dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 33
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bugi156

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-109
    Posty
    18

    Domyślnie Przydomowa oczyszczalnia przy nieciekawych warunkach

    Witam,
    przeczytałem chyba większość tematów na forum dotyczących oczyszczalni przydomowych ale przyznam szczerze, że mam po tym więcej pytań i wątpliwości niż odpowiedzi. Chciałbym prosić o pomoc w wyborze? Ewentualnie, może ktoś jest w stanie polecić sprawdzoną firmę z okolic Wrocławia?

    Wykonałem oczywiście badania gruntu ( wrzesień 2019) i w miejscu oczyszczalni wygląda to następująco:

    1. Warstwę wodonośną stwierdzono na głębokości 2,9m ppt. pod niewielkim ciśnieniem hydrostatycznym, które ustabilizowało się na głęb. 2,53 m ppt, Ustabilizowany poziom wody odpowiada stanowi średniemu, z możliwością okresowego wzniosu o ok.0,2-0,3 m.

    2. Układ warstw jest taki:
    Hummus ( miąższość warstwy 0,4m)
    Piasek średni/piasek gliniasty ( miąższość warstwy 0,2m)
    Glina piaszczysta/piasek średni ( miąższość warstwy 0,4m)
    Glina piaszczysta ( miąższość warstwy 1,9m)
    Na 2.9m zaczyna się żółty piasek średni ( miąższość warstwy 0,6m ale otwór po prostu był wykonywany do głębokości 3,5m)
    Generalnie warunki raczej mało ciekawe.
    Dostałem ofertę od dość polecanej w okolicy firmy na dwie oczyszczalnie Kingspan:
    Bioficent 4 ze studnią chłonną i przepompownią. Kosztowo około 16 000zł
    Biodisc BA ze studnią chłonną i przepompownią- 24 000zł ( zdecydowanie poza planowanym budżetem)
    W obu wariantach cena bez przyłącza do budynku ( jakieś 20 kilka metrów więc dodatkowe ok.1500zł)
    Inna firma natomiast zaproponowała oczyszczalnię Bioekocent 3300 również ze studnią chłonną i przepompownią i przyłączem do budynku w cenie 20500zł.
    Wyceny ze stycznia więc aktualnie będą pewnie wyższe ale nie o to chodzi. Chciałbym dobrać dobrze działające i optymalne pod względem kosztów urządzenie.
    A może zupełnie coś innego? Jesteście w stanie coś proszę doradzić?

  2. #2

    Domyślnie

    No ja nie rozumiem, dlaczego ciągle wciskają Ci studnie chłonną we wszystkich ofertach. No może dlatego, że to najłatwiejsze do wykonania i ciężko żwir policzyć, a raczej porównać do tego co powinno być w zwykłym drenażu .

    We wszystkich ofertach masz przepompownie, która pewnie wynika z tego, że wszyscy chcą " uciec do góry " od wód gruntowych. Jednak w takich warunkach sama studnia jest bez sensu. Przepompownia za oczyszczalnią to ma sens tylko z płytkim drenażem lub drenażem w nasypie. Drenaż to rozprowadzenie w poziomie, czyli realnie zagłębiasz się jak najmniej, utrzymując jak największą różnicę wysokości względem wód gruntowych. W studni chłonnej to jest inaczej i od razu " tracisz " zalety posiadania przepompowni .

    Ten BA powinien być od razu z ładnym drenażem i potężną ilością dobrego żwiru płukanego. Cena pewnie by wyszła ze 30 tyś, ale to byłby komplet na długo.
    Pozostałe dwa rozwiązania to oczyszczalnie z " drugiej strony cennika ", czyli te tańsze. Ogólnie to Bioficient 4 nie polecam. Jak koniecznie chcesz tego producenta to co najmniej Bioficient 6. Kolejna to Bioekocent 3300 to również niezbyt rozbudowana oczyszczalnia. Znów jak chcesz akurat tego producenta to może model 4400, ale to dłuższa dyskusja. Przydałoby się wiedzieć ilu użytkowników planujesz i jak głęboko wyszłaby rura kanalizacyjna przy wlocie oczyszczalni, po 20 metrach ?

    Czy wiesz w każdej z tych 3 ofert ile było ton podsypki ? Czy był to na pewno żwir płukany 16-32mm ? To bardzo ważne i podstawa do porównania ofert na przyszłość
    Ostatnio edytowane przez WojtekINST ; 27-06-2021 o 10:56

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bugi156

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-109
    Posty
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał WojtekINST Zobacz post
    No ja nie rozumiem, dlaczego ciągle wciskają Ci studnie chłonną we wszystkich ofertach. No może dlatego, że to najłatwiejsze do wykonania i ciężko żwir policzyć, a raczej porównać do tego co powinno być w zwykłym drenażu .

    We wszystkich ofertach masz przepompownie, która pewnie wynika z tego, że wszyscy chcą " uciec do góry " od wód gruntowych. Jednak w takich warunkach sama studnia jest bez sensu. Przepompownia za oczyszczalnią to ma sens tylko z płytkim drenażem lub drenażem w nasypie. Drenaż to rozprowadzenie w poziomie, czyli realnie zagłębiasz się jak najmniej, utrzymując jak największą różnicę wysokości względem wód gruntowych. W studni chłonnej to jest inaczej i od razu " tracisz " zalety posiadania przepompowni .

    Ten BA powinien być od razu z ładnym drenażem i potężną ilością dobrego żwiru płukanego. Cena pewnie by wyszła ze 30 tyś, ale to byłby komplet na długo.
    Pozostałe dwa rozwiązania to oczyszczalnie z " drugiej strony cennika ", czyli te tańsze. Ogólnie to Bioficient 4 nie polecam. Jak koniecznie chcesz tego producenta to co najmniej Bioficient 6. Kolejna to Bioekocent 3300 to również niezbyt rozbudowana oczyszczalnia. Znów jak chcesz akurat tego producenta to może model 4400, ale to dłuższa dyskusja. Przydałoby się wiedzieć ilu użytkowników planujesz i jak głęboko wyszłaby rura kanalizacyjna przy wlocie oczyszczalni, po 20 metrach ?

    Czy wiesz w każdej z tych 3 ofert ile było ton podsypki ? Czy był to na pewno żwir płukany 16-32mm ? To bardzo ważne i podstawa do porównania ofert na przyszłość
    Dzięki za merytoryczną odpowiedź. Myślałem, że uciekają w kierunku studni chłonnej drenażowej właśnei ze względu na niekorzystne warunki gruntowe. Ponoć przy glinie drenaż nie będzie działać prawidłowo albo konieczna wymiana gruntu. Co ty byś zaproponował dla rodziny 2+2? Czytając forum odniosłem wrażenie, że generalnie nie poleca się dobierania większych oczyszczalni niż dla docelowej liczby osób bo są z tym problemy. Zaznaczam, że nie potrzebuję hiper ultra nowoczesnego rozwiązania a jedynie takie które będzie działać. Rozwiązania za 30 000 nie wchodzą w ogóle w grę. Na etapie planowania budowy domu miała być zwykła oczyszczalnia drenażowa, później stanęło na biologicznej, która miała się zamknąć ponoć w 12 000-15000zł a teraz wychodzi, że trzeba wydać 30 000, żeby to działało. W takiej cenie to już sobie prędzej szambo wsadzę i za różnicę w cenie będę miał blisko 10 lat opróżniania ale wolałbym tego uniknąć. Zdecydowałem się na oczyszczalnie ze względu na oszczędność w 5 letniej perspektywie, jak ma się zwracać 10 albo więcej to raczej słaby biznes bo w takim okresie dojdą pewnie koszty napraw itd i okaże się, że oszczędność żadna a tylko same problemy i ograniczenia. Proszę o jakieś sensowne pod względem ekonomicznym rozwiązanie.

    Co do podsypki natomiast to nie mam pojęcia, firma od kingspana napisała tylko, że żwir 16/32 ( 1500zł więc pewnie jakieś 15-20 ton) a ta od Bioekocent ( dodam, że wersja 3300 PRO) napisała tak: "zakup niezbędnych do budowy kruszyw stabilizacyjnych i drenażowych z usługami transportowymi (piasek i kamień płukany fr. 4/8 lub 8/16) : 2 500,00 zł ". Ofert mam jeszcze kilka na jakieś Delfiny, Biosolid, FELIKSNAVIS czy Traidenis ale po lekturze forum ograniczyłem do powyższych.
    Już zupełnie głupieję i będę wdzięczny za pomoc w wyborze lub polecenie sprawdzonego wykonawcy z okolic Wrocławia.
    Ostatnio edytowane przez bugi156 ; 28-06-2021 o 13:01

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał bugi156 Zobacz post
    Na etapie planowania budowy domu miała być zwykła oczyszczalnia drenażowa, później stanęło na biologicznej, która miała się zamknąć ponoć w 12 000-15000zł a teraz wychodzi, że trzeba wydać 30 000, żeby to działało. W takiej cenie to już sobie prędzej szambo wsadzę i za różnicę w cenie będę miał blisko 10 lat opróżniania ale wolałbym tego uniknąć. Zdecydowałem się na oczyszczalnie ze względu na oszczędność w 5 letniej perspektywie, jak ma się zwracać 10 albo więcej to raczej słaby biznes bo w takim okresie dojdą pewnie koszty napraw itd i okaże się, że oszczędność żadna a tylko same problemy i ograniczenia. Proszę o jakieś sensowne pod względem ekonomicznym rozwiązanie.

    Co do podsypki natomiast to nie mam pojęcia, firma od kingspana napisała tylko, że żwir 16/32 ( 1500zł więc pewnie jakieś 15-20 ton) a ta od Bioekocent ( dodam, że wersja 3300 PRO) napisała tak: "zakup niezbędnych do budowy kruszyw stabilizacyjnych i drenażowych z usługami transportowymi (piasek i kamień płukany fr. 4/8 lub 8/16) : 2 500,00 zł ". Ofert mam jeszcze kilka na jakieś Delfiny, Biosolid, FELIKSNAVIS czy Traidenis ale po lekturze forum ograniczyłem do powyższych.
    Już zupełnie głupieję i będę wdzięczny za pomoc w wyborze lub polecenie sprawdzonego wykonawcy z okolic Wrocławia.
    Oczyszczalnia to bardziej wygoda, a dopiero później ekonomia. Jeśli dla Ciebie jest ważne tylko to drugie, to masz problem, gdyż koszty będą pewnie większe niż 15 tyś . Twoja decyzja, ja Ciebie nie przekonuje do oczyszczalni, tylko tłumaczę. Jak robić, to raz, a dobrze

    W sumie to nie wiesz tyle ile trzeba o podsypce na studnie chłonną , czy drenaż. Takie domysły po cenie nic nie dają. W każdej ofercie musi być napisane ile żwiru w tonach, a potem jego rodzaj. W grę wchodzi tylko żwir płukany 16-32mm i on jest najcenniejszy. Mniejsze frakcje żwiru, czy dodatkowa warstwa go wspomagająca pod nim ma być w ofercie opisana jako osobna pozycja. Jeśli nie masz takich konkretów w cenie to oferty nie traktujesz na serio i wykonawca ma ją Ci lepiej opisać, tzn. ze szczegółami. O ile chce, bo może "mydlić Ci oczy gwarancją . Jeśli tak jest i nie określi tego dokładnie to szukaj kolejnego instalatora .

    Patrząc po producentach oczyszczalni to szukałeś po całości i chyba nie interesowałeś się ich opiniami oraz tym co dostajesz jako oczyszczalnia. Na forum sporo jest słabych opinii o Delfinie, a Feliksnavis i Traidenis to oczyszczalnie bez osadnika

    Wykonawcy, Ci nie polecę, bo sam musisz się pomęczyć i znaleźć go przez ofertę, która będzie czytelna i zrozumiała. Pamiętaj, że gwarancja od producenta na oczyszczalnię to nie to samo, co gwarancja na montaż, którą daje instalator. Lepiej, byś wiedział ile ma jedna i druga oraz dostał ją na papierze.

    Teraz na koniec najgorsze, czyli co ja bym polecił ?????
    W taki grunt dałbym wytrzymały zbiornik z dwupłaszcza, czyli zbs. Do tego pompa w środku, czyli w sumie zbs-5c-kp do 5 osób. Drenaż na żwirze płukanym, z płytkim nasypem ocieplającym. Humus bym zebrał po całości z poletka rozsączającego pod nasyp i ogólnie wykop bym na około 0,7-0,8m zrobił. Na dół warstwa wspomagająca z 0,5-0,6m, a potem żwir płukany 16-32mm. Żwiru tak ze 20 ton. Potem na całość geowłóknina, aby płukany osłonić, a potem ocieplenie z małą warstwą pisaku, a potem wykorzystałbym na niego ten humusu, który został uprzednio zdjęty. Na oko tak co najmniej 18 tyś, ale mogę się mylić ?
    Ostatnio edytowane przez WojtekINST ; 29-06-2021 o 10:11

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bugi156

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-109
    Posty
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał WojtekINST Zobacz post
    Oczyszczalnia to bardziej wygoda, a dopiero później ekonomia. Jeśli dla Ciebie jest ważne tylko to drugie, to masz problem, gdyż koszty będą pewnie większe niż 15 tyś . Twoja decyzja, ja Ciebie nie przekonuje do oczyszczalni, tylko tłumaczę. Jak robić, to raz, a dobrze

    W sumie to nie wiesz tyle ile trzeba o podsypce na studnie chłonną , czy drenaż. Takie domysły po cenie nic nie dają. W każdej ofercie musi być napisane ile żwiru w tonach, a potem jego rodzaj. W grę wchodzi tylko żwir płukany 16-32mm i on jest najcenniejszy. Mniejsze frakcje żwiru, czy dodatkowa warstwa go wspomagająca pod nim ma być w ofercie opisana jako osobna pozycja. Jeśli nie masz takich konkretów w cenie to oferty nie traktujesz na serio i wykonawca ma ją Ci lepiej opisać, tzn. ze szczegółami. O ile chce, bo może "mydlić Ci oczy gwarancją . Jeśli tak jest i nie określi tego dokładnie to szukaj kolejnego instalatora .

    Patrząc po producentach oczyszczalni to szukałeś po całości i chyba nie interesowałeś się ich opiniami oraz tym co dostajesz jako oczyszczalnia. Na forum sporo jest słabych opinii o Delfinie, a Feliksnavis i Traidenis to oczyszczalnie bez osadnika

    Wykonawcy, Ci nie polecę, bo sam musisz się pomęczyć i znaleźć go przez ofertę, która będzie czytelna i zrozumiała. Pamiętaj, że gwarancja od producenta na oczyszczalnię to nie to samo, co gwarancja na montaż, którą daje instalator. Lepiej, byś wiedział ile ma jedna i druga oraz dostał ją na papierze.

    Teraz na koniec najgorsze, czyli co ja bym polecił ?????
    W taki grunt dałbym wytrzymały zbiornik z dwupłaszcza, czyli zbs. Do tego pompa w środku, czyli w sumie zbs-5c-kp do 5 osób. Drenaż na żwirze płukanym, z płytkim nasypem ocieplającym. Humus bym zebrał po całości z poletka rozsączającego pod nasyp i ogólnie wykop bym na około 0,7-0,8m zrobił. Na dół warstwa wspomagająca z 0,5-0,6m, a potem żwir płukany 16-32mm. Żwiru tak ze 20 ton. Potem na całość geowłóknina, aby płukany osłonić, a potem ocieplenie z małą warstwą pisaku, a potem wykorzystałbym na niego ten humusu, który został uprzednio zdjęty. Na oko tak co najmniej 18 tyś, ale mogę się mylić ?
    To nie jest tak, że liczy się dla mnie tylko aspekt ekonomiczny. Jak wspominałem miała być tania drenażówka a stanęło jednak na biologicznej. Jest jednak jakiś próg, którego nie przeskoczę i jest to właśnie około 20 000zł. Wybrałem po lekturze forum kilka oczyszczalni, które miały raczej w większości pozytywne opinie ( tak na prawdę nie ma jednego modelu przewijającego się na forum, który wszyscy jednogłośnie uznali by za dobry) i były to właśnie oczyszczalnie Kingspan, Wobet ZBB-7C i Bioekocent 3300. Wykonawców szukałem natomiast po opiniach ( nikt ze znajomych oczyszczalni nie ma) i ponoć najlepsza w rejonie jest firma, która zaoferowała mi kingspana. Nie znalazłem natomiast wykonawcy pracującego na oczyszczalniach Wobet. Nie znam się na tym i nie chcę doktoratu robić a znaleźć fachowca, który zna się na swojej pracy i jak coś zaproponuje to będzie to działało. Widzę, że o takich ciężko. Twoja propozycja wydaje się sensowna ( inny model oczyszczalni od Wobetu ale zakładam, że lepszy) a i w budżecie by się zmieściło. Szkoda, że tak daleko masz do mnie i się pewnie nie podejmiesz Spróbuję poszukać kogoś z okolicy pracującego na Wobecie i zobaczę co zaproponuje. U mnie dochodzi jeszcze problem uzdatniania wody ale z tego co wiem Wobet akurat tego nie wyklucza, musi być tylko osadnik wstępny a najlepiej dodatkowo dawkowanie zanieczyszczeń więc jeśli dobrze rozumiem to ten model ZBS-5c spełnia oba powyższe. Jeszcze raz dzięki.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał bugi156 Zobacz post
    To nie jest tak, że liczy się dla mnie tylko aspekt ekonomiczny. Jak wspominałem miała być tania drenażówka a stanęło jednak na biologicznej. Jest jednak jakiś próg, którego nie przeskoczę i jest to właśnie około 20 000zł. Wybrałem po lekturze forum kilka oczyszczalni, które miały raczej w większości pozytywne opinie ( tak na prawdę nie ma jednego modelu przewijającego się na forum, który wszyscy jednogłośnie uznali by za dobry) i były to właśnie oczyszczalnie Kingspan, Wobet ZBB-7C i Bioekocent 3300. Wykonawców szukałem natomiast po opiniach ( nikt ze znajomych oczyszczalni nie ma) i ponoć najlepsza w rejonie jest firma, która zaoferowała mi kingspana. Nie znalazłem natomiast wykonawcy pracującego na oczyszczalniach Wobet. Nie znam się na tym i nie chcę doktoratu robić a znaleźć fachowca, który zna się na swojej pracy i jak coś zaproponuje to będzie to działało. Widzę, że o takich ciężko. Twoja propozycja wydaje się sensowna ( inny model oczyszczalni od Wobetu ale zakładam, że lepszy) a i w budżecie by się zmieściło. Szkoda, że tak daleko masz do mnie i się pewnie nie podejmiesz Spróbuję poszukać kogoś z okolicy pracującego na Wobecie i zobaczę co zaproponuje. U mnie dochodzi jeszcze problem uzdatniania wody ale z tego co wiem Wobet akurat tego nie wyklucza, musi być tylko osadnik wstępny a najlepiej dodatkowo dawkowanie zanieczyszczeń więc jeśli dobrze rozumiem to ten model ZBS-5c spełnia oba powyższe. Jeszcze raz dzięki.
    Cześć.
    Mógłbyś podpowiedzieć czy znalazłeś jakiegoś solidnego wykonawcę w okolicach Wrocławia? Też jestem z okolic i szukam, mam podobny problem.

    Dzięki za info.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bugi156

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-109
    Posty
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kakademona123 Zobacz post
    Cześć.
    Mógłbyś podpowiedzieć czy znalazłeś jakiegoś solidnego wykonawcę w okolicach Wrocławia? Też jestem z okolic i szukam, mam podobny problem.

    Dzięki za info.
    Niestety, sam nadal szukam i ciężko znaleźć dwóch takich, których zaproponowane rozwiązania nawzajem się nie wykluczają. Obecnie mam dylemat z solanką. Wobet-hydret dopuszcza usuwanie do oczyszczalni, Kingspan proponuje bezpośrednie podłączenie do drenażu z pominięciem oczyszczalni, natomiast firma montująca Kingspan twierdzi, że tylko i wyłączenie osobny drenaż/studnia chłonna. I bądź tu mądry. Ceny zbliżają się do 30 000 zł a ja nie mam pewności czy to będzie działać. Coraz bardziej zastanawiam się czy nie zamontować szamba + szybkozłączki w ogrodzeniu a za różnicę ( ok. 20 000zł) będę miał na wywóz nieczystości przez 9-10 lat. Oczyszczalnia to miała być ekonomiczna, wygodna opcja a wychodzi, że nie dość, że drogo to jeszcze nie ma gwarancji poprawnego działania. A tak to umowa z firmą asenizacyjną i przy szybkozłączce nawet nie muszę wiedzieć, że opróżniali mi zbiornik.

    Może tobie udało się kogoś kompetentnego znaleźć?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał bugi156 Zobacz post
    Ceny zbliżają się do 30 000 zł a ja nie mam pewności czy to będzie działać. Coraz bardziej zastanawiam się czy nie zamontować szamba + szybkozłączki w ogrodzeniu a za różnicę ( ok. 20 000zł) będę miał na wywóz nieczystości przez 9-10 lat. Oczyszczalnia to miała być ekonomiczna, wygodna opcja a wychodzi, że nie dość, że drogo to jeszcze nie ma gwarancji poprawnego działania. A tak to umowa z firmą asenizacyjną i przy szybkozłączce nawet nie muszę wiedzieć, że opróżniali mi zbiornik.

    Może tobie udało się kogoś kompetentnego znaleźć?
    Czasem tak bywa, że w trudnych warunkach cena całości szybko rośnie i staje się to mało opłacalne. Czy jest sens robić oczyszczalnie na siłę ? Na pewno nie, bo na budowie, na wiele innych elementów można więcej kasy wydać. Jeśli ostatnie dwa argumenty do Ciebie nie przemawiają, czyli wygoda związana z tym, że rzadko zamawiasz wóz na osad oraz to że nie będziesz musiał podłączać się do kanalizacji, mając oczyszczalnie, za XXXX lat to możesz budować szambo. Niestety 10m3 do trudnych warunków też kosztuje i na pewno nie jest to beton. Wyjście na szybkozłącze musi być z rury połączonej ze zbiornikiem. Jeśli z polietylenu to rura z tego samego o średnicy 110 spawana ze zbiornikiem w pionie, a potem kolano i do płotu. Musi to być ekstra szczelne !

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dymek153

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    S
    Posty
    112

    Domyślnie

    Cytat Napisał WojtekINST Zobacz post
    Czasem tak bywa, że w trudnych warunkach cena całości szybko rośnie i staje się to mało opłacalne. Czy jest sens robić oczyszczalnie na siłę ? Na pewno nie, bo na budowie, na wiele innych elementów można więcej kasy wydać. Jeśli ostatnie dwa argumenty do Ciebie nie przemawiają, czyli wygoda związana z tym, że rzadko zamawiasz wóz na osad oraz to że nie będziesz musiał podłączać się do kanalizacji, mając oczyszczalnie, za XXXX lat to możesz budować szambo. Niestety 10m3 do trudnych warunków też kosztuje i na pewno nie jest to beton. Wyjście na szybkozłącze musi być z rury połączonej ze zbiornikiem. Jeśli z polietylenu to rura z tego samego o średnicy 110 spawana ze zbiornikiem w pionie, a potem kolano i do płotu. Musi to być ekstra szczelne !
    Cześć mam podobnie sytuację co przedmówca wysoko wody gruntowe teraz około 0.5m... Na oku mam ZBS - 10C-KP i dwie możliwości nasyp/kopiec lub operat wodoprawny i do rowu. Wiesz może ile kosztuje badanie próbki i co ile trzeba ją robić przy operacie? I zastanawiam się jak zamontować ją przy takim poziomie wód gruntowych 1.5-0.5m. Wylot z budynku 20 cm dom podniesiony Znasz montera z okolic Szczecina?

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał dymek153 Zobacz post
    Cześć mam podobnie sytuację co przedmówca wysoko wody gruntowe teraz około 0.5m... Na oku mam ZBS - 10C-KP i dwie możliwości nasyp/kopiec lub operat wodoprawny i do rowu. Wiesz może ile kosztuje badanie próbki i co ile trzeba ją robić przy operacie? I zastanawiam się jak zamontować ją przy takim poziomie wód gruntowych 1.5-0.5m. Wylot z budynku 20 cm dom podniesiony Znasz montera z okolic Szczecina?
    Nie wiem ile kosztują badania i może lepiej to opisze np. czystesrodowisko lub inżH2O.

    Nie znam wykonawcy w rejonie Szczecina

    Jaką dużą masz działkę i ile osób na stałe ?

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dymek153

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    S
    Posty
    112

    Domyślnie

    Cytat Napisał WojtekINST Zobacz post
    Nie wiem ile kosztują badania i może lepiej to opisze np. czystesrodowisko lub inżH2O.

    Nie znam wykonawcy w rejonie Szczecina

    Jaką dużą masz działkę i ile osób na stałe ?
    Działka ponad 1h. Jest to bliźniak stare i młode pokolenie rury mam wypuszczone dwie z budynku chciałem to spiąć i zrobić jedną oczyszczalnie (mniejsze koszta). Ogółem jest nas 5 osób na stałe może teściowych zaprosimy ale powiedzmy tak 5 stale + weekend 2-6 osób. Wiadomo w przyszłości małe psotniki się pokarzą. Rozmawiałem z przedstawicielem to poradził mi odprowadzenie do rowu jak to powiedział z drenażem jest różnie... Kondensat z kota i z oczyszczacza wody chcę dać do osobnego zbiornika
    Ostatnio edytowane przez dymek153 ; 15-02-2022 o 12:25

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał dymek153 Zobacz post
    Działka ponad 1h. Jest to bliźniak stare i młode pokolenie rury mam wypuszczone dwie z budynku chciałem to spiąć i zrobić jedną oczyszczalnie (mniejsze koszta). Ogółem jest nas 5 osób na stałe może teściowych zaprosimy ale powiedzmy tak 5 stale + weekend 2-6 osób. Wiadomo w przyszłości małe psotniki się pokarzą. Rozmawiałem z przedstawicielem to poradził mi odprowadzenie do rowu jak to powiedział z drenażem jest różnie... Kondensat z kota i z oczyszczacza wody chcę dać do osobnego zbiornika
    Do rowu mogą być mniejsze koszty wykonania, ale za to dodasz za sprawy formalne. Chcesz wersję z pompą, bo grawitacyjnie za głęboko wyjście rura przy rowie ? Jak daleko jest od oczyszczalni do rowu ?

    Jeśli wody gruntowe masz częściej na 0,5m i zazwyczaj tak jest po pierwszych lepszych opadach to faktycznie jest problem. Jeżeli zaś to bliżej 1,5m i czasem, po dłuższych opadach podejdzie na 0,5m to trochę inna sprawa ?

    W Twoich warunkach pomyślałbym też od zbiorniku twardszym z dwupłaszcza, choć nie wiem czy taki zamiennik jest do ZBS-10C/KP ?

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dymek153

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    S
    Posty
    112

    Domyślnie

    Ta wersja z pompą do rowu około 30m. W papierach mam 1.5m ale mam rurę Pcv wbitą w ziemię i widzę lustro na 0.5m teraz. Model oczyszczalni dwyplaszczowy Dostałem ofertę na 16k z drenażem 60m i chbya 1k mniej bez niego. Zastanawiam się też czy nie zrobić drugiego zbiornika na wodę do podlewania ale na pewno z 6k trzeba doliczyć

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał dymek153 Zobacz post
    Ta wersja z pompą do rowu około 30m. W papierach mam 1.5m ale mam rurę Pcv wbitą w ziemię i widzę lustro na 0.5m teraz. Model oczyszczalni dwyplaszczowy Dostałem ofertę na 16k z drenażem 60m i chbya 1k mniej bez niego. Zastanawiam się też czy nie zrobić drugiego zbiornika na wodę do podlewania ale na pewno z 6k trzeba doliczyć
    Nie jestem specjalistą od operatów i odprowadzenia do rowu, ale trzeba ustalić, co tam ma być oczyszczone. Wiem, że stosuje się stopień chemiczny dodatkowo, ale nie wiem w jakich konkretnie sytuacjach i czy to Ci potrzebne, gdy idziesz do rowu ?

    Dlatego opiszę to co lepiej rozumiem. Gdyby nie rów, a nasyp to chyba ZBB-10C by wchodziło w grę i dodatkowa przepompownia do nasypu. Dlaczego akurat ten, bo jest niski i większy niż zbs-10c -kp.
    Do rowu zaś to może i tak z dwupłaszcza zbs-7c - kp też z pompą. Nie ma chyba dużej różnicy w pojemnościach z 10c. Trzeba się jednak upewnić, które sterowanie jest i czy taka sama moc dmuchawy.

    Jeśli chcesz jakiś zbiornik za tym, to chyba brałbym zbs bez pompy, ale z większym sterowaniem. Pompę zaś włożyłbym do tego drugiego zbiornika i sterował nią z oczyszczalni.

    Ogólnie to u Ciebie są teraz ciężkie warunki do montażu zbiornika oczyszczalni, więc to najpierw biorę pod uwagę.
    Ostatnio edytowane przez WojtekINST ; 15-02-2022 o 13:37

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dymek153

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    S
    Posty
    112

    Domyślnie

    w ofercie mam coś takiego
    Zestaw oczyszczalni biologicznej WZMOCNIONY-
    DWUPŁASZCZOWY - ZBS - 10C-KP HDPE Z - ŚREDNICA 1,5mb
    DŁUGOŚĆ 4,2mb - Reaktor biologiczny ZBS-10C HDPE R -
    pojemnik techniczny z dmuchawą i sterownikiem. - pompa Optima MA

    lub z drenażem
    Zestaw oczyszczalni biologicznej WZMOCNIONY-
    DWUPŁASZCZOWY - ZBS - 10C-KP HDPE Z - ŚREDNICA 1,5mb
    DŁUGOŚĆ 4,2mb - Reaktor biologiczny ZBS-10C HDPE R -
    pojemnik techniczny z dmuchawą i sterownikiem. - pompa Optima MA
    - studzienka rozdzielająca SR-3 - 60 mb rur drenażowych - 60 mb
    geowłókniny

    a widzisz źle myślałem faktycznie chodziło mi o zbb ten czarny muszę jeszcze raz wycenić ją ona nie występuje z wbudowaną pompą by wylewać do rowu ? i faktycznie jest prawie 40 cm niższa to dużo jak dla mnie
    Ostatnio edytowane przez dymek153 ; 15-02-2022 o 14:11

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał dymek153 Zobacz post
    w ofercie mam coś takiego
    Zestaw oczyszczalni biologicznej WZMOCNIONY-
    DWUPŁASZCZOWY - ZBS - 10C-KP HDPE Z - ŚREDNICA 1,5mb
    DŁUGOŚĆ 4,2mb - Reaktor biologiczny ZBS-10C HDPE R -
    pojemnik techniczny z dmuchawą i sterownikiem. - pompa Optima MA

    lub z drenażem
    Zestaw oczyszczalni biologicznej WZMOCNIONY-
    DWUPŁASZCZOWY - ZBS - 10C-KP HDPE Z - ŚREDNICA 1,5mb
    DŁUGOŚĆ 4,2mb - Reaktor biologiczny ZBS-10C HDPE R -
    pojemnik techniczny z dmuchawą i sterownikiem. - pompa Optima MA
    - studzienka rozdzielająca SR-3 - 60 mb rur drenażowych - 60 mb
    geowłókniny

    a widzisz źle myślałem faktycznie chodziło mi o zbb ten czarny muszę jeszcze raz wycenić ją ona nie występuje z wbudowaną pompą by wylewać do rowu ? i faktycznie jest prawie 40 cm niższa to dużo jak dla mnie
    No nie wiem jak to czytać, ale ten pierwszy, zbs-10C-kp to dwupłaszczowy, bo to oznacza HDPE Z oraz ma podaną średnicę i sporą długość. Drugi to HDPE R, czyli z jedną ścianą. Czyli to dwa różne modele. Jeśli jest to w jednej ofercie to trzeba to wyjaśnić. Wygląda jakby ktoś nagłówek zmienił, a resztę zostawił z jakiejś zwykłej oferty na zbs-10c, czy zbs-10c -kp ??

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dymek153

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    S
    Posty
    112

    Domyślnie

    No takie coś dostałem tzn pytałem się i mówili że jest to samo tylko z drenażem i bez mam jeszcze na niezwmocnionego i cena jest chyba 4k niższa. Powiedz mi na co zwrócić uwagę przy zamówieniu jakie mają być pompy itd. Mam jeszcze jedno pytanko orientuejsz się czy sam mogę wrysować oczyszczalnie na mapkę i zanieść z papierami do zgloszenia czy tylko architekt?

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dymek153

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    S
    Posty
    112

    Domyślnie

    Cytat Napisał WojtekINST Zobacz post
    No nie wiem jak to czytać, ale ten pierwszy, zbs-10C-kp to dwupłaszczowy, bo to oznacza HDPE Z oraz ma podaną średnicę i sporą długość. Drugi to HDPE R, czyli z jedną ścianą. Czyli to dwa różne modele. Jeśli jest to w jednej ofercie to trzeba to wyjaśnić. Wygląda jakby ktoś nagłówek zmienił, a resztę zostawił z jakiejś zwykłej oferty na zbs-10c, czy zbs-10c -kp ??
    bo jest jeszcze takie cos na alledrogo BIO-HYBRYDA4000 dla 2-10 za 11k

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dymek153

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    S
    Posty
    112

    Domyślnie

    Dostałem ofertę na ZBB -7C HDPE Z - Reaktor biologiczny ZZB-7C + pojemnik techniczny z dmuchawą i stertownikiem + 1x SR-3 <------- NIE WIEM CO TO
    i na przepompownie 1.4m jestem zaskoczony bo wychodzi taniej niż zbs chociaż to 7 ale myślę że 10 dużo więcej nie będzie kosztować. Czyli lepiej zbb dać i cieszyć się że mam w końcu kibelek na budowie ?

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał dymek153 Zobacz post
    Dostałem ofertę na ZBB -7C HDPE Z - Reaktor biologiczny ZZB-7C + pojemnik techniczny z dmuchawą i stertownikiem + 1x SR-3 <------- NIE WIEM CO TO
    i na przepompownie 1.4m jestem zaskoczony bo wychodzi taniej niż zbs chociaż to 7 ale myślę że 10 dużo więcej nie będzie kosztować. Czyli lepiej zbb dać i cieszyć się że mam w końcu kibelek na budowie ?
    ZBB to zwykła przepływówka ze wszytkimi typowymi wadami dla tej technologii - w Twoim przypadku, przyjazd większej liczby gości sprawi że pogorszy sięjakość scieku, tym bardziej że nominalnie będzie pracowała na lekkim niedociążeniu (piszę o ZBB-7C).

    Skoro masz wody gruntowe w technologii SBR też znajdziesz dwupłaszczówkę u tego samego producenta - zdecydowanie lepiej sobie technologia SBR (w Wobecie mają oznaczenia ZBS) poradzi przy gościach na weekend. Są też wersje ze zintegrowaną pompą na odpływie.

    SR-3 to jest chyba oznacznie studzienki rozdzielczej w Wobecie.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony