dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 7
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 133
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Nuuudzisz ...
    Rozpisałeś się nie na temat, w którym się wypowiadałem:
    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Cop wyliczyłem sobie w ten sposób
    Ten sposób jest błędny.

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Gdzie ? Dasz namiar ?
    Od pewnego czasu na różnych portalach. Jest tego sporo, zarówno monobloki jak i typu split, z bojlerem oraz bez.

    Tak pierwszy z brzegu z jednego z portali aukcyjnych:

    https://www.olx.pl/d/oferta/pompa-ci...tml#e9ad65b0e8

    W tej cenie jak w linku to Daikin oferuje jedynie najprostrzy hydrobox, taki do powieszenia na ścianie. Nie mam zastrzeżeń do jakości pomp Daikina, ale z ceną zwykłego hydroboxu chyba przesadzają.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  3. #23

    Domyślnie

    Panowie. Rzeczywiście, usiadłem sobie wieczorem i przeliczyłem 3 pompy ciepła, wszystkie 9kW lub 8kW od Daikina, LG i Panasonic. Jeśli chodzi o moc grzewczą w w stosunku do temp. to jest niemal to samo. Niektórzy producenci podają wartośc 5,5 kW przy -20 (Panasonic) a inni 6,7 kW (LG), jednak co do zasady to skompensowanie tej róznicy grzałką (Panasonic), daje takie sam pobór energii, co pompa ponoć mocniejsza (LG) ale ta dodatkowa moc okupiona jest proporcjonalnym spadkiem COP. W zakresie temp +7/-7 różnice te są niewielkie. Jednym słowem, wygrywa ten kto da niższą cenę + dłuższą gwarancję.

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał merain Zobacz post
    Być może, jednak po ocenie zapotrzebowania domu, otrzymałem taka ofertę. Na marginesie drugi instalator również zaoferował mi Panasonica w wersji 3 fazowej, twierdząc, że 9 kW 1-fazowa R32 może być za słaba. Nie zaznaczyłem, że dom znajduje się w IV strefie klimatycznej (Białystok).
    Zasilanie nie ma wpływu na Moc PC jak jest 9kW to 9 kW niezależnie czy 1F czy 3F Różnica tych dwóch pomp to zabezpieczenia i przekroje kabli w domu jak również --W starych domach jest tylko instalacja 1F.
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 22-06-2021 o 22:54
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ale wodę napełniasz od dołu - i tam masz temperaturę wodociągową. Wyżej wyższą. Jak gruba warstwa zimnej - zależy od tego, ile zużyłeś ciepłej. A jak ciepła jest ciepła zależy od strat, przewodzenia, mieszania cyrkulacją. I mając grzałkę na samym dole mam najbardziej wyrównaną temperaturę, jak to możliwe - ale tylko na koniec grzania. U mnie mam grzałkę na samym dole, druga w połowie, a wyżej jeszcze przyłącze powrotu cyrkulacji i zawór bezpieczeństwa. Mogę na różnych wysokościach sprawdzić temperaturę i wiem, jak postępuje wędrówka "chłodu" od dołu i jak duże są różnice temperatur na różnych wysokościach.

    Załącznik 457264



    Gdyby temperatura była dokładnie taka sama w całej objętości - to owszem. Ale w praktyce taką temperaturę masz raz - przy pierwszym uruchomieniu gdy zasobnik cały jest pełen zimnej wody.
    A ty znów będziesz SWOJE pokazywał .Tak jak jesienią 20r gdy ci mówiłem że PC podgrzała wodę 200L i pobrała 700W
    Obecnie załącza się 1 raz na 2 dni .A ile jej grzeje to mnie nie obchodzi. Grunt że wody wystarcza. Za czerwiec do dziś 19kWh Od początku 21r
    300kWh. Po co tu jakieś tabelki przedstawiać i montować zbędną cyrkulację. No ale TY w głowie masz swoje. Nigdy nikomu racji nie przyznaleś .Bo TY wiesz lepiej.
    W tym tkwij .Powodzenia
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 22-06-2021 o 22:55
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Nuuudzisz ...

    Tu masz tabelkę mojej pompy , tam możesz sobie zobaczyć COPy ..

    COP = TC/PI

    Załącznik 457267

    Z tabeli wynika że COP przy +18 na zewnątrz i temp wody 40 stopni (grzeję wodę do 40 stopn (ale faktycznie do 42) to COP 4,87 . Wytwarza w tych warunkach pracy 10kW mocy.

    Ale ok grzeję wodę ale aby ogrzać musze grzać do wyższej temp aby szybko osiągnąć niższa temp końcową zadaną.

    +18 stopni na zewnątrz , temp wody 50 stopni - COP = 3,55 ...
    Wytwarza wtedy 9KW mocy ...

    Czyli zapewne jak zaczyna grzanie to rusza z COP >5 i kończy grzanie przy COP ponad 3,5 , czyli wychodzi bardzo podobnie do tego co sobie sam wyliczyłem ..
    Czym niższa temp początkowa , tym większy COP.

    Ja nie narzekam na koszty.
    Sama pompa zżera około 0,1-0,2kwh na dzień , reszta idzie na CWU , średni pobór pompy w tym miesiącu to 1,2kWh łącznie z poborem prądu na samą pompę 0,1-0,2 kWh , więc wychodzi że samo grzanie CWU u nas to średnio 1kWh na dzień ...
    U mnie podobnie
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Zasilanie nie ma wpływu na Moc PC jak jest 9kW to 9 kW niezależnie czy 1F czy 3F Różnica tych dwóch pomp to zabezpieczenia i przekroje kabli w domu jak również --W starych domach jest tylko instalacja 1F.
    Podstawowa różnica jest taka, że 3 fazowy Panasonic 9kW jest pompą z dwuwentylatorową jednostką zewnętrzną w przeciwieństwie do 1 fazowego Panasonica 9kW.

  8. #28

    Domyślnie

    Panasonic 9kW/TCap/1f - też ma jednostkę zewnętrzną dwuwentylatorową
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał merain Zobacz post
    Podstawowa różnica jest taka, że 3 fazowy Panasonic 9kW jest pompą z dwuwentylatorową jednostką zewnętrzną w przeciwieństwie do 1 fazowego Panasonica 9kW.
    To bardzo ciekawe spostrzeżenie . Wyobraź sobie że ja mam T-Cap 1F i o dziwo jest dwuwentylatorowy. Chyba jakieś czary.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    To bardzo ciekawe spostrzeżenie . Wyobraź sobie że ja mam T-Cap 1F i o dziwo jest dwuwentylatorowy. Chyba jakieś czary.
    Wątek jest o pompie Aquarea 9kw 3-fazowej, która posiada dwa wentylatory w jednostce zew. Proponowana była też wersja 1-fazowa 9kw R32, która jest jednowentylatorowa. Nikt tutaj o Aquarea T-Cap nie rozmawiał, więc nie rozumiem tego wtrącenia. Ogólnie jako autor tego wątku proszę o zachowanie minimum kultury, bo zaczyna się już standardowa pyskówka. Jeśli ktoś ma coś istotnego do dodania to proszę bardzo. W innym wypadku, bardzo proszę moderację forum o zamknięcie wątku
    Ostatnio edytowane przez merain ; 23-06-2021 o 17:43

  11. #31
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    merain, A z ciekawości, dlaczego nie bierzesz pod uwagę popularnych tutaj tanich monobloków jak Haier czy Gree versati?

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał merain Zobacz post
    Wątek jest o pompie Aquarea 9kw 3-fazowej, która posiada dwa wentylatory w jednostce zew. Proponowana była też wersja 1-fazowa 9kw R32, która jest jednowentylatorowa. Nikt tutaj o Aquarea T-Cap nie rozmawiał, więc nie rozumiem tego wtrącenia. Ogólnie jako autor tego wątku proszę o zachowanie minimum kultury, bo zaczyna się już standardowa pyskówka. Jeśli ktoś ma coś istotnego do dodania to proszę bardzo. W innym wypadku, bardzo proszę moderację forum o zamknięcie wątku
    Zostałeś naprostowany. Bo skoro zakładasz wątek i piszesz że PC 1 F nie ma dwuwentylatorowych. To kolego zakładasz wątek tylko kłamstwa wypisujesz. I przyjdzie gość co go zainteresuje właśnie ten WĄTEK i się dowie że takowych PC- NI MA I NIE BĘDZIE.
    Napisałeś głupotę i teraz szukasz jat z tego wybrnąć- bo to co ZŁE to nie TY.
    Ok . będę obserwował twe mądrości .Bez pisania.
    PS. Andrzej 5121 też napisal o T -Cap Jakoś do niego pretensji nie masz.
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 23-06-2021 o 22:04
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Zostałeś naprostowany. Bo skoro zakładasz wątek i piszesz że PC 1 F nie ma dwuwentylatorowych. To kolego zakładasz wątek tylko kłamstwa wypisujesz. I przyjdzie gość co go zainteresuje właśnie ten WĄTEK i się dowie że takowych PC- NI MA I NIE BĘDZIE.
    Napisałeś głupotę i teraz szukasz jat z tego wybrnąć- bo to co ZŁE to nie TY.
    Ok . będę obserwował twe mądrości .Bez pisania.
    PS. Andrzej 5121 też napisal o T -Cap Jakoś do niego pretensji nie masz.
    Słuchaj kolego, prostować to sobie możesz drut na budowie. Panasonic Aquarea i Panasonic Aquarea T-Cap to są dwa oddzielne typy pomp o innym przeznaczeniu. Przestań manipulować i zejdź na ziemię. Od początku pytałem o Aquarea a nie o Aquarea T-Cap. Idąc twoim tokiem myślenia, to ktoś wpadnie na pomysł, żeby przy ogrzewaniu podłogowym i zapotrzebowaniu cieplnym budynku na poziomie 6-7 kW przy -22st.C, należy wziąć Aquarea T-Cap 9kW.
    Reasumując, kolega -voymar- uczy się kultury wypowiedzi i wraca do komentowania, a pompy Panasonica dziela się na:
    - Aquarea 1-fazowa R32 - 1-wentylatorowa
    - Aquarea 3-fazowa R410a - 2-wentylatorowa
    - Aquarea T-Cap 1i 3-fazowa R410a - 2-wentylatorowa

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał hipodrom Zobacz post
    merain, A z ciekawości, dlaczego nie bierzesz pod uwagę popularnych tutaj tanich monobloków jak Haier czy Gree versati?
    Do takiego domu jaki ma pytający te pompy są za słabe. To dobre pomy do mniejszych , bardziej energooszczędnych domów.

    Zapewne skończyło by się że połowę sezonu by ... grzał grzałką ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  15. #35
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    A o ile mocniejszy jest daikin 8kW od Haiera 8kW czy gree versati 10kw?

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał hipodrom Zobacz post
    merain, A z ciekawości, dlaczego nie bierzesz pod uwagę popularnych tutaj tanich monobloków jak Haier czy Gree versati?
    Witam,
    akurat nie miałem ofert od tych dwóch firm. O Haierze słyszałem, że poziom ceny uzasadnia poziom jakości tych urządzeń. Miałem też wycenę na pompę Hewalex, ale osobiście zraził mnie 5-letni program przeglądów zdalnych. Jakoś mi się to nie widzi i przeczuwam częste awarie.

  17. #37
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Do takiego domu jaki ma pytający te pompy są za słabe. To dobre pomy do mniejszych , bardziej energooszczędnych domów.

    Zapewne skończyło by się że połowę sezonu by ... grzał grzałką ...

    Proponuje przejrzeć tabele wydajności gree. Można się zdziwić. Mnie natomiast odstraszał opis serwisu jaki ktoś tu wrzucał.

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał hipodrom Zobacz post
    A o ile mocniejszy jest daikin 8kW od Haiera 8kW czy gree versati 10kw?
    Daikin Altherma III 8kw przy -15st.C - 6,58kW (Pobór mocy - 3,16kW) a przy -20st.c 6,14kW (Pobór mocy - 3,43kW) Temp. wody 35st.C

    O Haierze nie mam informacji, ale odnośnie Panasonica sprawa wygląda tak:

    Aquarea 9kw seria J przy -15st.C - 7,40kW (Pobór mocy - 3,20kW) a przy -20st.c 6,20kW (Pobór energii - 3,00kW) Temp. wody 35st.C

  19. #39

    Domyślnie

    Ok, mam już porównanie Panasonic Aquarea 9 kW R32 wersja z lodówką (zintegrowany zbiornik 185l) kontra zewnętrzny 300l zbiornik nierdzewny z wężownicą 3,2m2. Co lepiej wybrać w przypadku 4-osobowej rodziny? Czy zbiornik 300l nie jest aby przesadą?

  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał merain Zobacz post
    Słuchaj kolego, prostować to sobie możesz drut na budowie. Panasonic Aquarea i Panasonic Aquarea T-Cap to są dwa oddzielne typy pomp o innym przeznaczeniu. Przestań manipulować i zejdź na ziemię. Od początku pytałem o Aquarea a nie o Aquarea T-Cap. Idąc twoim tokiem myślenia, to ktoś wpadnie na pomysł, żeby przy ogrzewaniu podłogowym i zapotrzebowaniu cieplnym budynku na poziomie 6-7 kW przy -22st.C, należy wziąć Aquarea T-Cap 9kW.
    Reasumując, kolega -voymar- uczy się kultury wypowiedzi i wraca do komentowania, a pompy Panasonica dziela się na:
    - Aquarea 1-fazowa R32 - 1-wentylatorowa
    - Aquarea 3-fazowa R410a - 2-wentylatorowa
    - Aquarea T-Cap 1i 3-fazowa R410a - 2-wentylatorowa
    I ten T cap by super sobie dawał radę grzejąc kilka godz/doba zamiast piłowania 24/24
    Bo skoro dom potrzebuje przy (-22*C ) 6 kW to musi pracować 24/24 dostarczając 144kWh/doba
    gdzie T-cap załatwi sprawę w 16h Lub wykorzystywać tylko II tar.
    Podłoga to duży bufor i dobrze zrobiona oddźwięczy się bezproblemową pracą PC
    No ale to trzeba jeszcze z głową zrobić
    PS. Co do pomp -są jeszcze monobloki
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 24-06-2021 o 22:15
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

Strona 2 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony