dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1

    Domyślnie Przyłącz gazu do budynku

    Witam Nie wiem czy pisze w odpowiednim dziale ale...”Problem”jest tego typu- muszę na zewnętrznej scianie budynku zamontować przyłącze gaz PE-STAL („hokejKa”)standardowe rozwiazanie.Wiadomo fundamenty są obłożone XPS+folia kubelkowa.Pytanie jest czy mogę rozciąć folie kubelkowa i wyrzeźbić w styrodurze na rure gazowa aby moc się z nią przybliżyć do ściany?Jezeli tak to potem wkleić na wierzch pasek styroduru i ewentualnie uzupełnić szczeliny pianka montażowa i na wierzch przymocować szerszy pas folii kubełkowej?Dzieki za wszelkie sugestie

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Możesz spokojnie tak zrobić - tym bardziej, że folia kubełkowa jest tam potrzebna tylko po to aby zabezpieczyć izolację przed uszkodzeniem mechanicznym.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuje City)

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    @Reku1

    Chcesz samodzielnie wykonać przyłącze gazowe?
    Rozumiem, że ponad fundamentem fajkę poprowadzisz w warstwie ocieplenia ściany i dalej do budynku?
    Ostatnio edytowane przez Greengaz ; 21-06-2021 o 15:28

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Greengaz Zobacz post
    @Reku1

    Chcesz samodzielnie wykonać przyłącze gazowe?
    Rozumiem, że ponad fundamentem fajkę poprowadzisz w warstwie ocieplenia ściany i dalej do budynku?
    No oczywiście,że sam,niby dlaczego nie?)Tak,w warstwie ocieplenia,na końcu fajki zawór gazowy który będzie w skrzynce na budynku,dalej śrubunek i rura stalowa przez ścianę w rurze osłonowej+uszczelnienie.Standardowe rozwiązanie
    Ostatnio edytowane przez Reku1 ; 21-06-2021 o 22:46

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że do wykonania instalacji gazowej zewnętrznej i wewnętrznej wymagane są uprawnienia, a instalacja wykonana zgodnie z projektem.
    Jeśli je masz a instalacja poprowadzona zgodnie z .projektem to OK.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Greengaz Zobacz post
    Wydaje mi się, że do wykonania instalacji gazowej zewnętrznej i wewnętrznej wymagane są uprawnienia, a instalacja wykonana zgodnie z projektem.
    Jeśli je masz a instalacja poprowadzona zgodnie z .projektem to OK.
    Tak się składa ze masz uprawnienia)a nawet gdyby „nie masz” to masz dziesiątki kolegów hydraulików którzy mogliby firmować moje wykonanie)

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    Nie rozumiem.
    Dlaczego mając dziesiątki kolegów hydraulików z uprawnieniami gazowymi, na FM pytasz o szczegóły instalacji, a nie zadasz tego pytania koledze, który ma firmować wykonaną przez Cebie instalację?
    Dlaczego mając dziesiątki kolegów hydraulików z uprawnieniami gazowymi nie poprosisz któregoś o wykonanie tej instalacji gratis? To godzina roboty /flaszka/ jeśli wykonasz wykop.

    Zanim przystąpisz do roboty najpierw popytaj który z dziesiątek kolegów hydraulików z uprawnieniami gazowymi zgodzi się podpisać protokoły powykonawcze instalacji nie widzianej na oczy lub instalacji zasypanej i zaklajstrowanej w warstwie ocieplenia.

  9. #9

    Domyślnie

    Nie chodzi mi o szczegóły dotyczące samej instalacji gazowej bo ta wiem jak mam wykonać.Zakladajac ten wątek bardziej chodziło mi o ingerencje w ocieplenie fundamentów.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    U mnie jest dn 40 żółta, a po elewacji i wewnątrz 3/4"czarna, spawana z elementami giętymi.
    Jak wytniesz rowek to pianka, delikatna obróbka, pas foli, aby conajmniej 4 kubełki z prawej i lewej strony zaszły na przecięcie i przysyp.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał Reku1 Zobacz post
    Nie chodzi mi o szczegóły dotyczące samej instalacji gazowej bo ta wiem jak mam wykonać.Zakladajac ten wątek bardziej chodziło mi o ingerencje w ocieplenie fundamentów.
    Jasne.
    Twój dom, Twoja rodzina, Wasze zdrowie i życie, Twoje ubezpieczenie.
    Korzystaj z cennych uwag jak inni mają wykonaną instalację gazową. Ta wiedza o średnicach, kolorach i gięciu jest bezcenna.
    Powodzenia i ... pozdrowienia dla kolegi z uprawnieniami gazowymi.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Widzę, że w twojej opinii jest sarkazm - nie wiem o co Ci chodzi - instalację wykonywała firma pracownicza PGNiG z Tarnowa - uważasz , że zrobili coś źle?
    Skoro odebrali instalację, zrobili jej projekt, sprawdzili i dopuścili do użytkowania, a od 10 lat przechodzi coroczne kontrole jest coś źle?
    Wątpię aby było coś co może wpłynąć na bezpieczeństwo jej użytkowania prócz użytkownika, zapewne masz jakieś doświadczenie w tym temacie i zapewne coś tam skrytykujesz że Twojej jest naj , że wg Ciebie coś jest nie tak - ale pamiętaj, że nie każdy jest wykładnią i nie tylko jego słowo jest najważniejsze i zasadne.

    Prowokujesz odpowiedz - więc doradź coś co może uchronić autora od "błędu" który uważasz, że popełniono - przecież i tak nie musi, a jedynie może się do niego dostosować.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Greengaz Zobacz post
    Jasne.
    Twój dom, Twoja rodzina, Wasze zdrowie i życie, Twoje ubezpieczenie.
    Korzystaj z cennych uwag jak inni mają wykonaną instalację gazową. Ta wiedza o średnicach, kolorach i gięciu jest bezcenna.
    Powodzenia i ... pozdrowienia dla kolegi z uprawnieniami gazowymi.
    Nie wiem dlaczego się na mnie uwziales.Tak jak już wspomniałem mam uprawnienia gazowe i akurat w tym temacie nie muszę liczyć na kolegów.Nie ma potrzeby żadnego gięcia rur.Nalezy tylko zgrzać elektrooporowo gotowy element czyli „hokejke” z rura gazowa PE,poskrecac pozostałe elementy w skrzynce gazowej w granicy posesji i w skrzynce na budynku,wykonać probe ciśnienia-tyle
    Ostatnio edytowane przez Reku1 ; 23-06-2021 o 08:15

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    @CityMatic
    Mój post jest wyraźnie adresowany.

    Tobie, jako NAJLEPSZYM DORADCY NA TYM FORUM!!! mogę się dziwić, że nie protestujesz gdy inwestor deklaruje samodzielne wykonanie instalacji gazowej nie posiadając do tego stosownych uprawnień.
    Tak się składa, że instalacja gazowa rządzi się innymi prawami niż wykonanie warstwy ocieplenia, montaż okien czy malowanie ścian, a cmentarze w części zapełnione są majsterkowiczami gazowymi, którzy wiedzieli.
    Nic też nie mam do Twojej instalacji gazowej, na 100% została wykonanej profesjonalnie przez firmę posiadającą stosowne uprawnienia. Możesz spać spokojnie.

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    @Reku1
    Sam napisałeś -
    Cytat Napisał Reku1 Zobacz post
    Tak się składa ze masz uprawnienia)a nawet gdyby „nie masz” to masz dziesiątki kolegów hydraulików którzy mogliby firmować moje wykonanie)

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Ale ja nie wnikam w to co forumowicze będę działać i na jakich zasadach - jeśli robią coś źle - piszę , protestuję, doradzam jeśli posłuchają - wg mnie dobrze - jeśli nie niech maja pretensje do siebie.
    Tu kolega pytał o cos innego - skoro wiem jak to wykonują fachowcy, jak to wykonali u mnie , jak to wykonują u innych gdy jest folia kubełkowa , siatka i tynk to ta wiedzę przekazuję.
    A, że wykonuje instalację gazową samodzielnie - widocznie się zna i ma do tego wymagane doświadczenie i uprawnienia. Ja też wykonuję bardzo wiele rzeczy wg posiadanych uprawnień jednak zawsze staram się, aby ktoś z posiadanymi uprawnieniami dokonał kontroli mojej pracy szczególnie gdy są to prace wyjątkowo odpowiedzialne albo obarczone protokołami czy kartami konserwacji.
    Ostatnio kontrolował mnie pracownik o ok 25 lat młodszy ode mnie, wykazał się taką wiedzą, że byłem pełen podziwu - już wątpiłem , że mogą kogoś tak dobrze nauczyć, ale kończył wg mnie dobra szkołę AGH w Krakowie, dodatkowo miał kształconego ojca i dziadka, a to niestety jak ktoś chce przekazuje się z pokolenia na pokolenie.
    Pozdrawiam
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  17. #17

    Domyślnie

    @CitiMatic

    kiedy widzisz, że pijany chce siadać za kierownicę - to zabierasz mu kluczyki i czekasz na przybycie policji.
    jest duże prawdopodobieństwo bo mógłby komuś zrobić krzywdę.

    kiedy widzisz, że człowiek bez uprawnień i bez znajomości i zrozumienia tematu chce wykonać instalację gazową - to powinieneś go powstrzymać i nakierować na właściwe tory rozumowania.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    A w którym miejscu dał mi powód bym tak pomyślał?
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  19. #19

    Domyślnie

    Reku1 wyedytował posty,
    w wersji oryginalnej nie miał on uprawnień, miał za to kolegów, którzy mu mieli podpisać inwentaryzację powykonawczą.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał key1 Zobacz post
    Reku1 wyedytował posty,
    w wersji oryginalnej nie miał on uprawnień, miał za to kolegów, którzy mu mieli podpisać inwentaryzację powykonawczą.
    No to trochę "słabo" i masz rację należy to potępiać i temu przeciwdziałać.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony