dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar JaninaJot
    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    71-178
    Posty
    66

    Domyślnie Przetwornica zamiast agregatu

    Zaczynam budowę i potrzebne mi tymczasowe źródło zasilania podstawowych urządzeń - jakaś piła, szlifierka, betoniarka (coś koło 700W), ładowarka do baterii. Niestety mój stary W124 nie ma za dużo miejsca, żebym mógł wrzucić agregat - te kompaktowe są lekko za drogie jak na moje aktualne potrzeby. I tutaj pojawia się pytanie: czy ktoś stosował zamiast agregatu przetwornicę napięcia 12/230?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Pewnie próbowali i pewnie słabo wyszło, bo powszechnej informacji na temat brak.
    Diabeł tkwi w szczegółach...
    Poczytaj o kosie do trawy na baterie.
    Chociaż...
    Jakby tak autko na baterie na betoniarkę przerobić - to by zadziałało!


    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    domino34

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zalesie Górne
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    372

    Domyślnie

    Cytat Napisał JaninaJot Zobacz post
    Niestety mój stary W124 nie ma za dużo miejsca, żebym mógł wrzucić agregat - te kompaktowe są lekko za drogie jak na moje aktualne potrzeby. I tutaj pojawia się pytanie: czy ktoś stosował zamiast agregatu przetwornicę napięcia 12/230?
    Nikt nie stosuje, bo to nie ma sensu
    - za mało energii w akumulatorze
    - przetwornica nie ma 100% sprawności, a raczej 75% - 80%
    - jak Twój W124 jest za mały na zwykły kompaktowy agregat, bo raczej będzie też za mały na baterie akumulatorów potrzebnych do rozsądnej pracy
    - ten pomysł i tak wyjdzie drożej niż zwykły agregat i parę litrów paliwa, jak wypożyczysz to już w ogóle. Przetwornica, która się do czegokolwiek nadaje też będzie pod tysiaka kosztować.

    Na prawdę takiego agregatu nie załadujesz do swojego merca??:
    https://allegro.pl/oferta/agregat-pr...waAmpDEALw_wcB

    Przecież przeciętny budujący się Polak by go do Tico zapakował
    Ostatnio edytowane przez domino34 ; 25-06-2021 o 09:32

  4. #4

    Domyślnie

    był tu ktoś na forum, co z powodzeniem stosował przetwornicę i opisał wszystkie swoje doświadczenia, poszukaj dokładniej

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Dać się da bo niby dlaczego nie zwłaszcza jak do bagażnika załadujesz solidną baterię aku. Pobór prądu z aku przy takim obciążeniu to ponad 100A, jeśli masz taki o pojemność 150Ah to da się popracować na nim tak ok. 1,5h przynajmniej teoretycznie.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Bez przesady z tymi rozmiarami agregatu. U siebie używałem agregat pramac 3000W bez AVR, który z powodzeniem pędził duża szlifierkę. Oczywiście nie wszystkie urządzenia na raz, ale za 900zl używany w dobrym stanie wystarczył.
    Mieścił się w bagażniku sedana.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar JaninaJot
    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    71-178
    Posty
    66

    Domyślnie

    Gdybym miał wozić tylko agregat, to bym znalazł miejsce i na taki 10kW. Niestety póki co cały warsztat potrzebny mi na miejscu, muszę wozić w samochodzie. Chwilowo jadę na bateriach i ręcznych narzędziach, będę później potrzebował betoniarkę odpalić.
    Rozważam różne opcje. Zgodzić się natomiast muszę, że kosztowo wychodzi praktycznie to samo.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Po co Tobie agregat 10kW. Wystarczy 1,5kW ok. 50x50x60 cm.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar JaninaJot
    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    71-178
    Posty
    66

    Domyślnie

    Ale ja nie potrzebuję takiego dużego. Chodziło o ilość miejsca w samochodzie, w którym chwilowo mam bagażnik zawalony po brzegi. Mniejsza o to. Dobry akumulator i przetwornica to koszt taniego agregatu średniej wielkości. Możliwości wykorzystania dużo mniejsze, ale całość o wiele poręczniejsza, lżejsza i zajmuje mniej miejsca. Jak wspomniałem - rozważam opcje. Może prąd uda się ogarnąć szybko i problemu się rozwiąże sam.
    A swoją drogą, to sedan na budowę, to słaba opcja. Szczególnie taki, w którym nie można złożyć siedzeń z tyłu.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Myślę, że dobra przetwornica i aku zajmą niewiele mniej miejsca. Jak już miałem ssz to wszystkie narzędzia zostawiałem na budowie - po założeniu alarmu na szybko.

    Jeśli chodzi o sedana - to hak załatwia sprawę i na budowę staje się bardziej praktyczny.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony