dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Kaloryfery stukają i nie dają żyć

    Dzień dobry,
    Zwracam się z prośbą o pomoc w rozwiązaniu zagadki, która mi uprzykrza życie. Mieszkam w bloku, mamy centralne ogrzewanie. W piwnicy bloku jest wymiennikownia. Kaloryfery oraz zawory w pokojach były wymieniane w mieszkaniu ostatnio 15 lat temu. Są to kaloryfery aluminiowe.

    Od tamtego czasu nigdy nie było problemów, tymczasem w trakcie ostatniego sezonu grzewczego kaloryfery w pokojach zaczęły stukać jak opętane. W trakcie dnia jest to do przeżycia, ale w nocy sen jest niemożliwy. Stukanie pojawia się falami, które trwają 20min-1h, a dzieje się to kilka(naście) razy na dobę. Raz w jednym, raz w drugim, często jednocześnie.

    Zauważyłem, że kaloryfery uruchamiają się po tym, gdy sąsiadka mieszkająca na górze odkręca swoje kaloryfery, ale nie wiem czy to jedyna przyczyna i czy zawsze jest to regułą. Z tego co wiem nie przeprowadzała żadnego remontu w ostatnich latach. Są to stuki o różnej głośności i częstotliwości, nie mam pojęcia od czego to zależy, nie umiem zlokalizować źródła. Pode mną jest puste mieszkanie, też nieremontowane.

    Nagrane próbki umieściłem na YouTube:
    https://youtu.be/ba_Vg2tm6H8
    https://youtu.be/yyBF5Vhim0Q
    https://youtu.be/I3TjLjOVOto
    https://youtu.be/QO_cCcB-cLQ
    Jak dla mnie nie brzmi to jak efekt rozszerzalności cieplnej, co zostało mi zasugerowane, ale może jestem w błędzie. W ostatnim sezonie starałem się problem rozwiązać z administracją wspólnoty, ale bez rezultatów.

    Nie orientuję się w ogóle w tego typu instalacjach, więc chciałem zapytać, czy ktoś spotkał się z czymś takim albo wie co może być problemem? Co można sprawdzić? Póki co kaloryfery nie pracują i jest spokój, więc mógłbym dokonać jakichś prac konserwacyjnych.
    Pozdrawiam

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Gdy przez pół wieku byłem palaczem od własnego CO na paliwa stałe, to stukanie zastępowało mi termometr. Nie musiałem fatygować się do kotłowni aby wiedzieć co się dzieje. Ostre hajcowanie (temperartura w górę 3stopnie na minutę - wiem - to zbrodnia na piecu) to było co chwilę pyk, pyk, pyk ... Gdy temperatura spadała (instalacja stygła), to co 10, może 15 stopni było głośnie stuk - jak młoteczkiem modelarskim o rurę stalową. Ty masz glowice termostatyczne w kaloryferach. Pomieszczenie (powietrze w nim ) nagrzało się, głowica zamyka obieg to rury stygną i musi być stuk. Po jakimś czasie głowica otwiera obieg, rusza gorąca woda i musi być pyk, pyk, pyk....
    Pierwsze i czwarte nagranie to pyk,pyk,pyk przy szybszym czy wolniejszym nagrzewaniu instalacji - objaw typowy.

    Praw fizyki pan nie oszukasz!
    https://www.youtube.com/watch?v=z4dMWaI6MBY&t=9s

  3. #3

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za odpowiedź. Nasuwa mi się jednak pytanie, dlaczego te prawa fizyki nie dawały o sobie znać przez prawie 30 lat mieszkania tam? Czy nic nie można zrobić w tym wypadku?

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Prawdopodobnie była jakaś zmiana w kotłowni, przejście na zasilanie z ciepłowni albo wymiana sterownika lub inne ustawienie trybu pracy. Przy sterowaniu pogodowym kocioł czy węzeł cieplny powinien grzać bez przerwy z nie za wysoką temperaturą (zależną od temperatury zewnętrznej), tak że głowice termostatyczne na grzejnikach reagują bardzo słabo i nie zamykają przepływu. Jeżeli jakiś "mądry" nastawił stałą i wysoką temperaturę zasilania, albo za wysoką krzywą grzewczą to układ zaczyna taktować. Źródło grzeje bardzo mocno np. przez godzinę, po tym czasie głowice na większości grzejników w bloku zamykają przepływ i źródło się wyłącza. Grzejniki na przemian są rozgrzewane a potem stygną i tak kilkanaście razy na dobę.
    Trzeba to puścić na sterowaniu pogodowym i sensownej krzywej grzewczej, będzie też bardziej ekonomicznie. Zdaje się, że nawet jest prawny wymóg, że takie budynki powinny na sterowaniu pogodowym chodzić przy zasilaniu z ciepłowni, trzeba to przekazać administracji, zarówno o przyczynach (które dla mnie są oczywiste), jak i o obowiązku stosowania pogodówki. Natomiast w przypadku kotłów kondensacyjnych nie ma prawnego wymogu stosowania pogodówki, ale jeżeli administracja tego nie robi powinna być zlinczowana przez lokatorów, bo pogodówka daje istotne oszczędności.
    Niech wyślą fachowca, który skonfiguruje sterownik tak jak należy.
    Można im pokazać mojego posta, powinni zrozumieć, że wina jest po ich stronie.
    Przyczyną na 100% jest zbyt wysoka temperatura zasilania powodująca taktowanie instalacji, ale instalacja zachowuje się prawidłowo i wszystko z nią OK, to nie jest usterka, winny jest idiota, który nie umie ustawić sterownika węzła cieplnego lub kotła. Trzeba przejść na pogodówkę, a jeżeli już taka działa to należy radykalnie obniżyć ustawienia krzywej grzewczej, żeby nie powodowała przegrzewania pomieszczeń i zamykania większości głowic termostatycznych w budynku.

    Warunki techniczne budynków,
    par. 134 pkt. 7
    "7. Instalacje ogrzewcze zasilane z sieci ciepłowniczej powinny być sterowane urządzeniem do regulacji dopływu ciepła, działającym automatycznie, odpowiednio do zmian zewnętrznych warunków klimatycznych."
    Ostatnio edytowane przez SzymonKc ; 21-06-2021 o 22:29

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał barnum Zobacz post
    Nie orientuję się w ogóle w tego typu instalacjach, więc chciałem zapytać, czy ktoś spotkał się z czymś takim albo wie co może być problemem? Co można sprawdzić? Póki co kaloryfery nie pracują i jest spokój, więc mógłbym dokonać jakichś prac konserwacyjnych.
    Pozdrawiam
    Ja się męczę z dokładnie takim samym przypadkiem - Tobie udało się rozwiązać ten problem?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony