dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Podział działki, uzbrojenie, budowa, jak to ugryźć?

    Witam. Otóż rodzice mają działkę rolną w mocno rozbudowanej wsi. Załączę mniej więcej obraz jak wygląda aktualnie sytuacja. Rodzice powiedzieli że nie ma problemu żeby każde z dzieci mogło się budować tylko sami musimy ogarnąć w ich imieniu najpierw podział działki, potem oczywiście wszelakie uzbrojenie etc.
    Mój brat zaczął to już wcześniej, i wyglądało to tak że najpierw musiał w imieniu ojca zrobić podział działki, więc wystąpił o mapy do starostwa, z tymi mapami do wszystkich dostawców wody, prądu i kanalizacji. Jak już uzyskał od nich informacje że będzie taka możliwość musiał wystąpić o plan zabudowy dla dwóch domów(nie wiem czemu tak). Jak uzyskał to można było dopiero działkę podzielić, i przepisać notarialnie jako darowiznę na niego. A teraz musiał wystąpić o to wszystko jeszcze raz ale już jako właściciel działki i już pod jeden dom. Czy ktoś mi jest w stanie wyjaśnić czemu podzielenie tej działki jest takie zagmatwane?
    Druga sprawa to że brat chcę uzbroić działkę, jednakże zastanawiamy się nad tym, czy przyłącza można zrobić tak, że jak ja będę musiał już uzbrajać swoją działkę, która będzie obok, to czy będę mógł się wpiąć w jego przyłącza, czy będę musiał tak jak on od nowa ciągnąć wszystko od głównej drogi?
    Z kim ewentualnie się skontaktować jeżeli chciałbym się czegoś na ten temat dowiedzieć, czy jest jakiś specjalista od spraw podziału działek itp?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	mapka.jpg
Wyświetleń:	65
Rozmiar:	77,5 KB
ID:	457367

  2. #2

    Domyślnie

    Działkę do sprzedaży dzieli właściciel i na niego są wystawione WZ. Gdy przepisał bratu jako darowiznę, brat dostał działkę wraz z WZ które były na ojca a teraz jako właściciel działki musi posiadać WZ na siebie gdy będzie starał się o PnB. jest taka opcja że WZ można przenieś na siebie gdy one znacznie nie odbiegają od oczekiwań inwestora.
    Natomiast co do prądu to decyduje o tym ZE, ale zapewne jeżeli brat będzie miał ZKP to od niego podłączą i Tobie. Pytasz o prąd bo zapewne chodzi Ci o koszta przyłącza, do 200m przyłącze prądu płacisz jednakową stawkę za kW mocy przyłączeniowej,czy przyłącze będzie miało 1 m czy 200 m.
    Zauważyłem że masz wraz z bratem drogę wewnętrzna do swojej działki, masz na tą drogę służebność zapisaną? czy jest to Wasza własność?

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.275

    Domyślnie

    Rodzino polska! Jesli macie mieszkać w pobliżu to może spróbujcie porozumieć się na etapie przyłączy, aby nie było takiego kwaituszka że kazdy pociągnie do siebie rureczkę z wodą fi 25? Razem wystąpić do wodociągów gminnych i wykonać perspektywiczne przyłącze, które bedzie udawać sięć z uwagi na przekrój. I może to sfinansowac wspólnie?
    Teraz podział:
    Do podziału potrzebujesz wypis z MPZP lub Warunki Zabudowy. MPZP brak, były WZ. WZ są wystawiane na numer działki czyli określoną powierzchnię. Po podziale zmienia się numer działki i powierzchnia i dlatego od nowa musisz wystąpić o nowe WZ. Proste jak budowa cepa.

  4. #4

    Domyślnie

    WZ muszą być wystawione na tego który ma zamiar się budować na tej działce lub chce ją sprzedać, nawet gdy działka nie zmieni swojego numeru.

  5. #5

    Domyślnie

    Właśnie chcemy się porozumieć, tylko on już ma przepisaną działkę, i czeka na warunki zabudowy dla siebie, więc lada moment będzie robił przyłącza, ja dopiero będę załatwiał podział w imieniu ojca, więc jestem trochę w tyle, a nie chciałbym zwalniać jego budowy. Chciałem więc złożyć się z nim żeby zrobić przyłącza, tak że ja ewentualnie będę musiał się podłączyć już tylko od niego do mnie. Bo wyszło by korzystniej finansowo dla nas obu. Droga będzie jako służebność konieczna drogi i przesyłu, więc z tego co rozumiem przyłącza będą przy samej drodze głównej na działce drogi. Czy w takiej sytuacji możemy przygotować już przyłącze pod dwie działki, czyli dwa kable prądowe, grubszą rure kanalizacji i grubszą rurę do wody? Trochę źle narysowałem tą mapkę, przerobiłem teraz mapkę z geoportalu żebyście mogli zobaczyć jak wygląda sytuacja.
    A i jeszcze pytanie, czy służebność jako darowizna czyli darmowa, ma jakiś limit lat, albo że stracę ją jak zmieni się właściciel, czy trzeba się jakoś zabezpieczyć?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	mapka2.jpg
Wyświetleń:	44
Rozmiar:	57,6 KB
ID:	457390

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.275

    Domyślnie

    Służebność związana jest z nieruchomością a nie z właścicielem. Formułka najczęsciej brzmi: ustanawia się służebnosć dojazdu./dostępu/przejscia na rzecz każdoczesnego włąściciela działki nr ... Służebnosc jest bezterminowa (chyba że zapisane jest inaczej), bedzie wpisana do obu ksiąg wieczystych (KW nieruchomości władnącej -dla której jest ustanowiona i w KW nieruchomosci obciażonej - na której jest ustanowiona służebność). Prawo nie rozstrzyga czy służebność jest bezpłatna. W treści będzie zapis "słuzebność nieodpłatna" lub "służenbość za kwote ... " lub "za ekwiwalent .... ton żyta ". Takie zapisy widziałem.
    Służebność można sadownie odwołać czy zlikwidować, o ile powstały przesłanki gospodarcze do jej likwidacji np. ustanowiono/wykonano inny dojazd do nieruchomości do którego właściciel posiada tytuł prawny lub obie działki (obciążona i władnąca) nabył jeden właściciel.
    Ostatnio edytowane przez Bertha ; 29-06-2021 o 11:15 Powód: Służebność można ...

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzychufmx Zobacz post
    Właśnie chcemy się porozumieć, tylko on już ma przepisaną działkę, i czeka na warunki zabudowy dla siebie, więc lada moment będzie robił przyłącza, ja dopiero będę załatwiał podział w imieniu ojca, więc jestem trochę w tyle, a nie chciałbym zwalniać jego budowy. Chciałem więc złożyć się z nim żeby zrobić przyłącza, tak że ja ewentualnie będę musiał się podłączyć już tylko od niego do mnie. Bo wyszło by korzystniej finansowo dla nas obu. Droga będzie jako służebność konieczna drogi i przesyłu, więc z tego co rozumiem przyłącza będą przy samej drodze głównej na działce drogi. Czy w takiej sytuacji możemy przygotować już przyłącze pod dwie działki, czyli dwa kable prądowe, grubszą rure kanalizacji i grubszą rurę do wody? Trochę źle narysowałem tą mapkę, przerobiłem teraz mapkę z geoportalu żebyście mogli zobaczyć jak wygląda sytuacja.
    A i jeszcze pytanie, czy służebność jako darowizna czyli darmowa, ma jakiś limit lat, albo że stracę ją jak zmieni się właściciel, czy trzeba się jakoś zabezpieczyć?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	mapka2.jpg
Wyświetleń:	44
Rozmiar:	57,6 KB
ID:	457390
    Nic nie przyśpieszysz. Najpierw musisz zostać właścicielem działki. A potem wystąpić do ZE o przyłącze prądu i do wodociągów gminnych o podłączenie wody i kanalizy. Do przyłącza wody i kanalizy musisz posiadać projekt przyłączy.
    Co do prądu to nie masz tu nic do powiedzenia jak widzę że uważasz że dasz :dwa grube kable" i będzie git, to wszystko wylicza i wykonuje ZE.
    Tak samo jak z wodą, wszystko zgodnie z projektem a nie jak sobie chcę.
    Jedyny plus tego rozwiązania że chcesz robić to wraz z bratem to to, że wszystko można zrobić za jednym kopaniem drogi.
    Wykonanie przyłącza pomimo że chcesz robić to wraz z bratem nie wyjdzie taniej, woda i kanalizacja może wyjść taniej robiąc to wspólnie.

  8. #8

    Domyślnie

    Chodzi mi najbardziej o to żeby włączyć się później do rury kanalizacyjnej i wodnej, już przy jego działce, bo jeżeli tak to chciałbym mu się dołożyć, bo w zasadzie on będzie musiał pociągnąć przyłącza do góry gdzieś z 80-100m a ja potem dosłownie kilka metrów od jego działki. W takim wypadku dołożyłbym mu się do tego, chyba że bede musiał ciągnąć rury drugi raz od drogi głównej, to będziemy musieli osobno zapłacić za swoje roboty, a tak to tylko raz moglibyśmy zrobić wykop.
    A z kablem rozmawiałem w facetem z ZE naszego, to właśnie powiedział mi że warto by było wpuścić w wykop od razu dwa kable 4x10 NYY lub YKY, tylko nie wiem czy da się do wyznaczyć geodzyjnie, dla wykorzystania dla następnej działki.
    Albo jeszcze inaczej pytając.
    Jeżeli nasza droga to działka ojca, który nam udziela na nią służebność, to czy media które bedą szły przez jego działkę to będzie przyłącze, czy wewnętrzna linia zasilająca?
    Jeżeli to będzie przyłącze, to na moją korzyść bo będę miał już dużo mniej roboty, jeżeli to będzie jako wewnetrzna linia zasilająca to teoretycznie obydwoje musimy to zrobić osobno.
    Ostatnio edytowane przez krzychufmx ; 29-06-2021 o 20:00

  9. #9

    Domyślnie

    Jak już Ci pisałem, to że Ty tak chcesz nie oznacza że tak będzie. To musisz uzgodnić z wodociągami gminnymi i wykonać projekt przyłącza. Możesz mieć na to wpływ właśnie podczas uzgodnień z wodociągami.
    Co do przyłącza prądu to nie rozumiem o jakim kablu piszesz, chodzi o kabel od przyłącza do domu czy od słupa do przyłącza. Już tez pisałem ale chyba nie doczytałeś że przyłącze prądu robi ZE i za przyłącze do 200 m (wraz z kablem i ZKP) płacisz zryczałtowaną cenę za kW mocy przyłączeniowej. Pod jaki ZE podlegasz?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony