dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Question Kilka rzeczy naraz - Remont domu z 1994 roku docieplenie, wymiana pieca, fotowoltaika

    Cześć Wszystkim

    Mój pierwszy post na tym forum. Jeżeli w złym miejscu pokierujcie.
    Od razu mówię jestem laikiem więc wybaczcie nieznajomość fachowego języka

    Nabyłem dom i zanim się do niego przeprowadzę co nastąpi na przełomie września / października chciałbym dopytać o kilka rzeczy
    ( poradzić się Was oto jakie elementy należy zrobić a jakie odradzicie robić)

    Chodzi mi o : docieplenie, wymianę pieca ( w ogóle sposób ogrzewania ), montaż paneli fotowoltaicznych.

    Najpierw jednak kilka informacji o samym domu:
    195 metrów kwadratowych dwie kondygnacje + strych użytkowy + piwnica pod całym domem około 100 metrów, bryła prostokątna, dach dwuspadowy docieplony z pełnym deskowaniem pokryty blacho dachówką. Okna drewniane z szybą dwuszybową. Dom wybudowany w roku 1994 ( konstrukacja budynku wykonana w technologii tradycyjnej, Fundamenty betonowe, ściany nadziemia wykonane z cegły i pustaka ALFA, ocieplenie styropianem grubości 6cm ze ścianą dociskową z cegły ceramicznej) . Dom ogrzewany piecem z podajnikiem na ekogroszek + c.w.o - wymienione w 2015 roku wraz z rurami miedzianymi i grzejnikami. W domu zainstalownay jest także piec dwufunkcyjny gazowy działający zamiennie (jesienią, wiosną) z piecem na ekogroszek . Dom nie posiada ogrzewania podłogowego.

    1. Muszę na nim zrobić elewację, biorąc pod uwagę docieplenie domu jak wyżej czy przy okazji robienia elewacji, docieplać jeszcze dom z zewnątrz? jeżeli tak to watą skalną czy steropianem?

    2. Czy docieplać strop od piwnicy - czy przy płytach żelbetonowych które są tam położone da to cokolwiek ?

    2. Biorąc pod uwagę kubaturę domu 195 metrów, aby nie opalać domu węglem, czy wymienić piec gazowy dwufunkcyjny na kondensacyjny i ogrzewać go gazem ?

    3. Czy też zamontować fotowoltaike ( dom położony jest idealnie na południe, bez przeszkód zasłaniających dach) + pompe ciepła - z tym, że czy wiązać się to będzie z wymianą grzejników na niskotemperaturowe ?

    4. czy też rozwiązaniem które widziałem jest do instalacji centralnego ogrzewanie ( oprócz wymiany pieca na kondensacyjny) dołożyć kocioł elektrodowy zasialny z fotowoltaiki ( lub z sieci bez paneli)

  2. #2

    Domyślnie

    ad.1 Pewnie zalecane będzie ocieplenie ale nie wiadomo jaka jest dokładnie ściana, więc można byłoby poczekać i w zimie zobaczyć dom kamerą termowizyjną przed dociepleniem.
    ad.2 Koniecznie ociepl piwnicę XPSem zwracajć uwagę na możliwe porawki hydoizolacji !!
    ad.3-4 Rozważ ogrzewanie podlogowe lub modyfikację grzejników na przewymiarowane i pompę ciepła aby nie pchać się tymczasowo w gaz. Jak dasz gaz to pewnie już nie szybko zmienisz formę ogrzewania. Panele FV zawsze można założyć choć nadchodząca zmiana przepisów sugeruje ich założenie w tym roku.

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuje za odpowiedź

    Co masz na myśli mówiąc ,, tymczasowo wejść w gaz '' oraz to, że ,, Jak dasz gaz to pewnie już nie szybko zmienisz formę ogrzewania ''
    Możesz to rozwinąć?
    Większość ludzi w moim otoczeniu jeżeli mają rurę z gazem na ulicy to montują gaz nie ładują się w pompę ciepła ( nawet w nowo budowanych domach)
    Mi zależy przede wszystkim aby nie pchać się w koszty. Dom był remontowany w 2015 roku - podłogi wymienione i szkoda mi próć teraz wszystko aby założyć podłogówki
    Jeżeli istnieje możliwość na bazie tego wykonać coś bardziej bezobsługowego i ekologicznego niż ten piec na ekogroszek to poznam wszystkie opcje
    Na pewno chce założyć tam Panele jeszcze w tym roku o ile zdąże mięędzy październikiem a grudniem ( właśnie ze względu na planowane zmiany)
    A może do fotowoltaiki Kocioł Elektryczny a bez gazu ? Jest tam zasobnik na wodę ciepłą ok 200 - 250 litrów
    Ostatnio edytowane przez Łukasz_83 ; 19-06-2021 o 12:41 Powód: dodatkowe informacje

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Zacznij od wykonania OZC sam lub zleć komuś będziesz wiedział jakie zapotrzebowanie na ciepło posiada budynek. Wtedy zobaczysz czy warto docieplać ściany, stropy.
    Ja bym sugerował docieplenie ścian, ile trzeba policzyć U dla ściany. Sprawdziłbym strop nad piętrem czy poddaszem tam jest ważne ocieplenie. Też to trzeba policzyć. Czy strop nad piwnicą docieplać, raczej tak w tamtych latach zapewne w strop nikt nie wpakował 10cm styropianu a to takie minimum. 5-8 cm od spodu powinno pomóc - trzeba policzyć grubość tzn U dla przegrody. Zwykły EPS nie XPS jak pisze Tolo74. XPS to jakbyś sciany od zewnątrz piwnic dociplał

    Czym grzać? Jeżeli masz grzejniki to nie myślałbym o pompie ciepła. Masz gaz w budynku jak go dobrze ocieplisz, poszedłbym gaz -kondensacyjny kocioł. Zapomniesz o paliwach stałych.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    jajmar dobrze mówi. Zrób OZC, będziesz wiedział na czym stoisz.
    Pompa ciepła dla takiego domu to spory wydatek, a skoro masz już gaz, to jak rozumiem będziesz musiał co najwyżej wymienić kocioł, jeśli jest za mały. Do pompy ciepła tylko podłogówka, inaczej popłyniesz z późniejszymi kosztami (niskie SCOP).

    Podam Ci taki przykład:
    mój niegdysiejszy sąsiad docieplił dom, dwie kondygnacje mieszkalne, wysoka piwnica, użytkowe poddasze (landara 300m2). Dał 10 cm styropianu, wymienił okna na plastiki i tyle. I okazało się, że rachunki za gaz ani drgnęły. Po prostu dom był tak nieszczelny i tak pełen mostków termicznych, że ciepło i tak sobie powędrowało do atmosfery.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  6. #6

    Domyślnie

    Pięć lat temu byłem w podobnym punkcie . Napiszę Ci, co zrobiłem i z czego jestem zadowolony, a co zrobiłbym inaczej

    1. Już na etapie "oglądania" domów wiedziałem, że będę zakładał wentylację mechaniczną z rekureracją i to była pierwsza rzecz, którą zrobiłem. Istniejące kominy pozaślepiałem i częściowo wykorzystałem jako kanały wywiewnej części wentylacji, a następnie podczas wymiany blachodachówki zdemontowałem wyszystko, co wystawało ponad strop drudiej kondygnacji. Jeżli jeszcze o tym nie pomyślałeś to przeanalizuj przyszły "rozchód" energii, bo okaże się, że grawitacyjna wentylacja zimą to ~40% energii, którą będziesz dostarczał do domu, latem zaś będziesz zmuszony otwierać okna i wpuszczać gorące powietrze, które trzeba będzie schładzać, żeby jakiś komfort zachować. Dzisiaj nie wyobrażam sobie mieszkać w domu bez wentylacji mechanicznej
    2. Zrobiłem tzw. GGWC - jestem zadowolony bo jest, ale korzyści mniej niż się spodziewałem, więc dzisiaj bym nie robił
    3. Zrobiłem kominek z płaszczem wodnym - tu dużo subiektywizmu, bo dla mnie super sprawa i 4 zimy ogrzewanie tylko drewnem. Czy dzisiaj bym montował kominek - gdyby nie perspektywa zakazu palenia drewnem, to w ciemno drugi raz bym to zrobił. Z uwzględnieniem tych zakazów - też bym zamontował, bo wg mojej wiedzy drewno to jednak odnawialne paliwo, a poza tym wolałbym mieć takie zapasowe źródło ciepła na wypadek "W"
    4. Status strychu z nieokreślonego zmienił się na nieużytkowy i w związku z tym został ocieplony strych oraz "wycieplony" korytarz na strych oraz zamontowane 2x drzwi - zarówno wejście na korytarz, jak i samo wejście na strych. Dodatkowo na strychu zostały od wewnątz ocieplone ściany na wysokość ok. 1m, aby zminimalizować mostki termiczne pomiędzy piętrem i nieogrzewanym strychem. Wszystko powyższe zrobiłbym ponownie i niczego nie żałuję
    5. Ocieplenie z zewnątrz z likwidacją/ograniczeniem wszelkich mostków typu "balkonowego" i bez żałowania pianki w szczeliny pomiędzy płytami styro. Fudament również odkopamy na ok. 70cm, zrobiona hydroizolacja i izolacja cieplna. Tu również wszystko na "+" i raczej nic bym nie zmieniał
    6. Na parterze była podłogówka + grzejniki, na piętrze same grzejniki. Grzejniki z parteru zniknęły i poszły na przewymiarowanietych na górze. Dzisiaj zrobiłbym wszystko, żeby mieć 100% podłogówki, np pofrezował podłogę na piętrze. Także tu, zrobiłbym inaczej niż zrobiłem
    7. PV + PC - opisuję razem, bo jak wielu "panelistów" montując PV przewymiarowałem je z zamysłem wykorzystania nadwyżki do zasilania pompy ciepła. Regulacje przyjazne takiemu tandemowi PV/PV będą przynajmniej do końca bieżącego roku, potem może być różnie, więc jeżeli też planujesz tki tandem, to z montażem PV nie można zwlekać. Tu jeszcze nie napiszę Ci mojej opinii, bo PV mam od niespełna roku, a PC właściwie jeszcze nie mam, chociaż powietrzną PC grzałem od połowy stycznia do końca obecnego sezonu i na podstawie obserwacji ten sezon będzie już na gruntowej pompie ciepła.
    8. Dwa miesiące temu odłączyłem gaz - jestem

    Natomiast krótko odpowiadając na Twoje pytania:
    ad 1: tak + likwidacja mostków
    ad 2: nie zaszkodzi, chociaż jeżeli nie planujesz podłogówki a piwnica będzie szczelna (bez najmniejszych przeciągów), to to ocieplenie niewiele da - piwnica sama w sobie stanowi bardzo dobre "ocieplenie"
    ad 3: jeżeli grzejniki będą przewymiarowane, pompa gruntowa a dom wyizolowany i z mechaniczną rekuperacją, to myślę, że nie więcej niż 40*C będzie potrzebne do zasilania grzejników, więc posedłbym w taki tandem PC+PV, szczególnie jeżeli masz sporo działki i możesz sobie wykonać tanie poziome DZ
    ad. 4: można jako awaryjne - inaczej przy tym domu, nawet po termomodernizacji i z PV, grzanie z COP=1 to spore ryzyko

    i na początek to pobaw się chociażby https://cieplo.app/ , to oszacujesz zgrubnie bieżące zapotrzebowanie i dowiesz się, które kierunki działań dadzą najlepsze stosunki koszt/efekt

    Pozdro

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbig_wwl Zobacz post
    ad 3: jeżeli grzejniki będą przewymiarowane, pompa gruntowa a dom wyizolowany i z mechaniczną rekuperacją, to myślę, że nie więcej niż 40*C będzie potrzebne do zasilania grzejników,
    Hmmm... A jak pompa będzie powietrzna to 40 stopni na zasilaniu nie wystarczy?
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Hmmm... A jak pompa będzie powietrzna to 40 stopni na zasilaniu nie wystarczy?
    A Ty tak na poważnie, czy zaczepnie?
    Ostatnia zima nieco obniżyła hurraoptymizm związany z powietrznymi PW, a przecież nie była aż tak znowu ciężka.
    https://pvmonitor.pl/user.php?idinst...2021-2-01#/pc0 tu statystyki jednego z użytkowników naszego forum, który ma to dobrze opomiarowane i również ma grzejniki + powietrzną PC. Na podstawie temperatur zewnętrznych i zmiany poboru energii z tym związanej można samemu wyciągnąć wnioski, ile kosztuje osiągnięcie tych grzejnikowych 40*C jak temperatura spadnie, a dane z lubuskiego, więc raczej z cieplejszej części Polski.

    W przypadku pompy gruntowej sprawa wygląda zdecydowanie lepiej, bo DZ nie ucieka w ujemne temperatury, więc COP pozostaje na przyzwoitym poziomie.
    Robiąc gruntówkę płacimy za DZ, ale można zrobić mniejszą instalację PV i kupić tańszą pompę, która potem będzie pracowała z dużo lepszym COP'em.

    Po prostu, moim zdaniem w przypadku tego domu, gruntowa byłaby lepszym rozwiązaniem, ale jak zwykle, wszystko trzeba przekalkulować, no i podstawowa sprawa - trzeba mieć ten kawałek gruntu na DZ

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Po pierwsze źle się wyraziłeś. Jeśli 40 stopni na zasilaniu wystarczy, to nie ma znaczenia czy będzie z pompy powietrznej, gruntowej gazu czy węgla.

    Po drugie - nie chcę wywoływać tysięcznej dyskusji gruntówka czy powietrzna ale na przykładzie z linku - jeśli sezon na grzejnikach to 4000kWh w przypadku powietrznej PC, to niech na gruntowej będzie to 3000kWh. Ten 1000 kWh nawet w drogiej taryfie to 500-600 zł rocznie, koszt gruntówki nie zwróci się nigdy.

    A po trzecie - jak ma gaz i grzejniki, a nie chce iść w koszty - to niech zostanie przy gazie. Za kasę która by wydał na PC lepiej docieplić budynek i tyle.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  10. #10

    Domyślnie

    Pompę gruntową np. 9kW/-20*C (szacuję, że tyle wyjdzie zapotrzebowanie tego domu) da się pozyskać sporo taniej niż 9kW/-20*C powietrzną. Ponadto nawet 1000kWh rocznie mniej to PV mniejsza o 1kWp, co daje oszczędność ~3000pln, a za tyle to u szwagra na wsi zakopalibyśmy z 600m rury PE i zalali jakąś home-made solanką
    Czyli powtórzę - trzeba to wszystko przekalkulować dla danego przypadku, a już szczególnie właśnie kolektor gruntowy, który da się relatywnie tanio wykonać dopóki działka nie jest zagospodarowana, potem to "już po ptakach"

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony