dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Wybór rekuperatora

    Przyszedł czas na wybór rekuperatora. Chciałbym jakiś z odzyskiem wilgoci do 8 tyś. Problem pojawia się taki, że na razie mam skończony parter 100m, a góra 70m jeszcze nie została ruszona. Chciałbym jednak już taki rekuperator, który ogarnie cały dom w przyszłości.
    Według obliczeń to zapotrzebowanie jest takie: kubatura wentylowana 260m3 (parter), wydajność centrali 400m3/200Pa. Projektant poleca requnet h400 erv.
    W cenie do 8 tyś chyba będzie ciężko o coś dobrego. Tylko cena rekuperatora z 03ozon pasuje.
    Ps. 4 osoby w domu

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Według obliczeń to zapotrzebowanie jest takie: kubatura wentylowana 260m3 (parter), wydajność centrali 400m3/200Pa.
    To chyba tylko Izzifast mieści się w budżecie. Ale kto wymyślił, ze na 100m2 i 4 osoby ma być 400m3 i to @200Pa?

  3. #3

    Domyślnie

    Ponieważ wliczono te 70m u góry i wychodzi 330m3. Dlatego pewnie wydajność rekuperatora jest większa.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    400m/h to nie jest za dużo.
    U mnie goście, parapetówka, itp. reku na max (400m3) plus klima i było komfortowo.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    400m/h to nie jest za dużo.
    U mnie goście, parapetówka, itp. reku na max (400m3) plus klima i było komfortowo.
    co to znaczy komfortowo? Masz może na stacji pogodowej co2 i jego wynik podczas imprezy dla poszczególnych biegów centrali? Takie coś by bardzo dużo powiedziało

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Nie zamierzam mieć stacji pogodowej, no może tylko z pomiarem wilgotności.

    Określenie komfortowo jest subiektywne i oznacza to, że ani goście, ani ja nie odczuwaliśmy zaduchu i gorąca.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  7. #7

    Domyślnie

    Czy rekuperator izzi 302 erv bedzie dobry na zapotrzebowanie mojego donu czy jednak ma za małą wydajność?

  8. #8
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Czy rekuperator izzi 302 erv bedzie dobry na zapotrzebowanie mojego donu czy jednak ma za małą wydajność?
    Sam sobie odpowiedz na podstawie tego czyli PN::

    POLSKA NORMA PN-83/B-03430 Tytuł: Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej - Wymagania
    2. WENTYLACJA W BUDYNKACH MIESZKALNYCH
    2.1. Wentylacja mieszkań
    2.1.2. Strumień objętości powietrza wentylacyjnego dla mieszkania określony jest przez sumę strumieni powietrza, usuwanych z pomieszczeń wymienionych w 2.1.1b).
    Strumienie te, niezależnie od rodzaju wentylacji, powinny wynosić co najmniej:
    - dla kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchnię gazową lub węglową - 70 m3/h,
    - dla kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchnię elektryczną:
    - w mieszkaniu do 3 osób - 30 m3/h,
    - w mieszkaniu dla więcej niż 3 osób - 50 m3/h,
    - dla kuchni bez okna zewnętrznego lub dla wnęki kuchennej, wyposażonej w kuchnię elektryczną - 50 m3/h,
    - dla łazienki (z ustępem lub bez) - 50 m3/h,
    - dla oddzielnego ustępu - 30 m3/h,
    - dla pomocniczego pomieszczenia bezokiennego - 15 m3/h.
    - dla pokoju mieszkalnego, w przypadku określonym 2.1.1.b) - 30 m3/h.
    Kuchnie bez okna zewnętrznego, wyposażone w kuchnię gazową powinny mieć mechaniczną wentylację wywiewną; usuwany strumień powietrza powinien wynosić 70 m3/h.
    3. WENTYLACJA W BUDYNKACH ZAMIESZKANIA ZBIOROWEGO
    3.1. Strumień objętości powietrza wentylacyjnego powinien wynosić co najmniej:
    - dla pokojów mieszkalnych i sypialnych - 20 m3/h dla każdego mieszkańca, przy czym łączny strumień powietrza dla pokoju nie powinien być niższy od 1 wymiany na godzinę;
    - dla pokojów zbiorowego przebywania ludzi (np. świetlice, pokoje nauki, jadalnie) - 20 m3/h dla każdej przebywającej osoby;
    - dla kuchni, łazienek i ustępów, przeznaczonych do użytku indywidualnego - wg 2.1.2.
    - dla pokojów klimatyzowanych oraz wentylowanych o nie otwieranych oknach - 30 m3/h dla każdej osoby.
    Strumień powietrza wentylacyjnego dla kuchni i pomieszczeń sanitarno-higienicznych, przeznaczonych dla wspólnego użytku mieszkańców, oraz innych nie wymienionych pomieszczeń - powinien odpowiadać obowiązującym przepisom lub szczegółowym wymaganiom technologicznym i sanitarnym.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Ymon

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Pogorzela
    Kod pocztowy
    63-860
    Posty
    31

    Domyślnie

    Czy rekuperator izzi 302 erv bedzie dobry na zapotrzebowanie mojego donu czy jednak ma za małą wydajność?
    Zależy czego oczekujesz, obliczanie ilości powietrza możesz podpatrzeć na filmie: https://youtu.be/j_9lUPKdKJE Wg mnie izzi da radę

  10. #10

    Domyślnie

    Podpinam się:
    Jaki rekuperator V z około 600m3 i ERV wybrać?

    Polowałem na thessla 600V z ERV lecz co miesiąc informacja, że będą za chwile. Miała być do końca czerwca, a teraz zmienili zdanie i info że " w tym roku".

    Jakie są dobre sprawdzone porządne firmy?

  11. #11

    Domyślnie

    Dzwoniłem do producenta izzi i ta jednostka będzie za słaba. Zaoferowano mi jednostkę o killa tysięcy droższą. Chyba z moim budżetem zostaje tylko o3ozon.

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar ADI-mistrzu
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Legionowo
    Kod pocztowy
    05-119
    Posty
    109

    Domyślnie

    Dziwnie Ci wyliczyli... ja mam kubaturę domu ponad 900m3 i rekuperacja pracuje na 260m3/h. Jak mam gości ponad 5 osób (w sumie co najmniej 9) to przełączam na 350m3/h i wystarcza.
    Ty będziesz miał tego połowę.

    U mnie w domu są 4 osoby.
    Moja przygoda z budową po inżyniersku
    http://inzynierski.mojabudowa.pl

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony