dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Ocena projektu dom z poddaszem

    Co sądzicie o tym projekcie?

    https://www.extradom.pl/projekt-domu...BoCzkUQAvD_BwE

    strony świata
    https://ibb.co/wYfzsQJ


    Z tym, że:
    na parterze
    - architekt, tak przynajmniej mówi, będzie rysował projekt od zera na bazie tego więc nie ma problemu zmian
    - Wjazd do działki mam prostopadle do ściany lewej(kotłownia) i tutaj byłaby wiata 2 stanowiskowa przylepiona do ściany, wjazd pod wiatę widziałbym nie od wejścia ale do ściany prawej. Jak to będzie wyglądać w praktyce?
    - likwiduję okno na łóżkiem w małym pokoju i pod schodami
    - likwiduję wejście z zewnątrz do kotłowni
    - łazienkę poszerzam kosztem kotłowni aby weszła wanna z prysznicem i szybą
    - robię schody w salonie nad TV poszerzając salon zamiast klatki schodowej
    - poszerzam sypialnię kosztem zlikwidowanej klatki schodowej
    czyli wejście do sypialni i parter wyglądałby tak
    https://www.archon.pl/projekty-domow...m8721f6e69aa75
    Czy wejście do sypialni pod skosem stanowi jakiś problem wykonawczy i w użytkowaniu?
    - Komina w salonie nie będzie.

    na poddaszu
    - robię 2 duże pokoje z garderobą pod skosem
    - likwiduje wszystkie okna dachowe
    - Balkon do likwidacji

    Ogólnie jak widzicie te zmiany w planie a szczególnie schody w salonie, 2 pokoje na górze. W takich pokojach już jakoś można się normalnie rozgościć. Sypialnia na dole na starość. Czy można jeszcze coś brać pod uwagę / zmienić aby budowa była możliwie jak najtańsza.

    Jeszcze zastanawiam się, czy przy takich niewielkich wymaganiach co do domu taniej byłoby wybudować parterówkę z poddaszem nieużytkowym. Powierzchnia zabudowy większa, no i mówi się, że dom o zwartej bryle z poddaszem użytkowym jest o wiele łatwiej ogrzać.
    Parterówka z 3 sypialniami, jedną łazienką. Tylko w takim przypadku wiata musiała by być już wolnostojąca

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    parterówka o niebo wygodniejsza niż schody

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Jak masz miejsce na działce to buduj parterówkę. Wygoda użytkowania bez porównania, nie kombinujesz ze schodami, skosami itp.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  4. #4

    Domyślnie

    Nie przeglądałem projektów parterówek bo nie brałem ich jak dotąd pod uwagę. Z tym, że:
    - Jednak parterówka to o wiele większa powierzchnia zabudowy a więc koszt większy?
    - w parterówce pokoje dzieci po ok 10m2 więc to jedynie sypialnia, miejsca nie za wiele w porównaniu do dwóch pokojów na poddaszu jakie udałoby się zrobić w tym domu. Wyjdzie pewnie ok 20m2 plus garderoba po podłodze jeśli nie będzie WC na poddaszu nad czym jeszcze się zastanawiam
    - Koszt ogrzewanie parterówki pewnie też większy
    - Jeśli parterówka z poddaszem nieużytkowym to jedynie dach kopertowy, bo dwuspadowy wygląda tragicznie. Kopertówka to znów największy koszt.
    - Lokalizacja to południe kraju okolice Nowego Sącz, góry, opady śniegu o wiele większe od choćby nawet Krakowa i reszty kraju - tutaj był przewidziany dach 45st
    - Wiata na samochody musiałaby być wolnostojąca - rozwiązanie przy budynku o wiele wygodniejsze i praktyczniejsze.
    - Trzeba się też liczyć z tym, że w moim terenie fundamenty ze względu na poziom przemarzania są projektowane na 1,2m więc w to też kasa wchodzi.

    Ogólnie parterówki w naszej okolicy są w mniejszości.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał stachujones Zobacz post
    - Jednak parterówka to o wiele większa powierzchnia zabudowy a więc koszt większy?
    Koszt fundamentów i dachu na pewno jest większy. Pytanie czy planujesz jakieś prace samodzielnie bo te w parterówce są łatwiejsze do wykonania. Ściany ocieplisz z drabiny, instalacje są dużo prostsze i przez to tańsze, nie potrzebujesz schodów. Ogólnie w domu ok 100-120m2 cenowo wychodzi podobnie

    Cytat Napisał stachujones Zobacz post
    - w parterówce pokoje dzieci po ok 10m2 więc to jedynie sypialnia, miejsca nie za wiele w porównaniu do dwóch pokojów na poddaszu jakie udałoby się zrobić w tym domu. Wyjdzie pewnie ok 20m2 plus garderoba po podłodze jeśli nie będzie WC na poddaszu nad czym jeszcze się zastanawiam
    Pokoje bez skosów są o wiele bardziej ustawne więc nie ma co porównywać. U mnie syn ma pokój 14m2, nie wiem po co byłby mu większy potrzebny.
    Serio, nie planujesz wc na pietrze? Z każdym siku masz zamiar dymać po niewygodnych schodach na dół (bo te co planujesz wygodne nie będą)? Tak ogólnie, to jedna łazienka z WC na 4 osoby to zdecydowanie za mało.

    Cytat Napisał stachujones Zobacz post
    - Koszt ogrzewanie parterówki pewnie też większy
    Nawet jeśli to nie jakoś znacząco. Chyba że 100-200 zł na sezon robi różnice.

    Cytat Napisał stachujones Zobacz post
    Ogólnie parterówki w naszej okolicy są w mniejszości.
    Jak chyba wszędzie. Każdy chce poddasze, bo przecież "metry się marnują".
    Zerknij jeszcze tu: https://forum.muratordom.pl/showthre...taka-refleksja
    Ostatnio edytowane przez Nurek_ ; 22-06-2021 o 11:18
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał stachujones Zobacz post
    Nie przeglądałem projektów parterówek bo nie brałem ich jak dotąd pod uwagę. Z tym, że:
    - Jednak parterówka to o wiele większa powierzchnia zabudowy a więc koszt większy?
    - w parterówce pokoje dzieci po ok 10m2 więc to jedynie sypialnia, miejsca nie za wiele w porównaniu do dwóch pokojów na poddaszu jakie udałoby się zrobić w tym domu. Wyjdzie pewnie ok 20m2 plus garderoba po podłodze jeśli nie będzie WC na poddaszu nad czym jeszcze się zastanawiam
    - Koszt ogrzewanie parterówki pewnie też większy
    - Jeśli parterówka z poddaszem nieużytkowym to jedynie dach kopertowy, bo dwuspadowy wygląda tragicznie. Kopertówka to znów największy koszt.
    - Lokalizacja to południe kraju okolice Nowego Sącz, góry, opady śniegu o wiele większe od choćby nawet Krakowa i reszty kraju - tutaj był przewidziany dach 45st
    - Wiata na samochody musiałaby być wolnostojąca - rozwiązanie przy budynku o wiele wygodniejsze i praktyczniejsze.
    - Trzeba się też liczyć z tym, że w moim terenie fundamenty ze względu na poziom przemarzania są projektowane na 1,2m więc w to też kasa wchodzi.

    Ogólnie parterówki w naszej okolicy są w mniejszości.
    Większy koszt, bo powierzchnia zabudowy większa? Niekoniecznie.
    Koszt nabija tak naprawdę dach, ale redukuje strop - ten u mnie wyniósłby ok. 30 tysięcy, gdybym chciał monolit. Bez stropu jest o 25 tysiecy taniej, a na pewno dach nie jest droższy u mnie o taką kwotę z powodu parterówki.

    Koszt ogrzewania parterówki - tzn. koszt wykonania instalacji czy potem użytkowania? Moim zdaniem ani jedno ani drugie, a na pewno łatwiej się kładzie wszelkie instalacje.

    Dwuspadowy dach ma tę zaletę, ze można na strychu urządzić schowki - tego ZAWSZE w domach brakuje. U mnie koszt 42 m2 strychu wyniósł ok. 2500 zł - najtańsze metry powierzchni jakie można sobie wyobrazić

    Jak chcesz dach 45st, to już w ogóle lepiej dwuspadowy, no ale de gustibus ....

    Piszesz o wygodzie i praktyczności, to tym bardziej weź pod uwagę parterówkę. Naprawdę lubisz latać po schodach?

    WC nie ma być na poddaszu, a mają być pokoje? Tam wręcz łazienka powinna być z przynamniej prysznicem! Fatalny pomysł masz!

    Czemu 10 m2 dla dziecka? Jakieś ograniczenia stawiane przez działkę?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Wszystko ma swoje plusy i minusy, tak samo jak dom parterowy, a z użytkowym poddaszem.
    Również jakiś czas temu stałem przed tym dylematem, ale... odwiedziłem dom parterowy oraz z poddaszem użytkowym i dużo bardziej spodobała mi się opcja 2 (dom z poddaszem), są wyraźnie oddzielone strefy (tak wiem, w parterówce też się da), do tego dużo też zależy od działki, bo jak nie masz jakiejś pięknej działki na wzgórzu to dom parterowy będzie wyglądał średnio, ale to akurat moje spojrzenie na ten temat.

    Co do kosztów pewnie wyjdzie podobnie, chociaż przy obecnych cenach stali, betonu to chyba raczej z poddaszem będzie ciut tańszy. Jak chodzi o strop to wiązary wcale nie są tanie, teraz pewnie jeszcze droższe przez wzrost cen drzewa, a znów robić betonowy strop przy domu parterowym o tak dużej rozpiętości (14,5x9,5m) to tylko wejdzie masę stali i betonu, a jedno i drugie również teraz poszło z górę.

    Proponuje żebyś sobie odwiedził u kogoś dom parterowy , a potem z poddaszem i sam dokonał wyboru.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    buduj parterówke z dachem płaskim , same plusy no i tańszy, z płyt kanałowych masz w jeden dzień ułożony cały dach

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    buduj parterówke z dachem płaskim , same plusy no i tańszy, z płyt kanałowych masz w jeden dzień ułożony cały dach
    O moim domie myślisz ?
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaRa Zobacz post
    O moim domie myślisz ?
    odpowiadam wątkotwórcy. czemu pytasz o swój dom ?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony