dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Hydroizolacja dylatacji piwnicy pod tarasem od domu

    mam w projekcie fundament na lawach (schodkowych) i na nim ma byc:
    - Botament BM 92 z siatka
    - 10+5cm XPS (bo 15cm niedostępny) z jakimś gruntem szczepnym miedzy nimi
    - klej+siatka

    W projekcie jest tez przylegający do domu taras z podpiwniczeniem. Ściany fundamentowe piwnicy/tarasu maja z domem wspólne lawy, ale są oddalone od fundamentu domu o 15cm grubości XPS i w projekcie ma tam być tez wpuszczony XPS. Pomysł dylatacji domu od piwnicy wydaje mi się sensowny (bo lawy schodkowe), bo inaczej mógłby się zacząć rozłazić i rysować mur fundamentu. Ale wykonawca i kierownik budowy jakoś nie maja lepszego pomysłu, a ja nie jestem przekonany, ze to polaczenie XPS z murem czymkolwiek zapaćkane będzie szczelne przed woda i nie zacznie się tez rozłazić. Macie jakieś pomysły jak to sensownie zaizolować? po prostu ten Botament + siatkę dać dodatkowo na XPS w miejscu łączeń XPS piwnicy i domu czy sa jakies inne opcje?

    rzut z góry (uwaga - na piwnicy tez ma być 5cm XPS zlicowane z 15cm XPS na domu; tych 5cm w projekcie nie przewidziano):

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	gora.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	82,6 KB
ID:	457244

    rzut z boku:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	bok.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	97,9 KB
ID:	457245

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Jeżeli masz wysoki poziom wody gruntowej będziesz miał wodę w piwnicy.
    Albo ściana wzdłuż domu powinna być zdublowana i wtedy możesz tam wsadzić styrodur ale uważam to za takie sobie rozwiązanie,
    albo wywaliłbym styrodur w świetle piwnicy pod tarasem zbędny wydatek, w piwnicy będzie raczej + temp. rdzenie żelbetowe kończące ściany piwnicy wylał używając do uszczelnienie styku ze ścianą domu taśmy bentonitowej. Ściany pwinicy dodatkowo zabezpieczył przeciw wodzie

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Jeżeli masz wysoki poziom wody gruntowej będziesz miał wodę w piwnicy.
    Albo ściana wzdłuż domu powinna być zdublowana i wtedy możesz tam wsadzić styrodur ale uważam to za takie sobie rozwiązanie,
    albo wywaliłbym styrodur w świetle piwnicy pod tarasem zbędny wydatek, w piwnicy będzie raczej + temp. rdzenie żelbetowe kończące ściany piwnicy wylał używając do uszczelnienie styku ze ścianą domu taśmy bentonitowej. Ściany piwnicy dodatkowo zabezpieczył przeciw wodzie
    mam piasek i wodę gruntowa 2m pod piwnica. Faktycznie XPS w piwnicy bez sensu. Dzięki za hasło "taśma bentonitowa", wydaje się stworzone do mojego przypadku!! Czy dobrze rozumiem jej funkcje i zastosowanie w tym przypadku:
    1. trzpienie zaplanowałbym już na etapie wystawionego z law zbrojenia dosunięte na styk do ściany fundamentu domu
    2. przed ich wylaniem na ścianie domu przyklejam od dołu do góry ta taśmę i zalewam
    3. Tam gdzie przykleiłem ta taśmę nie ma żadnych strzępi ani przewiązania muru czy zbrojenia, wiec jak gdzieś się będzie ściana rysowała, to właśnie w tym miejscu. I wtedy ta szczelina miedzy domem a trzpieniem jest wypełniana przez ten bentonit, kotry peczenieje jak tylko poczuje wode.

    dobrze myślę?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Tak

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.383

    Domyślnie

    A ja uważam, że bentonit nie nadaje się do tych warunków gruntowych. Pod powierzchnią jest zawsze wilgoć, ale to za mało by w pełni "aktywować" bentonit. Nadchodząca okresowo woda zdąży przesiąknąć. Bentonit jest skuteczniejszy jeśli kontakt z wodą jest stały.
    Najlepsze byłby taśmy hydroizolacyjne z kauczuku syntetycznego. Mocne i bardzo elastyczne. Ale przy takim układzie XPS potrzeba szerokich taśm, więc drogich i trudno dostępnych.
    Moim zdaniem KB i architekt powinni zaproponować trochę inne rozwiązanie projektowe, bo ja nie znam całej dokumentacji budowy, więc nie będę wymyślał.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    A ja uważam, że bentonit nie nadaje się do tych warunków gruntowych. Pod powierzchnią jest zawsze wilgoć, ale to za mało by w pełni "aktywować" bentonit. Nadchodząca okresowo woda zdąży przesiąknąć. Bentonit jest skuteczniejszy jeśli kontakt z wodą jest stały.
    Najlepsze byłby taśmy hydroizolacyjne z kauczuku syntetycznego. Mocne i bardzo elastyczne. Ale przy takim układzie XPS potrzeba szerokich taśm, więc drogich i trudno dostępnych.
    Moim zdaniem KB i architekt powinni zaproponować trochę inne rozwiązanie projektowe, bo ja nie znam całej dokumentacji budowy, więc nie będę wymyślał.
    Konstruktor i KB (w jednym) klepneli rozwiazanie jajmara, czyli bez XPS i z dosunieciem trzpieni piwnicy do trzpienia/sciany fundamentowej domu z zastosowaniem tasmy bentonitowej na styku.

  7. #7

    Domyślnie

    Panowie, a mieliście okazje "bawić się" taka taśmą?

    Bo jest taka sytuacja: wykonawca zamówił taśmę bentonitowa na... allegro, bo w żadnej hurtowni czegoś takiego nie ma. Jutro chce wsadzić ją w szalunek, a na poniedziałek rano ma zamówiony beton. Ja dzisiaj rano w ramach eksperymentu kawałek tej taśmy wrzuciłem do butelki z wodą. Minęło 12h a taśma ani rusz, wymiary identyczne - albo różnica niemierzalna. Sprzedawca na allegro ma wakacje. Nie wiem nawet co to za producent nie wspominając o karcie technicznej.

    Dla analogicznego produktu znalazłem w sieci w karcie technicznej wykres, na którym objętość rośnie na osi czasu od razu w miarę liniowo co 12h o 30-40% aż do 400%. Wiec pytanie czy mój test jest całkiem od czapy czy to normalne że ta taśma jest tak jakby leniwa czy cos tu jest nie halo?

  8. #8

    Domyślnie

    Update sytuacji, na wypadek gdyby ktoś kiedyś miał takie same wątpliwości: po 48h w wodzie taśma jednak nieznacznie ruszyła i po 72h napuchła jakieś 20-25%. Czyli chyba wszystko OK, bo jednak w mokrym betonie powinna tez z pęcznieniem trochę poczekać zanim on zwiąże.

  9. #9

    Domyślnie

    To teraz wyjmij z wody i obserwuj, czy przypadkiem nie wróci do swoich pierwotnych wymiarów.
    Jeśli tak, to bentonit nie nadaje się do hydroizolacji, chyba że będzie stale w wodzie.
    Dlaczego?
    Dlatego, że w okresie zanim "urośnie", zdąży przepuścić mnóstwo wody i wilgoci.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    To teraz wyjmij z wody i obserwuj, czy przypadkiem nie wróci do swoich pierwotnych wymiarów.
    Jeśli tak, to bentonit nie nadaje się do hydroizolacji, chyba że będzie stale w wodzie.
    Dlaczego?
    Dlatego, że w okresie zanim "urośnie", zdąży przepuścić mnóstwo wody i wilgoci.
    wyjme pewnie za tydzien zeby zobaczyc ile najwiecej urosnie, ale oczywisicie w miedzyczasie doczytalem, ze suchy sie z powrotem skurczy. Byc moze macie z maszakiem racje, ale juz nie chce popadac w przesade.

    W projekcie mialem sam XPS+beton z obu stron=dwie mozliwe szczeliny, byc moze obecne juz na etapie wykonania, bo przeciez jakby przykladali XPS do wylanego jednego slupa to nie byloby to idealnie szczelne. Wiec mysle, ze i tak rozwiazanie z bentonitem jest lepsze i w tym ukladzie ten bentonit jest przeciez ktoras tam z kolei linia obrony przed woda:

    1. linia - klej na siatce na XPS od zewnatrz
    2. linia - porzadna izolacja przeciwwodna z masy KMB na siatce na fundamencie z fasetami
    3. linia - beton sciany piwnicy dolany do betonu sciany fund. domu (wiem, ze jakby co podciagnie wode, no ale nie powinno sie lac strumieniami)
    4. linia jakby sie mialy sciany rozlazic przez nierownomierne osiadanie i powstac szczelina, to ten bentonit

    ps. zajrzalem jeszcze na karte produktu (w miedzyczasie ja dostalem) i jest to tasma "bentonitowo-kauczukowa", wiec moze nawet "w polowie" to o czym maszak pisal i o czym Ty myslisz byc moze dlatego tak powoli sie rozszerza?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony