dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    PioterPan

    Zarejestrowany
    Jul 2018
    Skąd
    Krzemienica
    Kod pocztowy
    37-127
    Posty
    2

    Domyślnie Zabudowa poddasza - rozterki i dylematy

    Cześć to prawdopodobnie mój pierwszy post tutaj, ale nowy nie jestem - forum Muratora przeglądam na bieżąco, jestem tak bardziej na odsłuchu. Tym razem nie znalazłem odpowiedzi na moje rozterki i zakładam nowy temat. Bardzo proszę o poradę bo sprawa pilna i sporo decyzji do podjęcia
    Tak jak w temacie, obecnie zabieram się do zabudowy poddasza i mam kilka problemów.
    Dane ogólne: dom z dachem dwuspadowym, pokrycie blachą modułowa, na krokwiach membrana wysokoparoprzepuszlana (marki nie pamiętam ale to był jakiś Mercedes wśród membran). Krokwie 18*8cm podparte na płatwiach, dodatkowo krokwie spięte parą "jętek" 16*6cm, jętki zaś podwieszone do płatwi w 1/3 i 2/3 rozpiętości. A teraz przechodzę do problemów

    1. Izolację planowałem wykonać z wełny mineralnej 0,033 lub 0,032 W/mK 15cm +15cm z Knaufa. Przy takim układzie pozostaje szczelina miedzy membraną a zewnętrzną powierzchnią wełny ok 2 - 3cm. Niestety szczelina ta nie będzie wentylowana, ze względu na dokładnie dopasowane i wklejone kliny styropianowe nad murłatą.
    Czy pozostawienie takiej szczeliny bez wentylacji będzie błędem? Czy będzie powodować problem z odprowadzeniem wilgoci z wełny poza membranę? Zastanawiam się też, czy włożenie miedzy krokwie grubszej warstwy wełny np 18cm i pozbycie się szczeliny nie byłoby najlepszym wyjściem z sytuacji. Co myślicie?
    Poniżej schemat i opis: 1. dopasowany do membrany klin z styropianu 0,031; 2. krokiew 18*8cm; 3. murłata 18x18; 4. dolna warstwa wełny 15cm; 5. wełna miedzy krokwiami 15cm; 6. membrana dachowa; 7. elewacja; 8. bloczek gazobetonowy.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pytanie1.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	34,1 KB
ID:	457303

    2. Kolejny problem to zakończenie ścian działowych (z ceramiki). Ściany zostały podciągnięte pod dolną krawędź krokwi i miejscu gdzie działowka jest w osi krokwi mam tylko ok 3cm przestrzeni do izolacji. Zdecydowałem, że trzeba będzie odciąć górę ściany żeby uzyskać przynajmniej te 8-10cm przestrzeni na izolacje. Z racji tego, że wiążę się to z sporym bałaganem i nakładem pracy to pytam Was czy ma to sens? Czy może lepiej zostawić jak jest, a w szczelinę 3cm na szerokość ścianki wcisnąć pasek XPS i zapianować?

    3. Z racji tego, że ściany działowe czasami pokrywają się z krokwiami pojawił się problem z wykonaniem rusztu g-k. Zdarza się, że w polu skrajnym pierwsza krokiew do której można przymocować wieszaki do CD jest odsunięta od lica ściany działowej o ok 70-80 cm. Jak w takim przypadku zamocować koniec CD? Obawiam się, że samo wsunięcie w UD pewnie nie będzie wystarczające. Jest na to jakiś sprawdzony sposób?

  2. #2

    Domyślnie

    Odniosę się do warstw i wentylowania połaci dachu.
    Dziś kontaktowałem się z działem technicznym marki Doerken***. Interesuje się membraną Delta MAXX Plus. Według ich eksperta, deskowany dach przykrywam właśnie tą membraną i dalej kryję dachówką ceramiczną. Według owego eksperta izolacje poddasza robię przylegle do deski - nie zostawiam pustki na wentylacje połaci, tych desek. Normalnie układam wełnę lub nakładam pianę prosto na deskę. Prócz rozmowy telefonicznej mam to nawet na piśmie...

    ***Doerken Delta Maxx Plus - to ponoć merc wśród membran. Dekarz i skład z materiałami przekonują mnie do tego produktu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony