dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 4
Pokaż wyniki od 61 do 78 z 78
  1. #61

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Budowałem pierwszy dom. Ale patrząc na ręce. Pierwsza wtopa pt. "yetico" na fundamencie spowodowała, że przestałem ufać idealnym wykonawcom. Uważam, że pomimo kilku wtop (np. brak uziomu fundamentowego, totalna masakra z wykonawcą elewacji skończona sprawą sądowa którą przegrał, niedociągnięciami wykonawcy dachu która naprawił - do ideału brakuje mi z 10-12%). Obawiam się, że pomimo doświadczenia gdybym budował kolejny dom wcale nie wyjdzie lepiej - bo generalnie miałem szczęście do wykonawców. Wcześniej sam kupiłem mieszkanie, żona dwa, brat jedno a oglądałem i dla siebie, i razem z nimi dobre killkadziesiat nieruchomości. "Budowałem" będąc w liceum dom rodziców. Nie. Budowanie sobie nie gwarantuje dobrej jakości. Ale budowanie komuś gwarantuje słabą jakość.
    Dzieki za Twoj punkt widzenia i doswiadczenia.

  2. #62

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Powiedzenia "Trzymaj ścianę, ja biegnę do kasy!" albo "Nie żałuj materiału, lej piasek, syp wodę!" nie biorą się z niczego. To tylko uważna obserwacja życia.
    Ja nawet nie wiedzialem, ze takie powiedzenia istnieja

  3. #63

    Domyślnie

    Ja nie uważam, że teraz jest drogo- jest cena jaka jest i taniej nie będzie. Nie ma opcji, że spadną ceny materiałów budowlanych lub wykonawstwa. Będzie tylko drożej, a w końcu ceny znowu się zatrzymają na jakiś czas.
    A na rynku jest tyle pięknych nieruchomości. Nawet jakby miało coś nie pasować idealnie, to co z tego... To tylko dom- nie kochaj rzeczy, które z tego świata są- jak śpiewał Kazik.

  4. #64

    Domyślnie

    Cytat Napisał donvitobandito Zobacz post
    A na rynku jest tyle pięknych nieruchomości.
    Dokladnie. Kupowanie pieknej nieruchomosci to pewnie 2% czasu i energii w porownaniu z 'walka' z budowa.

  5. #65

    Domyślnie

    Autor tematu ma rację w wiekszosci podanych punktow, sa zgodne z prawda. Nie ma racji tylko w jednym, budowanie nie jest bez sensu. To jedna z sensowniejszych rzeczy jaka moze zrobic czlowiek w zyciu. Prosze pomyslec o domu nie jak o inwestycji, ktora musi sie zwrocic, ale jak o czyms co jest czescia zycia, kawalkiem miejsca na ziemi, do ktorego chce sie wracac, ktory da poczucie schronienia i bezpieczenstwa, gdzie wychowaja sie dzieci, a pozniej moze beda w nim wychowywac swoje. Poczucie dumy i swiadomosci, ze dokonalismy czegos wielkiego co zostanie po nas na lata jest warte kazdej wlozonej zlotowki. To jest bardzo sensowne, mimo prawdziwosci kazdego punktu z listy autora.
    A co jest sensowne w zyciu? Kupno auta, ktore po kilku latach jest nic nie warte? Jaki sens ma zycie w ogole skoro i tak umrzemy. Kazdy widzi sens swoich dzialan inaczej, ludzie potrafia wydac kase na dziela sztuki, ktore nie istnieja!
    Tak wiec zgadzam sie z punktami, nie zgadzam sie tematem.
    Pozdrawiam

  6. #66
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    ja się utyrałem przez te prawie 2 lata budowy, mnóstwo nauczyłem. fakt że człowiek zapuścił inne tematy ale co chata stoi to stoi. nie cofnąłbym tego.

    przed budową nie miałem pojęcia o budowlance a teraz mógłbym zostać deweloperem czy monterem rekuperacji itp, jakbym chciał tyle człowiek się nauczył i spraw technicznych i podejścia do problemów obcowania z ludźmi załatwiania.

    dobra szkoła życia. coś w tym jest że facet powinien ten dom zbudować jak w tym przysłowiu.

    fakt jak ktoś ma gotówkę w ręku i brak smykałki czy chęci do budowy to często lepiej kupić już istniejący budynek.
    Ostatnio edytowane przez Janekk1234 ; 20-06-2021 o 12:04

  7. #67

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post

    fakt jak ktoś ma gotówkę w ręku i brak smykałki czy chęci do budowy to często lepiej kupić już istniejący budynek.
    Dla mnie najwazniejszym argumentem przeciw jest to, ze zeby cos nadzorowac lub kontrolowac jakosc to trzeba sie na tym znac. Nie wszystkie problemy widac golym okiem po zakonczeniu prac. Wiekszosc problemow trzeba 'wykrywac' na etapie planowania lub na poczatku i w trakcie. Zeby sie znac trzeba sie nauczyc, poszukac informacji, rozmawiac, itp. Jesli ktos ma na to czas to ok. nie ma problemu. Ale jesli ktos nie ma czasu to robi sie bledne kolo.

    Chcialbym zrozumiec jak dokladnie moglybym znalezc taka firme lub osobe, ktorej moge tylko zaplacic za wszystko i poswiecic minimum czasu?

  8. #68
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Ja proponuje odnieść budowę domu w latach do np. Sredniej krajowej, najniższej krajowej, do jakiegoś aktywa i wtedy zobaczyć czy jest tanio czy drogo.
    Co do budowy były jkieś problemy koncepcje błędne ale sumarycznie wyszło to ok . I 6 lat o d mieszkania jakbym to sprzedał to dostałym więcej niż włożyłem.
    Jak przyjdzie czas to będę budował drugi bogatszy o doświadczenia po pierwszym. Nie ruchomość praktycznie sam się utrzymuje więc nie narzekam.

    Najgorsze to kupić X letni dom i nie wiedzieć co to jest stare normy były do dupy. A jak sam budujeszto szukasz optymalnej działki lokalizacja i kierunki świata. Dom w trakcie mżesz jeszcze modyfikować a tak kupisz coś i bedziesz płacić za utrzymanie 1000/mc.

    Dodatkowo wiele człowiek zrobił sam a ta wiedza się przyda przy nastepnje budowie
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  9. #69

    Domyślnie

    PS. Najlepszym dowodem na to jest to forum i ilosc pytan, odpowiedzi, opinii itp. tutaj.

  10. #70

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Ja proponuje odnieść budowę domu w latach do np. Sredniej krajowej, najniższej krajowej, do jakiegoś aktywa i wtedy zobaczyć czy jest tanio czy drogo.
    Czyli np. srednie wynagrodzenie w Posce - ile takich wynagrodzen potrzeba zeby wybudowac dom o danym metrazu w danym regionie (wojewodztwie)?
    Ostatnio edytowane przez Amu-r ; 22-06-2021 o 21:14

  11. #71

    Domyślnie

    Artykul z roku 2019:

    Przeprowadzona pod koniec 2018 roku wycena ujawniła znaczny wzrost kosztów inwestycyjnych. Według szczegółowych obliczeń, koszt budowy domu jednorodzinnego o powierzchni 140 m2 wzrósł do około 299 tysięcy złotych. Mowa tu o budynku doprowadzonym do stanu deweloperskiego. W obliczeniach nie ujęto kosztów wykończenia budynku pod klucz, zakupu działki budowlanej czy zagospodarowania terenu. Uwzględnienie kosztów doprowadzenia budynku do stanu pod klucz zapewne wiązałoby się z jeszcze większymi różnicami w cenie inwestycji.

    Wszystkie wyliczenia uwzględniały zakup materiałów i wynajęcie fachowców z pośredniej półki cenowej. Analizowane kwoty były wartościami netto, zatem do sumarycznych kosztów budowy należy dodać podatek VAT.

    Jak widać z powyższych obliczeń, koszty budowy przeciętnego domu o powierzchni 140 m 2 wzrosły pomiędzy 2017, a 2018 rokiem o około 23 tysiące złotych. Oznacza to kolejne utrudnienie dla inwestorów, którzy muszą sfinansować budowę własnej nieruchomości.Warto zaznaczyć, że estymowane, przeciętne wynagrodzenie w I kwartale 2019 roku wynosi około 5 tysięcy złotych brutto, co daje 3,5 tysiąca złotych na rękę.

    Dokonując prostej kalkulacji możemy obliczyć, że statystyczny, zarabiający średnią krajową Polak musi pracować na dom o ponad sześć miesięcy dłużej. Zakładamy przy tym, że całość zarobków zostaje przeznaczona na cele inwestycyjne, co w rzeczywistości jest bardzo trudne do wykonania.

    Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, jeśli uwzględnimy medianę krajową, która wynosi około 2700 - 2800 zł "na rękę". Z owych danych wynika, że połowa Polaków musi pracować na nowy dom o minimum osiem miesięcy dłużej niż w roku 2017. Jeśli całość zarobków nie zostanie przeznaczona na cele inwestycyjne, powyższy okres wydłuży się jeszcze mocniej.

    Czas odkładania na własny dom zależy nie tylko od zarobków inwestora, ale i od skali podwyżek, które mogą nastąpić w przyszłych latach. Na chwilę obecną posłużymy się aktualną wyceną parterowego domu jednorodzinnego o powierzchni 140 m2. Jak zostało wspomniane wcześniej, średnia cena doprowadzenia owego budynku do stanu deweloperskiego wynosi 299 tysięcy złotych. Statystyczny Polak, zarabiający średnią krajową i odkładający 100 proc. dochodu na cele budowlane będzie pracował na dom przez okres około siedmiu lat. Co prawda średnie zarobki nieustannie rosną, jednak podwyżki cen budowy zwiększają się jeszcze dynamiczniej. W praktyce oznacza to, że wielu Polaków nie stać na sfinansowanie nieruchomości w całości ze środków własnych.

    Sytuacja w branży budowlanej nie napawa inwestorów zbytnim optymizmem. W kraju brakuje wykwalifikowanych pracowników, co przekłada się na nieustanny wzrost cen usług budowlanych.
    W I połowie 2019 roku spodziewamy się kolejnych, szybkich wzrostów cen, zwłaszcza kosztów pracy. Jeżeli nie nastąpi oczekiwane przegrzanie rynku, na koniec 2019 roku można oczekiwać podobnego wzrostu cen jak w roku 2018. Przypomnijmy, że średnia cena budowy nieruchomości rośnie corocznie o około 9 proc.


    Zrodlo: https://biznes.interia.pl/nieruchomo...ol,nId,4181090

  12. #72
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Amu-r Zobacz post
    Chcialbym zrozumiec jak dokladnie moglybym znalezc taka firme lub osobe, ktorej moge tylko zaplacic za wszystko i poswiecic minimum czasu?
    Szukasz sobie kogoś takiego:
    http://nadzory-piotrowski.pl/cennik/

    I zaczynasz współpracę już na etapie projektu, kosztorysowania, później budowy.
    Oczywiście - jak wszędzie ważne są referencje, doświadczenie, pasja i głowa otwarta na nowe rozwiązania
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  13. #73

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Szukasz sobie kogoś takiego:
    http://nadzory-piotrowski.pl/cennik/

    I zaczynasz współpracę już na etapie projektu, kosztorysowania, później budowy.
    Oczywiście - jak wszędzie ważne są referencje, doświadczenie, pasja i głowa otwarta na nowe rozwiązania
    Super, dziekuje!

  14. #74

    Domyślnie

    Więc wychodzi na to że nie masz nawet zielonego pojęcia o budowie domu a dekalog krytykujący budowę domu napisałeś, ciekawe na jakiej podstawie.
    I nie piszę tego jako zgryźliwą uwagę tylko stwierdzam fakt. Nie znasz się na budowie,ok to normalne nie każdy musi się znać po są między innymi fora budowlane aby dowiedzieć się i doszkolić ale uważając się za wybitnego znawce budowy domów a nie znając podstawowych zagadnień to chyba coś nie teges z Tobą.

    Budowa domu czy to było trzydzieści czy dwadzieścia lat temu czy obecnie zawsze było wyzwaniem i będzie bo to znaczny wydatek pieniędzy. Czy kiedyś budowa domu była tania? Nigdy.
    Zaczynając budowę domu każdy kto jest tego świadom wie że nie będzie lekko i przyjemnie a pomimo tego podejmują decyzje i się budują.

  15. #75
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał Amu-r Zobacz post

    Czas odkładania na własny dom zależy nie tylko od zarobków inwestora, ale i od skali podwyżek, które mogą nastąpić w przyszłych latach. Na chwilę obecną ]
    To zależy głównie od mentalności. Jak ktoś się uprze że jest biedny to będzie biedny. Jak ktoś się uprze że dom jest be to będzie be.
    Jak ktoś wyznaczy sobie cel i drogę do celu to najprawdopodobniej to osiągnie.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  16. #76

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    To zależy głównie od mentalności. Jak ktoś się uprze że jest biedny to będzie biedny. Jak ktoś się uprze że dom jest be to będzie be.
    Jak ktoś wyznaczy sobie cel i drogę do celu to najprawdopodobniej to osiągnie.
    Tak, jasne. Ale w tym wątku chodzi mi wyłącznie o krytykę całego procesu a nie kwestie finansowa.

  17. #77
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał Amu-r Zobacz post
    Tak, jasne. Ale w tym wątku chodzi mi wyłącznie o krytykę całego procesu a nie kwestie finansowa.
    Cały proces ... Każdy wie w co się pakuje . Jak nic nie wiesz to Cię wydymają i tyle.
    A nad cłąym procesem trzeba panować i nadzorować tyle w temacie. Fakt mogą być niespodzianki ale.. można kupić klatkę dla chomika w bloku i żyć.
    Wg mnie budowa to jedyne słuszna droga
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  18. #78

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Jedna czwarta to po prostu życie dorosłego człowieka. Będzie dobrze
    mam takie same spostrzeżenia
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

Strona 4 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony