dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 77
  1. #1

    Domyślnie Czy budować dom

    Cześć. Bardzo bym prosił o poradę czy rozpoczynać budowę domu. Wszyscy mnie do tego namawiają a ja sam całe życie mieszkałem w bloku (mam 28 lat) i nie wiem czy podołam.
    -Pensja średnio 5k miesiecznie
    -działkę mam 1200m2 odziedziczona
    -ok 150 k na koncie
    Budowała była by systemem zleconym bo nie mam głowy do załatwiania wszystkiego samemu bo najzwyczajniej nie znam się kompletnie na budowlance. Pomozecie? Może lepiej mieszkanie kupić po sprzedaniu działki?

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Belemit Zobacz post
    Cześć. Bardzo bym prosił o poradę czy rozpoczynać budowę domu. Wszyscy mnie do tego namawiają a ja sam całe życie mieszkałem w bloku (mam 28 lat) i nie wiem czy podołam.
    -Pensja średnio 5k miesiecznie
    -działkę mam 1200m2 odziedziczona
    -ok 150 k na koncie
    Budowała była by systemem zleconym bo nie mam głowy do załatwiania wszystkiego samemu bo najzwyczajniej nie znam się kompletnie na budowlance. Pomozecie? Może lepiej mieszkanie kupić po sprzedaniu działki?
    Przy obecnych cenach licz około 500-600 tys za stan deweloperski , dom około 100-120m2.
    I to raczej ceny z tych "niskich" .

    Raczej polecam znaleźć jakiś nowo wybudowany dom i na taki się zdecydować , bo jak będziesz sam zlecał to i tak efekt końcowy będzie taki sam jak nie gorszy.
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  3. #3

    Domyślnie

    Za mało danych.
    Jakie miasto/rejon kraju?
    Ile warta działka?
    Jesteś sam czy jest rodzina? Jeśli jest partnerka to w planach dzieci?
    Jak duży miałby być dom?

    Ale najważniejsze: nie patrz co mówią, tylko sam sobie odpowiedz czy chcesz mieszkać w domu.


    Pozdrawiam

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał seawolf83 Zobacz post
    Za mało danych.
    Jakie miasto/rejon kraju?
    Ile warta działka?
    Jesteś sam czy jest rodzina? Jeśli jest partnerka to w planach dzieci?
    Jak duży miałby być dom?

    Ale najważniejsze: nie patrz co mówią, tylko sam sobie odpowiedz czy chcesz mieszkać w domu.


    Pozdrawiam
    Okolice Łodzi. 10 Minut autem na zakupy. Do Łodzi godzinka. 5 minut pieszo sklepik taki podręczny. Działka jest warta około 150k. Partnerka jest a dzieci też pewnie w końcu się pojawia. Jeśli chodzi o wielkość to pewnie coś około 120m2

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Przy obecnych cenach licz około 500-600 tys za stan deweloperski , dom około 100-120m2.
    I to raczej ceny z tych "niskich" .

    Raczej polecam znaleźć jakiś nowo wybudowany dom i na taki się zdecydować , bo jak będziesz sam zlecał to i tak efekt końcowy będzie taki sam jak nie gorszy.
    W sensie ze kupie coś lepszego niż sam wybuduje? Głównie mi chodzi o to że mam już działkę i szkoda mi jej sprzedawać. A trzymać taka duża żeby jeździć tam na weekend to bez sensu to już rodosa bym wolal

  6. #6

    Domyślnie

    Jeśli nie jesteś typem człowieka, który lubi szaleć na działce, w ogrodzie, prace okołodomowe itp, a miejsca potrzebujesz tyle co na weekendowego grilla to sobie daruj budowę. 300k z oszczędności i działki plus z 200k kredytu (przy takich zarobkach nie szedłbym w ratę wyższą niż ~1000zł) i możesz pomyśleć o jakimś bliźniaku od dewelopera w cenie ok. 400-420k, ale metraż będzie bliżej 80-90m2 niż 120m2.

    W ten weekend byłem u starego znajomego, który przez całe życie mieszkał w bloku. 2 lata temu kupił właśnie bliźniaka, mówi, że w życiu by się teraz nie cofnął do bloku. Może to pomoże z decyzją .
    Poza tym jesteś jeszcze młody, jak spodoba się życie w domku to za 10 lat zbudujesz docelowy, większy .

    Pozdrawiam

  7. #7

    Domyślnie

    Okolice Łodzi i godzina do Łodzi ?

    Zastanów się ile obecnie zajmuje Ci / partnerce dojazd do pracy i ile będzie zajmował z miejsca gdzie wybudujesz dom ...
    I czy jesteś skłonny poświęcic ten czas na dojazdy , tym bardziej że ten czas będzie się wydłużał (czym więcej nowych domów tym większy ruch i większe korki)

    Inna rzecz czy chcesz mieszkać w domu , zajmować się ogrodem , działką , naprawami i itd ...

    Znam wielu którzy mają sporą kasę a mieszkają w bloku . W bloku też można mieć duże mieszkanie (ponad 100m2) a plus taki że wszędzie blisko i rewelacyjna infrastruktura ...

    Mieszkanie w domu ma swoje plusy i minusy , więc musisz sam pomysleć.

    Na dom 120m2 w systemie zleconym licz około 500-600 zł tys za stan deweloperski

    Budowa domu musi być świadoma ...
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 21-06-2021 o 08:43
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Belemit Zobacz post
    W sensie ze kupie coś lepszego niż sam wybuduje? Głównie mi chodzi o to że mam już działkę i szkoda mi jej sprzedawać. A trzymać taka duża żeby jeździć tam na weekend to bez sensu to już rodosa bym wolal
    Prawda jest taka że jak samemu nie kontrolujesz budowy (czyli nie jesteś codziennie na budowie albo chociaż kilka razy w tygodniu) i nie patrzysz jak budują i nie kontrolujesz to jest niemalże pewność że dom jaki zostanie wybudowany będzie taki jak dom wybudowany przez dewelopera a nawet gorszy (bo deweloper ma doświadczenie i musi dać gwarancję).

    Sami budowaliśmy (mielismy wykonawce , podwykonawców , sam załatwiałem materiał , sam zajmowałem się logistyką) , ale codziennie byliśmy na budowie i to nas uratowało przez wieloma błędami i fuszerkami.

    Jak chcesz mieć dobrze wybudowany dom z minimalną iloscia błędów (bo wiadomo wszystkiego się nie dopilnuje) to będziesz musiał prawie codziniennie być na budowie i poświecić mnóstwo czasu na "dokształcanie" się aby nie dać się budowlańcom i ich "pomysłom" ..
    A zobaczysz i usłyszysz , panie tak się nie robi , tak zawsze robią , będzie dobrze , pan się nie zna i itd
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.453
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Belemit Zobacz post
    W sensie ze kupie coś lepszego niż sam wybuduje? Głównie mi chodzi o to że mam już działkę i szkoda mi jej sprzedawać. A trzymać taka duża żeby jeździć tam na weekend to bez sensu to już rodosa bym wolal
    To wcale nie jest taki zły pomysł, jeździć tam na weekend. Zorientujesz się, czy jak uciążliwe jest takie jeżdżenie.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Okolice Łodzi i godzina do Łodzi ?


    Zastanów się ile obecnie zajmuje Ci / partnerce dojazd do pracy i ile będzie zajmował z miejsca gdzie wybudujesz dom ...

    Inna rzecz czy chcesz mieszkać w domu , zajmować się ogrodem , działką , naprawami i itd ...

    Znam wielu którzy mają sporą kasę a mieszkają w bloku . W bloku też można mieć duże mieszkanie (ponad 100m2) a plus taki że wszędzie blisko i rewelacyjna infrastruktura ...

    Mieszkanie w domu ma swoje plusy i minusy , więc musisz sam pomysleć.

    Na dom 120m2 w systemie zleconym licz około 500-600 zł tys za stan deweloperski

    Budowa domu musi być świadoma ...
    Tak pomyliłem się. Autem do centrum Łodzi 21km czyli jakieś 35minut. Głównie mi chodzi o działkę tj. żebym później nie żałował że działeczkę 1200m2 sprzedałem w miarę dobrej lokalizacji a mógłbym się budować i mieć większa powierzchnię niż teraz w wynajmowanych niecałych 40metrach

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    To wcale nie jest taki zły pomysł, jeździć tam na weekend. Zorientujesz się, czy jak uciążliwe jest takie jeżdżenie.
    Tak, tylko że jak nie będę się budował to działka idzie na sprzedaż żeby dolozyc do mieszkania. Tak bym miał około 270k wkładu własnego do mieszkania

  12. #12

    Domyślnie

    Czy budować ?

    Sam musisz sobie na to pytanie odpowiedzieć.

    Musisz jednak wiedzieć że dom poza miastem to dodatkowy czas na dojazd , w większości brak albo dużo gorsza infrastruktura niż w mieście .
    Większość "atrakcji" jest w mieście więc trzeba będzie dojeżdzać .

    Osobiście jeśli dom ma być zwykłym mieszkaniem tyle że położonym w miejscu z kiepską infrastruturą i długim dojazdem do miasta to uważam że nie ma sensu , bo dla takich osób sa mieszkania w miescie. Wszędzie blisko , można funkcjonować bez samochodu , nic nas nie interesuje (odśnieżanie , stan budynku , remonty i itd). Jeśli jednak zależy Wam na ogrodzie i chcecie spędzać tam sporo czasu i zajmować się ogrodem i zamiast atrakcji miasta wolicie obcować z naturą to dom to super wybór.

    My się wynieśliśmy w bloku wiele lat temu , ale dla nas ogród jest bardzo ważny i to właśni cheć posiadania oggrodu była najważniejsza , tak ważna że sprzedaliśmy poprzedni dom aby wybudować nowy na działce 3x wiekszej niż poprzednia

    Ale jak pisałem. Jak nie chcecie zajmowac się budową , kontrolą i jeździć nonstop i kontrolować poczytania fachowców to nie liczcie że Wasz dom będzie jakiś "lepszy" od tych deweloperskich lub budowanych na sprzedaż. Boję się że może być nawet gorszy , z dużo większą illością fuszerek , mostków termicznych.
    Może być później "skarbonką" w którą trzeba będzie nonstop inwestować.

    Dlatego w takim przypadku sugeruję zakup domu nowego od dewelopera albo innego gotowca. Może się okazać że będzie w lepszym miejscu a jakość będzie taka sama jakbyście sami budowali (bez nadzoru) albo i lepsza ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Belemit Zobacz post
    Tak, tylko że jak nie będę się budował to działka idzie na sprzedaż żeby dolozyc do mieszkania. Tak bym miał około 270k wkładu własnego do mieszkania
    Tylko pamiętaj że mieszkanie jest Twoje ale to tylko tak na niby jest Twoje bo całe życie płacisz czynsz, pytasz się innych o zgodę co możesz zrobić w swoim mieszkaniu i niejednokrotnie potyczki z sąsiadami zza ściany. nawet gdy masz dzisiaj spoko sąsiadów to jutro mogą być inni bo w blokach rotacja ludzi jest dość spora.
    Swój domek to swój, robisz co chcesz i nikt nie będzie wymuszał na tobie rzeczy na które nie masz w tym w czasie ochoty albo czasu aby poświecić na to.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Mieszkanie kupione od dewelopera i czynsz ?
    Fundusz remontowy co najwyżej.
    Dlaczego dla Ciebie mieszkanie=blok ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Jesli masz działkę 1200m2
    150k
    To niema się co zastanawiać
    Tylko że praca zlecona bez nadzoru własnego to głupi pomysł musisz roboli nadzorować , musisz lekcję odrobić.. Nie które rzeczy warto zrobić samemu prosta robota a wiele zaoszczędzisz.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Swój domek to swój, robisz co chcesz i nikt nie będzie wymuszał na tobie rzeczy na które nie masz w tym w czasie ochoty albo czasu aby poświecić na to.
    W domku jak w mieszkaniu. Zależy jakich ma się sąsiadów , albo jak blisko są ci sąsiedzi ...

    Mieszkałem poprzednio na osiedlu domków. Wszystkie działki po 1000 m2. Mieszkało się świetnie , bo sąsiedzi normlanie i nikt nie hałasował i patrzył na innych.
    Wprowadzili się "nowi" to zaczęły się weekendowe imprezy w ogrodzie do samego rana. Hałas taki że całe osiedle nie mogło spać , bo się "jedni bawili" na swojej "wielkiej" 1000m2 działce ..
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Mieszkanie kupione od dewelopera i czynsz ?
    Fundusz remontowy co najwyżej.
    Dlaczego dla Ciebie mieszkanie=blok ?
    Prezesa, sekretarkę jego i księgową spółdzielni to kto będzie utrzymywał i za czyje pieniążki.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Prezesa, sekretarkę jego i księgową spółdzielni to kto będzie utrzymywał i za czyje pieniążki.
    Jakiej spółdzielni ????

    Nowe mieszkania to są wspólnoty ...

    Domy budowane przez dewelopera niczym nie różnia się w późniejszym użytkowaniu od domów samodzielnie budowanych ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    W domku jak w mieszkaniu. Zależy jakich ma się sąsiadów , albo jak blisko są ci sąsiedzi ...

    Mieszkałem poprzednio na osiedlu domków. Wszystkie działki po 1000 m2. Mieszkało się świetnie , bo sąsiedzi normlanie i nikt nie hałasował i patrzył na innych.
    Wprowadzili się "nowi" to zaczęły się weekendowe imprezy w ogrodzie do samego rana. Hałas taki że całe osiedle nie mogło spać , bo się "jedni bawili" na swojej "wielkiej" 1000m2 działce ..
    Tylko że w bloku jest częstsza rotacja ludzi aniżeli w domkach jednorodzinnych. Tu i tu można natrafić na oszołomów.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Jakiej spółdzielni ????

    Nowe mieszkania to są wspólnoty ...

    Domy budowane przez dewelopera niczym nie różnia się w późniejszym użytkowaniu od domów samodzielnie budowanych ...
    Oczywiście wspólnoty (to taka [pozostałość po minionym okresie, ale chyba jeszcze gdzieś spółdzielnie funkcjonują) ale to to samo co spółdzielnia tylko w innym papierku
    Oczywiście że dom czy go wybuduje deweloper czy indywidualnie właściciel po zakończeniu budowy niczym się nie rożni
    Różnica jest znaczna w cenie no i w użytych materiałach, sądzisz że deweloperowi zaleczy na dobrej jakości?

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony