dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 1 z 1
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Jak prowadzić wyrzutnię i kilka innych drobnych pytań

    Mam kilka pytań o instalację rekuperacji.

    Dom 150mkw parterowy z płaskim dachem.

    1. Planuję zrobić samemu (bez instalatora). Czy dam radę uruchomić centralę? Widziałem, że niektóre wymagają jakiś systemów Inprax czy czegoś takiego. Bez sensu byłoby dorzucać do ceny jednostki z 1-2 tys dla instalatora który jedyne co zrobi to ją włączy. Jak to jest jest zwykle załatwiane jak ktoś samemu robi instalacje? Co z gwarancją?
    2. W firmie peflex zakupiłem projekt. Wstępnie przydzielono nawiew 2x rura 75mm na każdą sypialnię pokój (a są 4 sypialnie) + 6 rurek do salonu i jadalni. To jest razem 14 rur nawiewnych. Trochę zdziwiło mnie że tak dużo, ale to może jest okej. Dodatkowo zawarli informację, że powinienem zakupić jednostkę 400m3/h przy 150Pa. Jednak nie ma żadnych obliczeń ciśnienia statycznego, nikt mnie nie spytał ile osób mieszka w domu itd. Czy to jest normalne? W pewnym sensie im bardziej wyśrubują te warunki tym droższą jednostkę (swoją) proponują. Czy ktoś od nich dostał jakieś konkretne obliczenia z projektem?
    3. Może da się jakoś prosto obliczyć ile potrzebuję sprężu? Najwięcej oporów generuje sypialnia, dla której założono 60m3/h i jest podłączona 2x 75mm , 13 metrowymi rurami. Na stronie peflex.pl dla 30m3h (bo są dwie rury) i 13 metrów pokazuje straty około 35Pa. Jak to ma się do projektowych 150Pa? Ale może trzeba by jeszcze uwzględnić opory na czerpni?
    4. Co się stanie jeśli zainstaluję słabszą jednostkę (np izzifast 302) zamiast reqnet 400? Domyślam się, że 80% czasu to jest I bieg, gdzie pierwsza ma 90m3h, druga 100m3h. Może nie byłoby źle, ale z drugiej strony pewnie różnica w sprężu? A może wtedy iść w kanały 90mm zamiast 75mm (do zrobienia) i wtedy izzifast już da radę?
    5. Jak byście poprowadzili kanały czerpni i wyrzutni? Co byście zmienili? Poniżej taka propozycja. Minusem jest na pewno spore obniżenie wiatrołapu, ale dzięki temu oddalam się od wyrzutni. Ostatecznie czerpnia od wyrzutni byłaby jakieś 3.5m w linii prostej. Można ewentualnie podnieść wyrzutnię sporo wyżej ponad dach żeby zwiększyć tą odległość.


    6. Wyrzutnia będzie szła do góry, obawiam się trochę wytrącania skroplin w tej rurze. Wszystko co się wytrąci wewnątrz będzie wlatywało do jednostki. Czy w zaznaczonym miejscu dobrze byłoby zrobić jakieś kolanko i odprowadzać jakieś skropliny? Jak to ma działać? Jak zapewnić wtedy szczelność - jakiś syfon? Tutaj widziałem podobny temat, ale bez konkretów.
    7. Z tego co rozumiem, oba kanały powinny być zaizolowane. Czyli mamy tutaj rury 200mm + izolacja czyli pewnie razem wychodzi 250-300mm. Domyślam się, że dobrze by było żeby ta izolacja była także w miejscu, gdzie rura przechodzi przez ścianę i strop. Czyli takie otwory powinienem przygotować? Zewnętrzne odcinki kanałów także powinny być izolowane?
    8. Więcej uwag chętnie przyjmę.

    Dziękuję z góry
    Ostatnio edytowane przez hipodrom ; 22-06-2021 o 18:30

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony