestrzeniach nieogrzewanych.
    A to wiem, że najlepiej. Ale nie wiem jaka jest różnica. Jak duży ma to wpływ na wydajność wentylacji.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Stopień wpływu to już by większy spec musiał obliczyć.
    Ale z wymienionych parametrów ważniejsze jest proste poprowadzenie i izolowanie w nieogrzewanych. Materiał rury będzie miał mniejszy wpływ.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony